Informacionet e ditëve të mëparshme

Informacionet e ditëve të mëparshme

Informacion i përditësuar për Koronavirusin COVID_19- 21.04.2020

21 prill 2020/ Informacion i përditësuar për koronavirusin COVID-19

Situata në vendin tonë sipas MSHMS

Në vendin tonë deri më sot (21.04.2020) janë testuar 6017 raste të dyshuara për COVID-19 të cilat kanë rezultuar:

 • 609 raste të konfirmuara
 • 26 pacientë kanë ndërruar jetë
 • 327 pacientë të shëruar

Shpërndarja sipas rretheve të rasteve të konfirmuara me COVID-19,  datë: 21.04.2020

Qyteti Nr. i rasteve të konfirmuara Nr. i rasteve te vdekur
Tirana 253 17
Fieri 36 3
Durrësi 42 3
Korça 19
Vlora 5 1
Elbasani 16
Lushnja 6
Kavaja 9
Shkodër 99 1
Lezhë 14
Kruja 40
Puka 5
Tropojë 4
Has 13
Rrogozhina 4
Berat 2
Mirdita 3
Kukës 11 1
Mallakaster 1
Kurbin 27
TOTAL 609 26

Situata e infeksionit SARS-COV2 dhe sëmundjes COVID-19 në Shqipëri

Janë testuar 242 persona të dyshuar me COVID-19. Nga rezultatet e testimeve janë konfirmuar 25 raste pozitive me COVID19.

Vijon hetimi epidemiolog dhe gjurmimi i kontakteve në Krujë ku kanë rezultuar pozitivë 17 persona dhe në Kurbin ku kemi 8 raste të reja.

Sot është dita e parë që nga fillimi i epidemisë që Tirana nuk ka asnjë rast të rri.

Janë testuar 6017 raste të dyshuara dhe prej tyre janë të konfirmuar pozitivë me COVID-19, 609 raste.

Gjatë 24 orëve të fundit, 18 pacientë të tjerë i janë shtuar listës së të shëruarve, duke e çuar numrin e të shëruarve nga COVID-19 në 345.

Në vendin tonë janë 238 persona të infektuar aktivë dhe siç shihet numri i të shëruarve është më i lartë. Kjo tendencë tashmë vazhdon pa luhatje prej më shumë se një jave.

26 qytetarë e kanë humbur betejën me COVID-19 megjithë përpjekjet e stafit mjekësor.

Në shërbimin infektiv aktualisht janë 32 të shtruar. 5 pacientë janë në terapi intensive.

Në spitalin COVID 2 “Shefqet Ndroqi”, janë 8 pacientë të shtruar. 5 pacientë janë në terapi intensive në gjendje të rënduar, ndërsa 3 pacientë janë në pavion.

Në dy spitalet COVID aktualisht po marrin shërbim 40 pacientë.

Harta e të prekurve nga COVID-19 zgjerohet në Kurbin, Krujë

Numri i të shtruarve në spitale, vazhdon të mbetet në shifra të qëndrueshme.

Masat e reja për parandalimin e COVID-19

Nga veriu në jug, me  angazhim maksimal epidemiologët e strukturave tona të Njësive Vendore të Kujdesit Shëndetësor po vijojnë punën pa u ndalur, për gjurmimin e rasteve të dyshuara për CCOVID19. Aktualisht Kruja dhe Kurbini me rastet e ditëve të fundit kanë drejtuar gjithë vemendjen për një hetim të thelluar epidemiologjik.

Ka nsiur testimi i ri serologjik në laboratorin e Qendrës Spitalore Universitare ‘Nënë Tereza’. Ky laborator do të kryejë testmin e ri për konfirmimin e diagnozës COVID19 dhe vlerësimin e imunizimit, duke filluar nga grupet e rrezikut, siç janë mjekët, por edhe strukturat e policisë. Laboratori i QSUT, në një fazë të dytë, do të shërbejë edhe për testimin e kampioneve të dyshuara për COVID19, me metodën e biologjisë molekular të Real-Time PCR.

Ndërkohë Instituti i Shëndetit Publik, Laboratori i Virologjisë, vazhdon në mënyrë sistematike testimin e të gjithë rasteve të dyshuar, gjurmimin e kontakteve dhe testimin e tyre për COVID-19 dhe është në proces për ardhjen e sasive të tjera të testeve. Që prej fillimit të pandemisë e në vazhdim, ISHP është furnizuar me teste për realizimin e diagnozës së COVID19.

Në vijim të masave të marra për parandalimin e COVID-19, nëpërmjet mjekut të familjes të moshuarve të cilët janë edhe më të rrezikuarit nga kjo epidemi, barnat me rimbursim po ju dërgohen në shtëpi. Mjekët e familjes gjithashtu po ndjekin të gjithë pacientët e konfirmuar me COVID19 që janë në kushte shtëpie me simptoma të lehta apo të moderuara.

Masat për shtimin e kapaciteteve dhe stokut të mjeteve mbrojtëse

Në Shqipëri kanë mbërritur edhe 8 ton me mjete të mbrojtjes personale për stafet mjekësore, të financuara nga qeveria shqiptare në kuadër të shtimit të masave për përballimin e situatës së shkaktuar nga Pandemia COVID19. Nga stoku ardhur më parë me mjete të mbrojtjes personale për stafet mjekësore, janë pajisur të gjithë spitalet, duke mundësuar rritjen e sigurisë për personelin shëndetësor. Deri tani jemi pajisur me 23 ton me materiale të tilla si: maska, veshjet speciale, syze, helmetat mbrojtëse dhe elemente të tjerë të cilat kanë të bëjnë me rritjen e sigurisë të mjekëve dhe infermierëve në përballje me COVID-19.

Gjithashtu në vijim të forcimit të kapaciteteve për trajtimin e COVID-19  kanë mbërritur 5 respiratorêt e parë, pjesë e 54 respiratorëve të financuar nga qeveria shqiptare, ndërsa do të zgjerohen kapacitetet edhe me 30 respiratorë të tjerë, me mbështetjen e Ambasadës Zviceriane, Ambasadës Norvegjeze dhe  UNDP.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju bën apel qytetarëve:

Të vijojnë të respektojnë masat e distancimit social. Në këto momente kërkohet përgjegjshmëri nga ana e qytetarëve për të respektuar distancën e nevojshme mes njëri tjetrit dhe ruajtjen e higjienës personale.

Është e rëndësishme që masat e kontrollit të infeksionit duhet të respektohen maksimalisht edhe brenda rretheve familjare duke shmangur vizitat tek të afërmit për çdo lloj arsye, për të parandaluar transmetimin e COVID-19.

Nëse keni shenja të sëmundjes COVID-19 telefononi numrin e urgjencës 127.

Për çdo pyetje apo informacion rreth COVID-19 telefononi në linjën e gjelbër 0800 40 40. Mos shkoni menjëherë në spital!

 

 

Situata ndërkombëtare për COVID-19 sipas ECDC-së është si më poshtë:

Në nivel global, janë raportuar në total 2 431 890  raste të konfirmuara me COVID-19, dhe vdekje në total janë 169 859

 • Azi: 391 644 raste të konfimuara- 15 012 vdekje
 • Afrikë : 23 267 raste të konfirmuara- 1 155 vdekje
 • Amerikë: 934 355 raste të konfirmuara- 49 605 vdekje
 • Oqeania : 7 981 raste të konfirmuara- 91 vdekje
 • Të tjera : 696 raste të konfirmuara- 7 vdekje

Tabela 1. Numri i rasteve të konfirmuara deri në datën 21 prill 2020 sipas shteteve (sipas ECDC):  https://www.ecdc.europa.eu/en/novel-coronavirus-china

Shteti Nr i rasteve të konfirmuara (21 prill 2020)
Kontinenti i Azisë 391 644
Turqia 90980
Kina 83849
Iran 83505
India 18600
Izrael 13713
Japonia 11118
Korea e jugut 10683
Arabia Saudite 10484
Pakistan 9216
Emiratet e Bashkuara 7265
Indonesia 6760
Singapore 6588
Filipine 6459
Katar 6015
Malajsia 5425
Bangladesh 2948
Thailand 2792
Kuvait 1995
Kazakhstan 1949
Bahrain 1907
Uzbekistan 1657
Irak 1574
Oman 1508
Afghanistan 1031
Liban 677
Kyrgyzstan 590
Jordania 425
Taivan 422
Palestine 329
Sri_Lanka 304
Vietnam 276
Brunei_Darussalam 138
Kamboxha 122
Mianmar 119
Maldives 69
Siria 39
Mongolia 34
Nepal 31
Timor_Leste 22
Laos 19
Bhutan 6
Jemen 1
Raste të tjera 696
Rastet e tjera në një mjet transporti detar Japoni 696
Amerika 934 355
USA 787752
Brazil 40581
Canada 36823
Peru 16325
Chile 10507
Ekuador 10128
Mexico 8772
Republika Domenikane 4964
Panama 4658
Kolumbia 3977
Argentina 3020
Puerto_Rico 1252
Kuba 1087
Kosta_Rika 662
Uruguai 602
Bolivia 598
Honduras 494
Guatemala 294
Venezuela 256
Jamaika 223
El_Salvador 218
Paraguai 208
Trinidad dhe Tobago 114
Aruba 97
Bermuda 86
Barbados 75
Sint_Maarten 68
Ishujt Kajman 66
Guyana 66
Bahamas 64
Haiti 57
Ishujt Virgin 54
Antigua_and_Barbuda 23
Belize 18
Dominica 16
Saint_Kits dhe Nevis 15
Saint_Lucia 15
Curaçao 14
Grenada 14
Nikaragua 13
Saint_Vincent_&_Grenadines 12
Ishujt Malvinas 11
Greenland 11
Montserrat 11
Ishujt Turks_and_Caicos 11
Suriname 10
Bonaire 5
British_Virgin_Islands 5
Anguilla 3
Oqeania 7981
Australia 6625
Zelanda e re 1107
Polinezia Franceze 56
Guam 136
Kaledonia e re 18
Fixhi 17
Ishujt Mariana 14
Papa new Guinea 7
Afrika 23 267
Egjypt 3333
Afrika e jugut 3300
Maroku 3046
Algeria 2718
Gana 1042
Kameron 1017
Tunizia 884
Cote_dIvoire 879
Xhibuti 846
Nigeria 665
Niger 655
Guinea 622
Burkina_Faso 581
Senegal 377
Republika e Kongos 350
Mauritius 328
Kenia 281
Mali 246
Somalia 237
Republika e Tanzanise 170
Kongo 160
Ruanda 147
Madagaskar 121
Gabon 120
Etiopia 111
Liberia 99
Sudan 92
Togo 84
Guinea Ekuadoriale 79
Cape_Verde 67
Zambia 65
Uganda 56
Benin 54
Libia 51
Guinea_Bissau 50
Sierra_Leone 43
Eritrea 39
Mozambique 39
Chad 33
Zimbabwe 25
Angola 24
Eswatini 24
Botswana 20
Malawi 17
Namibia 16
Republika e Afrikes qendrore 12
Seychelles 11
Gambia 10
Mauritania 7
Burundi 6
Sao Tome dhe Principe 4
Sudani jugor 4
Total 1 357 943

 

Grafiku 1. Shpërndarja e rasteve laboratorike të konfirmuara për COVID19 sipas

kontinenteve (përveç Kinës), 21. 04. 2020

 

Harta e shpërndarjes gjeografike të COVID-19 në botë

 

 

Situata në  Europë dhe sipas ECDC–së është si më poshtë:

 • Europë: 1 073 947 raste të konfirmuara
  • 103 989 vdekje

 

Tabela 2. Numri i rasteve të konfirmuara deri në datën 21 prill 2020 sipas shteteve te Europës (sipas ECDC):  https://www.ecdc.europa.eu/en/novel-coronavirus-china

Shteti Nr i rasteve të konfirmuara (21prill 2020)
Europa 1 073 947
Spanja 200210
Itali 181228
Gjermani 143457
United_Kingdom 124743
France 114657
Russia 47121
Belgjika 39983
Hollanda 33405
Zvicra 27826
Portugalia 20863
Irlanda 15652
Austria 14783
Suedia 14777
Polonia 9593
Rumania 8936
Danimarka 7515
Norvegjia 7113
Çekia 6914
Serbia 6630
Bjellorusia 6264
Ukraine 6125
Finland 3868
Luxembourg 3558
Moldavia 2548
Greqia 2245
Hungaria 2098
Kroacia 1881
Islanda 1773
Estonia 1535
Bosnia_dhe_Herzegovina 1485
Azerbaijan 1436
Armenia 1401
Lithuania 1350
Sllovenia 1335
Macedonia e veriut 1225
Sllovakia 1173
Bullgaria 929
Qipro 772
Letonia 739
Andorra 717
Kosova 598
Shqiperia 584
San_Marino 462
Malta 431
Gjeorgjia 402
Mali I zi 312
Isle_of_Man 300
Jersey 249
Guernsey 239
Faroe_Islands 185
Gjibraltar 133
Monako 98
Liechtenstein 82
Vatikani 9

 

 

Grafiku 2. Shpërndarja e rasteve të konfirmuara në laborator të COVID19 në vendet e    BE, EEA dhe Mbretërinë e Bashkuar, 21 prill 2020.

Harta e shpërndarjes gjeografike të COVID-19 në Europë

 

 

 

Situata e COVID-19 në Itali datë 21.04.2020 sipas rajoneve të saj bazuar në site e Ministrisë së Shëndetësisë Itali: http://www.salute.gov.it/portale/home.html

 

 • 107 709 rastet aktualisht të konfirmuara
 • 24 648 vdekje
 • 51 600 pacientë të shëruar
 • 2 471   pacientë në terapi intensive
 • 80 759  qytetarë në izolim

 

Shpërndarja sipas rajoneve rasteve të cilat janë aktualisht pozitive ndaj COVID-19:

 

Rajonet Rastet aktuale

të konfirmuara

Lombardia 33978
Emilia Romanja 13244
Piemonte 14881
Veneto 10077
Toskana 6622
Liguria 3463
Marche 3218
Lazio 4402
Campania 2946
Trento 1909
Puglia 2812
Fruli 1322
Siçili 2259
Abruzzo 2067
Bolzano 1536
Umbria 407
Sardenja 837
Kalabria 819
Valle d’Aosta 522
Bazilikata 245
Molise 213

 

 

Harta e shpërndarjes gjeografike sipas rajoneve të COVID-19 në Itali:

Bazuar në Rekomandimet e OBSH-së, MSHMS këshillon qytetarët për shtimin e masave të higjienës dhe ndjekjen e rregullave të mëposhtme:

 • Shmangia e kontaktit të ngushtë me njerëzit që vuajnë nga infeksione akute të rrugëve të frymëmarrjes.
 • Larja e shpeshtë e duarve, veçanërisht pas kontaktit të drejtpërdrejtë me njerëzit e sëmurë ose mjedisin e tyre.
 • Shmangia e kontaktit të pambrojtur me kafshët (qofshin ato shtëpiake apo të egra).
 • Personat me simptoma të infeksioneve akute të rrugëve të frymëmarrjes duhet të praktikojnë higjienën respiratore të lidhur me kollën (ruajtja e distancës, mbulimi me shami / letër ose rroba kur teshtijnë apo kolliten, larjen e duarve).
 • Brenda mjediseve të kujdesit shëndetësor, forconi praktikat standard të parandalimit të infeksionit dhe kontrollit në spitale, veçanërisht në shërbimet e urgjencës.

Informacion i përditësuar për Koronavirusin COVID_19- 20.04.2020

20 prill 2020/ Informacion i përditësuar për koronavirusin COVID-19

Situata në vendin tonë sipas MSHMS

Në vendin tonë deri më sot (20.04.2020) janë testuar 5775 raste të dyshuara për COVID-19 të cilat kanë rezultuar:

 • 584 raste të konfirmuara
 • 26 pacientë kanë ndërruar jetë
 • 327 pacientë të shëruar

Shpërndarja sipas rretheve të rasteve të konfirmuara me COVID-19, datë: 20.04.2020

Qyteti Nr. i rasteve të konfirmuara Nr. i rasteve te vdekur
Tirana 253 15
Fieri 36 1
Durrësi 42 3
Korça 19
Vlora 5 1
Elbasani 16 1
Lushnja 6 1
Kavaja 9 2
Shkodër 99 1
Lezhë 14
Kruja 23
Puka 5
Tropojë 4
Has 13 1
Rrogozhina 4
Berat 2
Mirdita 3
Kukës 11
Mallakaster 1
Kurbin 19
TOTAL 584 26

Situata e infeksionit SARS-COV2 dhe sëmundjes COVID-19 në Shqipëri

Gjatë 24 orëve të fundit janë testuar 233 persona të dyshuar me COVID-19. Nga rezultatet e testimeve janë konfirmuar 22 raste pozitive me COVID19.

Nga rastet e reja 3 janë në Shkodër, 2 raste në Tiranë. Ndërkohë vijon hetimi epidemiologjik dhe gjurmimi i kontakteve në vatrën e Krujës ku kanë rezultuar pozitivë 5 persona dhe në Kurbin ku kemi 12 raste të reja.

Deri në këto momente janë testuar 5775 raste të dyshuara dhe prej tyre janë të konfirmuar pozitivë me COVID-19, 584 raste.

Gjatë 24 orëve të fundit, 13 pacientë të tjerë i janë shtuar listës së të shëruarve, duke e çuar numrin e të shëruarve nga COVID-19 në 327.

Aktualisht në vendin tonë janë 231 persona të infektuar aktivë. Përqindja e të shëruarve është më e lartë krahasuar me të infektuarit aktivë dhe kjo tendencë tashmë vazhdon pa luhatje prej më shumë se një jave.

Deri sot, 26 qytetarë e kanë humbur betejën me këtë semundje megjithë përpjekjet e stafit mjekësor.

Në Shërbimin Infektiv aktualisht janë 35 të shtruar. 5 pacientë janë në terapi intensive.

Në spitalin COVID 2 “Shefqet Ndroqi”, janë 9 pacientë të shtruar, prej të cilëve 5 pacientë janë në terapi intensive në gjendje të rënduar.

Në dy spitalet COVID aktualisht po marrin shërbim 44 pacientë.

Pavarsisht luhatjeve në numrat ditorë të zbulimit të bartësve të virusit apo të sëmurëve prej tij, situata është njëlloj e kontrolluar.

Treguesi i vërtetë është numri i të shtruarve në spitale, që vazhdon të mbetet në shifra të qëndrueshme.

Masat e reja për parandalimin e COVID-19

Ka nsiur testimi i ri serologjik në laboratorin e Qendrës Spitalore Universitare ‘Nënë Tereza’. Ky laborator do të kryejë testmin e ri për konfirmimin e diagnozës COVID19 dhe vlerësimin e imunizimit, duke filluar nga grupet e rrezikut, siç janë mjekët, por edhe strukturat e policisë. Laboratori i QSUT, në një fazë të dytë, do të shërbejë edhe për testimin e kampioneve të dyshuara për COVID19, me metodën e biologjisë molekular të Real-Time PCR.

Ndërkohë Instituti i Shëndetit Publik, Laboratori i Virologjisë, vazhdon në mënyrë sistematike testimin e të gjithë rasteve të dyshuar, gjurmimin e kontakteve dhe testimin e tyre për COVID-19 dhe është në proces për ardhjen e sasive të tjera të testeve. Që prej fillimit të pandemisë e në vazhdim, ISHP është furnizuar me teste për realizimin e diagnozës së COVID19.

Në vijim të masave të marra për parandalimin e COVID-19, nëpërmjet mjekut të familjes të moshuarve të cilët janë edhe më të rrezikuarit nga kjo epidemi, barnat me rimbursim po ju dërgohen në shtëpi. Mjekët e familjes gjithashtu po ndjekin të gjithë pacientët e konfirmuar me COVID19 që janë në kushte shtëpie me simptoma të lehta apo të moderuara.

Akti Normativ “Për marrjen e masave të veçanta administrative gjatë kohëzgjatjes së periudhës së infeksionit të shkaktuar nga COVID 19”

Vendimi i Këshillit të Ministrave “Për shpalljen e gjendjes së fatkeqësisë natyrore”

Masat e reja për të parandaluar përhapjen e COVID-19

Masat për shtimin e kapaciteteve dhe stokut të mjeteve mbrojtëse

Në Shqipëri kanë mbërritur edhe 8 ton me mjete të mbrojtjes personale për stafet mjekësore, të financuara nga qeveria shqiptare në kuadër të shtimit të masave për përballimin e situatës së shkaktuar nga Pandemia COVID19. Nga stoku ardhur më parë me mjete të mbrojtjes personale për stafet mjekësore, janë pajisur të gjithë spitalet, duke mundësuar rritjen e sigurisë për personelin shëndetësor. Deri tani jemi pajisur me 23 ton me materiale të tilla si: maska, veshjet speciale, syze, helmetat mbrojtëse dhe elemente të tjerë të cilat kanë të bëjnë me rritjen e sigurisë të mjekëve dhe infermierëve në përballje me COVID-19.

Gjithashtu në vijim të forcimit të kapaciteteve për trajtimin e COVID-19 kanë mbërritur 5 respiratorêt e parë, pjesë e 54 respiratorëve të financuar nga qeveria shqiptare, ndërsa do të zgjerohen kapacitetet edhe me 30 respiratorë të tjerë, me mbështetjen e Ambasadës Zviceriane, Ambasadës Norvegjeze dhe UNDP.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju bën apel qytetarëve:

Të vijojnë të respektojnë masat e distancimit social. Në këto momente kërkohet përgjegjshmëri nga ana e qytetarëve për të respektuar distancën e nevojshme mes njëri tjetrit dhe ruajtjen e higjienës personale.

Është e rëndësishme që masat e kontrollit të infeksionit duhet të respektohen maksimalisht edhe brenda rretheve familjare duke shmangur vizitat tek të afërmit për çdo lloj arsye, për të parandaluar transmetimin e COVID-19.

Nëse keni shenja të sëmundjes COVID-19 telefononi numrin e urgjencës 127.

Për çdo pyetje apo informacion rreth COVID-19 telefononi në linjën e gjelbër 0800 40 40. Mos shkoni menjëherë në spital!

Situata ndërkombëtare për COVID-19 sipas ECDC-së është si më poshtë:

Në nivel global, janë raportuar në total 2 355 853 raste të konfirmuara me COVID-19, dhe vdekje në total janë 164 656

 • Azi: 378 985 raste të konfimuara- 14 663 vdekje
 • Afrikë : 22 303 raste të konfirmuara- 1 1520 vdekje
 • Amerikë: 899 051 raste të konfirmuara- 47 369 vdekje
 • Oqeania : 7 964 raste të konfirmuara- 89 vdekje
 • Të tjera: 696 raste të konfirmuara- 7 vdekje

Tabela 1. Numri i rasteve të konfirmuara deri në datën 20 prill 2020 sipas shteteve (sipas ECDC): https://www.ecdc.europa.eu/en/novel-coronavirus-china

Shteti Nr i rasteve të konfirmuara (20 prill 2020)
Kontinenti i Azisë 378 985
Turqia 86306
Kina 83817
Iran 82211
India 17265
Izrael 13491
Japonia 10751
Korea e jugut 10674
Arabia Saudite 9362
Pakistan 8418
Emiratet e Bashkuara 6781
Singapore 6588
Indonesia 6575
Filipine 6259
Katar 5448
Malajsia 5389
Thailand 2765
Bangladesh 2456
Kuvait 1915
Bahrain 1873
Kazakhstan 1735
Uzbekistan 1565
Irak 1539
Oman 1266
Afghanistan 996
Liban 673
Kyrgyzstan 568
Taivan 420
Jordania 417
Palestine 322
Sri_Lanka 295
Vietnam 276
Brunei_Darussalam 138
Kamboxha 122
Mianmar 111
Maldives 52
Siria 39
Mongolia 32
Nepal 31
Laos 19
Timor_Leste 19
Bhutan 5
Jemen 1
Raste të tjera 696
Rastet e tjera në një mjet transporti detar Japoni 696
Amerika 899 051
USA 759687
Brazil 38654
Canada 34777
Peru 15628
Chile 10088
Ekuador 9468
Mexico 8261
Republika Domenikane 4680
Panama 4467
Kolumbia 3792
Argentina 2930
Puerto_Rico 1213
Kuba 1035
Kosta_Rika 660
Uruguai 592
Bolivia 564
Honduras 477
Guatemala 289
Venezuela 256
Paraguai 206
El_Salvador 201
Jamaika 196
Trinidad dhe Tobago 114
Aruba 97
Bermuda 86
Barbados 75
Sint_Maarten 67
Guyana 65
Ishujt Kajman 61
Bahamas 60
Ishujt Virgin 53
Haiti 47
Antigua_and_Barbuda 23
Belize 18
Dominica 16
Saint_Kits dhe Nevis 15
Saint_Lucia 15
Curaçao 14
Grenada 14
Nikaragua 12
Saint_Vincent_&_Grenadines 12
Ishujt Malvinas 11
Greenland 11
Montserrat 11
Ishujt Turks_and_Caicos 11
Suriname 10
Bonaire 5
British_Virgin_Islands 4
Anguilla 3
Oqeania 7964
Australia 6612
Zelanda e re 1105
Polinezia Franceze 55
Guam 136
Kaledonia e re 18
Fixhi 17
Ishujt Mariana 14
Papa new Guinea 7
Afrika 22 303
Afrika e jugut 3158
Egjypt 3144
Maroku 2855
Algeria 2629
Gana 1042
Kameron 1016
Tunizia 879
Cote_dIvoire 847
Xhibuti 846
Niger 648
Nigeria 627
Guinea 579
Burkina_Faso 576
Senegal 367
Republika e Kongos 332
Mauritius 328
Kenia 270
Mali 224
Republika e Tanzanise 170
Somalia 164
Kongo 160
Ruanda 147
Madagaskar 121
Gabon 109
Etiopia 108
Liberia 91
Togo 84
Guinea Ekuadoriale 79
Sudan 66
Cape_Verde 61
Zambia 61
Uganda 55
Guinea_Bissau 50
Libia 49
Eritrea 39
Mozambique 39
Benin 37
Sierra_Leone 35
Chad 33
Zimbabwe 25
Angola 24
Eswatini 22
Botswana 20
Malawi 17
Namibia 16
Republika e Afrikes qendrore 12
Seychelles 11
Gambia 10
Mauritania 7
Burundi 6
Sao Tome dhe Principe 4
Sudani jugor 4
Total 1 308 999

Grafiku 1. Shpërndarja e rasteve laboratorike të konfirmuara për COVID19 sipas

kontinenteve (përveç Kinës), 20. 04. 2020

Harta e shpërndarjes gjeografike të COVID-19 në botë

Situata në Europë dhe sipas ECDC–së është si më poshtë:

 • Europë: 1 046 854 raste të konfirmuara
  • 101 408 vdekje

Tabela 2. Numri i rasteve të konfirmuara deri në datën 20 prill 2020 sipas shteteve te Europës (sipas ECDC): https://www.ecdc.europa.eu/en/novel-coronavirus-china

Shteti Nr i rasteve të konfirmuara (20prill 2020)
Europa 1 046 854
Spanja 195944
Itali 178972
Gjermani 141672
United_Kingdom 120067
France 112606
Russia 42853
Belgjika 38496
Hollanda 32655
Zvicra 27658
Portugalia 20206
Irlanda 15251
Austria 14710
Suedia 14385
Polonia 9287
Rumania 8746
Danimarka 7384
Norvegjia 7068
Çekia 6787
Serbia 6318
Ukraine 5710
Bjellorusia 4779
Finland 3783
Luxembourg 3550
Moldavia 2472
Greqia 2235
Hungaria 1984
Kroacia 1871
Islanda 1771
Estonia 1528
Azerbaijan 1398
Armenia 1339
Sllovenia 1330
Lithuania 1326
Bosnia_dhe_Herzegovina 1269
Macedonia e veriut 1207
Sllovakia 1161
Bullgaria 915
Qipro 767
Letonia 727
Andorra 713
Shqiperia 562
Kosova 510
San_Marino 461
Malta 427
Gjeorgjia 394
Mali I zi 308
Isle_of_Man 298
Jersey 249
Guernsey 239
Faroe_Islands 185
Gjibraltar 133
Monako 98
Liechtenstein 82
Vatikani 8

Grafiku 2. Shpërndarja e rasteve të konfirmuara në laborator të COVID19 në vendet e BE, EEA dhe Mbretërinë e Bashkuar, 20 prill 2020.

Harta e shpërndarjes gjeografike të COVID-19 në Europë

Situata e COVID-19 në Itali datë 20.04.2020 sipas rajoneve të saj bazuar në site e Ministrisë së Shëndetësisë Itali: http://www.salute.gov.it/portale/home.html

 • 108 237 rastet aktualisht të konfirmuara
 • 24 114 vdekje
 • 48 877 pacientë të shëruar
 • 2 573 pacientë në terapi intensive
 • 80 759 qytetarë në izolim

Shpërndarja sipas rajoneve rasteve të cilat janë aktualisht pozitive ndaj COVID-19:

Rajonet Rastet aktuale

të konfirmuara

Lombardia 34587
Emilia Romanja 13522
Piemonte 14557
Veneto 10061
Toskana 6568
Liguria 3496
Marche 3212
Lazio 4365
Campania 3019
Trento 1929
Puglia 2810
Fruli 1190
Siçili 2210
Abruzzo 2062
Bolzano 1540
Umbria 424
Sardenja 854
Kalabria 828
Valle d’Aosta 548
Bazilikata 242
Molise 213

Harta e shpërndarjes gjeografike sipas rajoneve të COVID-19 në Itali:

Bazuar në Rekomandimet e OBSH-së, MSHMS këshillon qytetarët për shtimin e masave të higjienës dhe ndjekjen e rregullave të mëposhtme:

 • Shmangia e kontaktit të ngushtë me njerëzit që vuajnë nga infeksione akute të rrugëve të frymëmarrjes.
 • Larja e shpeshtë e duarve, veçanërisht pas kontaktit të drejtpërdrejtë me njerëzit e sëmurë ose mjedisin e tyre.
 • Shmangia e kontaktit të pambrojtur me kafshët (qofshin ato shtëpiake apo të egra).
 • Personat me simptoma të infeksioneve akute të rrugëve të frymëmarrjes duhet të praktikojnë higjienën respiratore të lidhur me kollën (ruajtja e distancës, mbulimi me shami / letër ose rroba kur teshtijnë apo kolliten, larjen e duarve).
 • Brenda mjediseve të kujdesit shëndetësor, forconi praktikat standard të parandalimit të infeksionit dhe kontrollit në spitale, veçanërisht në shërbimet e urgjencës.

 

Informacion i përditësuar për Koronavirusin COVID_19- 18.04.2020

18 prill 2020/ Informacion i përditësuar për koronavirusin COVID-19

 

Situata në vendin tonë sipas MSHMS

Në vendin tonë deri më sot (18.04.2020) janë testuar 5311 raste të dyshuara për COVID-19 të cilat kanë rezultuar:

 • 548 raste të konfirmuara
 • 26 pacientë kanë ndërruar jetë
 • 302 pacientë të shëruar

 

Shpërndarja sipas rretheve të rasteve të konfirmuara me COVID-19, datë: 18.04.2020

 

Qyteti Nr. i rasteve të konfirmuara Nr. i rasteve te vdekur
Tirana 246 15
Fieri 36 1
Durrësi 42 3
Korça 19
Vlora 5 1
Elbasani 16 1
Lushnja 6 1
Kavaja 9 2
Shkodër 94 1
Lezhë 14
Kruja 11
Puka 5
Tropojë 4
Has 13 1
Rrogozhina 4
Berat 2
Mirdita 3
Kukës 11 1
Mallakaster 1
Kurbin 7
TOTAL 548 26

 

Situata e infeksionit SARS-COV2 dhe sëmundjes COVID-19 në Shqipëri

Në 24 orët e fundit janë testuar 231 persona të dyshuar si bartës të virusit, ose të sëmurë me COVID-19.

Nga rezultatet e testimeve janë konfirmuar 9 raste pozitive me COVID19. Nga rastet e reja 5 i përkasin Kurbinit, 2 raste në Kukës, 1 rast në Tiranë, 1 rast në Fier.

Janë testuar 5311 raste të dyshuara dhe prej tyre janë të konfirmuar pozitivë me COVID-19, 548 raste, pra rreth 10% e të gjithë të testuarve.

Kjo shifër, e komentuar nga epidemiologët, tregon për një kontroll të mirë të epidemisë dhe për një numër krejtësisht të mjaftueshëm tesimesh për të vlerësuar situatën.

 

Gjatë 24 orëve të fundit, 19 pacientë të tjerë i janë shtuar listës së të shëruarve, duke e çuar numrin e të shëruarve nga COVID-19 në 302.

Në vendin tonë janë 220 persona të infektuar aktivë dhe numri i të shëruarve është më i lartë, dhe kjo tendencë tashmë vazhdon pa luhatje që prej 7 ditësh.

Deri sot, 26 qytetarë e kanë humbur betejën me këtë sëmundje, megjithë përpjekjet e stafit mjekësor.
Në Shërbimin Infektiv aktualisht janë 35 të shtruar. 7 pacientë janë në terapi intensive.
Në spitalin COVID 2 “Shefqet Ndroqi”, janë 8 pacientë të shtruar. 4 pacientë janë në terapi intensive në gjendje të rënduar, ndërsa 4 prej tyre janë në pavion.

Në dy spitalet COVID aktualisht po marrin shërbim 43 pacientë.

Harta e të prekurve nga COVID-19 zgjerohet në Kurbin, Tiranë, Kukës dhe Fier.

Pavarsisht luhatjesve në numrat ditorë të zbulimit të bartësve të virusit apo të sëmurëve prej tij, situata është njëlloj e kontrolluar. Treguesi i vërtetë është numri i të shtruarve në spitale, që vazhdon të mbetet në shifrat e qëndrueshme, më pak se 15% e të prekurve aktivë.

 

 

Masat e reja për parandalimin e COVID-19

 

Një testim i ri serologjik do të nisë të kryhet nga java tjetër në laboratorin e dytë që do të jetë gati edhe për testimet për COVID19, laboratori i Qendrës Spitalore Universitare Nënë Tereza. Ky laborator do të kryejë testin e ri për konfirmimin e diagnozës dhe vlerësimin e imunizimit, duke filluar nga grupet e rrezikut, siç janë mjekët, por edhe strukturat e policisë. Janë përcaktuar protokollet dhe nga dita e hënë do të nisë testimi i ri. Laboratori i QSUT, në një fazë të dytë, do të shërbejë edhe për testimin e kampioneve të dyshuara për COVID19, me metodën e biologjisë molekular të Real-Time PCR.

Ndërkohë Instituti i Shëndetit Publik, Laboratori i Virologjisë, vazhdon në mënyrë sistematike testimin e të gjithë rasteve të dyshuar, gjurmimin e kontakteve dhe testimin e tyre për COVID-19 dhe është në proces për ardhjen e sasive të tjera të testeve. Që prej fillimit të pandemisë e në vazhdim, ISHP është furnizuar me teste për realizimin e diagnozës së COVID19.

Në vijim të masave të marra për parandalimin e COVID-19, nëpërmjet mjekut të familjes të moshuarve të cilët janë edhe më të rrezikuarit nga kjo epidemi, barnat me rimbursim po ju dërgohen në shtëpi. Mjekët e familjes gjithashtu po ndjekin të gjithë pacientët e konfirmuar me COVID19 që janë në kushte shtëpie me simptoma të lehta apo të moderuara.

 

Akti Normativ “Për marrjen e masave të veçanta administrative gjatë kohëzgjatjes së periudhës së infeksionit të shkaktuar nga COVID 19”

Vendimi i Këshillit të Ministrave “Për shpalljen e gjendjes së fatkeqësisë natyrore”

Masat e reja për të parandaluar përhapjen e COVID-19

Masat për shtimin e kapaciteteve dhe stokut të mjeteve mbrojtëse

 

Në Shqipëri kanë mbërritur edhe 8 ton me mjete të mbrojtjes personale për stafet mjekësore, të financuara nga qeveria shqiptare në kuadër të shtimit të masave për përballimin e situatës së shkaktuar nga Pandemia COVID19. Nga stoku ardhur më parë me mjete të mbrojtjes personale për stafet mjekësore, janë pajisur të gjithë spitalet, duke mundësuar rritjen e sigurisë për personelin shëndetësor. Deri tani jemi pajisur me 23 ton me materiale të tilla si: maska, veshjet speciale, syze, helmetat mbrojtëse dhe elemente të tjerë të cilat kanë të bëjnë me rritjen e sigurisë të mjekëve dhe infermierëve në përballje me COVID-19.

Gjithashtu në vijim të forcimit të kapaciteteve për trajtimin e COVID-19 kanë mbërritur 5 respiratorêt e parë, pjesë e 54 respiratorëve të financuar nga qeveria shqiptare, ndërsa do të zgjerohen kapacitetet edhe me 30 respiratorë të tjerë, me mbështetjen e Ambasadës Zviceriane, Ambasadës Norvegjeze dhe UNDP.

Do të përshtatet si spital karantinë një strukturë në aksin Tiranë-Durrës. E vendosur në dispozicion të Ministrisë së Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale deri në përfundim të gjendjes së epidemisë së shkaktuar nga COVID-19 më qëllim që të funksionojë si strukturë spitalore karantinë. (VKM Nr. 244 datë 26.03.2020).

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju bën apel qytetarëve:

Të vijojnë të respektojnë masat e distancimit social. Në këto momente kërkohet përgjegjshmëri nga ana e qytetarëve për të respektuar distancën e nevojshme mes njëri tjetrit dhe ruajtjen e higjienës personale.

Është e rëndësishme që masat e kontrollit të infeksionit duhet të respektohen maksimalisht edhe brenda rretheve familjare duke shmangur vizitat tek të afërmit për çdo lloj arsye, për të parandaluar transmetimin e COVID-19.

Nëse keni shenja të sëmundjes COVID-19 telefononi numrin e urgjencës 127.

Për çdo pyetje apo informacion rreth COVID-19 telefononi në linjën e gjelbër 0800 40 40. Mos shkoni menjëherë në spital!

 

 

Situata ndërkombëtare për COVID-19 sipas ECDC-së është si më poshtë:

Në nivel global, janë raportuar në total 2 197 593 raste të konfirmuara me COVID-19, dhe vdekje në total janë 153 090

 • Azi: 354 549 raste të konfimuara- 13 984 vdekje
 • Afrikë : 19 897 raste të konfirmuara- 1 016 vdekje
 • Amerikë: 826 282 raste të konfirmuara- 42 751 vdekje
 • Oqeania: 7 874 raste të konfirmuara- 85 vdekje
 • Të tjera : 696 raste të konfirmuara- 7 vdekje

 

Tabela 1. Numri i rasteve të konfirmuara deri në datën 18 prill 2020 sipas shteteve (sipas ECDC): https://www.ecdc.europa.eu/en/novel-coronavirus-china

Shteti Nr i rasteve të konfirmuara (18 prill 2020)
Kontinenti i Azisë 354 549
Kina 83785
Iran 79494
Turqia 78546
India 14378
Izrael 12982
Korea e jugut 10653
Japonia 9795
Pakistan 7481
Arabia Saudite 7142
Indonesia 5923
Filipine 5878
Emiratet e Bashkuara 5825
Malajsia 5251
Singapore 5050
Katar 4663
Thailand 2700
Bangladesh 1838
Bahrain 1744
Kuvait 1658
Kazakhstan 1591
Irak 1482
Uzbekistan 1450
Oman 1069
Afghanistan 845
Liban 668
Kyrgyzstan 506
Jordania 407
Taivan 395
Palestine 307
Vietnam 276
Sri_Lanka 244
Brunei_Darussalam 136
Kamboxha 122
Mianmar 94
Siria 38
Mongolia 31
Nepal 30
Maldives 29
Laos 19
Timor_Leste 18
Bhutan 5
Jemen 1
Raste të tjera 696
Rastet e tjera në një mjet transporti detar Japoni 696
Amerika 826 282
USA 702164
Brazil 33682
Canada 31872
Peru 13489
Chile 9252
Ekuador 8450
Mexico 6875
Panama 4210
Republika Domenikane 4126
Kolumbia 3439
Argentina 2658
Puerto_Rico 1068
Kuba 923
Kosta_Rika 649
Uruguai 570
Bolivia 493
Honduras 457
Guatemala 235
Venezuela 227
Paraguai 202
El_Salvador 177
Jamaika 163
Trinidad dhe Tobago 114
Aruba 96
Bermuda 83
Barbados 75
Guyana 63
Ishujt Kajman 61
Sint_Maarten 57
Bahamas 55
Ishujt Virgin 51
Haiti 44
Antigua_and_Barbuda 23
Belize 18
Dominica 16
Saint_Lucia 15
Curaçao 14
Grenada 14
Saint_Kits dhe Nevis 14
Nikaragua 12
Saint_Vincent_&_Grenadines 12
Ishujt Malvinas 11
Greenland 11
Montserrat 11
Ishujt Turks_and_Caicos 11
Suriname 10
Bonaire 4
Anguilla 3
British_Virgin_Islands 3
Oqeania 7874
Australia 6533
Zelanda e re 1094
Polinezia Franceze 55
Guam 136
Kaledonia e re 18
Fixhi 17
Ishujt Mariana 14
Papa new Guinea 7
Afrika 19 897
Egjypt 2844
Afrika e jugut 2783
Maroku 2564
Algeria 2418
Kameron 1016
Tunizia 864
Cote_dIvoire 742
Xhibuti 732
Gana 641
Niger 627
Burkina_Faso 557
Nigeria 493
Guinea 477
Senegal 342
Mauritius 324
Republika e Kongos 307
Kenia 246
Mali 190
Republika e Tanzanise 147
Kongo 143
Ruanda 143
Madagaskar 117
Somalia 116
Gabon 108
Etiopia 96
Togo 83
Guinea Ekuadoriale 79
Liberia 76
Cape_Verde 56
Uganda 55
Zambia 52
Guinea_Bissau 50
Libia 49
Benin 37
Eritrea 35
Mozambique 34
Chad 33
Sudan 32
Sierra_Leone 26
Zimbabwe 24
Angola 19
Eswatini 19
Malawi 17
Namibia 16
Botswana 15
Republika e Afrikes qendrore 12
Seychelles 11
Gambia 9
Mauritania 7
Burundi 6
Sao Tome dhe Principe 4
Sudani jugor 4
Total 1 209 298

 

Grafiku 1. Shpërndarja e rasteve laboratorike të konfirmuara për COVID19 sipas

kontinenteve (përveç Kinës), 18. 04. 2020

Harta e shpërndarjes gjeografike të COVID-19 në botë

 

Situata në Europë dhe sipas ECDC–së është si më poshtë:

 • Europë: 988 295 raste të konfirmuara
  • 95 247 vdekje

 

Tabela 2. Numri i rasteve të konfirmuara deri në datën 18 prill 2020 sipas shteteve te Europës (sipas ECDC): https://www.ecdc.europa.eu/en/novel-coronavirus-china

 

Shteti Nr i rasteve të konfirmuara (18prill 2020)
Europa 988 295
Spanja 188068
Itali 172434
Gjermani 137439
France 109252
United_Kingdom 108692
Belgjika 36138
Russia 32008
Hollanda 30449
Zvicra 26997
Portugalia 19022
Austria 14603
Irlanda 13980
Suedia 13216
Polonia 8379
Rumania 8067
Danimarka 7073
Norvegjia 6791
Çekia 6549
Serbia 5690
Ukraine 5106
Bjellorusia 4779
Finland 3489
Luxembourg 3480
Moldavia 2264
Greqia 2207
Hungaria 1834
Kroacia 1814
Islanda 1754
Estonia 1459
Azerbaijan 1340
Sllovenia 1304
Armenia 1248
Lithuania 1239
Bosnia_dhe_Herzegovina 1210
Macedonia e veriut 1117
Sllovakia 1049
Bullgaria 846
Qipro 735
Andorra 696
Letonia 682
Shqiperia 539
Kosova 480
San_Marino 435
Malta 422
Gjeorgjia 370
Mali I zi 303
Isle_of_Man 289
Guernsey 234
Jersey 224
Faroe_Islands 184
Gjibraltar 133
Monako 94
Liechtenstein 81
Vatikani 8

 

 

Grafiku 2. Shpërndarja e rasteve të konfirmuara në laborator të COVID19 në vendet e BE, EEA dhe Mbretërinë e Bashkuar, 18 prill 2020.

Harta e shpërndarjes gjeografike të COVID-19 në Europë

 

 

Situata e COVID-19 në Itali datë 18.04.2020 sipas rajoneve të saj bazuar në site e Ministrisë së Shëndetësisë Itali: http://www.salute.gov.it/portale/home.html

 

 • 107 771 rastet aktualisht të konfirmuara
 • 23 227 vdekje
 • 44 927 pacientë të shëruar
 • 2 733 pacientë në terapi intensive
 • 80 031 qytetarë në izolim

 

Shpërndarja sipas rajoneve rasteve të cilat janë aktualisht pozitive ndaj COVID-19:

 

Rajonet Rastet aktuale

të konfirmuara

Lombardia 34195
Emilia Romanja 13584
Piemonte 14223
Veneto 10444
Toskana 6470
Liguria 3412
Marche 3172
Lazio 4282
Campania 3045
Trento 1985
Puglia 2694
Fruli 1403
Siçili 2171
Abruzzo 1971
Bolzano 1556
Umbria 431
Sardenja 881
Kalabria 832
Valle d’Aosta 549
Bazilikata 262
Molise 209

 

 

Harta e shpërndarjes gjeografike sipas rajoneve të COVID-19 në Itali:

 

 

Bazuar në Rekomandimet e OBSH-së, MSHMS këshillon qytetarët për shtimin e masave të higjienës dhe ndjekjen e rregullave të mëposhtme:

 

 • Shmangia e kontaktit të ngushtë me njerëzit që vuajnë nga infeksione akute të rrugëve të frymëmarrjes.
 • Larja e shpeshtë e duarve, veçanërisht pas kontaktit të drejtpërdrejtë me njerëzit e sëmurë ose mjedisin e tyre.
 • Shmangia e kontaktit të pambrojtur me kafshët (qofshin ato shtëpiake apo të egra).
 • Personat me simptoma të infeksioneve akute të rrugëve të frymëmarrjes duhet të praktikojnë higjienën respiratore të lidhur me kollën (ruajtja e distancës, mbulimi me shami / letër ose rroba kur teshtijnë apo kolliten, larjen e duarve).
 • Brenda mjediseve të kujdesit shëndetësor, forconi praktikat standard të parandalimit të infeksionit dhe kontrollit në spitale, veçanërisht në shërbimet e urgjencës.

Informacion i përditësuar për Koronavirusin COVID_19- 17.04.2020

17 prill 2020/ Informacion i përditësuar për koronavirusin COVID-19

Situata në vendin tonë sipas MSHMS

Në vendin tonë deri më sot (17.04.2020) janë testuar 5080 raste të dyshuara për COVID-19 të cilat kanë rezultuar:

 • 539 raste të konfirmuara
 • 26 pacientë kanë ndërruar jetë
 • 283 pacientë të shëruar

Shpërndarja sipas rretheve të rasteve të konfirmuara me COVID-19, datë: 17.04.2020

Qyteti Nr. i rasteve të konfirmuara Nr. i rasteve te vdekur
Tirana 245 15
Fieri 35 1
Durrësi 42 3
Korça 19
Vlora 5 1
Elbasani 16 1
Lushnja 6 1
Kavaja 9 2
Shkodër 94 1
Lezhë 14
Kruja 11
Puka 5
Tropojë 4
Has 13 1
Rrogozhina 4
Berat 2
Mirdita 3
Kukës 9
Mallakaster 1
Kurbin 2
TOTAL 539 26

Në 24 orët e fundit janë testuar 253 persona të dyshuar me COVID-19. Nga rezultatet e testimeve janë konfirmuar 21 raste pozitive me COVID19. Nga rastet e reja 11 i përkasin Shkodrës dhe kemi 4 raste në Tiranë, 4 raste në Krujë dhe hartës i shtohet Kurbini me 2 raste.

Deri tani janë testuar 5080 raste të dyshuara dhe prej tyre janë të konfirmuar pozitivë me COVID-19, 539 raste.

Gjatë 24 orëve të fundit, 6 pacientë të tjerë i janë shtuar listës së të shëruarve, duke e çuar numrin e të shëruarve nga COVID-19 në 283.

Deri sot, 26 qytetarë e kanë humbur betejën me këtë sëmundje, megjithë përpjekjet e stafit mjekësor.

Në shërbimin infektiv aktualisht janë 35 të shtruar. 7 pacientë janë në terapi intensive. Në spitalin COVID 2 “Shefqet Ndroqi”, janë 8 pacientë të shtruar. 4 pacientë janë në reanimacion të intubuar, ndërsa 4 prej tyre janë në pavion.

Në dy spitalet COVID aktualisht po marrin shërbim 43 pacientë. Në të dy spitalet COVID aktualisht vetëm 14% e kapacitetit është i zënë.

Numri i të shëruarve prej 6 ditësh rezulton të ketë kaluar numrin e te infektuarve aktiv. Kjo është një shenjë e mirë krahasuar me vendet e rajonit.

Harta e të prekurve nga COVID-19 shtrihet në Kurbin dhe zgjerohet në Tiranë, Shkodër dhe Krujë.

Masat për shtimin e kapaciteteve dhe stokut të mjeteve mbrojtëse

Në Shqipëri kanë mbërritur edhe 8 ton me mjete të mbrojtjes personale për stafet mjekësore, të financuara nga qeveria shqiptare në kuadër të shtimit të masave për përballimin e situatës së shkaktuar nga Pandemia COVID19. Nga stoku ardhur më parë me mjete të mbrojtjes personale për stafet mjekësore, janë pajisur të gjithë spitalet, duke mundësuar rritjen e sigurisë për personelin shëndetësor. Deri tani jemi pajisur me 23 ton me materiale të tilla si: maska, veshjet speciale, syze, helmetat mbrojtëse dhe elemente të tjerë të cilat kanë të bëjnë me rritjen e sigurisë të mjekëve dhe infermierëve në përballje me COVID-19.

Gjithashtu në vijim të forcimit të kapaciteteve për trajtimin e COVID-19 kanë mbërritur 5 respiratorêt e parë, pjesë e 54 respiratorëve të financuar nga qeveria shqiptare, ndërsa do të zgjerohen kapacitetet edhe me 30 respiratorë të tjerë, me mbështetjen e Ambasadës Zviceriane, Ambasadës Norvegjeze dhe UNDP.

Do të përshtatet si spital karantinë një strukturë në aksin Tiranë-Durrës. E vendosur në dispozicion të Ministrisë së Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale deri në përfundim të gjendjes së epidemisë së shkaktuar nga COVID-19 më qëllim që të funksionojë si strukturë spitalore karantinë. (VKM Nr. 244 datë 26.03.2020).

Masat e reja për parandalimin e COVID-19

Laboratori i Virologjisë në ISHP është furnizuar sërisht me mjete për realizimin e diagnozës së COVID-19. Që prej fillimit të pandemisë e në vazhdim, ISHP është furnizuar me teste për realizimin e diagnozës së COVID19. Instituti i Shëndetit Publik, Laboratori i Virologjisë, vazhdon në mënyrë sistematike testimin e të gjithë rasteve të dyshuar, gjurmimin e kontakteve dhe testimin e tyre për COVID-19 dhe është në proces për ardhjen e sasive të tjera të testeve.

Në vijim të masave të marra për parandalimin e COVID-19, nëpërmjet mjekut të familjes të moshuarve të cilët janë edhe më të rrezikuarit nga kjo epidemi, barnat me rimbursim po ju dërgohen në shtëpi. Mjekët e familjes gjithashtu po ndjekin të gjithë pacientët e konfirmuar me COVID19 që janë në kushte shtëpie me simptoma të lehta apo të moderuara.

Akti Normativ “Për marrjen e masave të veçanta administrative gjatë kohëzgjatjes së periudhës së infeksionit të shkaktuar nga COVID 19”

Vendimi i Këshillit të Ministrave “Për shpalljen e gjendjes së fatkeqësisë natyrore”

Masat e reja për të parandaluar përhapjen e COVID-19

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju bën apel qytetarëve:

Të vijojnë të respektojnë masat e distancimit social. Në këto momente kërkohet përgjegjshmëri nga ana e qytetarëve për të respektuar distancën e nevojshme mes njëri tjetrit dhe ruajtjen e higjienës personale.

Është e rëndësishme që masat e kontrollit të infeksionit duhet të respektohen maksimalisht edhe brenda rretheve familjare duke shmangur vizitat tek të afërmit për çdo lloj arsye, për të parandaluar transmetimin e COVID-19.

Nëse keni shenja të sëmundjes COVID-19 telefononi numrin e urgjencës 127.

Për çdo pyetje apo informacion rreth COVID-19 telefononi në linjën e gjelbër 0800 40 40. Mos shkoni menjëherë në spital!

Situata ndërkombëtare për COVID-19 sipas ECDC-së është si më poshtë:

 • Në nivel global, janë raportuar në total 2 114 269 raste të konfirmuara me COVID-19, dhe vdekje në total janë 145 144
 • Azi: 342 847 raste të konfimuara

13 621 vdekje

 • Afrikë 18 329 raste të konfirmuara

965 vdekje

 • Amerikë: 787 018 raste të konfirmuara

38 492 vdekje

 • Oqeania : 7 828 raste të konfirmuara

81 vdekje

 • Të tjera: 696 raste të konfirmuara

7 vdekje

Tabela 1. Numri i rasteve të konfirmuara deri në datën 17 prill 2020 sipas shteteve (sipas ECDC): https://www.ecdc.europa.eu/en/novel-coronavirus-china

Shteti Nr i rasteve të konfirmuara (17 prill 2020)
Kontinenti i Azisë 342 847
Kina 83754
Iran 77995
Turqia 74193
India 13387
Izrael 12758
Korea e jugut 10635
Japonia 9167
Pakistan 7025
Arabia Saudite 6380
Emiratet e Bashkuara 5825
Filipine 5660
Indonesia 5516
Malajsia 5182
Singapore 4427
Katar 4103
Thailand 2700
Bahrain 1700
Bangladesh 1572
Kuvait 1524
Kazakhstan 1470
Irak 1434
Uzbekistan 1380
Oman 1019
Afghanistan 794
Liban 663
Kyrgyzstan 489
Jordania 402
Taivan 395
Palestine 294
Vietnam 275
Sri_Lanka 238
Brunei_Darussalam 136
Kamboxha 122
Mianmar 85
Siria 33
Mongolia 31
Maldives 25
Laos 19
Timor_Leste 18
Nepal 16
Bhutan 5
Jemen 1
Raste të tjera 696
Rastet e tjera në një mjet transporti detar Japoni 696
Amerika 787 018
USA 671331
Brazil 30425
Canada 30081
Peru 12491
Chile 8807
Ekuador 8225
Mexico 6297
Panama 4016
Republika Domenikane 3755
Kolumbia 3233
Argentina 2560
Puerto_Rico 1043
Kuba 862
Kosta_Rika 642
Uruguai 552
Bolivia 465
Honduras 442
Guatemala 214
Venezuela 204
Paraguai 174
El_Salvador 164
Jamaika 143
Trinidad dhe Tobago 114
Aruba 95
Bermuda 83
Barbados 75
Ishujt Kajman 61
Guyana 57
Sint_Maarten 57
Bahamas 54
Ishujt Virgin 51
Haiti 43
Antigua_and_Barbuda 23
Belize 18
Dominica 16
Saint_Lucia 15
Curaçao 14
Grenada 14
Saint_Kits dhe Nevis 14
Nikaragua 12
Saint_Vincent_&_Grenadines 12
Ishujt Malvinas 11
Greenland 11
Montserrat 11
Ishujt Turks_and_Caicos 11
Suriname 10
Bonaire 4
Anguilla 3
British_Virgin_Islands 3
Oqeania 7828
Australia 6497
Zelanda e re 1086
Polinezia Franceze 55
Guam 135
Kaledonia e re 18
Fixhi 17
Ishujt Mariana 13
Papa new Guinea 7
Afrika 18 329
Egjypt 2673
Afrika e jugut 2605
Maroku 2283
Algeria 2268
Kameron 855
Tunizia 822
Cote_dIvoire 688
Gana 641
Niger 609
Xhibouti 591
Burkina_Faso 543
Nigeria 442
Guinea 438
Senegal 335
Mauritius 324
Republika e Kongos 287
Kenia 234
Mali 171
Ruanda 138
Kongo 117
Madagaskar 111
Republika e Tanzanise 95
Etiopia 94
Gabon 92
Togo 81
Somalia 80
Liberia 73
Cape_Verde 55
Uganda 55
Guinea Ekuadoriale 51
Libia 49
Zambia 48
Guinea_Bissau 46
Benin 37
Eritrea 35
Sudan 32
Mozambique 31
Chad 27
Zimbabwe 24
Angola 19
Eswatini 16
Malawi 16
Namibia 16
Botswana 15
Sierra_Leone 15
Republika e Afrikes qendrore 12
Seychelles 11
Gambia 9
Mauritania 7
Burundi 5
Sao Tome dhe Principe 4
Sudani jugor 4
Total 1 156 718

Grafiku 1. Shpërndarja e rasteve laboratorike të konfirmuara për COVID – 19 sipas

kontinenteve (përveç Kinës), 17. 04. 2020

Harta e shpërndarjes gjeografike të COVID-19 në botë

Situata në Europë dhe sipas ECDC–së është si më poshtë:

 • Europë: 957 551 raste të konfirmuara
  • 91 978 vdekje

Tabela 2. Numri i rasteve të konfirmuara deri në datën 17 prill 2020 sipas shteteve te Europës (sipas ECDC): https://www.ecdc.europa.eu/en/novel-coronavirus-china

Shteti Nr i rasteve të konfirmuara (17prill 2020)
Europa 925 536
Spanja 182816
Itali 168941
Gjermani 133830
France 108847
United_Kingdom 103093
Belgjika 34809
Hollanda 29214
Russia 27938
Zvicra 26651
Portugalia 18841
Austria 14448
Irlanda 13271
Suedia 12540
Polonia 7918
Rumania 7707
Danimarka 6879
Norvegjia 6791
Çekia 6433
Serbia 5318
Ukraine 4462
Bjellorusia 4204
Luxembourg 3444
Finland 3369
Greqia 2207
Moldavia 2154
Kroacia 1791
Hungaria 1763
Islanda 1739
Estonia 1434
Azerbaijan 1283
Sllovenia 1268
Armenia 1201
Bosnia_dhe_Herzegovina 1152
Lithuania 1149
Macedonia e veriut 1081
Sllovakia 977
Bullgaria 800
Qipro 735
Andorra 682
Letonia 675
Shqiperia 518
Kosova 449
San_Marino 426
Malta 412
Gjeorgjia 348
Mali I zi 303
Isle_of_Man 284
Guernsey 234
Jersey 223
Faroe_Islands 184
Gjibraltar 133
Monako 93
Liechtenstein 81
Vatikani 8

Grafiku 2. Shpërndarja e rasteve të konfirmuara në laborator të COVID – 19 në vendet e BE, EEA dhe Mbretërinë e Bashkuar, 17 prill 2020.

Harta e shpërndarjes gjeografike të COVID-19 në Europë

Situata e COVID-19 në Itali datë 17.04.2020 sipas rajoneve të saj bazuar në site e Ministrisë së Shëndetësisë Itali: http://www.salute.gov.it/portale/home.html

 • 106 962 rastet aktualisht të konfirmuara
 • 22 745 vdekje
 • 42 727 pacientë të shëruar
 • 2 812 pacientë në terapi intensive
 • 78 364 qytetarë në izolim

Shpërndarja sipas rajoneve rasteve të cilat janë aktualisht pozitive ndaj COVID-19:

Rajonet Rastet aktuale

të konfirmuara

Lombardia 33434
Emilia Romanja 13585
Piemonte 13998
Veneto 10618
Toskana 6583
Liguria 3459
Marche 3157
Lazio 4214
Campania 3027
Trento 1990
Puglia 2656
Fruli 1428
Siçili 2139
Abruzzo 1942
Bolzano 1582
Umbria 494
Sardenja 872
Kalabria 819
Valle d’Aosta 491
Bazilikata 266
Molise 208

Harta e shpërndarjes gjeografike sipas rajoneve të COVID-19 në Itali:

Bazuar në Rekomandimet e OBSH-së, MSHMS këshillon qytetarët për shtimin e masave të higjienës dhe ndjekjen e rregullave të mëposhtme:

 • Shmangia e kontaktit të ngushtë me njerëzit që vuajnë nga infeksione akute të rrugëve të frymëmarrjes.
 • Larja e shpeshtë e duarve, veçanërisht pas kontaktit të drejtpërdrejtë me njerëzit e sëmurë ose mjedisin e tyre.
 • Shmangia e kontaktit të pambrojtur me kafshët (qofshin ato shtëpiake apo të egra).
 • Personat me simptoma të infeksioneve akute të rrugëve të frymëmarrjes duhet të praktikojnë higjienën respiratore të lidhur me kollën (ruajtja e distancës, mbulimi me shami / letër ose rroba kur teshtijnë apo kolliten, larjen e duarve).
 • Brenda mjediseve të kujdesit shëndetësor, forconi praktikat standard të parandalimit të infeksionit dhe kontrollit në spitale, veçanërisht në shërbimet e urgjencës.

Informacion i përditësuar për Koronavirusin COVID_19- 16.04.2020

16 prill 2020/ Informacion i përditësuar për koronavirusin COVID-19

 

Situata në vendin tonë sipas MSHMS

Në vendin tonë deri më sot (16.04.2020) janë testuar 4827 raste të dyshuara për COVID-19 të cilat kanë rezultuar:

 • 518 raste të konfirmuara
 • 26 pacientë kanë ndërruar jetë
 • 277 pacientë të shëruar

Shpërndarja sipas rretheve të rasteve të konfirmuara me COVID-19, datë: 16.04.2020

Qyteti Nr. i rasteve të konfirmuara One. i rasteve te vdekur
Tirana 241 15
Fieri 35 1
Durrësi 42 3
Korça 19
Vlora 5 1
Elbasani 16 1
Lushnja 6 1
Kavaja 9 2
Shkodër 83 1
Lezhë 14
Kruja 7
Puka 5
Tropojë 4
Has 13 1
Rrogozhina 4
Berat 2
Mirdita 3
Kukës 9
Mallakaster 1
TOTAL 518 26

 

 

Situata e 24 orëve të fundit në Shqipëri lidhur me infeksionin Sars Cov2 dhe sëmundjen COVID-19.

Dje janë testuar 269 persona të dyshuar me COVID-19, mes tyre 53 janë personel shëndetësor. Nga rezultatet e testimeve janë konfirmuar 24 raste pozitive me COVID19, prej të cilëve 6 janë personel shëndetësor. Nga rastet e reja 12 i përkasin Shkodrës, dhe kemi 3 raste në Tiranë, 3 raste në Kukës, 3 raste në Fier, 1 rast në Korçë, 1 rast në Kavajë, dhe hartës i shtohet Mallakastra me 1 rast.

Deri në këto momente janë testuar 4827 raste të dyshuara dhe prej tyre janë të konfirmuar pozitivë me COVID-19, 518 raste.

Këtë të enjte ka ndërruar jetë një paciente 64-vjeçare nga Tirana e intubuar prej më shumë se 2 javësh në spitalin “Shefqet Ndroqi”. 26 qytetarë e kanë humbur betejën me COVID-19 megjithë përpjekjet e stafit mjekësor.

Gjatë 24 orëve të fundit, 26 pacientë të tjerë i janë shtuar listës së të shëruarve, duke e çuar numrin e të shëruarve nga COVID-19 në 277.

Në Shërbimin Infektiv aktualisht janë 34 të shtruar. 5 pacientë janë në terapi intensive. Në spitalin COVID 2 “Shefqet Ndroqi”, janë 9 pacientë të shtruar. 5 pacientë janë në terapi intensive, ndërsa 3 prej tyre janë të intubuar.

Në dy spitalet COVID aktualisht po marrin shërbim 43 pacientë. Në dy spitalet COVID aktualisht vetëm 14% e kapacitetit është i zënë.

Numri i të shëruarve prej 5 ditësh rezulton të ketë kaluar numrin e te infektuarve aktiv. Kjo ështënjë shenjë e mirë krahasuar me vendet e rajonit. Asgjë nuk ka mbaruar por me shifrat qe disponojme harta e të prekurve nga COVID-19 shtrihet në Mallakaster dhe zgjerohet në Tiranë, Kukës, Fier, Kavajë, Shkodër dhe Korçë.

 

Masat për shtimin e kapaciteteve dhe stokut të mjeteve mbrojtëse

 

Në Shqipëri kanë mbërritur edhe 8 ton me mjete të mbrojtjes personale për stafet mjekësore, të financuara nga qeveria shqiptare në kuadër të shtimit të masave për përballimin e situatës së shkaktuar nga Pandemia COVID19. Nga stoku ardhur më parë me mjete të mbrojtjes personale për stafet mjekësore, janë pajisur të gjithë spitalet, duke mundësuar rritjen e sigurisë për personelin shëndetësor. Deri tani jemi pajisur me 23 ton me materiale të tilla si: maska, veshjet speciale, syze, helmetat mbrojtëse dhe elemente të tjerë të cilat kanë të bëjnë me rritjen e sigurisë të mjekëve dhe infermierëve në përballje me COVID-19.

Gjithashtu në vijim të forcimit të kapaciteteve për trajtimin e COVID-19 kanë mbërritur 5 respiratorêt e parë, pjesë e 54 respiratorëve të financuar nga qeveria shqiptare, ndërsa do të zgjerohen kapacitetet edhe me 30 respiratorë të tjerë, me mbështetjen e Ambasadës Zviceriane, Ambasadës Norvegjeze dhe UNDP.

Do të përshtatet si spital karantinë një strukturë në aksin Tiranë-Durrës. E vendosur në dispozicion të Ministrisë së Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale deri në përfundim të gjendjes së epidemisë së shkaktuar nga COVID-19 më qëllim që të funksionojë si strukturë spitalore karantinë. (VKM Nr. 244 datë 26.03.2020).

 

Masat e reja për parandalimin e COVID-19

 

Laboratori i Virologjisë në ISHP është furnizuar sërisht me mjete për realizimin e diagnozës së COVID-19. Që prej fillimit të pandemisë e në vazhdim, ISHP është furnizuar me teste për realizimin e diagnozës së COVID19. Instituti i Shëndetit Publik, Laboratori i Virologjisë, vazhdon në mënyrë sistematike testimin e të gjithë rasteve të dyshuar, gjurmimin e kontakteve dhe testimin e tyre për COVID-19 dhe është në proces për ardhjen e sasive të tjera të testeve.

Në vijim të masave të marra për parandalimin e COVID-19, nëpërmjet mjekut të familjes të moshuarve të cilët janë edhe më të rrezikuarit nga kjo epidemi, barnat me rimbursim po ju dërgohen në shtëpi. Mjekët e familjes gjithashtu po ndjekin të gjithë pacientët e konfirmuar me COVID19 që janë në kushte shtëpie me simptoma të lehta apo të moderuara.

 

Akti Normativ “Për marrjen e masave të veçanta administrative gjatë kohëzgjatjes së periudhës së infeksionit të shkaktuar nga COVID 19”

Vendimi i Këshillit të Ministrave “Për shpalljen e gjendjes së fatkeqësisë natyrore”

Masat e reja për të parandaluar përhapjen e COVID-19

 

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju bën apel qytetarëve:

 

Të vijojnë të respektojnë masat e distancimit social. Në këto momente kërkohet përgjegjshmëri nga ana e qytetarëve për të respektuar distancën e nevojshme mes njëri tjetrit dhe ruajtjen e higjienës personale.

Është e rëndësishme që masat e kontrollit të infeksionit duhet të respektohen maksimalisht edhe brenda rretheve familjare duke shmangur vizitat tek të afërmit për çdo lloj arsye, për të parandaluar transmetimin e COVID-19.

Nëse keni shenja të sëmundjes COVID-19 telefononi numrin e urgjencës 127.

Për çdo pyetje apo informacion rreth COVID-19 telefononi në linjën e gjelbër 0800 40 40. Mos shkoni menjëherë në spital!

 

Situata ndërkombëtare për COVID-19 sipas ECDC-së është si më poshtë:

Në nivel global, janë raportuar në total 2 029 930 raste të konfirmuara me COVID-19, dhe vdekje në total janë 136 320

 • Azi: 329 971 raste të konfimuara

11 993 vdekje

 • Afrikë : 17 243 raste të konfirmuara

911 vdekje

 • Amerikë: 748 256 raste të konfirmuara

35 688 vdekje

 • Oqeania: 7 781 raste të konfirmuara

79 vdekje

 • Të tjera: 696 raste të konfirmuara

7 vdekje

 

Tabela 1. Numri i rasteve të konfirmuara deri në datën 16 prill 2020 sipas shteteve (sipas ECDC): https://www.ecdc.europa.eu/en/novel-coronavirus-china

Shteti Nr i rasteve të konfirmuara (16 prill 2020)
Kontinenti i Azisë 329 971
Kina 83402
Iran 76389
Turqia 69392
Izrael 12501
India 12380
Korea e jugut 10613
Japonia 8582
Pakistan 6505
Arabia Saudite 5862
Filipine 5453
Emiratet e Bashkuara 5365
Indonesia 5136
Malajsia 5072
Katar 3711
Singapore 3699
Thailand 2672
Bahrain 1673
Irak 1415
Kuvait 1405
Kazakhstan 1331
Uzbekistan 1302
Bangladesh 1231
Oman 910
Afghanistan 784
Liban 658
Kyrgyzstan 466
Jordania 401
Taivan 395
Palestine 291
Vietnam 275
Sri_Lanka 237
Brunei_Darussalam 136
Kamboxha 122
Mianmar 74
Siria 33
Mongolia 30
Maldives 21
Laos 19
Nepal 16
Timor_Leste 6
Bhutan 5
Jemen 1
Raste të tjera 696
Rastet e tjera në një mjet transporti detar Japoni 696
Amerika 748 256
USA 639664
Canada 28364
Brazil 28320
Peru 11475
Chile 8273
Ekuador 7858
Mexico 5847
Panama 3751
Republika Domenikane 3614
Kolumbia 3105
Argentina 2432
Puerto_Rico 974
Kuba 814
Kosta_Rika 626
Uruguai 539
Bolivia 441
Honduras 426
Venezuela 197
Guatemala 196
Paraguai 174
El_Salvador 159
Jamaika 125
Trinidad dhe Tobago 114
Aruba 93
Bermuda 81
Barbados 75
Ishujt Kajman 60
Sint_Maarten 57
Guyana 55
Bahamas 53
Ishujt Virgin 51
Haiti 41
Antigua_and_Barbuda 23
Belize 18
Dominica 16
Saint_Lucia 15
Curaçao 14
Grenada 14
Saint_Kits dhe Nevis 14
Nikaragua 12
Saint_Vincent_&_Grenadines 12
Ishujt Malvinas 11
Greenland 11
Montserrat 11
Ishujt Turks_and_Caicos 11
Suriname 10
Bonaire 4
Anguilla 3
British_Virgin_Islands 3
Oqeania 7781
Australia 6458
Zelanda e re 1084
Polinezia Franceze 55
Guam 135
Kaledonia e re 18
Fixhi 16
Ishujt Mariana 13
Papa new Guinea 2
Afrika 17 243
Afrika e jugut 2506
Egjypt 2505
Algeria 2160
Maroku 2024
Kameron 855
Tunizia 780
Cote_dIvoire 654
Gana 641
Niger 584
Burkina_Faso 542
Xhibouti 435
Nigeria 407
Guinea 404
Mauritius 324
Senegal 314
Republika e Kongos 267
Kenia 225
Mali 148
Ruanda 136
Kongo 117
Madagaskar 110
Republika e Tanzanise 88
Gabon 87
Etiopia 85
Togo 81
Somalia 80
Liberia 59
Cape_Verde 55
Uganda 55
Guinea Ekuadoriale 51
Libia 48
Zambia 48
Guinea_Bissau 43
Benin 35
Eritrea 35
Sudan 32
Mozambique 29
Chad 27
Zimbabwe 23
Angola 19
Eswatini 16
Malawi 16
Namibia 16
Botswana 13
Sierra_Leone 13
Republika e Afrikes qendrore 11
Seychelles 11
Gambia 9
Mauritania 7
Burundi 5
Sao Tome dhe Principe 4
Sudani jugor 4
Total 1 103 947

 

Grafiku 1. Shpërndarja e rasteve laboratorike të konfirmuara për COVID – 19 sipas

kontinenteve (përveç Kinës), 16. 04. 2020

Harta e shpërndarjes gjeografike të COVID-19 në botë

 

Situata në Europë dhe sipas ECDC–së është si më poshtë:

 • Europë: 925 536 raste të konfirmuara
  • 87 629 vdekje

Tabela 2. Numri i rasteve të konfirmuara deri në datën 16 prill 2020 sipas shteteve te Europës (sipas ECDC): https://www.ecdc.europa.eu/en/novel-coronavirus-china

 

Shteti Nr i rasteve të konfirmuara (16 prill 2020)
Europa 925 536
Spanja 177633
Itali 165155
Gjermani 130450
France 106206
United_Kingdom 98476
Belgjika 33573
Hollanda 28153
Zvicra 26336
Russia 24490
Portugalia 18091
Austria 14370
Irlanda 12547
Suedia 11927
Polonia 7582
Rumania 7216
Danimarka 6681
Norvegjia 6677
Çekia 6303
Serbia 4873
Ukraine 4161
Bjellorusia 3728
Luxembourg 3373
Finland 3237
Greqia 2192
Moldavia 2049
Islanda 1741
Kroacia 1727
Hungaria 1652
Estonia 1402
Azerbaijan 1253
Sllovenia 1248
Armenia 1159
Bosnia_dhe_Herzegovina 1100
Lithuania 1091
Macedonia e veriut 974
Sllovakia 863
Bullgaria 747
Qipro 715
Andorra 673
Letonia 666
Shqiperia 518
Kosova 423
Malta 399
San_Marino 392
Gjeorgjia 306
Mali I zi 288
Isle_of_Man 254
Guernsey 223
Jersey 217
Faroe_Islands 184
Gjibraltar 131
Monako 93
Liechtenstein 81
Vatikani 8

 

 

Grafiku 2. Shpërndarja e rasteve të konfirmuara në laborator të COVID – 19 në vendet e BE, EEA dhe Mbretërinë e Bashkuar, 16 prill 2020.

Harta e shpërndarjes gjeografike të COVID-19 në Europë

 

 

Situata e COVID-19 në Itali datë 16.04.2020 sipas rajoneve të saj bazuar në site e Ministrisë së Shëndetësisë Itali: http://www.salute.gov.it/portale/home.html

 

 • 106 607 rastet aktualisht të konfirmuara
 • 22 170 vdekje
 • 40 164 pacientë të shëruar
 • 2 936 pacientë në terapi intensive
 • 76 778 qytetarë në izolim

 

Shpërndarja sipas rajoneve rasteve të cilat janë aktualisht pozitive ndaj COVID-19:

 

Rajonet Rastet aktuale

të konfirmuara

Lombardia 33090
Emilia Romanja 13663
Piemonte 13783
Veneto 10800
Toskana 6613
Liguria 3437
Marche 3124
Lazio 4144
Campania 3118
Trento 2087
Puglia 2625
Fruli 1330
Siçili 2108
Abruzzo 1850
Bolzano 1593
Umbria 536
Sardenja 865
Kalabria 847
Valle d’Aosta 518
Bazilikata 273
Molise 203

 

 

Harta e shpërndarjes gjeografike sipas rajoneve të COVID-19 në Itali:

 

 

Bazuar në Rekomandimet e OBSH-së, MSHMS këshillon qytetarët për shtimin e masave të higjienës dhe ndjekjen e rregullave të mëposhtme:

 

 • Shmangia e kontaktit të ngushtë me njerëzit që vuajnë nga infeksione akute të rrugëve të frymëmarrjes.
 • Larja e shpeshtë e duarve, veçanërisht pas kontaktit të drejtpërdrejtë me njerëzit e sëmurë ose mjedisin e tyre.
 • Shmangia e kontaktit të pambrojtur me kafshët (qofshin ato shtëpiake apo të egra).
 • Personat me simptoma të infeksioneve akute të rrugëve të frymëmarrjes duhet të praktikojnë higjienën respiratore të lidhur me kollën (ruajtja e distancës, mbulimi me shami / letër ose rroba kur teshtijnë apo kolliten, larjen e duarve).
 • Brenda mjediseve të kujdesit shëndetësor, forconi praktikat standard të parandalimit të infeksionit dhe kontrollit në spitale, veçanërisht në shërbimet e urgjencës.

Informacion i përditësuar për Koronavirusin COVID_19- 15.04.2020

15 prill 2020/ Informacion i përditësuar për koronavirusin COVID-19

 

Situata në vendin tonë sipas MSHMS

Në vendin tonë deri më sot (15.04.2020) janë testuar 4558 raste të dyshuara për COVID-19 të cilat kanë rezultuar:

 • 494 raste të konfirmuara
 • 25 pacientë kanë ndërruar jetë
 • 251 pacientë të shëruar

 

Shpërndarja sipas rretheve të rasteve të konfirmuara me COVID-19, datë: 15.04.2020

Qyteti Nr. i rasteve të konfirmuara Nr. i rasteve te vdekur
Tirana 238 13
Fieri 32 1
Durrësi 42 3
Korça 18
Vlora 5 1
Elbasani 16 1
Lushnja 6 1
Kavaja 8 3
Shkodër 71 1
Lezhë 14
Kruja 7
Puka 5
Tropojë 4
Has 13 1
Rrogozhina 4
Berat 2
Mirdita 3
Kukës 6
TOTAL 494 25

Dje janë testuar 252 persona të dyshuar, mes tyre 44 janë personel shëndetësor. Nga rezultatet e testimeve janë konfirmuar 19 raste pozitive me COVID-19, prej të cilëve 11 raste në Tiranë, 1 rast në Krujë, 1 rast në Korçë, 1 rast në Elbasan, 5 raste në Kukës mes tyre 1 personel shëndetësor.

 

Deri në këto momente janë testuar 4558 raste të dyshuara dhe prej tyre janë të konfirmuar pozitivë me COVID-19, 494 raste.

 

Edhe pse sot janë 19 raste të reja, pavarsisht luhatjeve ditore, kurba mbetet e qendrueshme dhe situata është krejtësisht e kontrolluar.

 

Pavarësisht perpjekjeve te stafeve mjekesore, 25 qytetarë e kanë humbur betejën me këtë semundje.

 

Gjatë 24 orëve të fundit, 3 pacientë të tjerë i janë shtuar listës së të shëruarve, duke e çuar numrin e të shëruarve nga COVID-19 në 251.

 

Në shërbimin infektiv janë 39 të shtruar. 5 pacientë janë në terapi intensive.

Në spitalin COVID 2 “Shefqet Ndroqi”, janë 9 pacientë të shtruar. 7 pacientë janë në terapi intensive, ndërsa 4 prej tyre janë të intubuar.

Në dy spitalet COVID po marrin shërbim 48 pacientë.

 

Pavarësisht rritjes me 19 raste të reja në 24 orët e fundit, kemi një numër të qendrueshëm të rasteve në spital

 

Harta e të prekurve nga COVID-19 zgjerohet në Tiranë, Kukës, Krujë, Elbasan dhe Korçë.

Shpërndarja gjeografike e rasteve pozitive, është si vijon:

 

Masat për shtimin e kapaciteteve dhe stokut të mjeteve mbrojtëse

 

Në Shqipëri kanë mbërritur edhe 8 ton me mjete të mbrojtjes personale për stafet mjekësore, të financuara nga qeveria shqiptare në kuadër të shtimit të masave për përballimin e situatës së shkaktuar nga Pandemia COVID19. Nga stoku ardhur p[ak ditë më parë me mjete të mbrojtjes personale për stafet mjekësore, janë pajisur të gjithë spitalet, duke mundësuar rritjen e sigurisë për personelin shëndetësor. Deri tani jemi pajisur me 23 ton me materiale të tilla si: maska, veshjet speciale, syze, helmetat mbrojtëse dhe elemente të tjerë të cilat kanë të bëjnë me rritjen e sigurisë të mjekëve dhe infermierëve në përballje me COVID-19.

Gjithashtu në vijim të forcimit të kapaciteteve për trajtimin e COVID-19 kanë mbërritur 5 respiratorêt e parë, pjesë e 54 respiratorëve të financuar nga qeveria shqiptare, ndërsa do të zgjerohen kapacitetet edhe me 30 respiratorë të tjerë, me mbështetjen e Ambasadës Zviceriane, Ambasadës Norvegjeze dhe UNDP.

Do të përshtatet si spital karantinë një strukturë në aksin Tiranë-Durrës. E vendosur në dispozicion të Ministrisë së Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale deri në përfundim të gjendjes së epidemisë së shkaktuar nga COVID-19 më qëllim që të funksionojë si strukturë spitalore karantinë. (VKM Nr. 244 datë 26.03.2020).

 

Masat e reja për parandalimin e COVID-19

 

Laboratori i Virologjisë në ISHP është furnizuar sërisht me mjete për realizimin e diagnozës së COVID-19. Që prej fillimit të pandemisë e në vazhdim, ISHP është furnizuar me teste për realizimin e diagnozës së COVID19. Instituti i Shëndetit Publik, Laboratori i Virologjisë, vazhdon në mënyrë sistematike testimin e të gjithë rasteve të dyshuar, gjurmimin e kontakteve dhe testimin e tyre për COVID-19 dhe është në proces për ardhjen e sasive të tjera të testeve.

Në vijim të masave të marra për parandalimin e COVID-19, nëpërmjet mjekut të familjes të moshuarve të cilët janë edhe më të rrezikuarit nga kjo epidemi, barnat me rimbursim po ju dërgohen në shtëpi. Mjekët e familjes gjithashtu do të ndjekin të gjithë pacientët e konfirmuar me COVID19 që janë në kushte shtëpie me simptoma të lehta apo të moderuara. 90 pacientë të konfirmuar me COVID19 janë monitoruar për gjendjen e tyre shëndetësore nga mjekët e familjes përmes telefonit gjatë 24 orëve të fundit. Përveç ndjekjes të të sëmurëve kronikë, 1600 mjekë familje po japin asistencë pacientëve me #COVID19 që kanë simptoma të lehta apo të moderuara dhe po trajtohen në shtëpi. Gjithashtu gjatë 24 orëve të fundit mjekët e familjes kanë kryer 2.975 konsulta online me pacientët për barnat me rinbursim dhe këshilla mjekësore, kryesisht për të moshuarit.

 

Akt Norma

Vkm

Masat e reja

 

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju bën apel qytetarëve:

 

Të vijojnë të respektojnë masat e distancimit social. Në këto momente kërkohet përgjegjshmëri nga ana e qytetarëve për të respektuar distancën e nevojshme mes njëri tjetrit dhe ruajtjen e higjienës personale.

Është e rëndësishme që masat e kontrollit të infeksionit duhet të respektohen maksimalisht edhe brenda rretheve familjare duke shmangur vizitat tek të afërmit për çdo lloj arsye, për të parandaluar transmetimin e COVID-19.

Nëse keni shenja të sëmundjes COVID-19 telefononi numrin e urgjencës 127.

Për çdo pyetje apo informacion rreth COVID-19 telefononi në linjën e gjelbër 0800 40 40. Mos shkoni menjëherë në spital!

 

 

Situata ndërkombëtare për COVID-19 sipas ECDC-së është si më poshtë:

 • Në nivel global, janë raportuar në total 1 948 511 raste të konfirmuara me COVID-19, dhe vdekje në total janë 125 966
 • Azi: 318 663 raste të konfimuara

11 654 vdekje

 • Afrikë : 16 281 raste të konfirmuara

877 vdekje

 • Amerikë: 710 601 raste të konfirmuara

30 308 vdekje

 • Oqeania : 7 733 raste të konfirmuara

77 vdekje

 • Të tjera: 696 raste të konfirmuara

7 vdekje

Tabela 1. Numri i rasteve të konfirmuara deri në datën 15 prill 2020 sipas shteteve (sipas ECDC): https://www.ecdc.europa.eu/en/novel-coronavirus-china

Shteti Nr i rasteve të konfirmuara (15 prill 2020)
Kontinenti i Azisë 318 663
Kina 83352
Iran 74877
Turqia 65111
Izrael 12046
India 11438
Korea e jugut 10591
Japonia 8100
Pakistan 5988
Arabia Saudite 5369
Filipine 5223
Malajsia 4987
Emiratet e Bashkuara 4933
Indonesia 4839
Katar 3428
Singapore 3252
Thailand 2643
Bahrain 1528
Irak 1400
Kuvait 1355
Kazakhstan 1267
Uzbekistan 1165
Bangladesh 1012
Oman 910
Afghanistan 714
Liban 641
Kyrgyzstan 449
Jordania 397
Taivan 395
Palestine 287
Vietnam 274
Sri_Lanka 233
Brunei_Darussalam 136
Kamboxha 122
Mianmar 74
Mongolia 30
Syria 29
Maldives 21
Laos 19
Nepal 16
Timor_Leste 6
Bhutan 5
Jemen 1
Raste të tjera 696
Rastet e tjera në një mjet transporti detar Japoni 696
Amerika 710 601
USA 609516
Canada 27046
Brazil 25262
Peru 10303
Chile 7917
Ekuador 7603
Mexico 5399
Panama 3574
Republika Domenikane 3286
Kolumbia 2979
Argentina 2432
Puerto_Rico 923
Kuba 766
Kosta_Rika 618
Uruguai 533
Honduras 419
Bolivia 397
Venezuela 193
Guatemala 180
Paraguai 161
El_Salvador 159
Trinidad dhe Tobago 113
Jamaika 105
Aruba 92
Barbados 73
Bermuda 57
Ishujt Kajman 54
Sint_Maarten 52
Ishujt Virgin 51
Bahamas 49
Guyana 48
Haiti 40
Antigua_and_Barbuda 23
Belize 18
Dominica 16
Saint_Lucia 15
Curaçao 14
Grenada 14
Saint_Kits dhe Nevis 14
Nikaragua 12
Saint_Vincent_&_Grenadines 12
Ishujt Malvinas 11
Greenland 11
Montserrat 11
Suriname 10
Ishujt Turks_and_Caicos 10
Bonaire 4
Anguilla 3
British_Virgin_Islands 3
Oqeania 7733
Australia 6416
Zelanda e re 1078
Polinezia Franceze 55
Guam 135
Kaledonia e re 18
Fixhi 16
Ishujt Mariana 13
Papa new Guinea 2
Afrika 16 281
Afrika e jugut 2415
Egjypt 2350
Algeria 2070
Maroku 1888
Kameron 855
Tunizia 747
Gana 636
Cote_dIvoire 626
Niger 570
Burkina_Faso 528
Nigeria 373
Xhibouti 363
Guinea 363
Mauritius 324
Senegal 299
Republika e Kongos 254
Kenia 216
Mali 144
Ruanda 134
Madagaskar 108
Etiopia 82
Togo 77
Gabon 75
Kongo 74
Somalia 60
Liberia 59
Uganda 55
Republika e Tanzanise 53
Zambia 45
Guinea Ekuadoriale 41
Guinea_Bissau 40
Benin 35
Eritrea 35
Libia 35
Sudan 32
Mozambique 28
Chad 23
Angola 19
Zimbabwe 17
Malawi 16
Namibia 16
Eswatini 15
Botswana 13
Cape_Verde 11
Republika e Afrikes qendrore 11
Seychelles 11
Sierra_Leone 11
Gambia 9
Mauritania 7
Burundi 5
Sao Tome dhe Principe 4
Sudani jugor 4
Total 1 053 974

 

Grafiku 1. Shpërndarja e rasteve laboratorike të konfirmuara për COVID19 sipas

kontinenteve (përveç Kinës), 15. 04. 2020

Harta e shpërndarjes gjeografike të COVID-19 në botë

Situata në Europë dhe sipas ECDC–së është si më poshtë:

 • Europë: 894 537 raste të konfirmuara
  • 83 043 vdekje

Tabela 2. Numri i rasteve të konfirmuara deri në datën 15 prill 2020 sipas shteteve te Europës (sipas ECDC): https://www.ecdc.europa.eu/en/novel-coronavirus-china

 

Shteti Nr i rasteve të konfirmuara (15 prill 2020)
Europa 894 537
Spanja 172541
Itali 162488
Gjermani 127584
France 103573
United_Kingdom 93873
Belgjika 31119
Hollanda 27419
Zvicra 25753
Russia 21102
Portugalia 17448
Austria 14234
Irlanda 11479
Suedia 11445
Polonia 7202
Rumania 6879
Norvegjia 6566
Denimarka 6511
Çekia 6141
Serbia 4054
Ukraine 3372
Luxembourg 3307
Bjellorusia 3281
Finland 3161
Greqia 2170
Moldavia 1934
Islanda 1720
Kroacia 1704
Hungaria 1579
Estonia 1373
Sllovenia 1220
Azerbaijan 1197
Armenia 1111
Bosnia_dhe_Herzegovina 1073
Lithuania 1070
Macedonia e veriut 908
Sllovakia 835
Bullgaria 713
Qipro 695
Andorra 659
Letonia 657
Shqiperia 494
Malta 393
Kosova 387
San_Marino 372
Gjeorgjia 300
Mali I zi 283
Isle_of_Man 242
Guernsey 223
Jersey 217
Faroe_Islands 184
Gjibraltar 129
Monako 93
Liechtenstein 81
Vatikani 8

 

 

Grafiku 2. Shpërndarja e rasteve të konfirmuara në laborator të COVID19 në vendet e BE, EEA dhe Mbretërinë e Bashkuar, 15 prill 2020.

Harta e shpërndarjes gjeografike të COVID-19 në Europë

 

 

Situata e COVID-19 në Itali datë 15.04.2020 sipas rajoneve të saj bazuar në site e Ministrisë së Shëndetësisë Itali: http://www.salute.gov.it/portale/home.html

 

 • 105 418 rastet aktualisht të konfirmuara
 • 21 645 vdekje
 • 092 pacientë të shëruar
 • 079 pacientë në terapi intensive
 • 696 qytetarë në izolim

 

Shpërndarja sipas rajoneve rasteve të cilat janë aktualisht pozitive ndaj COVID-19:

 

Rajonet Rastet aktuale

të konfirmuara

Lombardia 32921
Emilia Romanja 13577
Veneto 10789
Piemonte 13195
Toskana 6417
Liguria 3464
Marche 3097
Lazio 4047
Campania 3087
Trento 2104
Puglia 2573
Fruli 1394
Siçili 2081
Abruzzo 1810
Bolzano 1576
Umbria 582
Sardenja 870
Kalabria 819
Valle d’Aosta 548
Bazilikata 261
Molise 206

 

 

Harta e shpërndarjes gjeografike sipas rajoneve të COVID-19 në Itali:

 

 

 

Bazuar në Rekomandimet e OBSH-së, MSHMS këshillon qytetarët për shtimin e masave të higjienës dhe ndjekjen e rregullave të mëposhtme:

 

 • Shmangia e kontaktit të ngushtë me njerëzit që vuajnë nga infeksione akute të rrugëve të frymëmarrjes.
 • Larja e shpeshtë e duarve, veçanërisht pas kontaktit të drejtpërdrejtë me njerëzit e sëmurë ose mjedisin e tyre.
 • Shmangia e kontaktit të pambrojtur me kafshët (qofshin ato shtëpiake apo të egra).
 • Personat me simptoma të infeksioneve akute të rrugëve të frymëmarrjes duhet të praktikojnë higjienën respiratore të lidhur me kollën (ruajtja e distancës, mbulimi me shami / letër ose rroba kur teshtijnë apo kolliten, larjen e duarve).
 • Brenda mjediseve të kujdesit shëndetësor, forconi praktikat standard të parandalimit të infeksionit dhe kontrollit në spitale, veçanërisht në shërbimet e urgjencës.

Informacion i përditësuar për Koronavirusin COVID_19- 14.04.2020

14 prill 2020/ Informacion i përditësuar për koronavirusin COVID-19

 1. Situata në vendin tonë sipas MSHMS

Në vendin tonë deri më sot (14.04.2020) janë testuar 4306 raste të dyshuara për COVID-19 të cilat kanë rezultuar:

 • 475 raste të konfirmuara
 • 24 pacientë kanë ndëruar jetë
 • 248 pacientë të shëruar

Shpërndarja sipas rretheve të rasteve të konfirmuara me COVID-19, datë: 14.04.2020

Qyteti Nr. i rasteve të konfirmuara Nr. i rasteve te vdekur
Tirana 227 13
Fieri 32 1
Durrësi 42 3
Korça 17
Vlora 5 1
Elbasani 15
Lushnja 6 1
Kavaja 8 2
Shkodër 71 1
Lezhë 14
Kruja 6
Puka 5
Tropojë 4
Has 13 1
Rrogozhina 4
Berat 2
Mirdita 3
Kukës 1
TOTAL 475 24

Në 24 orët që lamë pas, ju bëjmë me dije se ka vijuar puna në terren për identifikimin e rasteve të reja dhe gjurmimin e kontakteve të rasteve, të konfirmuara pozitive.

Dje janë testuar 236 persona të dyshuar nga të cilët 45 janë personel shëndetësor, kryesisht në spitalin e Shkodrës. Nga rezultatet e testimeve janë konfirmuar 8 raste pozitive me COVID-19, prej të cilëve 6 raste në Tiranë, 1 personel shëndetësor në Shkodër dhe 1 personel shëndetësor në Kukës.

Deri tani në total janë testuar 4306 raste të dyshuara dhe prej tyre janë të konfirmuar pozitivë me COVID-19, 475 raste.

Prirja e pozitivitetit të mostrave të testuara tregon nje qendrueshmëri të rasteve të konfirmuara, kryesisht gjatë dy javëve të fundit.

24 qytetarë nuk e kanë fituar betejën me COVID-19, megjithë përpjekjet e jashtëzakonshme të personelit shëndetësor.

Gjatë 24 orëve të fundit, 16 pacientë të tjerë i janë shtuar listës së të shëruarve, duke e çuar numrin e të shëruarve nga COVID-19 në 248.

Në Shërbimin Infektiv aktualisht janë 37 të shtruar. 5 pacientë janë në terapi intensive, ndërsa 1 prej tyre janë të intubuar. Në spitalin COVID 2 “Shefqet Ndroqi”, janë 9 pacientë të shtruar. 7 pacientë janë në terapi intensive, ndërsa 4 prej tyre janë të intubuar.

Në dy spitalet COVID aktualisht po marrin shërbim 46 pacientë.

Harta e të prekurve nga COVID-19 shtrihet për herë të parë në Kukës dhe zgjerohet në Tiranë dhe Shkodër. Instituti i Shëndeitit Publik dhe epidemiologët vijojnë punën në terren për identifikimin e rasteve të reja dhe gjurmimin e kontakteve të rasteve, të konfirmuara pozitive.

Masat për shtimin e kapaciteteve dhe stokut të mjeteve mbrojtëse

Në Shqipëri kanë mbërritur edhe 8 ton me mjete të mbrojtjes personale për stafet mjekësore, të financuara nga qeveria shqiptare në kuadër të shtimit të masave për përballimin e situatës së shkaktuar nga Pandemia COVID19. Nga stoku ardhur p[ak ditë më parë me mjete të mbrojtjes personale për stafet mjekësore, janë pajisur të gjithë spitalet, duke mundësuar rritjen e sigurisë për personelin shëndetësor. Deri tani jemi pajisur me 23 ton me materiale të tilla si: maska, veshjet speciale, syze, helmetat mbrojtëse dhe elemente të tjerë të cilat kanë të bëjnë me rritjen e sigurisë të mjekëve dhe infermierëve në përballje me COVID-19.

Gjithashtu në vijim të forcimit të kapaciteteve për trajtimin e COVID-19 kanë mbërritur 5 respiratorêt e parë, pjesë e 54 respiratorëve të financuar nga qeveria shqiptare, ndërsa do të zgjerohen kapacitetet edhe me 30 respiratorë të tjerë, me mbështetjen e Ambasadës Zviceriane, Ambasadës Norvegjeze dhe UNDP.

Do të përshtatet si spital karantinë një strukturë në aksin Tiranë-Durrës. E vendosur në dispozicion të Ministrisë së Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale deri në përfundim të gjendjes së epidemisë së shkaktuar nga COVID-19 më qëllim që të funksionojë si strukturë spitalore karantinë. (VKM Nr. 244 datë 26.03.2020).

Masat e reja për parandalimin e COVID-19

Laboratori i Virologjisë në ISHP është furnizuar sërisht me mjete për realizimin e diagnozës së COVID-19. Që prej fillimit të pandemisë e në vazhdim, ISHP është furnizuar me teste për realizimin e diagnozës së COVID19. Instituti i Shëndetit Publik, Laboratori i Virologjisë, vazhdon në mënyrë sistematike testimin e të gjithë rasteve të dyshuar, gjurmimin e kontakteve dhe testimin e tyre për COVID-19 dhe është në proces për ardhjen e sasive të tjera të testeve.

Në vijim të masave të marra për parandalimin e COVID-19, nëpërmjet mjekut të familjes të moshuarve të cilët janë edhe më të rrezikuarit nga kjo epidemi, barnat me rimbursim po ju dërgohen në shtëpi. Mjekët e familjes gjithashtu do të ndjekin të gjithë pacientët e konfirmuar me COVID19 që janë në kushte shtëpie me simptoma të lehta apo të moderuara. Luftës kundër COVID-19 i bashkohen edhe 1600 mjekët e familjes në të gjithë vendin të cilët janë fokusuar jo vetëm përsa i përket konsultave online dhe trajtimeve të pacientëve me sëmundje kronike, por gjithashtu dhe asistencës që do t’i japin pacientëve me COVID19 të cilët kanë simptoma të lehta apo të moderuara dhe trajtohen në kushte shtëpie. Ky është një rol që mjeku i familjes ka filluar ta marrë dhe do ta ketë dhe në vijim.

Akti Normativ “Për marrjen e masave të veçanta adminsitrative gjatë kohëzgjatjes së periudhës së infeksionit të shkaktuar nga COVID – 19”

Akti Normativ “Për marrjen e masave të veçanta administrative gjatë kohëzgjatjes së periudhës së infeksionit të shkaktuar nga COVID 19”

Vendimi i Këshillit të Ministrave “Për shpalljen e gjendjes së fatkeqësisë natyrore”

Masat e reja për të parandaluar përhapjen e COVID-19

 

 

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju bën apel qytetarëve:

Të vijojnë të respektojnë masat e distancimit social. Në këto momente kërkohet përgjegjshmëri nga ana e qytetarëve për të respektuar distancën e nevojshme mes njëri tjetrit dhe ruajtjen e higjienës personale.

Është e rëndësishme që masat e kontrollit të infeksionit duhet të respektohen maksimalisht edhe brenda rretheve familjare duke shmangur vizitat tek të afërmit për çdo lloj arsye, për të parandaluar transmetimin e COVID-19.

Nëse keni shenja të sëmundjes COVID-19 telefononi numrin e urgjencës 127.

Për çdo pyetje apo informacion rreth COVID-19 telefononi në linjën e gjelbër 0800 40 40. Mos shkoni menjëherë në spital!

Situata ndërkombëtare për COVID-19 sipas ECDC-së është si më poshtë:

 • Në nivel global, janë raportuar në total 1 873 265 raste të konfirmuara me COVID-19, dhe vdekje në total janë 118 854
 • Azi: 307 569 raste të konfimuara- 11 269 vdekje
 • Afrikë : 15 292 raste të konfirmuara- 835 vdekje
 • Amerikë: 676 116 raste të konfirmuara- 27 414 vdekje
 • Oqeania : 7 674 raste të konfirmuara- 77 vdekje
 • Të tjera: 696 raste të konfirmuara- 7 vdekje

Tabela 1. Numri i rasteve të konfirmuara deri në datën 14 prill 2020 sipas shteteve (sipas ECDC): https://www.ecdc.europa.eu/en/novel-coronavirus-china

Shteti Nr i rasteve të konfirmuara (14 prill 2020)
Kontinenti i Azisë 307 569
Kina 83303
Iran 73303
Turqia 61049
Izrael 11586
Korea e jugut 10564
India 10363
Japonia 7645
Pakistan 5716
Arabia Saudite 4934
Filipine 4932
Malajsia 4817
Indonesia 4557
Emiratet e Bashkuara 4521
Katar 3231
Singapore 2918
Thailand 2613
Irak 1378
Bahrain 1361
Kuvait 1300
Kazakhstan 1179
Uzbekistan 998
Oman 813
Bangladesh 803
Afghanistan 665
Liban 632
Kyrgyzstan 430
Taivan 393
Jordania 391
Palestine 268
Vietnam 265
Sri_Lanka 218
Brunei_Darussalam 136
Kamboxha 122
Mianmar 62
Syria 25
Maldives 20
Laos 19
Mongolia 16
Nepal 14
Bhutan 5
Timor_Leste 4
Jemen 1
Raste të tjera 696
Rastet e tjera në një mjet transporti detar Japoni 696
Amerika 676 116
USA 582594
Canada 25663
Brazil 23430
Ekuador 7529
Chile 7525
Peru 7519
Mexico 5014
Panama 3472
Republika Domenikane 3167
Kolumbia 2852
Argentina 2272
Puerto_Rico 903
Kuba 726
Kosta_Rika 612
Uruguai 521
Honduras 407
Bolivia 354
Venezuela 189
Guatemala 167
Paraguai 159
El_Salvador 149
Trinidad dhe Tobago 113
Aruba 92
Jamaika 73
Barbados 72
Bermuda 57
Ishujt Kajman 53
Sint_Maarten 52
Ishujt Virgin 51
Bahamas 49
Guyana 47
Haiti 40
Antigua_and_Barbuda 23
Belize 18
Dominica 16
Saint_Lucia 15
Curaçao 14
Grenada 14
Nikaragua 12
Saint_Kits dhe Nevis 12
Saint_Vincent_&_Grenadines 12
Greenland 11
Montserrat 11
Suriname 10
Ishujt Turks_and_Caicos 10
Ishujt Malvinas 5
Bonaire 4
Anguilla 3
British_Virgin_Islands 3
Oqeania 7674
Australia 6366
Zelanda e re 1072
Polinezia Franceze 55
Guam 134
Kaledonia e re 18
Fixhi 16
Ishujt Mariana 11
Papa new Guinea 2
Afrika 15 292
Afrika e jugut 2272
Egjypt 2190
Algeria 1983
Maroku 1763
Kameron 820
Tunizia 726
Cote_dIvoire 626
Gana 566
Niger 548
Burkina_Faso 515
Nigeria 343
Mauritius 324
Guinea 319
Xhibouti 298
Senegal 291
Republika e Kongos 235
Kenia 208
Ruanda 127
Mali 123
Madagaskar 106
Togo 77
Etiopia 74
Kongo 70
Liberia 59
Gabon 57
Uganda 54
Republika e Tanzanise 46
Zambia 45
Guinea_Bissau 39
Benin 35
Eritrea 34
Sudan 29
Mozambique 27
Libia 26
Somalia 25
Chad 23
Guinea Ekuadoriale 21
Angola 19
Zimbabwe 17
Malawi 16
Namibia 16
Eswatini 15
Botswana 13
Republika e Afrikes qendrore 11
Sierra_Leone 11
Cape_Verde 10
Seychelles 10
Gambia 9
Mauritania 7
Burundi 5
Sao Tome dhe Principe 4
Sudani jugor 4
Total 1 007 347

Grafiku 1. Shpërndarja e rasteve laboratorike të konfirmuara për COVID19 sipas

kontinenteve (përveç Kinës), 14. 04. 2020

Harta e shpërndarjes gjeografike të COVID-19 në botë

 1. Situata në Europë dhe sipas ECDC–së është si më poshtë:
 • Europë: 841 378 raste të konfirmuara
  • 76 094 vdekje

Tabela 2. Numri i rasteve të konfirmuara deri në datën 14 prill 2020 sipas shteteve te Europës (sipas ECDC): https://www.ecdc.europa.eu/en/novel-coronavirus-china

Shteti Nr i rasteve të konfirmuara (14 prill 2020)
Europa 841 378
Spanja 169496
Itali 159516
Gjermani 125098
France 98076
United_Kingdom 88621
Belgjika 30589
Hollanda 26551
Zvicra 25499
Russia 18328
Portugalia 16934
Austria 14043
Suedia 10948
Irlanda 10647
Polonia 6934
Rumania 6633
Norvegjia 6488
Denimarka 6318
Çekia 6059
Serbia 3630
Luxembourg 3292
Ukraine 3102
Finland 3064
Bjellorusia 2919
Greqia 2145
Moldavia 1712
Islanda 1711
Kroacia 1650
Hungaria 1512
Estonia 1332
Sllovenia 1212
Azerbaijan 1148
Lithuania 1070
Armenia 1039
Bosnia_dhe_Herzegovina 1028
Macedonia e veriut 854
Sllovakia 769
Bullgaria 685
Qipro 662
Letonia 655
Andorra 646
Shqiperia 467
Malta 384
Kosova 377
San_Marino 356
Mali I zi 274
Gjeorgjia 272
Isle_of_Man 242
Guernsey 219
Jersey 217
Faroe_Islands 184
Gjibraltar 129
Monako 93
Liechtenstein 81
Vatikani 8

Grafiku 2. Shpërndarja e rasteve të konfirmuara në laborator të COVID19 në vendet e BE, EEA dhe Mbretërinë e Bashkuar, 14 prill 2020.

Harta e shpërndarjes gjeografike të COVID-19 në Europë

 1. Situata e COVID-19 në Itali datë 14.04.2020 sipas rajoneve të saj bazuar në site e Ministrisë së Shëndetësisë Itali: http://www.salute.gov.it/portale/home.html

 • 291 rastet aktualisht të konfirmuara
 • 20 465 vdekje
 • 130 pacientë të shëruar
 • 186 pacientë në terapi intensive
 • 094 qytetarë në izolim

Shpërndarja sipas rajoneve rasteve të cilat janë aktualisht pozitive ndaj COVID-19:

Rajonet Rastet aktuale

të konfirmuara

Lombardia 32363
Emilia Romanja 13778
Veneto 10736
Piemonte 13055
Marche 3095
Toskana 6352
Liguria 3466
Lazio 4022
Campania 3094
Trento 2082
Puglia 2552
Siçili 2071
Fruli 899
Abruzzo 1800
Bolzano 1564
Umbria 622
Valle d’Aosta 559
Sardenja 900
Kalabria 816
Bazilikata 265
Molise 200

Harta e shpërndarjes gjeografike sipas rajoneve të COVID-19 në Itali:

Bazuar në Rekomandimet e OBSH-së, MSHMS këshillon qytetarët për shtimin e masave të higjienës dhe ndjekjen e rregullave të mëposhtme:

 • Shmangia e kontaktit të ngushtë me njerëzit që vuajnë nga infeksione akute të rrugëve të frymëmarrjes.
 • Larja e shpeshtë e duarve, veçanërisht pas kontaktit të drejtpërdrejtë me njerëzit e sëmurë ose mjedisin e tyre.
 • Shmangia e kontaktit të pambrojtur me kafshët (qofshin ato shtëpiake apo të egra).
 • Personat me simptoma të infeksioneve akute të rrugëve të frymëmarrjes duhet të praktikojnë higjienën respiratore të lidhur me kollën (ruajtja e distancës, mbulimi me shami / letër ose rroba kur teshtijnë apo kolliten, larjen e duarve).
 • Brenda mjediseve të kujdesit shëndetësor, forconi praktikat standard të parandalimit të infeksionit dhe kontrollit në spitale, veçanërisht në shërbimet e urgjencës.

Informacion i përditësuar për Koronavirusin COVID_19- 13.04.2020

13 prill 2020/ Informacion i përditësuar për koronavirusin COVID-19

Situata në vendin tonë sipas MSHMS

Në vendin tonë deri më sot (13.04.2020) janë testuar 4070 raste të dyshuara për COVID-19 të cilat kanë rezultuar:

 • 467 raste të konfirmuara
 • 24 pacientë kanë ndërruar jetë
 • 232 pacientë të shëruar

Shpërndarja sipas rretheve të rasteve të konfirmuara me COVID-19, datë: 13.04.2020

Qyteti Nr. i rasteve të konfirmuara Nr. i rasteve te vdekur
Tirana 221 14
Fieri 32 1
Durrësi 42 3
Korça 17
Vlora 5 1
Elbasani 15
Lushnja 6 1
Kavaja 8 2
Shkodër 70 1
Lezhë 14
Kruja 6
Puka 5
Tropojë 4
Has 13 1
Rrogozhina 4
Berat 2
Mirdita 3
TOTAL 446 24

Në 24 orët e fundit janë testuar 193 persona të dyshuar, prej të cilëve janë konfirmuar 21 raste të reja me COVID-19, nga të cilët 1 personel shëndetësor dhe dy fëmijë asimptomatikë.

Deri në këto momente janë testuar 4070 raste të dyshuara dhe prej tyre janë të konfirmuar pozitivë me COVID-19, 467 raste.

Këtë të hënë ka ndërruar jetë në spitalin infektiv një paciente 68-vjeçare nga Tirana (L.K), e cila trajtohej prej 10 ditësh në shërbimin Infektiv në gjendje të rëndë, e intubuar. Betejën me këtë sëmundje e kanë humbur deri tani 24 qytetarë, megjithë përpjekjet e jashtëzakonshme të personelit shëndetësor.

Gjatë 24 orëve të fundit, 15 pacientë të tjerë i janë shtuar listës së të shëruarve, duke e çuar numrin e të shëruarve nga COVID-19 në 232.

Ju informojmë se, në shërbimin infektiv aktualisht janë 43 të shtruar. 7 pacientë janë në terapi intensive, ndërsa 2 prej tyre janë të intubuar. Në spitalin COVID 2 “Shefqet Ndroqi”, janë 9 pacientë të shtruar. 7 pacientë janë në terapi intensive, ndërsa 5 prej tyre janë të intubuar.

Në dy spitalet COVID aktualisht po marrin shërbim 52 pacientë.

Harta e të prekurve nga COVID-19 zgjerohet në Tiranë me 6 raste, Shkodër 13 raste, Durrës me 1 rast dhe Hasi me 1 rast. Rastet e identifikuara në 24 orët e fundit janë kontakte të rasteve të mëparshme të prekura me COVID-19, ndërkohë që vazhdon procesi hetimit epidemiologjik në terren.

Masat për shtimin e kapaciteteve dhe stokut të mjeteve mbrojtëse

Në vijim të shtimit të masave mbrojtëse personale në Shqipëri kanë mberritur edhe 8 ton me mjete të mbrojtjes personale për stafet mjekësore, të financuara nga qeveria shqiptare në kuadër të masave për përballimin e situatës së shkaktuar nga COVID19. Nga stoku i shtuar për mjetet të mbrojtjes personale për stafet mjekësore, janë pajisur të gjithë spitalet, duke mundësuar rritjen e sigurisë për personelin shëndetësor. Deri tani jemi pajisur me 23 ton me materiale të tilla si: maska, veshjet speciale, syze, helmetat mbrojtëse dhe elemente të tjerë të cilat kanë të bëjnë me rritjen e sigurisë të mjekëve dhe infermierëve në përballje me COVID-19.

Gjithashtu në vijim të forcimit të kapaciteteve për trajtimin e COVID-19 kanë mberritur 5 respiratorêt e parë, pjesë e 54 respiratorëve rë financuar nga qeveria shqiptare, ndërsa do të zgjerohen kapacitetet edhe me 30 respiratorë të tjerë, me mbështetjen e Ambasadës Zviceriane, Ambasadës Norvegjeze dhe UNDP.

Do të përshtatet si spital karantinë një strukturë në aksin Tiranë Durrës. E vendosur në dispozicion Ministrisë së Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale deri në përfundim të gjendjes së epidemisë së shkaktuar nga COVID-19 më qëllim që të funksionojë si strukturë spitalore karantinë. (VKM Nr. 244 datë 26.03.2020).

Masat e reja për parandalimin e COVID-19

Në vijim të masave të marra për parandalimin e COVID-19, nëpërmjet mjekut të familjes të moshuarve të cilët janë edhe më të rrezikuarit nga kjo epidemi, barnat me rimbursim do t’ju dërgohen në shtëpi. Mjekët e familjes gjithashtu do të ndjekin të gjithë pacientët e konfirmuar me COVID19 që janë në kushte shtëpie me simptoma të lehta apo të moderuara. Luftës kundër COVID-19 do t’i bashkohen edhe 1600 mjekët e familjes në të gjithë vendin të cilët janë fokusuar jo vetëm përsa i përket konsultave online dhe trajtimeve të pacientëve me sëmundje kronike, por gjithashtu dhe asistencës që do t’i japin pacientëve me COVID19 të cilët kanë simptoma të lehta apo të moderuara dhe trajtohen në kushte shtëpie. Ky është një rol që mjeku i familjes ka filluar ta marrë dhe do ta ketë dhe në vijim. Në të gjithë vendin mjekët e familjes kanë kryer më shumë se 40 mijë konsulta online.

Akti Normativ “Për marrjen e masave të veçanta adminsitrative gjatë kohëzgjatjes së periudhës së infeksionit të shkaktuar nga COVID – 19”

Akti Normativ “Për marrjen e masave të veçanta administrative gjatë kohëzgjatjes së periudhës së infeksionit të shkaktuar nga COVID 19”

Vendimi i Këshillit të Ministrave “Për shpalljen e gjendjes së fatkeqësisë natyrore”

Masat e reja për të parandaluar përhapjen e COVID-19

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju bën apel qytetarëve:

Mos shkoni menjëherë në spital!

Ministria ka vënë në dispozicion një linjë të gjelbër falas 0800 40 40 për çdo qytetar që kërkon informacon apo këshilla në lidhje me COVID-19. Kjo linjë do të shërbejë edhe për pacientët kronikë që të marrin informacion se si të lidhen me mjekun e familjes, se si mund të përfitojnë barnat me rimbursim dhe për çdo shqetësim tjetër që ata kanë.

Por është e rëndësishme të sqarohet se: Nëse qytetarët kanë shenja të sëmundjes dhe për rastet e urgjencave duhet të telefonohet numri unik i urgjencës kombëtare 127!

Qëndroni në shtëpi.

Respektoni rregullat e distancimit social.

Respektoni rregullat e higjenës.

Situata ndërkombëtare për COVID-19 sipas ECDC-së është si më poshtë:

 • Në nivel global, janë raportuar në total 1 807 308 raste të konfirmuara me COVID-19, dhe vdekje në total janë 113 513
 • Azi: 295 901 raste të konfimuara

10 929 vdekje

 • Afrikë 14 522 raste të konfirmuara

789 vdekje

 • Amerikë: 647 192 raste të konfirmuara

25 621 vdekje

 • Oqeania : 7 619 raste të konfirmuara

73 vdekje

 • Të tjera: 696 raste të konfirmuara

7 vdekje

Tabela 1. Numri i rasteve të konfirmuara deri në datën 13 prill 2020 sipas shteteve (sipas ECDC): https://www.ecdc.europa.eu/en/novel-coronavirus-china

Shteti Nr i rasteve të konfirmuara (13 prill 2020)
Kontinenti i Azisë 295 901
Kina 83209
Iran 71686
Turqia 56956
Izrael 11145
Korea e jugut 10537
India 9152
Japonia 7255
Pakistan 5374
Malajsia 4683
Filipine 4648
Arabia Saudite 4462
Indonesia 4241
Emiratet e Bashkuara 4123
Katar 2979
Thailand 2579
Singapore 2532
Irak 1352
Kuvait 1234
Bahrain 1136
Kazakhstan 961
Uzbekistan 865
Liban 630
Bangladesh 621
Afghanistan 607
Oman 599
Kyrgyzstan 419
Jordania 389
Taivan 388
Palestine 268
Vietnam 262
Sri_Lanka 210
Brunei_Darussalam 136
Kamboxha 122
Mianmar 41
Syria 25
Maldives 20
Laos 19
Mongolia 16
Nepal 12
Bhutan 5
Timor_Leste 2
Jemen 1
Raste të tjera 696
Rastet e tjera në një mjet transporti detar Japoni 696
Amerika 647 192
USA 557571
Canada 24365
Brazil 22169
Peru 7519
Ekuador 7466
Chile 7213
Mexico 4661
Panama 3400
Republika Domenikane 2967
Kolumbia 2776
Argentina 2208
Puerto_Rico 897
Kuba 669
Kosta_Rika 595
Uruguai 512
Honduras 397
Bolivia 330
Venezuela 181
Guatemala 156
Paraguai 147
El_Salvador 125
Trinidad dhe Tobago 113
Aruba 92
Jamaika 72
Barbados 71
Bermuda 57
Ishujt Kajman 53
Ishujt Virgin 51
Sint_Maarten 50
Bahamas 47
Guyana 45
Haiti 33
Antigua_and_Barbuda 21
Dominica 16
Saint_Lucia 15
Belize 14
Curaçao 14
Grenada 14
Saint_Kits dhe Nevis 12
Saint_Vincent_&_Grenadines 12
Greenland 11
Montserrat 11
Nikaragua 11
Suriname 10
Ishujt Turks_and_Caicos 9
Ishujt Malvinas 5
Anguilla 3
British_Virgin_Islands 3
Bonaire 3
Oqeania 7569
Australia 6322
Zelanda e re 1064
Polinezia Franceze 53
Guam 133
Kaledonia e re 18
Fixhi 16
Ishujt Mariana 11
Papa new Guinea 2
Afrika 14 522
Afrika e jugut 2173
Egjypt 2065
Algeria 1914
Maroku 1661
Kameron 820
Tunizia 707
Cote_dIvoire 574
Gana 566
Niger 529
Burkina_Faso 497
Mauritius 324
Nigeria 323
Senegal 280
Guinea 250
Republika e Kongos 234
Xhibouti 214
Kenia 197
Ruanda 126
Mali 116
Madagaskar 106
Togo 76
Etiopia 71
Kongo 70
Gabon 57
Uganda 54
Liberia 50
Zambia 43
Guinea_Bissau 39
Benin 35
Eritrea 34
Republika e Tanzanise 32
Libia 25
Somalia 25
Guinea Ekuadoriale 21
Mozambique 21
Angola 19
Sudan 19
Namibia 16
Chad 15
Eswatini 14
Zimbabwe 14
Botswana 13
Malawi 13
Republika e Afrikes qendrore 11
Cape_Verde 10
Seychelles 10
Sierra_Leone 10
Gambia 9
Mauritania 7
Burundi 5
Sao Tome dhe Principe 4
Sudani jugor 4
Total 965 930

Grafiku 1. Shpërndarja e rasteve laboratorike të konfirmuara për COVID – 19 sipas

kontinenteve (përveç Kinës), 13. 04. 2020

Harta e shpërndarjes gjeografike të COVID-19 në botë

Situata në Europë dhe sipas ECDC–së është si më poshtë:

 • Europë: 841 378 raste të konfirmuara
  • 76 094 vdekje

Tabela 2. Numri i rasteve të konfirmuara deri në datën 13 prill 2020 sipas shteteve te Europës (sipas ECDC): https://www.ecdc.europa.eu/en/novel-coronavirus-china

Shteti Nr i rasteve të konfirmuara (13 prill 2020)
Europa 813 829
Spanja 166019
Itali 156363
Gjermani 123016
France 95403
United_Kingdom 84279
Belgjika 29647
Hollanda 25587
Zvicra 25220
Portugalia 16585
Russia 15770
Austria 13937
Suedia 10483
Irlanda 9655
Polonia 6674
Norvegjia 6415
Rumania 6300
Denimarka 6174
Çekia 5991
Serbia 3630
Luxembourg 3281
Finland 2974
Ukraine 2777
Bjellorusia 2578
Greqia 2114
Islanda 1701
Moldavia 1662
Kroacia 1600
Hungaria 1458
Estonia 1309
Sllovenia 1205
Azerbaijan 1098
Lithuania 1062
Armenia 1013
Bosnia_and_Herzegovina 1007
Macedonia e veriut 828
Sllovakia 742
Bullgaria 675
Letonia 651
Andorra 638
Qipro 633
Shqiperia 467
Malta 378
Kosova 362
San_Marino 356
Mali I zi 272
Gjeorgjia 257
Isle_of_Man 228
Guernsey 218
Jersey 213
Faroe_Islands 184
Gjibraltar 129
Monako 93
Liechtenstein 80
Vatikani 8

Grafiku 2. Shpërndarja e rasteve të konfirmuara në laborator të COVID – 19 në vendet e BE, EEA dhe Mbretërinë e Bashkuar, 13 prill 2020.

Harta e shpërndarjes gjeografike të COVID-19 në Europë

Situata e COVID-19 në Itali datë 13.04.2020 sipas rajoneve të saj bazuar në site e Ministrisë së Shëndetësisë Itali: http://www.salute.gov.it/portale/home.html

 • 616 rastet aktualisht të konfirmuara
 • 20 465 vdekje
 • 435 pacientë të shëruar
 • 260 pacientë në terapi intensive
 • 063 qytetarë në izolim

Shpërndarja sipas rajoneve rasteve të cilat janë aktualisht pozitive ndaj COVID-19:

Rajonet Rastet aktuale

të konfirmuara

Lombardia 31935
Emilia Romanja 13818
Veneto 10766
Piemonte 12765
Marche 3080
Toskana 6257
Liguria 3365
Lazio 3920
Campania 3062
Trento 2080
Puglia 2512
Siçili 2050
Fruli 1307
Abruzzo 1778
Bolzano 1537
Umbria 625
Valle d’Aosta 582
Sardenja 914
Kalabria 791
Bazilikata 270
Molise 202

Harta e shpërndarjes gjeografike sipas rajoneve të COVID-19 në Itali:

Bazuar në Rekomandimet e OBSH-së, MSHMS këshillon qytetarët për shtimin e masave të higjienës dhe ndjekjen e rregullave të mëposhtme:

 • Shmangia e kontaktit të ngushtë me njerëzit që vuajnë nga infeksione akute të rrugëve të frymëmarrjes.
 • Larja e shpeshtë e duarve, veçanërisht pas kontaktit të drejtpërdrejtë me njerëzit e sëmurë ose mjedisin e tyre.
 • Shmangia e kontaktit të pambrojtur me kafshët (qofshin ato shtëpiake apo të egra).
 • Personat me simptoma të infeksioneve akute të rrugëve të frymëmarrjes duhet të praktikojnë higjienën respiratore të lidhur me kollën (ruajtja e distancës, mbulimi me shami / letër ose rroba kur teshtijnë apo kolliten, larjen e duarve).
 • Brenda mjediseve të kujdesit shëndetësor, forconi praktikat standard të parandalimit të infeksionit dhe kontrollit në spitale, veçanërisht në shërbimet e urgjencës.

Informacion i përditësuar për Koronavirusin COVID_19- 12.04.2020

12 prill 2020/ Informacion i përditësuar për koronavirusin COVID-19

Situata në vendin tonë sipas MSHMS

Në vendin tonë deri më sot (12.04.2020) janë testuar 3877 raste të dyshuara për COVID-19 të cilat kanë rezultuar:

 • 446 raste të konfirmuara
 • 23 pacientë kanë ndërruar jetë
 • 217 pacientë të shëruar

Shpërndarja sipas rretheve të rasteve të konfirmuara me COVID-19, datë: 12.04.2020

Qyteti Nr. i rasteve të konfirmuara Nr. i rasteve te vdekur
Tirana 215 13
Fieri 32 1
Durrësi 41 3
Korça 17
Vlora 5 1
Elbasani 15
Lushnja 6 1
Kavaja 8 2
Shkodër 57 1
Lezhë 14
Kruja 6
Puka 5
Tropojë 4
Has 12 1
Rrogozhina 4
Berat 2
Mirdita 3
TOTAL 446 23

Në 24 orët e fundit janë testuar 233 persona të dyshuar, prej të cilëve janë konfirmuar 13 raste të reja me COVID-19.

Betejën me këtë sëmundje e kanë humbur deri tani 23 qytetarë, megjithë përpjekjet e jashtëzakonshme të personelit shëndetësor.

Gjatë 24 orëve të fundit, 20 pacientë të tjerë i janë shtuar listës së të shëruarve, duke e çuar numrin e të shëruarve nga COVID-19 në 217, kemi raste të shëruara në të gjitha grupmoshat.

Në shërbimin infektiv aktualisht janë 41 të shtruar. 6 pacientë janë në terapi intensive, ndërsa 2 prej tyre janë të intubuar. Në spitalin COVID 2 “Shefqet Ndroqi”, janë 8 pacientë të shtruar.6 pacientë janë në terapi intensive, ndërsa 5 prej tyre pacientë janë të intubuar.

Në dy spitalet COVID aktualisht po marrin shërbim 49 pacientë.

Harta e të prekurve nga COVID-19 zgjerohet në Tiranë me 6 raste, Shkodër 5 raste dhe Durrës me 2 raste. Pjesa më e madhe e rasteve të identifikuara në 24 orët e fundit janë kontakte të rasteve të mëparshme të prekura me COVID-19, ndërkohë që vazhdon procesi hetimit epidemiologjik.

Masat për shtimin e kapaciteteve dhe stokut të mjeteve mbrojtëse

Në vijim të forcimit të kapaciteteve për trajtimin e COVID-19 kanë mberritur 5 respiratorêt e parë, pjesë e 54 respiratorëve rë financuar nga qeveria shqiptare, ndërsa do të zgjerohen kapacitetet edhe me 30 respiratorë të tjerë, me mbështetjen e Ambasadës Zviceriane, Ambasadës Norvegjeze dhe UNDP.

Nga stoku i shtuar për mjetet të mbrojtjes personale për stafet mjekësore, janë pajisur të gjithë spitalet, duke mundësuar rritjen e sigurisë për personelin shëndetësor. Deri tani kanë mbërritur 15 ton me materiale të tilla si: maska, veshjet speciale, syze, helmetat mbrojtëse dhe elemente të tjerë të cilat kanë të bëjnë me rritjen e sigurisë të mjekëve dhe infermierëve në përballje me COVID-19.

Do të përshtatet si spital karantinë një strukturë në aksin Tiranë Durrës. E vendosur në dispozicion Ministrisë së Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale deri në përfundim të gjendjes së epidemisë së shkaktuar nga COVID-19 më qëllim që të funksionojë si strukturë spitalore karantinë. (VKM Nr. 244 datë 26.03.2020).

Masat e reja për parandalimin e COVID-19

Në vijim të masave të marra për parandalimin e COVID-19, nëpërmjet mjekut të familjes të moshuarve të cilët janë edhe më të rrezikuarit nga kjo epidemi, barnat me rimbursim do t’ju dërgohen në shtëpi. Mjekët e familjes gjithashtu do të ndjekin të gjithë pacientët e konfirmuar me COVID19 që janë në kushte shtëpie me simptoma të lehta apo të moderuara. Luftës kundër COVID-19 do t’i bashkohen edhe 1600 mjekët e familjes në të gjithë vendin të cilët janë fokusuar jo vetëm përsa i përket konsultave online dhe trajtimeve të pacientëve me sëmundje kronike, por gjithashtu dhe asistencës që do t’i japin pacientëve me COVID19 të cilët kanë simptoma të lehta apo të moderuara dhe trajtohen në kushte shtëpie. Ky është një rol që mjeku i familjes ka filluar ta marrë dhe do ta ketë dhe në vijim. Në të gjithë vendin mjekët e familjes kanë kryer më shumë se 40 mijë konsulta online.

Akti Normativ “Për marrjen e masave të veçanta adminsitrative gjatë kohëzgjatjes së periudhës së infeksionit të shkaktuar nga COVID – 19”

Akti Normativ “Për marrjen e masave të veçanta administrative gjatë kohëzgjatjes së periudhës së infeksionit të shkaktuar nga COVID 19”

Vendimi i Këshillit të Ministrave “Për shpalljen e gjendjes së fatkeqësisë natyrore”

Masat e reja për të parandaluar përhapjen e COVID-19

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju bën apel qytetarëve:

Mos shkoni menjëherë në spital!

Ministria ka vënë në dispozicion një linjë të gjelbër falas 0800 40 40 për çdo qytetar që kërkon informacon apo këshilla në lidhje me COVID-19. Kjo linjë do të shërbejë edhe për pacientët kronikë që të marrin informacion se si të lidhen me mjekun e familjes, se si mund të përfitojnë barnat me rimbursim dhe për çdo shqetësim tjetër që ata kanë.

Por është e rëndësishme të sqarohet se: Nëse qytetarët kanë shenja të sëmundjes dhe për rastet e urgjencave duhet të telefonohet numri unik i urgjencës kombëtare 127!

Qëndroni në shtëpi.

Respektoni rregullat e distancimit social.

Respektoni rregullat e higjenës.

Situata ndërkombëtare për COVID-19 sipas ECDC-së është si më poshtë:

 • Në nivel global, janë raportuar në total 734. 913 raste të konfirmuara me COVID-19, dhe vdekje në total janë 108 192
 • Azi: 284 479 raste të konfimuara- 10 541 vdekje
 • Afrikë : 13 666 raste të konfirmuara- 743 vdekje
 • Amerikë: 614 674 raste të konfirmuara- 23 826 vdekje
 • Oqeania : 7569 raste të konfirmuara- 68 vdekje
 • Të tjera: 696 raste të konfirmuara- 7 vdekje

Tabela 1. Numri i rasteve të konfirmuara deri në datën 12 prill 2020 sipas shteteve (sipas ECDC): https://www.ecdc.europa.eu/en/novel-coronavirus-china

Shteti Nr i rasteve të konfirmuara (12 prill 2020)
Kontinenti i Azisë 284 479
Kina 83097
Iran 70029
Turqia 52167
Izrael 10743
Korea e jugut 10512
India 8356
Japonia 6748
Pakistan 5038
Malajsia 4530
Filipine 4428
Arabia Saudite 4033
Indonesia 3842
Emiratet e Bashkuara 3736
Katar 2728
Thailand 2551
Singapore 2299
Irak 1318
Kuvait 1154
Bahrain 1040
Kazakhstan 880
Uzbekistan 796
Liban 619
Afghanistan 555
Oman 546
Bangladesh 482
Taivan 385
Jordania 381
Kyrgyzstan 377
Palestine 268
Vietnam 258
Sri_Lanka 199
Brunei_Darussalam 136
Kamboxha 122
Mianmar 31
Syria 25
Maldives 19
Laos 18
Mongolia 16
Nepal 9
Bhutan 5
Timor_Leste 2
Jemen 1
Raste të tjera 696
Rastet e tjera në një mjet transporti detar Japoni 696
Amerika 614 674
USA 529951
Canada 23301
Brazil 20727
Ekuador 7257
Chile 6927
Peru 6848
Mexico 4219
Panama 3234
Republika Domenikane 2759
Kolumbia 2709
Argentina 2137
Puerto_Rico 788
Kuba 620
Kosta_Rika 577
Uruguai 501
Honduras 393
Bolivia 300
Venezuela 175
Guatemala 153
Paraguai 134
El_Salvador 118
Trinidad dhe Tobago 112
Aruba 92
Jamaika 69
Barbados 68
Ishujt Kajman 53
Ishujt Virgin 51
Bermuda 50
Sint_Maarten 50
Bahamas 46
Guyana 45
Haiti 33
Antigua_and_Barbuda 21
Dominica 16
Saint_Lucia 15
Curaçao 14
Grenada 14
Belize 13
Saint_Kits dhe Nevis 12
Saint_Vincent_&_Grenadines 12
Greenland 11
Suriname 10
Montserrat 9
Ishujt Turks_and_Caicos 9
Nicaragua 8
Ishujt Malvinas 5
Anguilla 3
British_Virgin_Islands 3
Bonaire 2
Oqeania 7569
Australia 6289
Zelanda e re 1049
Polinezia Franceze 51
Guam 133
Kaledonia e re 18
Fixhi 16
Ishujt Mariana 11
Papa new Guinea 2
Afrika 13 666
Afrika e jugut 2028
Egjypt 1939
Algeria 1825
Maroku 1545
Kameron 820
Tunizia 685
Cote_dIvoire 533
Niger 491
Burkina_Faso 484
Gana 408
Mauritius 319
Nigeria 318
Senegal 278
Guinea 250
Republika e Kongos 234
Kenia 191
Xhibouti 187
Ruanda 120
Mali 105
Madagaskar 102
Togo 76
Etiopia 69
Kongo 60
Uganda 53
Gabon 49
Liberia 48
Zambia 40
Guinea_Bissau 38
Benin 35
Eritrea 34
Republika e Tanzanise 32
Libia 25
Somalia 21
Mozambique 20
Angola 19
Sudan 19
Guinea Ekuadoriale 18
Namibia 16
Eswatini 14
Zimbabwe 14
Botswana 13
Malawi 12
Republika e Afrikes qendrore 11
Chad 11
Seychelles 10
Sierra_Leone 10
Gambia 9
Cape_Verde 8
Mauritania 7
Burundi 5
Sao Tome dhe Principe 4
Sudani jugor 4
Total 921 084

Grafiku 1. Shpërndarja e rasteve laboratorike të konfirmuara për COVID19 sipas

kontinenteve (përveç Kinës), 12. 04. 2020

Harta e shpërndarjes gjeografike të COVID-19 në botë

Situata në Europë dhe sipas ECDC–së është si më poshtë:

 • Europë: 813 829 raste të konfirmuara
  • 73 007 vdekje

Tabela 2. Numri i rasteve të konfirmuara deri në datën 12 prill 2020 sipas shteteve te Europës (sipas ECDC): https://www.ecdc.europa.eu/en/novel-coronavirus-china

Shteti Nr i rasteve të konfirmuara (12 prill 2020)
Europa 813 829
Spanja 161852
Itali 152271
Gjermani 120479
France 93790
United_Kingdom 78991
Belgjika 28018
Zvicra 24820
Hollanda 24413
Portugalia 15987
Austria 13807
Russia 13584
Suedia 10151
Irlanda 8928
Polonia 6356
Norvegjia 6320
Denimarka 5996
Rumania 5990
Çekia 5902
Serbia 3380
Luxembourg 3270
Finland 2905
Ukraine 2511
Bjellorusia 2226
Greqia 2081
Islanda 1689
Moldavia 1560
Kroacia 1534
Hungaria 1410
Estonia 1304
Sllovenia 1188
Azerbaijan 1058
Lithuania 1053
Armenia 967
Bosnia_and_Herzegovina 948
Macedonia e veriut 760
Sllovakia 728
Bullgaria 661
Letonia 630
Andorra 622
Qipro 616
Shqiperia 446
Malta 370
San_Marino 356
Kosova 283
Mali I zi 263
Gjeorgjia 242
Isle_of_Man 226
Guernsey 209
Jersey 198
Faroe_Islands 184
Gjibraltar 129
Monako 92
Liechtenstein 80
Vatikani 8

Grafiku 2. Shpërndarja e rasteve të konfirmuara në laborator të COVID19 në vendet e BE, EEA dhe Mbretërinë e Bashkuar, 12 prill 2020.

Harta e shpërndarjes gjeografike të COVID-19 në Europë

Situata e COVID-19 në Itali datë 12.04.2020 sipas rajoneve të saj bazuar në site e Ministrisë së Shëndetësisë Itali: http://www.salute.gov.it/portale/home.html

 • 253 rastet aktualisht të konfirmuara
 • 899 vdekje
 • 211 pacientë të shëruar
 • 343 pacientë në terapi intensive
 • 063 qytetarë në izolim

Shpërndarja sipas rajoneve rasteve të cilat janë aktualisht pozitive ndaj COVID-19:

Rajonet Rastet aktuale

të konfirmuara

Lombardia 31265
Emilia Romanja 13672
Veneto 10729
Piemonte 12505
Marche 3114
Toskana 6162
Liguria 3333
Lazio 3817
Campania 3057
Trento 2082
Puglia 2452
Siçili 2030
Fruli 1326
Abruzzo 1742
Bolzano 1515
Umbria 687
Valle d’Aosta 588
Sardenja 903
Kalabria 795
Bazilikata 277
Molise 202

Harta e shpërndarjes gjeografike sipas rajoneve të COVID-19 në Itali:

Bazuar në Rekomandimet e OBSH-së, MSHMS këshillon qytetarët për shtimin e masave të higjienës dhe ndjekjen e rregullave të mëposhtme:

 • Shmangia e kontaktit të ngushtë me njerëzit që vuajnë nga infeksione akute të rrugëve të frymëmarrjes.
 • Larja e shpeshtë e duarve, veçanërisht pas kontaktit të drejtpërdrejtë me njerëzit e sëmurë ose mjedisin e tyre.
 • Shmangia e kontaktit të pambrojtur me kafshët (qofshin ato shtëpiake apo të egra).
 • Personat me simptoma të infeksioneve akute të rrugëve të frymëmarrjes duhet të praktikojnë higjienën respiratore të lidhur me kollën (ruajtja e distancës, mbulimi me shami / letër ose rroba kur teshtijnë apo kolliten, larjen e duarve).
 • Brenda mjediseve të kujdesit shëndetësor, forconi praktikat standard të parandalimit të infeksionit dhe kontrollit në spitale, veçanërisht në shërbimet e urgjencës.

Informacion i përditësuar për Koronavirusin COVID_19- 11.04.2020

11 prill 2020/ Informacion i përditësuar për koronavirusin COVID-19

Situata në vendin tonë sipas MSHMS

Në vendin tonë deri më sot (11.04.2020) janë testuar 3644 raste të dyshuara për COVID-19 të cilat kanë rezultuar:

 • 433 raste të konfirmuara
 • 23 pacientë kanë ndërruar jetë
 • 197 pacientë të shëruar

Shpërndarja sipas rretheve të rasteve të konfirmuara me COVID-19, datë: 11.04.2020

Qyteti Nr. i rasteve të konfirmuara Nr. i rasteve te vdekur
Tirana 209 13
Fieri 32 1
Durrësi 39 3
Korça 17
Vlora 5 1
Elbasani 15
Lushnja 6 1
Kavaja 8 2
Shkodër 52 1
Lezhë 14
Kruja 6
Puka 5
Tropojë 4
Has 12 1
Rrogozhina 4
Berat 2
Mirdita 3
TOTAL 433 23

Në 24 orët e fundit janë testuar 259 persona të dyshuar, prej të cilëve janë konfirmuar 17 raste të reja me COVID-19.

Betejën me këtë sëmundje e kanë humbur deri tani 23 qytetarë, megjithë përpjekjet e jashtëzakonshme të personelit shëndetësor.

Gjatë 24 orëve të fundit, 15 pacientë të tjerë i janë shtuar listës së të shëruarve, duke e çuar numrin e të shëruarve nga COVID-19 në 197

Në Shërbimin infektiv aktualisht janë 53 të shtruar. 6 prej tyre janë në terapi intensive, ndërsa 2 pacientë janë të intubuar.

Në spitalin COVID 2 “Shefqet Ndroqi”, janë 7 pacientë të shtruar. 5 pacientë janë në terapi intensive, prej tyre 4 pacientë janë të intubuar.

Në dy spitalet COVID aktualisht po marrin shërbim 60 pacientë.

Harta e të prekurve nga COVID-19 zgjerohet në Tiranë me 10 raste, Shkodër 3 raste, Pukë 1 rast, Lushnje 1 rast, Krujë 1 rast dhe Durrës 1 rast.

Vazhdon puna në terren për identifikimin e rasteve të reja dhe gjurmimin e kontakteve të rasteve, të konfirmuara pozitive.

Masat për shtimin e kapaciteteve dhe stokut të mjeteve mbrojtëse

Në vijim të forcimit të kapaciteteve për trajtimin e COVID-19 kanë mberritur 5 respiratorêt e parë, pjesë e 54 respiratorëve rë financuar nga qeveria shqiptare, ndërsa do të zgjerohen kapacitetet edhe me 30 respiratorë të tjerë, me mbështetjen e Ambasadës Zviceriane, Ambasadës Norvegjeze dhe UNDP.

Nga stoku i shtuar për mjetet të mbrojtjes personale për stafet mjekësore, janë pajisur të gjithë spitalet, duke mundësuar rritjen e sigurisë për personelin shëndetësor. Deri tani kanë mbërritur 15 ton me materiale të tilla si: maska, veshjet speciale, syze, helmetat mbrojtëse dhe elemente të tjerë të cilat kanë të bëjnë me rritjen e sigurisë të mjekëve dhe infermierëve në përballje me COVID-19.

Do të përshtatet si spital karantinë një strukturë në aksin Tiranë Durrës. E vendosur në dispozicion Ministrisë së Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale deri në përfundim të gjendjes së epidemisë së shkaktuar nga COVID-19 më qëllim që të funksionojë si strukturë spitalore karantinë. (VKM Nr. 244 datë 26.03.2020).

Masat e reja për parandalimin e COVID-19

Në vijim të masave të marra për parandalimin e COVID-19, nëpërmjet mjekut të familjes të moshuarve të cilët janë edhe më të rrezikuarit nga kjo epidemi, barnat me rimbursim do t’ju dërgohen në shtëpi. Mjekët e familjes gjithashtu do të ndjekin të gjithë pacientët e konfirmuar me COVID19 që janë në kushte shtëpie me simptoma të lehta apo të moderuara. Luftës kundër COVID-19 do t’i bashkohen edhe 1600 mjekët e familjes në të gjithë vendin të cilët janë fokusuar jo vetëm përsa i përket konsultave online dhe trajtimeve të pacientëve me sëmundje kronike, por gjithashtu dhe asistencës që do t’i japin pacientëve me COVID19 të cilët kanë simptoma të lehta apo të moderuara dhe trajtohen në kushte shtëpie. Ky është një rol që mjeku i familjes ka filluar ta marrë dhe do ta ketë dhe në vijim. Në të gjithë vendin mjekët e familjes kanë kryer më shumë se 40 mijë konsulta online.

Akti Normativ “Për marrjen e masave të veçanta adminsitrative gjatë kohëzgjatjes së periudhës së infeksionit të shkaktuar nga COVID – 19”

Akti Normativ “Për marrjen e masave të veçanta administrative gjatë kohëzgjatjes së periudhës së infeksionit të shkaktuar nga COVID 19”

Vendimi i Këshillit të Ministrave “Për shpalljen e gjendjes së fatkeqësisë natyrore”

Masat e reja për të parandaluar përhapjen e COVID-19

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju bën apel qytetarëve:

Mos shkoni menjëherë në spital!

Ministria ka vënë në dispozicion një linjë të gjelbër falas 0800 40 40 për çdo qytetar që kërkon informacon apo këshilla në lidhje me COVID-19. Kjo linjë do të shërbejë edhe për pacientët kronikë që të marrin informacion se si të lidhen me mjekun e familjes, se si mund të përfitojnë barnat me rimbursim dhe për çdo shqetësim tjetër që ata kanë.

Por është e rëndësishme të sqarohet se: Nëse qytetarët kanë shenja të sëmundjes dhe për rastet e urgjencave duhet të telefonohet numri unik i urgjencës kombëtare 127!

Qëndroni në shtëpi.

Respektoni rregullat e distancimit social.

Respektoni rregullat e higjenës.

Situata ndërkombëtare për COVID-19 sipas ECDC-së është si më poshtë:

 • Në nivel global, janë raportuar në total 653. 204 raste të konfirmuara me COVID-19, dhe vdekje në total janë 102 088
 • Azi: 271 501 raste të konfimuara- 10158 vdekje
 • Afrikë : 12 952 raste të konfirmuara- 691 vdekje
 • Amerikë: 581 153 raste të konfirmuara- 21 715 vdekje
 • Oqeania : 7501 raste të konfirmuara- 64 vdekje
 • Të tjera: 696 raste të konfirmuara- 7 vdekje

Tabela 1. Numri i rasteve të konfirmuara deri në datën 11 prill 2020 sipas shteteve (sipas ECDC): https://www.ecdc.europa.eu/en/novel-coronavirus-china

Shteti Nr i rasteve të konfirmuara (11 prill 2020)
Kontinenti i Azisë 271 501
Kina 83004
Iran 68192
Turqia 47029
Korea e jugut 10450
Israel 10408
India 7447
Japonia 5347
Pakistan 4788
Malajsia 4346
Filipine 4076
Arabia Saudite 3651
Indonesia 3512
Emiratet e Bashkuara 3360
Thailand 2518
Katar 2512
Singapore 1909
Irak 1279
Bahrain 998
Kuvait 993
Kazakhstan 840
Uzbekistan 624
Liban 609
Afghanistan 501
Oman 484
Bangladesh 424
Taivan 380
Jordania 372
Kyrgyzstan 339
Palestine 266
Vietnam 255
Sri_Lanka 197
Brunei_Darussalam 136
Kamboxha 120
Mianmar 28
Maldives 19
Syria 19
Laos 16
Mongolia 16
Nepal 9
Bhutan 5
Timor_Leste 2
Jemen 1
Raste të tjera 696
Rastet e tjera në një mjet transporti detar Japoni 696
Amerika 581 153
USA 501560
Canada 22133
Brazil 19638
Ekuador 7161
Chile 6501
Peru 5897
Mexico 3844
Panama 2974
Republika Domenikane 2620
Kolumbia 2473
Argentina 1975
Puerto_Rico 725
Kuba 564
Kosta_Rika 558
Uruguai 494
Honduras 392
Bolivia 276
Venezuela 175
Guatemala 137
Paraguai 133
El_Salvador 118
Trinidad dhe Tobago 109
Aruba 86
Barbados 67
Jamaica 65
Sint_Maarten 50
Ishujt Virgin 50
Bermuda 48
Ishujt Kajman 45
Bahamas 42
Guyana 40
Haiti 31
Antigua_and_Barbuda 21
Dominica 16
Saint_Lucia 15
Curaçao 14
Grenada 14
Saint_Kitts dhe Nevis 12
Saint_Vincent_&_Grenadines 12
Greenland 11
Belize 10
Suriname 10
Montserrat 9
Ishujt Turks_and_Caicos 9
Nicaragua 6
Ishujt Malvinas 5
British_Virgin_Islands 3
Anguilla 3
Bonaire 2
Oqeania 7501
Australia 6238
Zelanda e re 1035
Polinezia Franceze 51
Guam 130
Kaledonia e re 18
Fixhi 16
Ishujt Mariana 11
Papa new Guinea 2
Afrika 12 952
Afrika e jugut 2003
Egjypt 1794
Algeria 1761
Maroku 1448
Kameron 803
Tunizia 671
Cote_dIvoire 480
Burkina_Faso 448
Niger 438
Gana 378
Mauritius 318
Nigeria 305
Senegal 265
Republika e Kongos 223
Guinea 212
Kenia 189
Xhibouti 150
Ruanda 118
Madagaskar 102
Mali 87
Togo 76
Etiopia 65
Kongo 60
Uganda 53
Gabon 46
Zambia 40
Liberia 37
Benin 35
Guinea_Bissau 35
Eritrea 34
Republika e Tanzanise 32
Libia 24
Somalia 21
Mozambique 20
Angola 19
Guinea Ekuadoriale 18
Namibia 16
Sudan 15
Botswana 13
Eswatini 12
Republika e Afrikes qendrore 11
Chad 11
Zimbabwe 11
Seychelles 10
Malawi 9
Sierra_Leone 8
Cape_Verde 7
Mauritania 7
Gambia 4
Sao Tome dhe Principe 4
Burundi 3
Sudani jugor 3
Total 818 595

Grafiku 1. Shpërndarja e rasteve laboratorike të konfirmuara për COVID19 sipas

kontinenteve (përveç Kinës), 11. 04. 2020

Harta e shpërndarjes gjeografike të COVID-19 në botë

Situata në Europë dhe sipas ECDC–së është si më poshtë:

 • Europë: 779 401 raste të konfirmuara
  • 69 453 vdekje

Tabela 2. Numri i rasteve të konfirmuara deri në datën 11 prill 2020 sipas shteteve te Europës (sipas ECDC): https://www.ecdc.europa.eu/en/novel-coronavirus-china

Shteti Nr i rasteve të konfirmuara (11 prill 2020)
Europa 779 401
Spanja 157022
Itali 147577
Gjermani 117658
France 90676
United_Kingdom 70272
Belgjika 26667
Zvicra 24228
Hollanda 23097
Portugalia 15472
Austria 13560
Russia 11917
Suedia 9685
Irlanda 8089
Norvegjia 6244
Polania 5955
Denimarka 5819
Çekia 5732
Rumania 5467
Luxembourg 3223
Serbia 3105
Finland 2769
Ukraine 2203
Greqia 2011
Bjellorusia 1981
Islanda 1675
Kroacia 1495
Moldavia 1438
Hungaria 1310
Estonia 1258
Sllovenia 1160
Lithuania 999
Azerbaijan 991
Armenia 937
Bosnia_and_Herzegovina 901
Sllovakia 715
Macedonia e veriut 711
Bullgaria 635
Letonia 612
Andorra 601
Qipro 595
Shqiperia 433
Malta 350
San_Marino 344
Mali I zi 257
Kosova 250
Gjeorgjia 234
Isle_of_Man 201
Guernsey 200
Jersey 198
Faroe_Islands 184
Gjibraltar 127
Monako 90
Liechtenstein 80
Vatikani 8

Grafiku 2. Shpërndarja e rasteve të konfirmuara në laborator të COVID19 në vendet e BE, EEA dhe Mbretërinë e Bashkuar, 11 prill 2020.

Harta e shpërndarjes gjeografike të COVID-19 në Europë

Situata e COVID-19 në Itali datë 11.04.2020 sipas rajoneve të saj bazuar në site e Ministrisë së Shëndetësisë Itali: http://www.salute.gov.it/portale/home.html

 • 269 rastet aktualisht të konfirmuara
 • 468 vdekje
 • 534 pacientë të shëruar
 • 381 pacientë në terapi intensive
 • 744 qytetarë në izolim

Shpërndarja sipas rajoneve rasteve të cilat janë aktualisht pozitive ndaj COVID-19:

Rajonet Rastet aktuale

të konfirmuara

Lombardia 30258
Emilia Romanja 13495
Veneto 10749
Piemonte 12170
Marche 3231
Toskana 5992
Liguria 3333
Lazio 3730
Campania 3002
Trento 2064
Puglia 2402
Siçili 2001
Fruli 1302
Abruzzo 1724
Bolzano 1269
Umbria 723
Valle d’Aosta 590
Sardenja 888
Kalabria 792
Bazilikata 281
Molise 193

Harta e shpërndarjes gjeografike sipas rajoneve të COVID-19 në Itali:

Bazuar në Rekomandimet e OBSH-së, MSHMS këshillon qytetarët për shtimin e masave të higjienës dhe ndjekjen e rregullave të mëposhtme:

 • Shmangia e kontaktit të ngushtë me njerëzit që vuajnë nga infeksione akute të rrugëve të frymëmarrjes.
 • Larja e shpeshtë e duarve, veçanërisht pas kontaktit të drejtpërdrejtë me njerëzit e sëmurë ose mjedisin e tyre.
 • Shmangia e kontaktit të pambrojtur me kafshët (qofshin ato shtëpiake apo të egra).
 • Personat me simptoma të infeksioneve akute të rrugëve të frymëmarrjes duhet të praktikojnë higjienën respiratore të lidhur me kollën (ruajtja e distancës, mbulimi me shami / letër ose rroba kur teshtijnë apo kolliten, larjen e duarve).
 • Brenda mjediseve të kujdesit shëndetësor, forconi praktikat standard të parandalimit të infeksionit dhe kontrollit në spitale, veçanërisht në shërbimet e urgjencës.

Informacion i përditësuar për Koronavirusin COVID_19- 10.04.2020

10 prill 2020/ Informacion i përditësuar për koronavirusin COVID-19

 

Situata në vendin tonë sipas MSHMS

Në vendin tonë deri më sot (10.04.2020) janë testuar 3385 raste të dyshuara për COVID-19 të cilat kanë rezultuar:

 • 416 raste të konfirmuara
 • 23 pacientë kanë ndërruar jetë
 • 182 pacientë të shëruar

 

Shpërndarja sipas rretheve të rasteve të konfirmuara me COVID-19, datë: 10.04.2020

 

Qyteti Nr. i rasteve të konfirmuara Nr. i rasteve te vdekur
Tirana 199 13
Fieri 32 1
Durrësi 38 3
Korça 17
Vlora 5 1
Elbasani 15
Lushnja 5 1
Kavaja 8 2
Shkodër 49 1
Lezhë 14
Kruja 5
Puka 4
Tropojë 4
Has 12 1
Rrogozhina 4
Berat 2
Mirdita 3
TOTAL 416 23

Në 24 orët e fundit janë testuar 162 persona të dyshuar, prej të cilëve janë konfirmuar 7 raste të reja me COVID-19.

Deri në këto momente janë testuar 3385 raste të dyshuara dhe prej tyre janë të konfirmuar pozitivë me COVID-19, 416 raste.

Duke ndjekur ecurinë e këtij infeksioni, në grafikun e shpërndarjes së rasteve të dyshuara dhe të konfirmuara me SARS-COV2 sipas ditëve, vihet re një trend i qëndrueshëm i rasteve të konfirmuara.

Betejën me këtë sëmundje e kanë humbur deri tani 23 qytetarë, megjithë përpjekjet e jashtëzakonshme të personelit shëndetësor.

Gjatë 24 orëve të fundit, 17 pacientë të tjerë i janë shtuar listës së të shëruarve, duke e çuar numrin e të shëruarve nga COVID-19 në 182.

Në Shërbimin Infektiv aktualisht janë 50 të shtruar. 6 prej tyre janë në terapi intensive, dhe 1 pacient është i intubuar.

Në spitalin COVID 2 “Shefqet Ndroqi”, janë 6 pacientë të shtruar gjithsej, ndërsa 4 pacientë janë të intubuar.

Në dy spitalet COVID aktualisht po marrin shërbim 56 pacientë.

Masat për shtimin e kapaciteteve dhe stokut të mjeteve mbrojtëse

 

Pasi në Spitalin COVID 2 “Shefqet Ndroqi” janë vendosur në funksion 5 respiratorët e rinj, në kuadër të forcimit të kapaciteteve për trajtimin e COVID-19, 30 respiratorë të tjerë pritet të vijnë së shpejti. Një marrëveshje e përbashkët partneriteti u nënshkrua sot virtualisht midis Ministrisë së Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ambasadës së Zvicrës, Ambasadës Mbretërore të Norvegjisë për Shqipërinë, dhe Programit për Zhvillim të Kombeve të Bashkuara në Shqipëri (UNDP), e cila thekson mbështetjen ndaj autoriteteve të shëndetësisë në Shqipëri për të luftuar COVID-19 përmes blerjes së 30 respiratorëve.

Nga stoku i shtuar për mjetet të mbrojtjes personale për stafet mjekësore, janë pajisur të gjithë spitalet, duke mundësuar rritjen e sigurisë për personelin shëndetësor. Deri tani kanë mbërritur 15 ton me materiale të tilla si: maska, veshjet speciale, syze, helmetat mbrojtëse dhe elemente të tjerë të cilat kanë të bëjnë me rritjen e sigurisë të mjekëve dhe infermierëve në përballje me COVID-19.

Vazhdon puna për rehabilitimin e spitalit karantinë. Spitali karantinë do të shërbejë për ata pacientë që përmirësohen, por kanë nevojë ende për t’u mbajtur nën vëzhgim dhe janë të hospitalizuar. Në këtë strukturë do të jenë rreth 100 shtretër, do të adaptohet, një farmaci, një depozitim i vendosjes së mbetjeve spitalore, një imazheri dhe laborator bazë. Do të bëhen edhe instalimet e oksigjenit në dhomat e caktuara.

 

Masat e reja për parandalimin e COVID-19

 

Në vijim të masave të marra për parandalimin e COVID-19, nëpërmjet mjekut të familjes të moshuarve të cilët janë edhe më të rrezikuarit nga kjo epidemi, barnat me rimbursim do t’ju dërgohen në shtëpi. Mjekët e familjes gjithashtu do të ndjekin të gjithë pacientët e konfirmuar me COVID19 që janë në kushte shtëpie me simptoma të lehta apo të moderuara. Luftës kundër COVID-19 do t’i bashkohen edhe 1600 mjekët e familjes në të gjithë vendin të cilët janë fokusuar jo vetëm përsa i përket konsultave online dhe trajtimeve të pacientëve me sëmundje kronike, por gjithashtu dhe asistencës që do t’i japin pacientëve me COVID19 të cilët kanë simptoma të lehta apo të moderuara dhe trajtohen në kushte shtëpie. Ky është një rol që mjeku i familjes ka filluar ta marrë dhe do ta ketë dhe në vijim. Në të gjithë vendin mjekët e familjes kanë kryer më shumë se 40 mijë konsulta online.

Link masat e reja

Link vkm

Link akt normativ

 

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju bën apel qytetarëve:

 

Mos shkoni menjëherë në spital!

Ministria ka vënë në dispozicion një linjë të gjelbër falas 0800 40 40 për çdo qytetar që kërkon informacon apo këshilla në lidhje me COVID-19. Kjo linjë do të shërbejë edhe për pacientët kronikë që të marrin informacion se si të lidhen me mjekun e familjes, se si mund të përfitojnë barnat me rimbursim dhe për çdo shqetësim tjetër që ata kanë.

Por është e rëndësishme të sqarohet se: Nëse qytetarët kanë shenja të sëmundjes dhe për rastet e urgjencave duhet të telefonohet numri unik i urgjencës kombëtare 127!

Qëndroni në shtëpi.

Respektoni rregullat e distancimit social.

Respektoni rregullat e higjenës.

 

Situata ndërkombëtare për COVID-19 sipas ECDC-së është si më poshtë:

 • Në nivel global, janë raportuar në total 563. 857 raste të konfirmuara me COVID-19, dhe vdekje në total janë 95 044
 • Azi: 260 549 raste të konfimuara- 9831 vdekje
 • Afrikë : 12 280 raste të konfirmuara- 630 vdekje
 • Amerikë: 537 678 raste të konfirmuara- 19 309 vdekje
 • Oqeania : 7392 raste të konfirmuara- 60 vdekje
 • Të tjera: 696 raste të konfirmuara- 7 vdekje

 

Tabela 1. Numri i rasteve të konfirmuara deri në datën 10 prill 2020 sipas shteteve (sipas ECDC): https://www.ecdc.europa.eu/en/novel-coronavirus-china

 

Shteti Nr i rasteve të konfirmuara (10 prill 2020)
Kontinenti i Azisë 260 549
Kina 82925
Iran 66220
Turqia 42282
Korea e jugut 10450
Israel 9968
India 6412
Japonia 4667
Pakistan 4601
Malajsia 4228
Filipine 4076
Indonesia 3293
Arabia Saudite 3287
Emiratet e Bashkuara 2990
Thailand 2473
Katar 2376
Singapore 1909
Irak 1232
Kuvait 910
Bahrain 887
Kazakhstan 802
Liban 582
Uzbekistan 582
Afghanistan 484
Oman 457
Taivan 380
Jordania 372
Bangladesh 330
Kyrgyzstan 298
Palestine 263
Vietnam 255
Sri_Lanka 190
Brunei_Darussalam 135
Kamboxha 119
Mianmar 27
Maldives 19
Syria 19
Laos 16
Mongolia 16
Nepal 9
Bhutan 5
Timor_Leste 2
Jemen 1
Raste të tjera 696
Rastet e tjera në një mjet transporti detar Japoni 696
Amerika 537 678
USA 466033
Canada 20748
Brazil 17857
Chile 5972
Peru 5256
Ekuador 4965
Mexico 3441
Panama 2752
Republika Domenikane 2349
Kolumbia 2223
Argentina 1894
Puerto_Rico 683
Kosta_Rica 539
Kuba 515
Uruguai 473
Honduras 382
Bolivia 268
Venezuela 171
Paraguay 129
Guatemala 126
El_Salvador 117
Trinidad dhe Tobago 109
Aruba 82
Barbados 66
Jamaica 63
Sint_Maarten 50
Ishujt Virgin 50
Bermuda 48
Ishujt Kajman 45
Bahamas 41
Guyana 37
Haiti 30
Antigua_and_Barbuda 19
Dominica 16
Curaçao 14
Saint_Lucia 14
Grenada 12
Saint_Vincent_&_Grenadines 12
Greenland 11
Saint_Kitts dhe Nevis 11
Suriname 10
Belize 9
Montserrat 9
Ishujt Turks_and_Caicos 8
Nicaragua 6
Ishujt Malvinas 5
Anguilla 3
British_Virgin_Islands 3
Bonaire 2
Oqeania 7392
Australia 6152
Zelanda e re 1015
Polinezia Franceze 51
Guam 128
Kaledonia e re 18
Fixhi 15
Ishujt Mariana 11
Papa new Guinea 2
Afrika 12 280
Afrika e jugut 1934
Egjypt 1699
Algeria 1666
Maroku 1374
Kameron 730
Tunizia 643
Cote_dIvoire 444
Burkina_Faso 443
Niger 410
Gana 378
Mauritius 314
Nigeria 288
Senegal 250
Republika e Kongos 215
Guinea 194
Kenia 184
Xhibouti 140
Ruanda 113
Madagaskar 93
Togo 73
Kongo 60
Mali 59
Etiopia 56
Uganda 53
Gabon 44
Zambia 39
Guinea_Bissau 35
Eritrea 33
Liberia 31
Benin 30
Republika e Tanzanise 25
Libia 24
Angola 19
Guinea Ekuadoriale 18
Mozambique 17
Namibia 16
Sudan 14
Botswana 13
Eswatini 12
Somalia 12
Republika e Afrikes qendrore 11
Chad 11
Zimbabwe 11
Seychelles 10
Malawi 8
Cape_Verde 7
Mauritania 7
Sierra_Leone 7
Gambia 4
Sao Tome dhe Principe 4
Burundi 3
Sudani jugor 2
Total 818 595

 

Grafiku 1. Shpërndarja e rasteve laboratorike të konfirmuara për COVID – 19 sipas

kontinenteve (përveç Kinës), 10. 04. 2020

 

Harta e shpërndarjes gjeografike të COVID-19 në botë

 

Situata në Europë dhe sipas ECDC–së është si më poshtë:

 • Europë: 745 262 raste të konfirmuara
  • 65 207 vdekje

Tabela 2. Numri i rasteve të konfirmuara deri në datën 10 prill 2020 sipas shteteve te Europës (sipas ECDC): https://www.ecdc.europa.eu/en/novel-coronavirus-china

 

Shteti Nr i rasteve të konfirmuara (10 prill 2020)
Europa 745 262
Spanja 152446
Itali 143626
Gjermani 113525
France 86334
United_Kingdom 65077
Belgjika 24983
Zvicra 23495
Hollanda 21762
Portugalia 13956
Austria 13248
Russia 10131
Suedia 9141
Irlanda 7393
Norvegjia 6160
Denimarka 5635
Polania 5575
Çekia 5569
Rumania 5202
Luxembourg 3115
Serbia 2867
Finland 2605
Greqia 1955
Ukraine 1892
Iseland 1648
Bjellorusia 1486
Kroacia 1407
Moldavia 1289
Estonia 1207
Hungaria 1190
Sllovenia 1124
Lithuania 955
Azerbaijan 926
Armenia 921
Bosnia_and_Herzegovina 875
Sllovakia 701
Macedonia e veriut 663
Bullgaria 624
Letonia 589
Andorra 583
Qipro 564
Shqiperia 409
Malta 337
San_Marino 333
Mali I zi 252
Kosova 227
Gjeorgjia 218
Guernsey 191
Isle_of_Man 190
Faroe_Islands 184
Jersey 183
Gjibraltar 123
Monako 84
Liechtenstein 79
Vatikani 8

 

 

Grafiku 2. Shpërndarja e rasteve të konfirmuara në laborator të COVID – 19 në vendet e BE, EEA dhe Mbretërinë e Bashkuar, 10 prill 2020.

 

Harta e shpërndarjes gjeografike të COVID-19 në Europë

 

 

Situata e COVID-19 në Itali datë 10.04.2020 sipas rajoneve të saj bazuar në site e Ministrisë së Shëndetësisë Itali: http://www.salute.gov.it/portale/home.html

 

 • 98273 rastet aktualisht të konfirmuara
 • 18849 vdekje
 • 30455 pacientë të shëruar
 • 3497 pacientë në terapi intensive
 • 66534 qytetarë në izolim

 

Shpërndarja sipas rajoneve rasteve të cilat janë aktualisht pozitive ndaj COVID-19:

 

Rajonet Rastet aktuale

të konfirmuara

Lombardia 28545
Emilia Romanja 13110
Veneto 10171
Piemonte 10989
Marche 3562
Toskana 5537
Liguria 3245
Lazio 3448
Campania 2859
Trento 1940
Puglia 2238
Siçili 1893
Fruli 1415
Abruzzo 1566
Bolzano 1281
Umbria 823
Valle d’Aosta 606
Sardenja 840
Kalabria 755
Bazilikata 270
Molise 181

 

 

Harta e shpërndarjes gjeografike sipas rajoneve të COVID-19 në Itali:

 

 

 

Bazuar në Rekomandimet e OBSH-së, MSHMS këshillon qytetarët për shtimin e masave të higjienës dhe ndjekjen e rregullave të mëposhtme:

 

 • Shmangia e kontaktit të ngushtë me njerëzit që vuajnë nga infeksione akute të rrugëve të frymëmarrjes.
 • Larja e shpeshtë e duarve, veçanërisht pas kontaktit të drejtpërdrejtë me njerëzit e sëmurë ose mjedisin e tyre.
 • Shmangia e kontaktit të pambrojtur me kafshët (qofshin ato shtëpiake apo të egra).
 • Personat me simptoma të infeksioneve akute të rrugëve të frymëmarrjes duhet të praktikojnë higjienën respiratore të lidhur me kollën (ruajtja e distancës, mbulimi me shami / letër ose rroba kur teshtijnë apo kolliten, larjen e duarve).
 • Brenda mjediseve të kujdesit shëndetësor, forconi praktikat standard të parandalimit të infeksionit dhe kontrollit në spitale, veçanërisht në shërbimet e urgjencës.

Informacion i përditësuar për Koronavirusin COVID_19- 09.04.2020

9 prill 2020/ Informacion i përditësuar për koronavirusin COVID-19

Situata në vendin tonë sipas MSHMS

Në vendin tonë deri më sot (09.04.2020) janë testuar 3223 raste të dyshuara për COVID-19 të cilat kanë rezultuar:

 • 409 raste të konfirmuara
 • 23 pacientë kanë ndërruar jetë
 • 165 pacientë të shëruar

Shpërndarja sipas rretheve të rasteve të konfirmuara me COVID-19, datë: 09.04.2020

Qyteti Nr. i rasteve të konfirmuara Nr. i rasteve te vdekur
Tirana 196 13
Fieri 32 1
Durrësi 38 3
Korça 17
Vlora 5 1
Elbasani 15
Lushnja 5 1
Kavaja 8 2
Shkodër 45 1
Lezhë 14
Kruja 5
Puka 4
Tropojë 4
Has 12 1
Rrogozhina 4
Berat 2
Mirdita 3
TOTAL 400 23

Në 24 orët e fundit janë testuar 234 persona të dyshuar, prej të cilëve janë konfirmuar 9 raste të reja me COVID-19.

Deri në këto momente janë testuar 3223 raste të dyshuara dhe prej tyre janë të konfirmuar pozitivë me COVID-19, 409 raste.

Përqindja më e lartë e të prekurve janë meshkuj, me 53%.

Ditën e sotme ka ndërruar jetë një pacientë (V.S 72 vjeç) nga Tirana në Shërbimin Infektiv. Në total betejën me këtë sëmundje e kanë humbur deri tani 23 qytetarë, megjithë përpjekjet e jashtëzakonshme të personelit shëndetësor.

Gjatë 24 orëve të fundit, 11 pacientë të tjerë i janë shtuar listës së të shëruarve, duke e çuar numrin e të shëruarve nga COVID-19 në 165.

Në shërbimin infektiv aktualisht janë 52 të shtruar. 5 prej tyre janë në terapi intensive. Në spitalin COVID 2 “Shefqet Ndroqi”, janë 6 pacientë të shtruar gjithsej. 5 pacientë janë në terapi intensive, 4 prej të cilëve janë të intubuar.

Në dy spitalet COVID aktualisht po marrin shërbim 58 pacientë.

Harta e të prekurve nga COVID-19 zgjerohet në Tiranë me 6 raste, Elbasan 3 raste. Megjithëse kurba paraqitet në rënie, në terren vazhdon puna intensive për identifikimin e rasteve të reja dhe gjurmimin e kontakteve të rasteve, të konfirmuara pozitive.

Masat e reja për parandalimin e COVID-19

Në vijim të masave të marra për të moshuarit të cilët rrezikojnë më tëpër nga infektimi I COVID-19 atyre u janë dërguar medikamentet në shtëpitë e tyre. Më shumë se 1 mijë të moshuar kanë marrë barnat ne rimbursim në banesë gjatë ditës së sotme, pa patur nevojë të shkojnë në farmaci. Në total 33.520 të sëmurë kronikë i kanë përfituar barnat me rimbursim gjatë muajit të fundit.

Mjekët e familjes gjithashtu do të ndjekin të gjithë pacientët e konfirmuar me COVID19 që janë në kushte shtëpie me simptoma të lehta apo të moderuara. Luftës kundër COVID-19 do t’i bashkohen edhe 1600 mjekët e familjes në të gjithë vendin të cilët janë fokusuar jo vetëm përsa i përket konsultave online dhe trajtimeve të pacientëve me sëmundje kronike, por gjithashtu dhe asistencës që do t’i japin pacientëve me COVID19 të cilët kanë simptoma të lehta apo të moderuara dhe trajtohen në kushte shtëpie. Ky është një rol që mjeku i familjes ka filluar ta marrë dhe do ta ketë dhe në vijim. Në të gjithë vendin mjekët e familjes kanë kryer më shumë se 40 mijë konsulta online.

Akti Normativ “Për marrjen e masave të veçanta adminsitrative gjatë kohëzgjatjes së periudhës së infeksionit të shkaktuar nga COVID – 19”

Akti Normativ “Për marrjen e masave të veçanta administrative gjatë kohëzgjatjes së periudhës së infeksionit të shkaktuar nga COVID 19”

Vendimi i Këshillit të Ministrave “Për shpalljen e gjendjes së fatkeqësisë natyrore”

Masat e reja për të parandaluar përhapjen e COVID-19

Masat për shtimin e kapaciteteve dhe stokut të mjeteve mbrojtëse

Në Spitalin COVID 2 “Shefqet Ndroqi” janë vendosur në funksion 5 respiratorët e rinj. Në total do të vijnë 54 respiratorë në dërgesën e parë dhe më pas do të kemi edhe blerjen e 50 respiratorëve të tjerë, një investim i qeverisë shqiptare në kuadër të shtimit të kapaciteteve për trajtimin e COVID-19.

Nga stoku i shtuar për mjetet të mbrojtjes personale për stafet mjekësore, janë pajisur të gjithë spitalet, duke mundësuar rritjen e sigurisë për personelin shëndetësor. Deri tani kanë mbërritur 15 ton me materiale të tilla si: maska, veshjet speciale, syze, helmetat mbrojtëse dhe elemente të tjerë të cilat kanë të bëjnë me rritjen e sigurisë të mjekëve dhe infermierëve në përballje me COVID-19.

Vazhdon puna për rehabilitimin e spitalit karantinë. Spitali karantinë do të shërbejë për ata pacientë që përmirësohen, por kanë nevojë ende për t’u mbajtur nën vëzhgim dhe janë të hospitalizuar. Në këtë strukturë do të jenë rreth 100 shtretër, do të adaptohet, një farmaci, një depozitim i vendosjes së mbetjeve spitalore, një imazheri dhe laborator bazë. Do të bëhen edhe instalimet e oksigjenit në dhomat e caktuara.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju bën apel qytetarëve:

Mos shkoni menjëherë në spital!

Ministria ka vënë në dispozicion një linjë të gjelbër falas 0800 40 40 për çdo qytetar që kërkon informacon apo këshilla në lidhje me COVID-19. Kjo linjë do të shërbejë edhe për pacientët kronikë që të marrin informacion se si të lidhen me mjekun e familjes, se si mund të përfitojnë barnat me rimbursim dhe për çdo shqetësim tjetër që ata kanë.

Por është e rëndësishme të sqarohet se: Nëse qytetarët kanë shenja të sëmundjes dhe për rastet e urgjencave duhet të telefonohet numri unik i urgjencës kombëtare 127!

Qëndroni në shtëpi.

Respektoni rregullat e distancimit social.

Respektoni rregullat e higjenës.

Situata ndërkombëtare për COVID-19 sipas ECDC-së është si më poshtë:

 • Në nivel global, janë raportuar në total 476. 819 raste të konfirmuara me COVID-19, dhe vdekje në total janë 87 816
 • Azi: 250 522 raste të konfimuara- 9482 vdekje
 • Afrikë : 11 447 raste të konfirmuara- 573 vdekje
 • Amerikë: 497 200 raste të konfirmuara- 17 082 vdekje
 • Oqeania : 7266 raste të konfirmuara- 57 vdekje
 • Të tjera: 696 raste të konfirmuara- 7 vdekje

Tabela 1. Numri i rasteve të konfirmuara deri në datën 9 prill 2020 sipas shteteve (sipas ECDC): https://www.ecdc.europa.eu/en/novel-coronavirus-china

Shteti Nr i rasteve të konfirmuara (9 prill 2020)
Kontinenti i Azisë 250 522
Kina 82870
Iran 64586
Turqia 38226
Korea e jugut 10423
Israel 9404
India 5734
Pakistan 4322
Japonia 4257
Malajsia 4119
Filipine 3870
Indonesia 2956
Arabia Saudite 2932
Emiratet e Bashkuara 2659
Thailand 2423
Katar 2210
Singapore 1623
Irak 1202
Kuvait 855
Bahrain 823
Kazakhstan 759
Liban 575
Uzbekistan 555
Afghanistan 423
Oman 419
Taivan 379
Jordania 358
Kyrgyzstan 280
Palestine 263
Vietnam 251
Bangladesh 218
Sri_Lanka 189
Brunei_Darussalam 135
Kamboxha 118
Mianmar 22
Maldives 19
Syria 19
Mongolia 16
Laos 15
Nepal 9
Bhutan 5
Timor_Leste 1
Raste të tjera 696
Rastet e tjera në një mjet transporti detar Japoni 696
Amerika 497 200
USA 432132
Canada 19274
Brazil 15927
Chile 5546
Ecuador 4450
Peru 4342
Mexico 3181
Panama 2528
Republika Domenikane 2111
Kolumbia 2054
Argentina 1795
Puerto_Rico 620
Kosta_Rica 502
Kuba 457
Uruguai 456
Honduras 343
Bolivia 264
Venezuela 167
Paraguay 124
Trinidad_and_Tobago 107
El_Salvador 103
Guatemala 87
Aruba 77
Barbados 63
Jamaica 63
Ishujt Kajman 45
Ishujt Virgin 45
Bahamas 40
Sint_Maarten 40
Bermuda 39
Guyana 37
Haiti 27
Antigua_and_Barbuda 15
Dominica 15
Curaçao 14
Saint_Lucia 14
Grenada 12
Greenland 11
Saint_Kitts_and_Nevis 11
Suriname 10
Montserrat 9
Belize 8
Saint_Vincent_&_Grenadines 8
Ishujt Turks_and_Caicos 8
Nicaragua 6
Ishujt Malvinas 5
Anguilla 3
British_Virgin_Islands 3
Bonaire 2
Oqeania 7 266
Australia 6052
Zelanda e re 992
Polinezia Franceze 51
Guam 125
Kaledonia e re 18
Fixhi 15
Ishujt Mariana 11
Papa new Guinea 2
Afrika 11 447
Afrika e jugut 1845
Algeria 1572
Egjypt 1560
Maroku 1275
Kameron 730
Tunizia 623
Burkina_Faso 414
Cote_dIvoire 384
Niger 342
Gana 313
Nigeria 276
Mauritius 273
Senegal 244
Republika e Kongos 183
Kenia 179
Guinea 164
Xhibouti 135
Ruanda 110
Madagaskar 93
Togo 70
Kongo 60
Mali 59
Etiopia 55
Uganda 53
Zambia 39
Eritrea 33
Gabon 33
Guinea_Bissau 33
Liberia 31
Benin 26
Republika e Tanzanise 25
Libia 21
Angola 19
Guinea Ekuadoriale 18
Mozambique 17
Namibia 16
Sudan 14
Eswatini 12
Seychelles 11
Zimbabwe 11
Republika e Afrikes qendrore 10
Chad 10
Malawi 8
Somalia 8
Botswana 7
Cape_Verde 7
Sierra_Leone 7
Mauritania 6
Gambia 4
Sao Tome dhe Principe 4
Burundi 3
Sudani jugor 2
Total 767 131

Grafiku 1. Shpërndarja e rasteve laboratorike të konfirmuara për COVID19 sipas

kontinenteve (përveç Kinës), 09. 04. 2020

Harta e shpërndarjes gjeografike të COVID-19 në botë

Situata në Europë dhe sipas ECDC–së është si më poshtë:

 • Europë: 709 688 raste të konfirmuara
  • 60 615 vdekje

Tabela 2. Numri i rasteve të konfirmuara deri në datën 9 prill 2020 sipas shteteve te Europës (sipas ECDC): https://www.ecdc.europa.eu/en/novel-coronavirus-china

Shteti Nr i rasteve të konfirmuara (9 prill 2020)
Europa 709 688
Spanja 146690
Itali 139422
Gjermani 108202
France 82048
United_Kingdom 60733
Belgjika 23403
Zvicra 22710
Hollanda 20549
Portugalia 13141
Austria 12969
Russia 8672
Suedia 8419
Irlanda 6224
Norvegjia 6010
Denimarka 5402
Çekia 5312
Polania 5205
Rumania 4761
Luxembourg 3034
Serbia 2666
Finland 2487
Greqia 1884
Ukraine 1668
Iseland 1616
Kroacia 1343
Estonia 1185
Moldavia 1174
Sllovenia 1091
Bjellorusia 1066
Hungaria 980
Lithuania 912
Armenia 881
Azerbaijan 822
Bosnia_and_Herzegovina 816
Sllovakia 682
Macedonia e veriut 617
Bullgaria 593
Letonia 577
Andorra 564
Qipro 526
Shqiperia 400
San_Marino 308
Malta 299
Mali I zi 249
Gjeorgjia 211
Faroe_Islands 184
Kosova 184
Guernsey 181
Jersey 170
Isle_of_Man 158
Gjibraltar 120
Monako 81
Liechtenstein 79
Vatikani 8

Grafiku 2. Shpërndarja e rasteve të konfirmuara në laborator të COVID19 në vendet e BE, EEA dhe Mbretërinë e Bashkuar, 9 prill 2020.

Harta e shpërndarjes gjeografike të COVID-19 në Europë

Situata e COVID-19 në Itali datë 09.04.2020 sipas rajoneve të saj bazuar në site e Ministrisë së Shëndetësisë Itali: http://www.salute.gov.it/portale/home.html

 • 95877 rastet aktualisht të konfirmuara
 • 18279 vdekje
 • 28470 pacientë të shëruar
 • 3605 pacientë në terapi intensive
 • 64873 qytetarë në izolim

Shpërndarja sipas rajoneve rasteve të cilat janë aktualisht pozitive ndaj COVID-19:

Rajonet Rastet aktuale

të konfirmuara

Lombardia 29074
Emilia Romanja 13258
Veneto 10449
Piemonte 11336
Marche 3401
Toskana 5703
Liguria 3253
Lazio 3532
Campania 2873
Trento 1978
Puglia 2301
Siçili 1942
Fruli 1390
Abruzzo 1566
Bolzano 1315
Umbria 792
Valle d’Aosta 609
Sardenja 876
Kalabria 765
Bazilikata 275
Molise 189

Harta e shpërndarjes gjeografike sipas rajoneve të COVID-19 në Itali:

Bazuar në Rekomandimet e OBSH-së, MSHMS këshillon qytetarët për shtimin e masave të higjienës dhe ndjekjen e rregullave të mëposhtme:

 • Shmangia e kontaktit të ngushtë me njerëzit që vuajnë nga infeksione akute të rrugëve të frymëmarrjes.
 • Larja e shpeshtë e duarve, veçanërisht pas kontaktit të drejtpërdrejtë me njerëzit e sëmurë ose mjedisin e tyre.
 • Shmangia e kontaktit të pambrojtur me kafshët (qofshin ato shtëpiake apo të egra).
 • Personat me simptoma të infeksioneve akute të rrugëve të frymëmarrjes duhet të praktikojnë higjienën respiratore të lidhur me kollën (ruajtja e distancës, mbulimi me shami / letër ose rroba kur teshtijnë apo kolliten, larjen e duarve).
 • Brenda mjediseve të kujdesit shëndetësor, forconi praktikat standard të parandalimit të infeksionit dhe kontrollit në spitale, veçanërisht në shërbimet e urgjencës.

Informacion i përditësuar për Koronavirusin COVID_19- 08.04.2020

8 prill 2020/ Informacion i përditësuar për koronavirusin COVID-19

Situata në vendin tonë sipas MSHMS

Në vendin tonë deri më sot (08.04.2020) janë testuar 2989 raste të dyshuara për COVID-19 të cilat kanë rezultuar:

 • 400 raste të konfirmuara
 • 22 pacientë kanë ndëruar jetë
 • 154 pacientë të shëruar

Shpërndarja sipas rretheve të rasteve të konfirmuara me COVID-19, datë: 08.04.2020

Qyteti Nr. i rasteve të konfirmuara Nr. i rasteve te vdekur
Tirana 190 12
Fieri 32 1
Durrësi 38 3
Korça 17
Vlora 5 1
Elbasani 12
Lushnja 5 1
Kavaja 8 2
Shkodër 45 1
Lezhë 14
Kruja 5
Puka 4
Tropojë 4
Has 12 1
Rrogozhina 4
Berat 2
Mirdita 3
TOTAL 400 22

Në 24 orët e fundit janë testuar 236 persona të dyshuar, prej të cilëve janë konfirmuar 17 raste të reja me COVID-19.

Deri në këto momente janë testuar 2989 raste të dyshuara dhe prej tyre janë të konfirmuar pozitivë me COVID-19, 400 raste.

Betejën me këtë sëmundje e kanë humbur deri tani 22 qytetarë, megjithë përpjekjet e jashtëzakonshme të personelit shëndetësor.

Gjatë 24 orëve të fundit, 23 pacientë të tjerë i janë shtuar listës së të shëruarve, duke e çuar numrin e të shëruarve nga COVID-19 në 154. 27 është numri i të shëruarve nga personeli Shëndetësor.

Në Shërbimin Infektiv aktualisht janë 52 të shtruar. 5 prej tyre janë në terapi intensive. Në spitalin COVID 2 “Shefqet Ndroqi”, janë 6 pacientë të shtruar gjithsej. Nga këta 5 pacientë janë në terapi intensive, 1 në pavion, ndërsa 4 pacientë janë të intubuar. Në dy spitalet COVID aktualisht po marrin shërbim 58 pacientë.

Harta e të prekurve nga COVID-19 zgjerohet në Tiranë me 9 raste, Elbasan 1 rast, Fier 6 raste dhe Shkodër 1 rast.

Masat e reja për parandalimin e COVID-19

Në vijim të masave të marra për të moshuarit të cilët rrezikojnë më tëpër nga infektimi I COVID-19 atyre u janë dërguar medikamentet në shtëpitë e tyre. Më shumë se 1 mijë të moshuar kanë marrë barnat ne rimbursim në banesë gjatë ditës së sotme, pa patur nevojë të shkojnë në farmaci. Në total 33.520 të sëmurë kronikë i kanë përfituar barnat me rimbursim gjatë muajit të fundit.

Mjekët e familjes gjithashtu do të ndjekin të gjithë pacientët e konfirmuar me COVID19 që janë në kushte shtëpie me simptoma të lehta apo të moderuara. Luftës kundër COVID-19 do t’i bashkohen edhe 1600 mjekët e familjes në të gjithë vendin të cilët janë fokusuar jo vetëm përsa i përket konsultave online dhe trajtimeve të pacientëve me sëmundje kronike, por gjithashtu dhe asistencës që do t’i japin pacientëve me COVID19 të cilët kanë simptoma të lehta apo të moderuara dhe trajtohen në kushte shtëpie. Ky është një rol që mjeku i familjes ka filluar ta marrë dhe do ta ketë dhe në vijim. Në të gjithë vendin mjekët e familjes kanë kryer më shumë se 40 mijë konsulta online.

Masat për shtimin e kapaciteteve dhe stokut të mjeteve mbrojtëse

Në Spitalin COVID 2 “Shefqet Ndroqi” janë vendosur në funksion 5 respiratorët e rinj. Në total do të vijnë 54 respiratorë në dërgesën e parë dhe më pas do të kemi edhe 50 të tjerë në dërgesën tjetër, një investim i qeverisë shqiptare në kuadër të shtimit të kapaciteteve për trajtimin e COVID-19.

Nga stoku i shtuar për mjetet të mbrojtjes personale për stafet mjekësore, janë pajisur të gjithë spitalet, duke mundësuar rritjen e sigurisë për personelin shëndetësor. Deri tani kanë mbërritur 15 ton me materiale të tilla si: maska, veshjet speciale, syze, helmetat mbrojtëse dhe elemente të tjerë të cilat kanë të bëjnë me rritjen e sigurisë të mjekëve dhe infermierëve në përballje me COVID-19.

Vazhdon puna për rehabilitimin e spitalit karantinë. Spitali karantinë do të shërbejë për ata pacientë që përmirësohen, por kanë nevojë ende për t’u mbajtur nën vëzhgim dhe janë të hospitalizuar. Në këtë strukturë do të jenë rreth 100 shtretër, do të adaptohet, një farmaci, një depozitim i vendosjes së mbetjeve spitalore, një imazheri dhe laborator bazë. Do të bëhen edhe instalimet e oksigjenit në dhomat e caktuara.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju bën apel qytetarëve:

Mos shkoni menjëherë në spital!

Ministria ka vënë në dispozicion një linjë të gjelbër falas 0800 40 40 për çdo qytetar që kërkon informacon apo këshilla në lidhje me COVID-19. Kjo linjë do të shërbejë edhe për pacientët kronikë që të marrin informacion se si të lidhen me mjekun e familjes, se si mund të përfitojnë barnat me rimbursim dhe për çdo shqetësim tjetër që ata kanë.

Por është e rëndësishme të sqarohet se: Nëse qytetarët kanë shenja të sëmundjes dhe për rastet e urgjencave duhet të telefonohet numri unik i urgjencës kombëtare 127!

Qëndroni në shtëpi.

Respektoni rregullat e distancimit social.

Respektoni rregullat e higjenës.

Situata ndërkombëtare për COVID-19 sipas ECDC-së është si më poshtë:

Në nivel global, janë raportuar në total 1.391 890 raste të konfirmuara me COVID-19, dhe vdekje në total janë 81 478.

 • Azi: 241 416 raste të konfimuara- 9202 vdekje
 • Afrikë : 10258 raste të konfirmuara- 516 vdekje
 • Amerikë: 456 515 raste të konfirmuara- 14 862 vdekje
 • Oqeania: 7136 raste të konfirmuara- 52 vdekje
 • Të tjera: 696 raste të konfirmuara- 7 vdekje

Tabela 1. Numri i rasteve të konfirmuara deri në datën 8 prill 2020 sipas shteteve (sipas ECDC): https://www.ecdc.europa.eu/en/novel-coronavirus-china

Shteti Nr i rasteve të konfirmuara (8 prill 2020)
Kontinenti i Azisë 241 416
Afghanistan 367
Kina 82784
Iran 62589
Turqia 34109
Korea e jugut 10384
Israel 9248
India 5194
Pakistan 4072
Malaysia 3963
Japan 3906
Philippines 3764
Saudi_Arabia 2795
Indonesia 2738
Thailand 2369
Emiratet e Bashkuara 2359
Katar 2057
Singapore 1481
Irak 1031
Bahrain 811
Kuvait 743
Kazakhstan 704
Liban 548
Uzbekistan 504
Oman 419
Taivan 376
Jordan 349
Kyrgyzstan 270
Mauritius 268
Palestine 260
Vietnam 251
Sri_Lanka 185
Bangladesh 164
Brunei_Darussalam 135
Cambodia 117
Myanmar 22
Maldives 19
Syria 19
Mongolia 15
Laos 12
Nepal 9
Bhutan 5
Timor_Leste 1
Raste të tjera 696
Rastet e tjera në një mjet transporti detar Japoni 696
Amerika 456 515
USA 398809
Canada 17883
Brazil 13717
Chile 5116
Ecuador 3995
Peru 2954
Mexico 2785
Panama 2249
Republika Domenikane 1956
Kolumbia 1780
Argentina 1715
Puerto_Rico 573
Kosta_Rica 483
Uruguay 424
Cuba 396
Honduras 312
Bolivia 210
Venezuela 166
Paraguay 115
Trinidad_and_Tobago 107
Guatemala 80
El_Salvador 78
Aruba 74
Barbados 63
Jamaica 63
Ishujt Kajman 45
Ishujt Virgin 45
Sint_Maarten 40
Bermuda 39
Bahamas 36
Guyana 33
Haiti 25
Antigua_and_Barbuda 15
Dominica 15
Saint_Lucia 14
Curaçao 13
Grenada 12
Greenland 11
Saint_Kitts_and_Nevis 11
Suriname 10
Saint_Vincent_&_Grenadines 8
Ishujt Turks_and_Caicos 8
Belize 7
Montserrat 6
Nicaragua 6
Ishujt Malvinas 5
British_Virgin_Islands 3
Bonaire 2
Anguilla 3
Oqeania 7136
Australia 5956
Zelanda e re 969
Polinezia Franceze 47
Guam 121
Kaledonia e re 18
Fixhi 15
Ishujt Mariana 8
Papa new Guinea 2
Afrika 10258
Afrika e jugut 1749
Algeria 1468
Egjypt 1322
Maroku 1184
Kameron 685
Tunizia 596
Burkina_Faso 384
Cote_dIvoire 349
Gana 287
Niger 278
Nigeria 254
Senegal 237
Republika e Kongos 180
Kenia 172
Guinea 144
Xhibouti 121
Ruanda 105
Madagaskar 85
Togo 65
Mali 56
Etiopia 52
Uganda 52
Kongo 45
Zambia 39
Guinea_Bissau 33
Eritrea 31
Gabon 30
Benin 26
Republika e Tanzanise 24
Libia 19
Angola 17
Guinea Ekuadoriale 16
Namibia 16
Liberia 14
Sudan 14
Seychelles 11
Eswatini 10
Mozambique 10
Zimbabwe 10
Republika e Afrikes qendrore 9
Chad 9
Malawi 8
Somalia 8
Botswana 7
Cape_Verde 7
Mauritania 6
Sierra_Leone 6
Gambia 4
Burundi 3
Sudani jugor 1
Total 716 021

Grafiku 1. Shpërndarja e rasteve laboratorike të konfirmuara për COVID19 sipas

kontinenteve (përveç Kinës), 08. 04. 2020

Harta e shpërndarjes gjeografike të COVID-19 në botë

Situata në Europë dhe sipas ECDC–së është si më poshtë:

 • Europë: 675 869 raste të konfirmuara
  • 56 839 vdekje

Tabela 2. Numri i rasteve të konfirmuara deri në datën 8 prill 2020 sipas shteteve te Europës (sipas ECDC): https://www.ecdc.europa.eu/en/novel-coronavirus-china

Shteti Nr i rasteve të konfirmuara (8 prill 2020)
Europa 675 869
Spanja 140510
Itali 135586
Gjermani 103228
France 78167
United_Kingdom 55242
Belgjika 22194
Zvicra 22164
Hollanda 19580
Austria 12640
Portugalia 12442
Suedia 7693
Russia 7497
Norvegjia 5863
Irlanda 5709
Denimarka 5071
Çekia 5017
Polania 4848
Rumania 4417
Luxembourg 2970
Serbia 2447
Finland 2308
Greqia 1832
Iseland 1586
Ukraine 1462
Kroactia 1282
Estonia 1149
Moldavia 1056
Sllovenia 1055
Hungaria 895
Lithuania 880
Bjellorusia 861
Armenia 853
Bosnia_and_Herzegovina 781
Azerbaijan 717
Macedonia e veriut 599
Sllovakia 581
Bullgaria 577
Letonia 548
Andorra 545
Qipro 494
Shqiperia 383
Malta 293
San_Marino 279
Mali I zi 241
Gjeorgjia 196
Faroe_Islands 184
Kosova 184
Jersey 170
Guernsey 166
Isle_of_Man 150
Gjibraltar 113
Monako 79
Liechtenstein 78
Vatikani 7

Grafiku 2. Shpërndarja e rasteve të konfirmuara në laborator të COVID19 në vendet e BE, EEA dhe Mbretërinë e Bashkuar, 8 prill 2020.

Harta e shpërndarjes gjeografike të COVID-19 në Europë

Situata e COVID-19 në Itali datë 08.04.2020 sipas rajoneve të saj bazuar në site e Ministrisë së Shëndetësisë Itali: http://www.salute.gov.it/portale/home.html

 • 95262 rastet aktualisht të konfirmuara
 • 17669 vdekje
 • 24491 pacientë të shëruar
 • 3693 pacientë në terapi intensive
 • 63084 qytetarë në izolim

Shpërndarja sipas rajoneve rasteve të cilat janë aktualisht pozitive ndaj COVID-19:

Rajonet Rastet aktuale

të konfirmuara

Lombardia 28545
Emilia Romanja 13110
Veneto 10171
Piemonte 10989
Marche 3562
Toskana 5557
Liguria 3245
Lazio 3448
Campania 2859
Trento 1940
Puglia 2238
Siçili 1893
Fruli 1415
Abruzzo 1534
Bolzano 1281
Umbria 823
Valle d’Aosta 606
Sardenja 840
Kalabria 755
Bazilikata 270
Molise 181

Harta e shpërndarjes gjeografike sipas rajoneve të COVID-19 në Itali:

Bazuar në Rekomandimet e OBSH-së, MSHMS këshillon qytetarët për shtimin e masave të higjienës dhe ndjekjen e rregullave të mëposhtme:

 • Shmangia e kontaktit të ngushtë me njerëzit që vuajnë nga infeksione akute të rrugëve të frymëmarrjes.
 • Larja e shpeshtë e duarve, veçanërisht pas kontaktit të drejtpërdrejtë me njerëzit e sëmurë ose mjedisin e tyre.
 • Shmangia e kontaktit të pambrojtur me kafshët (qofshin ato shtëpiake apo të egra).
 • Personat me simptoma të infeksioneve akute të rrugëve të frymëmarrjes duhet të praktikojnë higjienën respiratore të lidhur me kollën (ruajtja e distancës, mbulimi me shami / letër ose rroba kur teshtijnë apo kolliten, larjen e duarve).
 • Brenda mjediseve të kujdesit shëndetësor, forconi praktikat standard të parandalimit të infeksionit dhe kontrollit në spitale, veçanërisht në shërbimet e urgjencës.

Informacion i përditësuar për Koronavirusin COVID_19- 07.04.2020

7 prill 2020/ Informacion i përditësuar për koronavirusin COVID-19

 1. Situata në vendin tonë sipas MSHMS

Në vendin tonë deri më sot (07.04.2020) janë testuar 2753 raste të dyshuara për COVID-19 të cilat kanë rezultuar:

 • 383 raste të konfirmuara
 • 22 pacientë kanë ndërruar jetë
 • 131 pacientë të shëruar

Shpërndarja sipas rretheve të rasteve të konfirmuara me COVID-19, datë: 07.04.2020

Qyteti Nr. i rasteve të konfirmuara Nr. i rasteve te vdekur
Tirana 181 12
Fieri 26 1
Durrësi 38 3
Korça 17
Vlora 5 1
Elbasani 11
Lushnja 5 1
Kavaja 8 2
Shkodër 44 1
Lezhë 14
Kruja 5
Puka 4
Tropojë 4
Has 12 1
Rrogozhina 4
Berat 2
Mirdita 3
TOTAL 383 22

Në 24 orët e fundit janë testuar 182 persona të dyshuar, prej të cilëve janë konfirmuar 6 raste të reja me COVID-19.

Deri në këto momente janë testuar 2753 raste të dyshuara dhe prej tyre janë të konfirmuar pozitivë me COVID-19, 383 raste.

Betejën me COVID-19 e kanë humbur deri tani 22 qytetarë, megjithë përpjekjet e jashtëzakonshme të personelit shëndetësor.

Gjatë 24 orëve të fundit, 15 pacientë të tjerë i janë shtuar listës së të shëruarve, duke e çuar numrin e të shëruarve nga COVID-19 në 131.

Në Shërbimin Infektiv aktualisht janë 67 të shtruar. 5 prej tyre janë në terapi intensive. Në spitalin COVID 2 “Shefqet Ndroqi”, janë 7 pacientë të shtruar gjithsej. 6 pacientë janë në terapi intensive, ndërsa 3 pacientë janë të intubuar.

Në dy spitalet COVID aktualisht po marrin shërbim 74 pacientë.

Harta e të prekurve nga COVID-19 zgjerohet në Tiranë, Elbasan, Korçë. Ditën e sotme kemi një ulje të ndjeshme të numrit të rasteve të prekurve nga COVID-19 që tregon se hetimi epidemiologjik dhe gjurmimi i rasteve të reja apo kontakteve të tyre ka funksionuar në mënyrën e duhur dhe është kryer sipas protokolleve të përcaktuara.


Masat e reja për parandalimin e COVID-19

Mjekët e familjes do të ndjekin të gjithë pacientët e konfirmuar me COVID19 që janë në kushte shtëpie me simptoma të lehta apo të moderuara. Luftës kundër COVID-19 do t’i bashkohen edhe 1600 mjekët e familjes në të gjithë vendin të cilët janë fokusuar jo vetëm përsa i përket konsultave online dhe trajtimeve të pacientëve me sëmundje kronike, por gjithashtu dhe asistencës që do t’i japin pacientëve me COVID19 të cilët kanë simptoma të lehta apo të moderuara dhe trajtohen në kushte shtëpie. Ky është një rol që mjeku i familjes ka filluar ta marrë dhe do ta ketë dhe në vijim. Në të gjithë vendin mjekët e familjes kanë kryer më shumë se 40 mijë konsulta online. Më shumë se 28 mijë paketa të barnave të rimbursueshme kanë u janë dërguar me asistenën e mjekutntë familjes pensionistëve mbi 65 vjeç në shtëpitë e tyre.

Në Institutin e Shëndetit Publik me fonde nga MSHMS, do të vijnë 30 mijë teste të reja, një proces në bashkëpunim me OBSH, testet e reja do të vihen në funksion të gjurmimit epidemiologjik. Ndërkohë Instituti i Shëndetit Publik po vijon me testimet për ndërprerjen e zinxhirit të të prekurve nga COVID-19.

Masat për shtimin e kapaciteteve dhe stokut të mjeteve mbrojtëse

Në Spitalin COVID 2 “Shefqet Ndroqi” janë vendosur në funksion 5 respiratorët e rinj. Në total do të vijnë 54 respiratorë në dërgesën e parë dhe më pas do të kemi edhe 50 të tjerë në dërgesën tjetër, një investim i qeverisë shqiptare në kuadër të shtimit të kapaciteteve për trajtimin e COVID-19.

Nga stoku i shtuar për mjetet të mbrojtjes personale për stafet mjekësore, janë pajisur të gjithë spitalet, duke mundësuar rritjen e sigurisë për personelin shëndetësor. Deri tani kanë mbërritur 15 ton me materiale të tilla si: maska, veshjet speciale, syze, helmetat mbrojtëse dhe elemente të tjerë të cilat kanë të bëjnë me rritjen e sigurisë të mjekëve dhe infermierëve në përballje me COVID-19.

Vazhdon puna për rehabilitimin e spitalit karantinë. Spitali karantinë do të shërbejë për ata pacientë që përmirësohen, por kanë nevojë ende për t’u mbajtur nën vëzhgim dhe janë të hospitalizuar. Në këtë strukturë do të jenë rreth 100 shtretër, do të adaptohet, një farmaci, një depozitim i vendosjes së mbetjeve spitalore, një imazheri dhe laborator bazë. Do të bëhen edhe instalimet e oksigjenit në dhomat e caktuara.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju bën apel qytetarëve:

Mos shkoni menjëherë në spital!

Ministria ka vënë në dispozicion një linjë të gjelbër falas 0800 40 40 për çdo qytetar që kërkon informacon apo këshilla në lidhje me COVID-19. Kjo linjë do të shërbejë edhe për pacientët kronikë që të marrin informacion se si të lidhen me mjekun e familjes, se si mund të përfitojnë barnat me rimbursim dhe për çdo shqetësim tjetër që ata kanë.

Por është e rëndësishme të sqarohet se: Nëse qytetarët kanë shenja të sëmundjes dhe për rastet e urgjencave duhet të telefonohet numri unik i urgjencës kombëtare 127!

Qëndroni në shtëpi.

Respektoni rregullat e distancimit social.

Respektoni rregullat e higjenës.

 1. Situata ndërkombëtare për COVID-19 sipas ECDC-së është si më poshtë:
 • Në nivel global, janë raportuar në total 316 988 raste të konfirmuara me COVID-19, dhe vdekje në total janë 74 066.
 • Azi: 231 853 raste të konfimuara- 8888 vdekje
 • Afrikë : 9560 raste të konfirmuara- 470 vdekje
 • Amerikë: 420 998 raste të konfirmuara- 12 677 vdekje
 • Oqeania : 6981 raste të konfirmuara- 48 vdekje
 • Të tjera: 696 raste të konfirmuara- 7 vdekje

Tabela 1. Numri i rasteve të konfirmuara deri në datën 7 prill 2020 sipas shteteve (sipas ECDC): https://www.ecdc.europa.eu/en/novel-coronavirus-china

Shteti Nr i rasteve të konfirmuara (7 prill 2020)
Kontinenti i Azisë 231 853
Kina 82698
Iran 60500
Turqi 30217
Republika e Koresë 10331
Izrael 8904
Indi 4421
Pakistani 3864
Japoni 3817
Malajzi 3793
Filipine 3660
Arabia Saudite 2523
Indonezia 2491
Tajland 2258
Emiratet e Bashkuara Arabe 2076
Katar 1832
Singapor 1375
Irak 1031
Bahrain 736
Kazakistan 670
Kuvajt 665
Liban 541
Uzbekistan 397
Taivan 373
Oman 371
Jordania 349
Afganistan 337
Palestina 253
Vietnam 245
Mauritus 244
Kyrgystan 228
Sri Lanka 178
Brunei 135
Bangladeshi 123
Kamboxhia 115
Miamare 22
Maldive 19
Siria 19
Mongolia 15
Laos 12
Bhutan 5
Nepal 9
Timor-Leste 1
Raste të tjera 696
Rastet e tjera në një mjet transporti detar Japoni 696
Amerika 420 998
USA 368196
Kanada 16653
Brazili 12056
Kili 4815
Ekuador 3747
Peru 2561
Meksika 2439
Panama 2100
Republika Domenikane 1828
Argjentina 1682
Kolumbia 1579
Porto Riko 513
Kosta Rika 467
Uruguai 415
Kuba 350
Hondurasi 305
Bolivia 194
Venezuela 159
Paraguaji 113
Trinidad dhe Tobago 105
El Salvador 78
Guatemala 74
Aruba 71
Xhamajka 60
Barbado 60
Ishujt e Virxhinias 42
Ishujt Kajman 39
Bermuda 39
Bahamas 33
Guajana 31
Sint Marten 25
Haiti 24
Antigua dhe Barbuda 15
Dominica 15
Saint Lucia 14
Grenada 12
Kuracao 13
Greenland 11
Suriname 10
Saint Kits dhe Nevis 11
Ishujt Turks dhe Kaikos 8
Belize 7
Saint Vincent & Grenadines 7
Monserat 6
Nikaragua 6
Anguilla 3
Ishujt Britanik Virgin 3
Bonaire 2
Ishujt Falkland 2
Oqeania 6981
Australia 5844
Zelanda e re 943
Polinezia Franceze 41
Guam 112
Kaledonia e re 18
Fixhi 14
Ishujt Mariana 8
Papa new Guinea 1
Afrika 9560
Afrika e jugut 1686
Algjeria 1423
Egjypt 1073
Maroku 1120
Kameruni 658
Tunizia 574
Burkina Faso 364
Cote d’lvoire 323
Gana 287
Niger 253
Nigeria 238
Senegali 226
Republika Demokratike e Kongo 161
Kenia 158
Guinea 128
Ruanda 105
Madagaskar 77
Xhibuti 90
Togo 58
Uganda 52
Mali 47
Kongo 45
Etiopia 44
Zambia 39
Guinea – Bissau 33
Eritrea 31
Benin 26
Republika e Tanzanisë 24
Gabon 21
Libia 18
Guinea Ekuatorit 16
Namibia 16
Angola 16
Liberia 14
Sudan 12
Mozambiku 10
Seychelles 11
Eswatini 10
Republika e Afrikës qëndrore 9
Çad 9
Zimbabue 9
Botsvana 7
Kape verde 7
Somalia 7
Mauritania 6
Sierra Leone 6
Gambia 4
Malaui 5
Burundi 3
Sudani jugor 1
Total 670 088

Grafiku 1. Shpërndarja e rasteve laboratorike të konfirmuara për COVID19 sipas

kontinenteve (përveç Kinës), 07. 04. 2020

Harta e shpërndarjes gjeografike të COVID-19 në botë

 1. Situata në Europë dhe sipas ECDC–së është si më poshtë:
 • Europë: 646 900 raste të konfirmuara
  • 51 976 vdekje

Tabela 2. Numri i rasteve të konfirmuara deri në datën 7 prill 2020 sipas shteteve te Europës (sipas ECDC): https://www.ecdc.europa.eu/en/novel-coronavirus-china

Shteti Nr i rasteve të konfirmuara (7 prill 2020)
Europa 646 900
Spanja 135 032
Italia 132 547
Gjermania 99 225
Franca 74 390
Anglia 51 068
Zvicra 21 574
Belgjika 20 814
Hollanda 18 803
Austria 12 297
Portugalia 11 730
Suedia 7 206
Rusia 6 343
Norvegjia 5 755
Irlanda 5 364
Çekia 4 822
Danimarka 4 681
Polonia 4 413
Rumania 4 057
Luksemburg 2 843
Serbia 2 200
Finlanda 2 176
Greqia 1 755
Islanda 1 562
Ukraina 1 319
Kroacia 1 222
Estonia 1 108
Sllovenia 1 021
Moldavia 965
Lituania 843
Armenia 833
Hungaria 817
Bjellorusia 700
Bosnje –Hercegovina 695
Azerbaxhan 641
Maqedonia e Veriut 570
Bullgaria 549
Letoni 542
Sllovakia 534
Andora 526
Qipro 465
Shqipëria 383
San Marino 277
Malta 241
Mali i zi 233
Gjeorgjia 188
Ishujt Faroe 183
Xhersi 169
Guemsey 165
Kosova 145
Isle of Man 139
Gjibraltar 109
Litenshtein 78
Monako 77
Vatikani 7

Grafiku 2. Shpërndarja e rasteve të konfirmuara në laborator të COVID19 në vendet e BE, EEA dhe Mbretërinë e Bashkuar, 7 prill 2020.

Harta e shpërndarjes gjeografike të COVID-19 në Europë

 1. Situata e COVID-19 në Itali datë 07.04.2020 sipas rajoneve të saj bazuar në site e Ministrisë së Shëndetësisë Itali: http://www.salute.gov.it/portale/home.html

 • 94067 rastet aktualisht të konfirmuara
 • 17127 vdekje
 • 24392 pacientë të shëruar
 • 3792 pacientë në terapi intensive
 • 61557 qytetarë në izolim

Shpërndarja sipas rajoneve rasteve të cilat janë aktualisht pozitive ndaj COVID-19:

Rajonet Rastet aktuale

të konfirmuara

Lombardia 28343
Emilia Romanja 13048
Veneto 9965
Piemonte 10704
Marche 3738
Toskana 5427
Liguria 3212
Lazio 3365
Campania 2765
Trento 1890
Puglia 2137
Siçili 1859
Fruli 1379
Abruzzo 1491
Bolzano 1301
Umbria 846
Valle d’Aosta 593
Sardenja 821
Kalabria 733
Bazilikata 265
Molise 185

Harta e shpërndarjes gjeografike sipas rajoneve të COVID-19 në Itali:

Bazuar në Rekomandimet e OBSH-së, MSHMS këshillon qytetarët për shtimin e masave të higjienës dhe ndjekjen e rregullave të mëposhtme:

 • Shmangia e kontaktit të ngushtë me njerëzit që vuajnë nga infeksione akute të rrugëve të frymëmarrjes.
 • Larja e shpeshtë e duarve, veçanërisht pas kontaktit të drejtpërdrejtë me njerëzit e sëmurë ose mjedisin e tyre.
 • Shmangia e kontaktit të pambrojtur me kafshët (qofshin ato shtëpiake apo të egra).
 • Personat me simptoma të infeksioneve akute të rrugëve të frymëmarrjes duhet të praktikojnë higjienën respiratore të lidhur me kollën (ruajtja e distancës, mbulimi me shami / letër ose rroba kur teshtijnë apo kolliten, larjen e duarve).
 • Brenda mjediseve të kujdesit shëndetësor, forconi praktikat standard të parandalimit të infeksionit dhe kontrollit në spitale, veçanërisht në shërbimet e urgjencës.

Informacion i përditësuar për Koronavirusin COVID_19- 06.04.2020

06 prill 2020/ Informacion i përditësuar për koronavirusin COVID-19

 1. Situata në vendin tonë sipas MSHMS

Në vendin tonë deri më sot (06.04.2020) janë testuar 2571 raste të dyshuara për COVID-19 të cilat kanë rezultuar:

 • 377 raste të konfirmuara
 • 22 pacientë kanë ndëruar jetë
 • 116 pacientë të shëruar

Shpërndarja sipas rretheve të rasteve të konfirmuara me COVID-19, datë: 06.04.2020

Qyteti Nr. i rasteve të konfirmuara Nr. i rasteve te vdekur
Tirana 177 12
Fieri 26 1
Durrësi 38 3
Korça 16
Vlora 5 1
Elbasani 10
Lushnja 5 1
Kavaja 8 2
Shkodër 44 1
Lezhë 14
Kruja 5
Puka 4
Tropojë 4
Has 12 1
Rrogozhina 4
Berat 2
Mirdita 3
TOTAL 377 22

Në 24 orët e fundit janë testuar 175 persona të dyshuar, prej të cilëve janë konfirmuar 16 raste të reja me COVID-19.

Deri në këto momente janë testuar 2571 raste të dyshuara dhe prej tyre janë të konfirmuar pozitivë me COVID-19, 377 raste.

Janë testuar gjithashtu 11 personel shëndetësor dhe kanë rezultuar të gjithë negativë nga COVID-19. Numri i mjekëve dhe infermierëve të cilët kanë dal negativë në testin konfirmues është 21. Në total janë 116 qytetarë dhe staf mjekësor që kanë fituar betejën me COVID-19, por që do të qëndrojnë të karantinuar edhe për 14 ditë të tjera.

Betejën me këtë sëmundje e kanë humbur deri tani 22 qytetarë, megjithë përpjekjet e jashtëzakonshme të personelit shëndetësor.

Gjatë 24 orëve të fundit, 12 pacientë të tjerë i janë shtuar listës së të shëruarve, duke e çuar numrin e të shëruarve nga COVID-19 në 116. Pra rreth 30% e të prekurve deri tani rezultojnë të shëruar.

Në shërbimin infektiv aktualisht janë 66 të shtruar. 5 prej tyre janë në terapi intensive.
Në spitalin COVID 2 “Shefqet Ndroqi”, janë 7 pacientë të shtruar gjithsej, a6 pacientë janë në terapi intensive.

Në dy spitalet COVID aktualisht po marrin shërbim 73 pacientë.

Harta e të prekurve nga COVID-19 zgjerohet në Tiranë, Durrës, Fier, Has, Berat dhe Shkodër.

Masat e reja për parandalimin e COVID-19

Mjekët e familjes do të ndjekin të gjithë pacientët e konfirmuar me COVID19 që janë në kushte shtëpie me simptoma të lehta apo të moderuara. Luftës kundër COVID-19 do t’i bashkohen edhe 1600 mjekët e familjes në të gjithë vendin të cilët janë fokusuar jo vetëm përsa i përket konsultave online dhe trajtimeve të pacientëve me sëmundje kronike, por gjithashtu dhe asistencës që do t’i japin pacientëve me COVID19 të cilët kanë simptoma të lehta apo të moderuara dhe trajtohen në kushte shtëpie. Ky është një rol që mjeku i familjes ka filluar ta marrë dhe do ta ketë dhe në vijim. Në të gjithë vendin mjekët e familjes kanë kryer më shumë se 40 mijë konsulta online. Më shumë se 28 mijë paketa të barnave të rimbursueshme kanë u janë dërguar me asistenën e mjekutntë familjes pensionistëve mbi 65 vjeç në shtëpitë e tyre.

Në Institutin e Shëndetit Publik me fonde nga MSHMS, do të vijnë 30 mijë teste të reja, një proces në bashkëpunim me OBSH, testet e reja do të vihen në funksion të gjurmimit epidemiologjik. Ndërkohë Instituti i Shëndetit Publik po vijon me testimet për ndërprerjen e zinxhirit të të prekurve nga COVID-19.

Masat për shtimin e kapaciteteve dhe stokut të mjeteve mbrojtëse

Në Spitalin COVID 2 “Shefqet Ndroqi” janë vendosur në funksion 5 respiratorët e rinj. Në total do të vijnë 54 respiratorë në dërgesën e parë dhe më pas do të kemi edhe 50 të tjerë në dërgesën tjetër, një investim i qeverisë shqiptare në kuadër të shtimit të kapaciteteve për trajtimin e COVID-19.

Nga stoku i shtuar për mjetet të mbrojtjes personale për stafet mjekësore, janë pajisur të gjithë spitalet, duke mundësuar rritjen e sigurisë për personelin shëndetësor. Deri tani kanë mbërritur 15 ton me materiale të tilla si: maska, veshjet speciale, syze, helmetat mbrojtëse dhe elemente të tjerë të cilat kanë të bëjnë me rritjen e sigurisë të mjekëve dhe infermierëve në përballje me COVID-19.

Vazhdon puna për rehabilitimin e spitalit karantinë. Spitali karantinë do të shërbejë për ata pacientë që përmirësohen, por kanë nevojë ende për t’u mbajtur nën vëzhgim dhe janë të hospitalizuar. Në këtë strukturë do të jenë rreth 100 shtretër, do të adaptohet, një farmaci, një depozitim i vendosjes së mbetjeve spitalore, një imazheri dhe laborator bazë. Do të bëhen edhe instalimet e oksigjenit në dhomat e caktuara.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju bën apel qytetarëve:

Kemi një rritje të numrit të rasteve kryesisht në Shkodër, Tiranë dhe Has, që tregon edhe njëherë mos respektimin e distancimit social dhe masave të kontrollit të infeksionit që Ministria e Shëndetësisë vijon të rekomandojë çdo ditë në komunikimet publike.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale i kërkon qytetarëve të vijojnë të respektojnë masat e distancimit social. Sic e tregojnë edhe shifrat e ditëve të fundit, ku ka raste brenda të njëjtës familje, është e rëndësishme që masat e kontrollit të infeksionit të respektohen maksimalisht edhe brenda rretheve familjare duke shmangur vizitat tek të afërmit për çdo lloj arsye për të parandaluar transmetimin e COVID-19.

Mos shkoni menjëherë në spital!

Ministria ka vënë në dispozicion një linjë të gjelbër falas 0800 40 40 për çdo qytetar që kërkon informacon apo këshilla në lidhje me COVID-19. Kjo linjë do të shërbejë edhe për pacientët kronikë që të marrin informacion se si të lidhen me mjekun e familjes, se si mund të përfitojnë barnat me rimbursim dhe për çdo shqetësim tjetër që ata kanë.

Por është e rëndësishme të sqarohet se: Nëse qytetarët kanë shenja të sëmundjes dhe për rastet e urgjencave duhet të telefonohet numri unik i urgjencës kombëtare 127!

Qëndroni në shtëpi.

Respektoni rregullat e distancimit social.

Respektoni rregullat e higjenës.

Akti Normativ “Për marrjen e masave të veçanta adminsitrative gjatë kohëzgjatjes së periudhës së infeksionit të shkaktuar nga COVID – 19”

Akti Normativ “Për marrjen e masave të veçanta administrative gjatë kohëzgjatjes së periudhës së infeksionit të shkaktuar nga COVID 19”

Vendimi i Këshillit të Ministrave “Për shpalljen e gjendjes së fatkeqësisë natyrore”

Masat e reja për të parandaluar përhapjen e COVID-19

 

 

 1. Situata ndërkombëtare për COVID-19 sipas ECDC-së është si më poshtë:
 • Në nivel global, janë raportuar në total 244 421 raste të konfirmuara me COVID-19, dhe vdekje në total janë 68 796.
 • Azi: 212 572 raste të konfimuara

8610 vdekje

 • Afrikë 8948 raste të konfirmuara

432 vdekje

 • Amerikë: 386 753 raste të konfirmuara

11 137 vdekje

 • Oqeania : 6847 raste të konfirmuara

42 vdekje

 • Të tjera: 696 raste të konfirmuara

7 vdekje

Tabela 1. Numri i rasteve të konfirmuara deri në datën 6 prill 2020 sipas shteteve (sipas ECDC): https://www.ecdc.europa.eu/en/novel-coronavirus-china

Shteti Nr i rasteve të konfirmuara (6 prill 2020)
Kontinenti i Azisë 212 572
Kina 82642
Iran 58226
Turqi 27069
Republika e Koresë 10284
Izrael 8430
Indi 4067
Malajzi 3662
Japoni 3654
Pakistani 3277
Filipine 3246
Arabia Saudite 2385
Indonezia 2273
Tajland 2220
Emiratet e Bashkuara Arabe 1799
Katar 1604
Singapor 1309
Irak 961
Bahrain 700
Kuvajt 556
Kazakistan 531
Liban 527
Taivan 363
Jordania 345
Uzbekistan 342
Afganistan 299
Oman 298
Vietnam 241
Mauritus 227
Palestina 217
Kyrgystan 216
Sri Lanka 166
Brunei 135
Kamboxhia 114
Bangladeshi 88
Miamare 21
Maldive 19
Siria 19
Mongolia 14
Laos 11
Bhutan 5
Nepal 9
Timor-Leste 1
Raste të tjera 696
Rastet e tjera në një mjet transporti detar Japoni 696
Amerika 386 753
USA 337635
Kanada 15496
Brazili 11130
Kili 4471
Ekuador 3646
Peru 2281
Meksika 2143
Panama 1988
Republika Domenikane 1745
Argjentina 1554
Kolumbia 1485
Porto Riko 475
Kosta Rika 454
Uruguai 406
Kuba 320
Hondurasi 298
Bolivia 183
Venezuela 148
Paraguaji 113
Trinidad dhe Tobago 104
Guatemala 70
El Salvador 69
Aruba 64
Xhamajka 58
Barbado 56
Ishujt e Virxhinias 42
Ishujt Kajman 39
Bermuda 37
Bahamas 29
Guajana 29
Sint Marten 23
Haiti 21
Antigua dhe Barbuda 15
Dominica 14
Saint Lucia 14
Grenada 12
Kuracao 11
Greenland 11
Suriname 10
Saint Kits dhe Nevis 10
Saint Vincent & Grenadines 7
Monserat 6
Shen Bartelemi 6
Ishujt Turks dhe Kaikos 5
Nikaragua 5
Belize 5
Anguilla 3
Ishujt Britanik Virgin 3
Bonaire 2
Ishujt Falkland 2
Oqeania 6847
Australia 5744
Zelanda e re 911
Polinezia Franceze 41
Guam 110
Kaledonia e re 18
Fixhi 14
Ishujt Mariana 8
Papa new Guinea 1
Afrika 8948
Afrika e jugut 1655
Algjeria 1320
Egjypt 1070
Maroku 1021
Kameruni 650
Tunizia 553
Burkina Faso 345
Cote d’lvoire 261
Nigeria 232
Senegali 222
Gana 214
Niger 184
Republika Demokratike e Kongo 154
Kenia 142
Guinea 121
Ruanda 104
Madagaskar 72
Xhibuti 59
Uganda 52
Kongo 45
Mali 45
Togo 44
Etiopia 43
Zambia 39
Eritrea 29
Republika e Tanzanisë 22
Benin 22
Gabon 21
Guinea – Bissau 18
Libia 18
Guinea Ekuatorit 16
Namibia 16
Angola 14
Liberia 13
Sudan 12
Mozambiku 10
Seychelles 10
Republika e Afrikës qëndrore 9
Çad 9
Eswatini 9
Zimbabue 9
Kape verde 7
Somalia 7
Mauritania 6
Botsvana 6
Sierra Leone 6
Gambia 4
Malaui 4
Burundi 3
Sudani jugor 1
Total 625 816

Grafiku 1. Shpërndarja e rasteve laboratorike të konfirmuara për COVID19 sipas

kontinenteve (përveç Kinës), 06. 04. 2020

Harta e shpërndarjes gjeografike të COVID-19 në botë

 1. Situata në Europë dhe sipas ECDC–së është si më poshtë:
 • Europë: 618 605 raste të konfirmuara
  • 48 568 vdekje

Tabela 2. Numri i rasteve të konfirmuara deri në datën 6 prill 2020 sipas shteteve te Europës (sipas ECDC): https://www.ecdc.europa.eu/en/novel-coronavirus-china

Shteti Nr i rasteve të konfirmuara (6 prill 2020)
Europa 618 605
Spanja 130 759
Italia 128 948
Gjermania 95 391
Franca 70 478
Anglia 47 806
Zvicra 21 065
Belgjika 19 691
Hollanda 16 627
Austria 11 983
Portugalia 11 278
Suedia 6 830
Norvegjia 5 640
Rusia 5 389
Irlanda 5 111
Çekia 4 587
Danimarka 4 369
Polonia 4 102
Rumania 3 864
Luksemburg 2 804
Finlanda 1 927
Serbia 1 908
Greqia 1 735
Islanda 1 486
Ukraina 1 251
Kroacia 1 182
Estonia 1 097
Sllovenia 997
Moldavia 864
Armenia 822
Lituania 811
Hungaria 744
Bosnje –Hercegovina 663
Azerbaxhan 584
Bjellorusia 564
Letoni 533
Bullgaria 531
Andora 501
Sllovakia 485
Maqedonia e Veriut 483
Qipro 446
Shqipëria 377
San Marino 266
Malta 234
Mali i zi 214
Ishujt Faroe 181
Gjeorgjia 174
Xhersi 155
Guemsey 154
Kosova 140
Isle of Man 127
Gjibraltar 103
Litenshtein 78
Monako 73
Vatikani 7

Grafiku 2. Shpërndarja e rasteve të konfirmuara në laborator të COVID19 në vendet e BE, EEA dhe Mbretërinë e Bashkuar, 6 prill 2020.

Harta e shpërndarjes gjeografike të COVID-19 në Europë

 1. Situata e COVID-19 në Itali datë 06.04.2020 sipas rajoneve të saj bazuar në site e Ministrisë së Shëndetësisë Itali: http://www.salute.gov.it/portale/home.html

 • 93187 rastet aktualisht të konfirmuara
 • 16523 vdekje
 • 22837 pacientë të shëruar
 • 3898 pacientë në terapi intensive
 • 313 qytetarë në izolim

Shpërndarja sipas rajoneve rasteve të cilat janë aktualisht pozitive ndaj COVID-19:

Rajonet Rastet aktuale

të konfirmuara

Lombardia 28469
Emilia Romanja 13051
Veneto 9722
Piemonte 10545
Marche 3706
Toskana 5301
Liguria 3117
Lazio 3300
Campania 2698
Trento 1838
Puglia 2115
Siçili 1815
Fruli 1396
Abruzzo 1425
Bolzano 1260
Umbria 872
Valle d’Aosta 567
Sardenja 819
Kalabria 722
Bazilikata 262
Molise 187

Harta e shpërndarjes gjeografike sipas rajoneve të COVID-19 në Itali:

Bazuar në Rekomandimet e OBSH-së, MSHMS këshillon qytetarët për shtimin e masave të higjienës dhe ndjekjen e rregullave të mëposhtme:

 • Shmangia e kontaktit të ngushtë me njerëzit që vuajnë nga infeksione akute të rrugëve të frymëmarrjes.
 • Larja e shpeshtë e duarve, veçanërisht pas kontaktit të drejtpërdrejtë me njerëzit e sëmurë ose mjedisin e tyre.
 • Shmangia e kontaktit të pambrojtur me kafshët (qofshin ato shtëpiake apo të egra).
 • Personat me simptoma të infeksioneve akute të rrugëve të frymëmarrjes duhet të praktikojnë higjienën respiratore të lidhur me kollën (ruajtja e distancës, mbulimi me shami / letër ose rroba kur teshtijnë apo kolliten, larjen e duarve).
 • Brenda mjediseve të kujdesit shëndetësor, forconi praktikat standard të parandalimit të infeksionit dhe kontrollit në spitale, veçanërisht në shërbimet e urgjencës.

Informacion i përditësuar për Koronavirusin COVID_19- 05.04.2020

5 prill 2020/ Informacion i përditësuar për koronavirusin COVID-19

 1. Situata në vendin tonë sipas MSHMS

Në vendin tonë deri më sot (05.04.2020) janë testuar 2396 raste të dyshuara për COVID-19 të cilat kanë rezultuar:

 • 361 raste të konfirmuara
 • 21 pacientë kanë ndërruar jetë
 • 104 pacientë të shëruar

Shpërndarja sipas rretheve të rasteve të konfirmuara me COVID-19, datë: 05.04.2020

Qyteti Nr. i rasteve të konfirmuara Nr. i rasteve te vdekur
Tirana 174 11
Fieri 25 1
Durrësi 36 3
Korça 16
Vlora 5 1
Elbasani 10
Lushnja 5 1
Kavaja 8 2
Shkodër 38 1
Lezhë 14
Kruja 5
Puka 4
Tropojë 4
Has 9 1
Rrogozhina 4
Berat 1
Mirdita 3
TOTAL 361 21

Në 24 orët e fundit janë testuar 149 persona të dyshuar, prej të cilëve janë konfirmuar 28 raste të reja me COVID-19, nga të cilët 1 fëmijë.

Deri në këto momente janë testuar 2396 raste të dyshuara dhe prej tyre janë të konfirmuar pozitivë me COVID-19, 361 raste. Mosha mesatare e rasteve pozitive me COVID-19 është 50 vjeç.

Në mesantë ka ndërruar jetë një e moshuar nga Shkodra dhe pasditen e të Dielës ka nderruar jetë një pacientë 61 vjeç në Shërbimin Infektiv. Deri tani në Shqipëri janë shënuar 21 viktima nga COVID-19.

Gjatë 24 orëve të fundit kemi 5 pacientë të shëruar duke e çuar numrin e të shëruarve nga COVID-19 në 104.

Në shërbimin infektiv aktualisht janë 64 të shtruar. 5 prej tyre janë në terapi intensive ndërsa një është i intubuar. Në spitalin COVID 2 “Shefqet Ndroqi”, janë 7 pacientë të shtruar gjithsej. 6 pacientë janë në terapi intensive, prej të cilëve 2 janë të intubuar, ndërsa 1 pacient ndodhet në pavion. Në dy spitalet COVID aktualisht po marrin shërbim 71 pacientë.

Harta e të prekurve nga COVID-19 zgjerohet në Tiranë, Durrës, Elbasan dhe Shkodër. Kjo rritje e numrit të rasteve në Shkodër dhe Tiranë tregon edhe njëherë mos respektimin e distancimit social dhe masave të kontrollit të infeksionit që Ministria e Shëndetësisë vijon të rekomandojë çdo ditë ne komunikimet publike. Aktualisht po kryhet hetimi epidemiologjik në terren edhe me një ekip të Institutit të Shëndetit Publik

Masat për shtimin e kapaciteteve dhe stokut të mjeteve mbrojtëse

Në Spitalin COVID 2 “Shefqet Ndroqi” janë vendosur në funksion 5 respiratorët e rinj. Në total do të vijnë 54 respiratorë në dërgesën e parë dhe më pas do të kemi edhe 50 të tjerë në dërgesën tjetër, një investim i qeverisë shqiptare në kuadër të shtimit të kapaciteteve për trajtimin e COVID-19.

Nga stoku i shtuar për mjetet të mbrojtjes personale për stafet mjekësore, janë pajisur të gjithë spitalet, duke mundësuar rritjen e sigurisë për personelin shëndetësor. Deri tani kanë mbërritur 15 ton me materiale të tilla si: maska, veshjet speciale, syze, helmetat mbrojtëse dhe elemente të tjerë të cilat kanë të bëjnë me rritjen e sigurisë të mjekëve dhe infermierëve në përballje me COVID-19.

Vazhdon puna për rehabilitimin e spitalit karantinë. Spitali karantinë do të shërbejë për ata pacientë që përmirësohen, por kanë nevojë ende për t’u mbajtur nën vëzhgim dhe janë të hospitalizuar. Në këtë strukturë do të jenë rreth 100 shtretër, do të adaptohet, një farmaci, një depozitim i vendosjes së mbetjeve spitalore, një imazheri dhe laborator bazë. Do të bëhen edhe instalimet e oksigjenit në dhomat e caktuara.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju bën apel qytetarëve:

Mos shkoni menjëherë në spital!

Ministria ka vënë në dispozicion një linjë të gjelbër falas 0800 40 40 për çdo qytetar që kërkon informacon apo këshilla në lidhje me COVID-19. Kjo linjë do të shërbejë edhe për pacientët kronikë që të marrin informacion se si të lidhen me mjekun e familjes, se si mund të përfitojnë barnat me rimbursim dhe për çdo shqetësim tjetër që ata kanë.

Por është e rëndësishme të sqarohet se: Nëse qytetarët kanë shenja të sëmundjes dhe për rastet e urgjencave duhet të telefonohet numri unik i urgjencës kombëtare 127!

Qëndroni në shtëpi.

Respektoni rregullat e distancimit social.

Respektoni rregullat e higjenës.

Masat të reja për parandalimin e COVID 19

Akti Normativ “Për marrjen e masave të veçanta adminsitrative gjatë kohëzgjatjes së periudhës së infeksionit të shkaktuar nga COVID – 19”

Akti Normativ “Për marrjen e masave të veçanta administrative gjatë kohëzgjatjes së periudhës së infeksionit të shkaktuar nga COVID 19”

Vendimi i Këshillit të Ministrave “Për shpalljen e gjendjes së fatkeqësisë natyrore”

Masat e reja për të parandaluar përhapjen e COVID-19

 1. Situata ndërkombëtare për COVID-19 sipas ECDC-së është si më poshtë:

Në nivel global, janë raportuar në total 1.174 652 raste të konfirmuara me COVID-19, dhe vdekje në total janë 64 400.

 • Azi: 212 467 raste të konfimuara- 8286 vdekje
 • Afrikë : 8293 raste të konfirmuara- 372 vdekje
 • Amerikë: 356855 raste të konfirmuara- 9812 vdekje
 • Oqeania : 6537 raste të konfirmuara- 40 vdekje
 • Të tjera: 696 raste të konfirmuara- 7 vdekje

Tabela 1. Numri i rasteve të konfirmuara deri në datën 5 prill 2020 sipas shteteve (sipas ECDC): https://www.ecdc.europa.eu/en/novel-coronavirus-china

Shteti Nr i rasteve të konfirmuara (5 prill 2020)
Kontinenti i Azisë 212 467
Kina 82575
Iran 55743
Turqi 23934
Republika e Koresë 10237
Izrael 8018
Malajzi 3483
Indi 3374
Japoni 3271
Filipine 3094
Pakistani 2450
Arabia Saudite 2179
Tajland 2169
Indonezia 2092
Emiratet e Bashkuara Arabe 1505
Katar 1325
Singapor 1189
Irak 878
Bahrain 688
Liban 520
Kuvajt 479
Kazakistan 460
Taivan 363
Jordania 323
Oman 277
Afganistan 270
Uzbekistan 266
Vietnam 240
Mauritus 196
Palestina 155
Sri Lanka 159
Kyrgystan 144
Brunei 135
Kamboxhia 114
Bangladeshi 70
Miamare 21
Maldive 19
Siria 16
Mongolia 14
Laos 10
Bhutan 5
Nepal 6
Timor-Leste 1
Raste të tjera 696
Rastet e tjera në një mjet transporti detar Japoni 696
Amerika 356 855
USA 312237
Kanada 13882
Brazili 10278
Kili 4161
Ekuador 3465
Meksika 1890
Panama 1801
Peru 1746
Republika Domenikane 1578
Argjentina 1451
Kolumbia 1406
Porto Riko 452
Kosta Rika 435
Uruguai 400
Kuba 288
Hondurasi 268
Bolivia 157
Venezuela 144
Paraguaji 104
Trinidad dhe Tobago 103
Aruba 64
El Salvador 62
Guatemala 61
Xhamajka 55
Barbado 51
Bermuda 37
Ishujt e Virxhinias 40
Ishujt Kajman 35
Bahamas 28
Sint Marten 23
Guajana 24
Haiti 21
Antigua dhe Barbuda 15
Dominica 14
Saint Lucia 14
Grenada 12
Kuracao 11
Greenland 10
Suriname 10
Saint Kits dhe Nevis 10
Saint Vincent & Grenadines 7
Monserat 6
Shen Bartelemi 6
Ishujt Turks dhe Kaikos 5
Nikaragua 5
Belize 4
Anguilla 3
Ishujt Britanik Virgin 3
Bonaire 2
Ishujt Falkland 1
Oqeania 6147
Australia 5687
Zelanda e re 872
Polinezia Franceze 40
Guam 93
Kaledonia e re 18
Fixhi 12
Ishujt Mariana 8
Papa new Guinea 1
Afrika 8293
Afrika e jugut 1585
Algjeria 1300
Egjypt 985
Maroku 919
Kameruni 555
Tunizia 495
Burkina Faso 302
Gana 214
Cote d’lvoire 245
Senegali 219
Nigeria 210
Republika Demokratike e Kongo 154
Kenia 126
Ruanda 102
Niger 120
Guinea 111
Madagaskar 71
Xhibuti 51
Uganda 48
Kongo 45
Mali 41
Togo 41
Zambia 39
Etiopia 38
Eritrea 29
Republika e Tanzanisë 21
Gabon 21
Guinea – Bissau 18
Libia 18
Benin 16
Guinea Ekuatorit 16
Namibia 14
Seychelles 10
Mozambiku 10
Eswatini 9
Angola 10
Liberia 10
Sudan 10
Republika e Afrikës qëndrore 9
Zimbabue 9
Kape verde 7
Çad 8
Somalia 7
Mauritania 6
Botsvana 4
Gambia 4
Burundi 3
Sierra Leone 4
Malaui 4
Total 585 072

Grafiku 1. Shpërndarja e rasteve laboratorike të konfirmuara për COVID19 sipas kontinenteve (përveç Kinës), 05. 04. 2020

Harta e shpërndarjes gjeografike të COVID-19 në botë

 1. Situata në Europë dhe sipas ECDC–së është si më poshtë:
 • Europë: 589 580 raste të konfirmuara
  • 45 883 vdekje

Tabela 2. Numri i rasteve të konfirmuara deri në datën 5 prill 2020 sipas shteteve te Europës (sipas ECDC): https://www.ecdc.europa.eu/en/novel-coronavirus-china

Shteti Nr i rasteve të konfirmuara (5 prill 2020)
Europa 589 580
Spanja 124 736
Italia 124 632
Gjermania 91 714
Franca 68 605
Anglia 41 903
Zvicra 20 469
Belgjika 18 431
Hollanda 16 627
Austria 11 766
Portugalia 10 254
Suedia 6 443
Norvegjia 5 510
Rusia 4 731
Irlanda 4 604
Çekia 4 472
Danimarka 4 077
Polonia 3 627
Rumania 3 613
Luksemburg 2 729
Finlanda 1 882
Greqia 1 673
Serbia 1 624
Islanda 1 417
Kroacia 1 126
Ukraina 1 096
Estonia 1 018
Sllovenia 977
Lituania 771
Armenia 770
Hungaria 733
Moldavia 752
Bosnje –Hercegovina 632
Azerbaxhan 521
Letoni 509
Bullgaria 503
Maqedonia e Veriut 483
Sllovakia 471
Andora 466
Qipro 426
Bjellorusia 394
Shqipëria 362
San Marino 259
Malta 213
Mali i zi 201
Ishujt Faroe 181
Gjeorgjia 157
Guemsey 136
Isle of Man 126
Kosova 126
Xhersi 123
Gjibraltar 98
Litenshtein 77
Monako 66
Vatikani 7

Grafiku 2. Shpërndarja e rasteve të konfirmuara në laborator të COVID19 në vendet e BE, EEA dhe Mbretërinë e Bashkuar, 5 prill 2020.

Harta e shpërndarjes gjeografike të COVID-19 në Europë

 1. Situata e COVID-19 në Itali datë 05.04.2020 sipas rajoneve të saj bazuar në site e Ministrisë së Shëndetësisë Itali: http://www.salute.gov.it/portale/home.html

 • 91246 rastet aktualisht të konfirmuara
 • 15887 vdekje
 • 21815 pacientë të shëruar
 • 3977 pacientë në terapi intensive
 • 320 qytetarë në izolim

Shpërndarja sipas rajoneve rasteve të cilat janë aktualisht pozitive ndaj COVID-19:

Rajonet Rastet aktuale

të konfirmuara

Lombardia 28124
Emilia Romanja 12837
Veneto 9409
Piemonte 10177
Marche 3578
Toskana 5185
Liguria 3093
Lazio 3186
Campania 2621
Trento 1795
Puglia 2022
Siçili 1774
Fruli 1363
Abruzzo 1420
Bolzano 1226
Umbria 898
Valle d’Aosta 576
Sardenja 815
Kalabria 706
Bazilikata 254
Molise 187

Harta e shpërndarjes gjeografike sipas rajoneve të COVID-19 në Itali:

Bazuar në Rekomandimet e OBSH-së, MSHMS këshillon qytetarët për shtimin e masave të higjienës dhe ndjekjen e rregullave të mëposhtme:

 • Shmangia e kontaktit të ngushtë me njerëzit që vuajnë nga infeksione akute të rrugëve të frymëmarrjes.
 • Larja e shpeshtë e duarve, veçanërisht pas kontaktit të drejtpërdrejtë me njerëzit e sëmurë ose mjedisin e tyre.
 • Shmangia e kontaktit të pambrojtur me kafshët (qofshin ato shtëpiake apo të egra).
 • Personat me simptoma të infeksioneve akute të rrugëve të frymëmarrjes duhet të praktikojnë higjienën respiratore të lidhur me kollën (ruajtja e distancës, mbulimi me shami / letër ose rroba kur teshtijnë apo kolliten, larjen e duarve).
 • Brenda mjediseve të kujdesit shëndetësor, forconi praktikat standard të parandalimit të infeksionit dhe kontrollit në spitale, veçanërisht në shërbimet e urgjencës.

Informacion i përditësuar për Koronavirusin COVID_19- 04.04.2020

4 prill 2020/ Informacion i përditësuar për koronavirusin COVID-19

 

 1. Situata në vendin tonë sipas MSHMS

Në vendin tonë deri më sot (04.04.2020) janë testuar 2247 raste të dyshuara për COVID-19 të cilat kanë rezultuar:

 • 333 raste të konfirmuara
 • 19 pacientë kanë ndërruar jetë
 • 99 pacientë të shëruar

 

Shpërndarja sipas rretheve të rasteve të konfirmuara me COVID-19, datë: 04.04.2020

 

Qyteti Nr. i rasteve të konfirmuara Nr. i rasteve te vdekur
Tirana 157 11
Fieri 25 1
Durrësi 33 3
Korça 16
Vlora 5 1
Elbasani 9
Lushnja 5 1
Kavaja 8 2
Shkodër 31
Lezhë 14
Kruja 5
Puka 4
Tropojë 4
Has 9
Rrogozhina 4
Berat 1
Mirdita 3
TOTAL 333 19

Në 24 orët e fundit janë testuar 216 persona të dyshuar, prej të cilëve janë konfirmuar 29 raste të reja me COVID-19.

Deri në këto momente janë testuar 2247 raste të dyshuara dhe prej tyre janë të konfirmuar pozitivë me COVID-19, 333 raste. Mosha mesatare e rasteve pozitive me COVID-19 është 50 vjeç.

Këtë të shtunë kanë ndërruar jetë dy presona në spitalin Infektiv, një pacient 67 vjeçar dhe një paciente 84 vjeçare nga Tirana.

Deri tani 19 persona kanë ndërruar jetë nga COVID-19 në Shqipëri.

Gjatë 24 orëve të fundit kemi 10 pacientë të shëruar duke e çuar numrin e të shëruarve nga COVID-19 në 99.

Në shërbimin infektiv aktualisht janë 66 të shtruar. 6 prej tyre janë në terapi intensive ndërsa një është i intubuar. Pjesa tjetër e të shtruarve në pavion janë në gjendje të stabilizuar deri në këto momente.

Ndërsa në spitalin COVID 2 “Shefqet Ndroqi”, janë 5 pacientë të shtruar, 2 prej të cilëve janë të intubuar.

Në dy spitalet COVID aktualisht po marrin shërbim 71 pacientë.

Harta e të prekurve nga COVID-19 zgjerohet në Tiranë, Durrës, Elbasan Has, Lushnje, Kavajë, Lezhë, dhe Shkodër.

 

Masat të reja për parandalimin e COVID 19

 

Në kuadër të masave të marra nga MSHMS për situatën e Pandemisë të shkaktuar nga COVID-19;1600 mjeke familje po ofrojnë on line në kohë reale konsultën mjekësore për rimbursimin e barnave, diagnostikimin, triazhimin dhe trajtimin e pacientëve, pa patur nevojë që qytetarët të paraqiten në qendrat shëndetësore. Deri tani janë realizuar 40348 konsulta on line me mjekun e familjes.
Për çdo pyetje për barnat me rimbursim apo për të kontaktuar mjekun e familjes, MSHMS ka vendosur në dispozicion linjën e gjelbër 0800 40 40.

 

Gjithashtu po vijohet me përforcimin e masave për ruajtjen e distancimit social. Në tregje ku duket se nuk po zbatohen masat e distancimit social, do të vendoset korridor sanitar për të ruajtur distancimin social si e vetmja mënyrë për ta dobësuar virusin COVID-19.

 

Akti Normativ “Për marrjen e masave të veçanta adminsitrative gjatë kohëzgjatjes së periudhës së infeksionit të shkaktuar nga COVID – 19”

Akti Normativ “Për marrjen e masave të veçanta administrative gjatë kohëzgjatjes së periudhës së infeksionit të shkaktuar nga COVID 19”

Vendimi i Këshillit të Ministrave “Për shpalljen e gjendjes së fatkeqësisë natyrore”

Masat e reja për të parandaluar përhapjen e COVID-19

 

 

Masat për shtimin e kapaciteteve dhe stokut të mjeteve mbrojtëse

Në Spitalin COVID 2 “Shefqet Ndroqi” janë vendosur në funksion 5 respiratorët e rinj. Në total do të vijnë 54 respiratorë në dërgesën e parë dhe më pas do të kemi edhe 50 të tjerë në dërgesën tjetër, një investim i qeverisë shqiptare në kuadër të shtimit të kapaciteteve për trajtimin e COVID-19.

Nga stoku i shtuar për mjetet të mbrojtjes personale për stafet mjekësore, janë pajisur të gjithë spitalet, duke mundësuar rritjen e sigurisë për personelin shëndetësor. Deri tani kanë mbërritur 15 ton me materiale të tilla si: maska, veshjet speciale, syze, helmetat mbrojtëse dhe elemente të tjerë të cilat kanë të bëjnë me rritjen e sigurisë të mjekëve dhe infermierëve në përballje me COVID-19.

Vazhdon puna për rehabilitimin e spitalit karantinë. Spitali karantinë do të shërbejë për ata pacientë që përmirësohen, por kanë nevojë ende për t’u mbajtur nën vëzhgim dhe janë të hospitalizuar. Në këtë strukturë do të jenë rreth 100 shtretër, do të adaptohet, një farmaci, një depozitim i vendosjes së mbetjeve spitalore, një imazheri dhe laborator bazë. Do të bëhen edhe instalimet e oksigjenit në dhomat e caktuara.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju bën apel qytetarëve:

Mos shkoni menjëherë në spital!

Ministria ka vënë në dispozicion një linjë të gjelbër falas 0800 40 40 për çdo qytetar që kërkon informacon apo këshilla në lidhje me COVID-19. Kjo linjë do të shërbejë edhe për pacientët kronikë që të marrin informacion se si të lidhen me mjekun e familjes, se si mund të përfitojnë barnat me rimbursim dhe për çdo shqetësim tjetër që ata kanë.

Por është e rëndësishme të sqarohet se: Nëse qytetarët kanë shenja të sëmundjes dhe për rastet e urgjencave duhet të telefonohet numri unik i urgjencës kombëtare 127!

Qëndroni në shtëpi.

Respektoni rregullat e distancimit social.

Respektoni rregullat e higjenës.

 

 

 1. Situata ndërkombëtare për COVID-19 sipas ECDC-së është si më poshtë:
 • Në nivel global, janë raportuar në total 082.054 raste të konfirmuara me COVID-19, dhe vdekje në total janë 58 142.
 • Azi: 200 247 raste të konfimuara

8143 vdekje

 • Afrikë 7137 raste të konfirmuara

276 vdekje

 • Amerikë: 318 398 raste të konfirmuara

8243 vdekje

 • Oqeania : 6537 raste të konfirmuara

36 vdekje

 • Të tjera: 696 raste të konfirmuara

7 vdekje

Tabela 1. Numri i rasteve të konfirmuara deri në datën 4 prill 2020 sipas shteteve (sipas ECDC): https://www.ecdc.europa.eu/en/novel-coronavirus-china

 

Shteti Nr i rasteve të konfirmuara (4 prill 2020)
Kontinenti i Azisë 200 247
Kina 82527
Iran 50468
Turqi 20921
Republika e Koresë 10156
Izrael 7428
Malajzi 3333
Filipine 3018
Japoni 2935
Indi 2902
Pakistani 2291
Indonezia 1986
Tajland 1978
Arabia Saudite 1885
Singapor 1114
Emiratet e Bashkuara Arabe 1024
Katar 949
Irak 772
Bahrain 643
Liban 494
Kazakistan 460
Kuvajt 342
Taivan 355
Jordania 299
Vietnam 239
Afganistan 235
Oman 231
Uzbekistan 227
Mauritus 186
Palestina 155
Sri Lanka 151
Kyrgystan 144
Brunei 133
Kamboxhia 114
Bangladeshi 61
Miamare 20
Maldive 19
Siria 16
Mongolia 14
Laos 10
Bhutan 5
Nepal 6
Timor-Leste 1
Raste të tjera 696
Rastet e tjera në një mjet transporti detar Japoni 696
Amerika 281 754
USA 277965
Kanada 12519
Brazili 9056
Kili 3737
Ekuador 3368
Meksika 1688
Panama 1673
Peru 1595
Republika Domenikane 1480
Argjentina 1265
Kolumbia 1267
Kosta Rika 416
Uruguai 386
Porto Riko 378
Hondurasi 264
Kuba 269
Venezuela 144
Bolivia 139
Trinidad dhe Tobago 100
Paraguaji 96
Aruba 62
El Salvador 56
Xhamajka 53
Guatemala 50
Barbado 45
Bermuda 35
Ishujt e Virxhinias 40
Ishujt Kajman 29
Bahamas 24
Sint Marten 23
Guajana 23
Haiti 18
Antigua dhe Barbuda 15
Dominica 14
Saint Lucia 13
Grenada 12
Kuracao 11
Greenland 10
Suriname 10
Saint Kits dhe Nevis 9
Saint Vincent & Grenadines 7
t Shen Bartelemi 6
Nikaragua 5
Ishujt Turks dhe Kaikos 5
Monsera 5
Belize 4
Anguilla 3
Ishujt Britanik Virgin 3
Bonaire 2
Ishujt Falkland 1
Oqeania 6147
Australia 5548
Zelanda e re 824
Polinezia Franceze 39
Guam 87
Kaledonia e re 18
Fixhi 12
Ishujt Mariana 8
Papa new Guinea 1
Afrika 6536
Afrika e jugut 1505
Algjeria 986
Egjypt 779
Maroku 708
Kameruni 509
Tunizia 455
Burkina Faso 288
Gana 205
Cote d’lvoire 218
Senegali 207
Nigeria 190
Republika Demokratike e Kongo 134
Kenia 122
Ruanda 89
Niger 98
Madagaskar 65
Guinea 52
Uganda 48
Kongo 41
Xhibuti 41
Togo 40
Zambia 39
Mali 39
Etiopia 35
Eritrea 22
Republika e Tanzanisë 21
Gabon 21
Guinea Ekuatorit 16
Benin 16
Guinea – Bissau 15
Namibia 14
Libia 11
Seychelles 10
Mozambiku 10
Eswatini 9
Angola 8
Republika e Afrikës qëndrore 8
Zimbabue 9
Sudan 7
Çad 7
Kape verde 6
Liberia 7
Mauritania 6
Somalia 5
Botsvana 4
Gambia 4
Burundi 3
Sierra Leone 2
Malaui 3
Total 533 015

 

 

Grafiku 1. Shpërndarja e rasteve laboratorike të konfirmuara për COVID – 19 sipas kontinenteve (përveç Kinës), 04. 04. 2020

Harta e shpërndarjes gjeografike të COVID-19 në botë

 1. Situata në Europë dhe sipas ECDC–së është si më poshtë:
 • Europë: 549 039 raste të konfirmuara
  • 41 437 vdekje

Tabela 2. Numri i rasteve të konfirmuara deri në datën 4 prill 2020 sipas shteteve te Europës (sipas ECDC): https://www.ecdc.europa.eu/en/novel-coronavirus-china

 

Shteti Nr i rasteve të konfirmuara (4 prill 2020)
Europa 549 039
Italia 119 827
Spanja 117 710
Gjermania 79 696
Franca 64 338
Anglia 38 168
Zvicra 19 706
Belgjika 16 770
Hollanda 15 723
Austria 11 525
Portugalia 9 886
Suedia 6 078
Norvegjia 5 208
Irlanda 4 273
Çekia 4 190
Rusia 4 149
Danimarka 3 757
Polonia 3 383
Rumania 3 183
Luksemburg 2 612
Finlanda 1 615
Greqia 1 613
Serbia 1 476
Islanda 1 364
Kroacia 1 079
Ukraina 987
Estonia 961
Sllovenia 934
Lituania 771
Armenia 736
Hungaria 678
Moldavia 591
Bosnje –Hercegovina 586
Letoni 493
Bullgaria 485
Sllovakia 450
Azerbaxhan 443
Andora 439
Maqedonia e Veriut 430
Qipro 396
Bjellorusia 351
Shqipëria 333
San Marino 251
Malta 202
Ishujt Faroe 179
Mali i zi 174
Gjeorgjia 148
Kosova 126
Xhersi 118
Guemsey 114
Isle of Man 114
Gjibraltar 95
Litenshtein 75
Monako 64
Vatikani 7

 

 

Grafiku 2. Shpërndarja e rasteve të konfirmuara në laborator të COVID – 19 në vendet e BE, EEA dhe Mbretërinë e Bashkuar, 4 prill 2020.

Harta e shpërndarjes gjeografike të COVID-19 në Europë

 

 

 1. Situata e COVID-19 në Itali datë 04.04.2020 sipas rajoneve të saj bazuar në site e Ministrisë së Shëndetësisë Itali: http://www.salute.gov.it/portale/home.html

 

 • 88274 rastet aktualisht të konfirmuara
 • 15362 vdekje
 • 20996 pacientë të shëruar
 • 4068 pacientë në terapi intensive
 • 579 qytetarë në izolim

 

Shpërndarja sipas rajoneve rasteve të cilat janë aktualisht pozitive ndaj COVID-19:

 

Rajonet Rastet aktuale

të konfirmuara

Lombardia 27220
Emilia Romanja 12253
Veneto 9093
Piemonte 9693
Marche 3497
Toskana 5054
Liguria 2894
Lazio 3106
Campania 2496
Trento 1753
Puglia 1973
Siçili 1726
Fruli 1336
Abruzzo 1356
Bolzano 1201
Umbria 927
Valle d’Aosta 560
Sardenja 789
Kalabria 662
Bazilikata 244
Molise 171

 

 

Harta e shpërndarjes gjeografike sipas rajoneve të COVID-19 në Itali:

 

Bazuar në Rekomandimet e OBSH-së, MSHMS këshillon qytetarët për shtimin e masave të higjienës dhe ndjekjen e rregullave të mëposhtme:

 

 • Shmangia e kontaktit të ngushtë me njerëzit që vuajnë nga infeksione akute të rrugëve të frymëmarrjes.
 • Larja e shpeshtë e duarve, veçanërisht pas kontaktit të drejtpërdrejtë me njerëzit e sëmurë ose mjedisin e tyre.
 • Shmangia e kontaktit të pambrojtur me kafshët (qofshin ato shtëpiake apo të egra).
 • Personat me simptoma të infeksioneve akute të rrugëve të frymëmarrjes duhet të praktikojnë higjienën respiratore të lidhur me kollën (ruajtja e distancës, mbulimi me shami / letër ose rroba kur teshtijnë apo kolliten, larjen e duarve).
 • Brenda mjediseve të kujdesit shëndetësor, forconi praktikat standard të parandalimit të infeksionit dhe kontrollit në spitale, veçanërisht në shërbimet e urgjencës.

Informacion i përditësuar për Koronavirusin COVID_19 - 03.04.2020

3 prill 2020/ Informacion i përditësuar për koronavirusin COVID-19

 1. Situata në vendin tonë sipas MSHMS

Në vendin tonë deri më sot (03.04.2020) janë testuar 2031 raste të dyshuara për COVID-19 të cilat kanë rezultuar:

 • 304 raste të konfirmuara
 • 17 pacientë kanë ndërruar jetë
 • 89 pacientë të shëruar

Shpërndarja sipas rretheve të rasteve të konfirmuara me COVID-19, datë: 03.04.2020

Qyteti Nr. i rasteve të konfirmuara Nr. i rasteve te vdekur
Tirana 146 9
Fieri 25 1
Durrësi 32 3
Korça 16
Vlora 5 1
Elbasani 8
Lushnja 4 1
Kavaja 8 2
Shkodër 22
Lezhë 11
Kruja 5
Puka 4
Tropojë 4
Has 8
Rrogozhina 2
Berat 1
Mirdita 3
TOTAL 304 17

Në 24 orët e fundit janë testuar 112 persona të dyshuar, prej të cilëve janë konfirmuar 27 raste të reja me COVID-19.

Deri në këto momente janë testuar 2031 raste të dyshuara dhe prej tyre janë të konfirmuar pozitivë me COVID-19, 304 raste. Mosha mesatare e rasteve pozitive me COVID-19 është 50 vjeç.

Lajmi i mirë është që gjatë 24 orëve të fundit kemi 13 pacientë të shëruar duke e çuar numrin e të shëruarve nga COVID-19 në 89.

Në shërbimin infektiv aktualisht janë 73 të shtruar. 7 prej tyre janë në terapi intensive ndërsa 2 nga këta janë të intubuar. Pjesa tjetër e të shtruarve në pavion janë në gjendje të stabilizuar deri në këto momente.

Në spitalin COVID2 “Shefqet Ndroqi”, po trajtohen 4 pacientë, 2 prej të cilëve në gjendje të rënduar (të intubuar). Në spitalin COVID 2 “Shefqet Ndroqi” do të diqen rastet e rënda me insufiçencë respiratore covid pozitiv, janë 4 pacientë të shtruar.

Në dy spitalet COVID aktualisht po marrin shërbim 77 pacientë.

Këtë të premte një tjetër pacientē ( A.C- 75 vjeç) në Shërbimin e Infektivit ka humbur betejën me COVID-19, ai vuante edhe nga sëmundje bashkëshoqëruese. 17 pacientë kanë ndërruar jetë nga COVID-19 në Shqipëri.

Harta e të prekurve nga COVID-19 zgjerohet në Tiranë, Durrës, Fier, Kavajë, Lezhë, Mirditë dhe Shkodër.
Nga rastet e reja të 24 orëve të fundit, Shkodra ka numrin më të lartë me 12 raste. Këto raste janë identifikuar në dy rrethe familjare, mes tyre është dhe një fëmijë 13-vjeçar, që janë identifikuar falë gjurmimit të rasteve të kryera nga epidemiologët ne terren. Kjo rritje e numrit të rasteve në Shkodër tregon edhe njëherë mos respektimin e distancimit social dhe masave të kontrollit të infeksionit që Ministria e Shëndetësisë vijon të rekomandojë çdo ditë ne komunikimet publike.
Aktualisht po kryhet hetimi epidemiologjik në terren edhe me një ekip të Institutit të Shëndetit Publik.

Masat për shtimin e kapaciteteve dhe stokut të mjeteve mbrojtëse

Në Spitalin COVID 2 “Shefqet Ndroqi” janë vendosur në funksion 5 respiratorët e rinj. Në total do të vijnë 54 respiratorë në dërgesën e parë dhe më pas do të kemi edhe 50 të tjerë në dërgesën tjetër, një investim i qeverisë shqiptare në kuadër të shtimit të kapaciteteve për trajtimin e COVID-19.

Nga stoku i shtuar për mjetet të mbrojtjes personale për stafet mjekësore, janë pajisur të gjithë spitalet, duke mundësuar rritjen e sigurisë për personelin shëndetësor. Deri tani kanë mbërritur 15 ton me materiale të tilla si: maska, veshjet speciale, syze, helmetat mbrojtëse dhe elemente të tjerë të cilat kanë të bëjnë me rritjen e sigurisë të mjekëve dhe infermierëve në përballje me COVID-19.

Vazhdon puna për rehabilitimin e spitalit karantinë. Spitali karantinë do të shërbejë për ata pacientë që përmirësohen, por kanë nevojë ende për t’u mbajtur nën vëzhgim dhe janë të hospitalizuar. Në këtë strukturë do të jenë rreth 100 shtretër, do të adaptohet, një farmaci, një depozitim i vendosjes së mbetjeve spitalore, një imazheri dhe laborator bazë. Do të bëhen edhe instalimet e oksigjenit në dhomat e caktuara.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju bën apel qytetarëve:

Mos shkoni menjëherë në spital!

Ministria ka vënë në dispozicion një linjë të gjelbër falas 0800 40 40 për çdo qytetar që kërkon informacon apo këshilla në lidhje me COVID-19. Kjo linjë do të shërbejë edhe për pacientët kronikë që të marrin informacion se si të lidhen me mjekun e familjes, se si mund të përfitojnë barnat me rimbursim dhe për çdo shqetësim tjetër që ata kanë.

Por është e rëndësishme të sqarohet se: Nëse qytetarët kanë shenja të sëmundjes dhe për rastet e urgjencave duhet të telefonohet numri unik i urgjencës kombëtare 127!

Qëndroni në shtëpi.

Respektoni rregullat e distancimit social.

Respektoni rregullat e higjenës.

Akti Normativ “Për marrjen e masave të veçanta adminsitrative gjatë kohëzgjatjes së periudhës së infeksionit të shkaktuar nga COVID – 19”

Akti Normativ “Për marrjen e masave të veçanta administrative gjatë kohëzgjatjes së periudhës së infeksionit të shkaktuar nga COVID 19”

Vendimi i Këshillit të Ministrave “Për shpalljen e gjendjes së fatkeqësisë natyrore”

Masat e reja për të parandaluar përhapjen e COVID-19

 1. Situata ndërkombëtare për COVID-19 sipas ECDC-së është si më poshtë:
 • Në nivel global, janë raportuar në total 000.249 raste të konfirmuara me COVID-19, dhe vdekje në total janë 51 515.
 • Azi: 193 534 raste të konfimuara

7696 vdekje

 • Afrikë 6536 raste të konfirmuara

244 vdekje

 • Amerikë: 281 754 raste të konfirmuara

6946 vdekje

 • Oqeania : 6147 raste të konfirmuara

28 vdekje

 • Të tjera: 696 raste të konfirmuara

7 vdekje

Tabela 1. Numri i rasteve të konfirmuara deri në datën 3 prill 2020 sipas shteteve (sipas ECDC): https://www.ecdc.europa.eu/en/novel-coronavirus-china

Shteti Nr i rasteve të konfirmuara (3 prill 2020)
Kontinenti i Azisë 193 534
Kina 82465
Iran 50468
Turqi 18135
Republika e Koresë 10062
Izrael 6252
Malajzi 3116
Filipine 2633
Japoni 2617
Indi 2301
Pakistani 2291
Arabia Saudite 1885
Tajland 1875
Indonezia 1790
Singapor 1049
Emiratet e Bashkuara Arabe 1024
Katar 949
Irak 772
Bahrain 643
Liban 494
Kazakistan 386
Kuvajt 342
Taivan 339
Jordania 299
Vietnam 239
Afganistan 235
Oman 231
Uzbekistan 190
Mauritus 169
Palestina 155
Sri Lanka 148
Brunei 133
Kyrgystan 125
Kamboxhia 114
Bangladeshi 56
Miamare 20
Maldive 19
Siria 16
Mongolia 14
Laos 10
Bhutan 5
Nepal 5
Timor-Leste 1
Raste të tjera 696
Rastet e tjera në një mjet transporti detar Japoni 696
Amerika 281 754
USA 245540
Kanada 11268
Brazili 7910
Kili 3404
Ekuador 3163
Meksika 1378
Panama 1475
Peru 1414
Republika Domenikane 1380
Argjentina 1133
Kolumbia 1161
Kosta Rika 396
Uruguai 369
Porto Riko 316
Hondurasi 222
Kuba 233
Venezuela 144
Bolivia 132
Trinidad dhe Tobago 97
Paraguaji 77
Aruba 60
Guatemala 47
Xhamajka 47
El Salvador 46
Barbado 45
Bermuda 35
Ishujt e Virxhinias 33
Ishujt Kajman 28
Bahamas 24
Sint Marten 23
Guajana 19
Haiti 18
Saint Lucia 13
Dominica 12
Kuracao 11
Suriname 10
Greenland 10
Grenada 10
Saint Kits dhe Nevis 8
Antigua dhe Barbuda 9
Shen Bartelemi 6
Monserat 5
Nikaragua 5
Ishujt Turks dhe Kaikos 5
Belize 3
Ishujt Britanik Virgin 3
Anguilla 3
Saint Vincent & Grenadines 2
Bonaire 2
Oqeania 6147
Australia 5224
Zelanda e re 772
Polinezia Franceze 37
Guam 82
Kaledonia e re 16
Fixhi 7
Ishujt Mariana 8
Papa new Guinea 1
Afrika 6536
Afrika e jugut 1462
Algjeria 847
Egjypt 779
Maroku 708
Tunizia 455
Burkina Faso 288
Kameruni 271
Gana 204
Cote d’lvoire 194
Senegali 195
Nigeria 174
Republika Demokratike e Kongo 123
Kenia 110
Ruanda 82
Niger 74
Madagaskar 59
Guinea 52
Uganda 45
Kongo 41
Xhibuti 41
Togo 39
Zambia 39
Mali 36
Etiopia 29
Eritrea 22
Republika e Tanzanisë 21
Gabon 18
Guinea Ekuatorit 15
Benin 13
Namibia 13
Libia 11
Mozambiku 10
Seychelles 10
Eswatini 9
Guinea – Bissau 9
Angola 8
Republika e Afrikës qëndrore 8
Zimbabue 8
Sudan 7
Çad 7
Kape verde 6
Liberia 6
Mauritania 6
Somalia 5
Botsvana 4
Gambia 4
Burundi 3
Sierra Leone 2
Malaui 3
Total 488 667

Grafiku 1. Shpërndarja e rasteve laboratorike të konfirmuara për COVID19 sipaskontinenteve (përveç Kinës), 03. 04. 2020

Harta e shpërndarjes gjeografike të COVID-19 në botë

 1. Situata në Europë dhe sipas ECDC–së është si më poshtë:
 • Europë: 511 582 raste të konfirmuara
  • 36 594 vdekje

Tabela 2. Numri i rasteve të konfirmuara deri në datën 3 prill 2020 sipas shteteve te Europës (sipas ECDC): https://www.ecdc.europa.eu/en/novel-coronavirus-china

Shteti Nr i rasteve të konfirmuara (3 prill 2020)
Europa 511 582
Italia 115 242
Spanja 110 238
Gjermania 73 522
Franca 59 105
Anglia 33 718
Zvicra 18 844
Belgjika 15 348
Hollanda 14 697
Austria 11 129
Portugalia 9 034
Suedia 5 466
Norvegjia 4 935
Çekia 3 858
Irlanda 3 849
Rusia 3 548
Danimarka 3 386
Polonia 2 946
Rumania 2 738
Luksemburg 2 487
Finlanda 1 518
Greqia 1 514
Islanda 1 319
Serbia 1 171
Kroacia 1 011
Sllovenia 897
Estonia 858
Ukraina 804
Armenia 663
Lituania 649
Hungaria 585
Bosnje –Hercegovina 532
Letoni 458
Moldavia 505
Bullgaria 457
Andora 428
Sllovakia 426
Azerbaxhan 400
Qipro 356
Maqedonia e Veriut 354
Shqipëria 277
Bjellorusia 254
San Marino 245
Malta 195
Ishujt Faroe 177
Mali i zi 144
Kosova 125
Gjeorgjia 121
Guemsey 91
Gjibraltar 88
Xhersi 81
Litenshtein 75
Isle of Man 71
Monako 60
Vatikani 6

Grafiku 2. Shpërndarja e rasteve të konfirmuara në laborator të COVID19 në vendet e BE, EEA dhe Mbretërinë e Bashkuar, 3 prill 2020.

Harta e shpërndarjes gjeografike të COVID-19 në Europë

 1. Situata e COVID-19 në Itali datë 03.04.2020 sipas rajoneve të saj bazuar në site e Ministrisë së Shëndetësisë Itali: http://www.salute.gov.it/portale/home.html

 • 85388 rastet aktualisht të konfirmuara
 • 14681 vdekje
 • 19578 pacientë të shëruar
 • 4068 pacientë në terapi intensive
 • 579 qytetarë në izolim

Shpërndarja sipas rajoneve rasteve të cilat janë aktualisht pozitive ndaj COVID-19:

Rajonet Rastet aktuale

të konfirmuara

Lombardia 26189
Emilia Romanja 12178
Veneto 8861
Piemonte 9130
Marche 3631
Toskana 4909
Liguria 2746
Lazio 3009
Campania 2352
Trento 1659
Puglia 1949
Siçili 1664
Fruli 1324
Abruzzo 1301
Bolzano 1209
Umbria 920
Valle d’Aosta 560
Sardenja 744
Kalabria 662
Bazilikata 247
Molise 144

Harta e shpërndarjes gjeografike sipas rajoneve të COVID-19 në Itali:

Bazuar në Rekomandimet e OBSH-së, MSHMS këshillon qytetarët për shtimin e masave të higjienës dhe ndjekjen e rregullave të mëposhtme:

 • Shmangia e kontaktit të ngushtë me njerëzit që vuajnë nga infeksione akute të rrugëve të frymëmarrjes.
 • Larja e shpeshtë e duarve, veçanërisht pas kontaktit të drejtpërdrejtë me njerëzit e sëmurë ose mjedisin e tyre.
 • Shmangia e kontaktit të pambrojtur me kafshët (qofshin ato shtëpiake apo të egra).
 • Personat me simptoma të infeksioneve akute të rrugëve të frymëmarrjes duhet të praktikojnë higjienën respiratore të lidhur me kollën (ruajtja e distancës, mbulimi me shami / letër ose rroba kur teshtijnë apo kolliten, larjen e duarve).
 • Brenda mjediseve të kujdesit shëndetësor, forconi praktikat standard të parandalimit të infeksionit dhe kontrollit në spitale, veçanërisht në shërbimet e urgjencës.

Informacion i përditësuar për Koronavirusin COVID_19 - 01.04.2020

1 prill 2020/ Informacion i përditësuar për koronavirusin COVID-19

 1. Situata në vendin tonë sipas MSHMS

Në vendin tonë deri më sot (01.04.2020) janë testuar 1823 raste të dyshuara për COVID-19 të cilat kanë rezultuar:

 • 259 raste të konfirmuara
 • 15 pacientë kanë ndërruar jetë
 • 67 pacientë të shëruar

Shpërndarja sipas rretheve të rasteve të konfirmuara me COVID-19, datë: 01.04.2020

Qyteti Nr. i rasteve të konfirmuara Nr. i rasteve te vdekur
Tirana 140 7
Fieri 23 1
Durrësi 29 2
Korça 16
Vlora 5 1
Elbasani 5
Lushnja 4 1
Kavaja 5 2
Shkodër 8
Lezhë 5
Kruja 5
Puka 3
Tropojë 4
Has 2 1
Rrogozhina 2
Berat 1
Mirdita 2
TOTAL 259 15

Në 24 orët e fundit janë testuar 152 persona të dyshuar, prej të cilëve janë konfirmuar 16 raste të reja me COVID-19.

Mosha mesatare e rasteve pozitve me COVID-19 është 50 vjeç.

Numri i personave që kanë ndërruar jetë nga COVID-19 në Shqipëri është 15.

Në shërbimin infektiv aktualisht janë 79 të shtruar. 7 prej tyre janë në terapi intensive ndërsa 4 nga këta janë të intubuar. Pjesa tjetër e të shtruarve në pavion janë në gjendje të stabilizuar deri në këto momente. Ndërkohë në spitalin COVID 2 “Shefqet Ndroqi” ndodhet 1 pacient i shtruar.

Gjatë 24 orëve të fundit kemi 15 pacientë të shëruar. Prej tyre kanë rezultuar negativë në testin konfirmues edhe 5 mjekë dhe infermierë. Shkon në 13 numri i personelit mjekësor të shëruar në Tiranë dhe Durrës. Deri tani janë 67 pacientë dhe staf mjekësor që e kanë fituar betejën me COVID-19.

Harta e të prekurve nga COVID-19 zgjerohet në Tiranë, Durrës, Kavajë dhe Korçë, përveç rasteve të zbuluar për të cilat po kryhet hetimi epidemiologjik dhe ku po punohet me shumë intesitet nga epidemiologët për gjurmimin e kontakteve të rasteve pozitive dhe ndërprerjen e zinxhirit të transmetimit të infeksionit.

Masa të reja për parandalimin e COVID-19:

Me një tjetër urdhër të ministres së Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale Ogerta Manastirliu janë shtyrë pa afat urdhërat për masat për kufizimin e përhapjes së COVID-19.

▪️Qëndrojnë të mbyllura deri në përfundimin e epidemisë: Çerdhet, kopshtet dhe shkollat – të gjitha institucionet arsimore publike dhe jo publike. Baret, restorantet, lokalet, fast-food-et dhe strukturat akomoduese që ofrojnë shërbim për klientët.

▪️Do të jenë të ndaluara deri në përfundimin e epidemisë aktivitetet publike dhe jo publike dhe anullimi i grumbullimeve masive në vende të mbyllura apo të hapura.

▪️Shtyhen deri në përfundimin e kësaj situate edhe urdhrat për ndërprerjen e ndërhyrjeve kirurgjikale të planifikuara në të gjithë strukturat spitalore publike dhe jo publike.

▪️Duke filluar nga dita e sotme: Të gjithë familjet dhe indiviët që përfitojnë ndihmën ekonomike do të përfitojnë pagesën e ndihmës ekonomike pa patur nevojë që qytetarët të paraqiten për të kryer aplikimin për përfitimin e kësaj pagese, pasi ai do të jetë online.

▪️Sipas urdhërit të ministres së Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale administratorët shoqërorë të njësive adminsitrave janë përgjegjës për kryerjen e aplikimeve për ndihmë ekonomike duke mundësuar ata vetë kontaktin elektronik ose me telefon për t’iu ardhur në ndihmë të gjithë aplikuesve për përfitimin e ndihmës ekonomike.

▪️Gjatë situatës së fatkeqësisë natyrore, aplikimet për ndihmë ekonomike, do të pranohen nga administratorët shoqërorë të njësive administrative në formë elektronike ose përmes shërbimit postar.

▪️Rreth 64 mijë familje do të përfitojnë nga dyfishimi i pagesës së ndihmës ekonomike përgjatë gjithë periudhës së fatkeqësisë natyrore.

▪️Edhe për personat me aftësi të kufizuar, pagesat do të vazhdojnë pa ndërprerje dhe rikomisionimet e personave me aftësi të kufizuara do të zhvillohen pasi të kalohet gjendja e fatkeqësisë natyrore.

Masat për shtimin e kapaciteteve dhe stokut të mjeteve mbrojtëse

Eshtë shtuar stoku për mjetet të mbrojtjes personale për stafet mjekësore, (blerje e qeverisë shqiptare në Turqi) dhe janë pajisur të gjithë spitalet, duke mundësuar rritjen e sigurisë për personelin shëndetësor. Deri tani kanë mbërritur 15 ton me materiale të tilla si: maska, veshjet speciale, syze, helmetat mbrojtëse dhe elemente të tjerë të cilat kanë të bëjnë me rritjen e sigurisë të mjekëve dhe infermierëve në përballje me COVID-19.

Vazhdon puna për rehabilitimin e spitalit karantinë. Spitali karantinë do të shërbejë për ata pacientë që përmirësohen, por kanë nevojë ende për t’u mbajtur nën vëzhgim dhe janë të hospitalizuar. Në këtë strukturë do të jenë rreth 100 shtretër, do të adaptohet, një farmaci, një depozitim i vendosjes së mbetjeve spitalore, një imazheri dhe laborator bazë. Do të bëhen edhe instalimet e oksigjenit në dhomat e caktuara.

Në Shërbimin Infektiv ka mbërritur një sasi e medikamentit Chlorokina për trajtimin e COVID-19, medikament i cili po përdoret edhe në vende të tjera të botës për të kuruar infeksionin e shkaktuar nga COVID-19.

Kanë nisur procedurat edhe për blerjen e 54 respiratorëve dhe po vijohet procedura për 100 respiratorë të tjerë, që do të mbërrijnë sipas një kalendari të mirëpërcaktuar.

Instituti i Shëndetit Publik po vijon me testimet për ndërprerjen e zinxhirit të infeksionit COVID-19. Ditën e sotme është furnizuar sërish me një sasi testesh për përcaktimin e dignozës COVID-19.

2,5 miliard lekë janë alokuar nga qeveria shqiptare për sektorin e shëndetësisë në luftën kundër COVID-19.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju bën apel qytetarëve:

Mos shkoni menjëherë në spital!

Ministria ka vënë në dispozicion një linjë të gjelbër falas 0800 40 40 për çdo qytetar që kërkon informacon apo këshilla në lidhje me COVID-19. Kjo linjë do të shërbejë edhe për pacientët kronikë që të marrin informacion se si të lidhen me mjekun e familjes, se si mund të përfitojnë barnat me rimbursim dhe për çdo shqetësim tjetër që ata kanë.

Por është e rëndësishme të sqarohet se: Nëse qytetarët kanë shenja të sëmundjes dhe për rastet e urgjencave duhet të telefonohet numri unik i urgjencës kombëtare 127!

Qëndroni në shtëpi

Respektoni rregullat e distancimit social.

Respektoni rregullat e higjenës.

Akti Normativ “Për marrjen e masave të veçanta adminsitrative gjatë kohëzgjatjes së periudhës së infeksionit të shkaktuar nga COVID – 19”

Akti Normativ “Për marrjen e masave të veçanta administrative gjatë kohëzgjatjes së periudhës së infeksionit të shkaktuar nga COVID 19”

Vendimi i Këshillit të Ministrave “Për shpalljen e gjendjes së fatkeqësisë natyrore”

Masat e reja për të parandaluar përhapjen e COVID-19

 1. Situata ndërkombëtare për COVID-19 sipas ECDC-së është si më poshtë:
 • Në nivel global, janë raportuar në total 853 200 raste të konfirmuara me COVID-19, dhe vdekje në total janë 41 887.
 • Azi: 178 751 raste të konfimuara

7113 vdekje

 • Afrikë 5352 raste të konfirmuara

179 vdekje

 • Amerikë: 216 865 raste të konfirmuara

4698 vdekje

 • Oqeania : 5488 raste të konfirmuara

24 vdekje

 • Të tjera: 696 raste të konfirmuara

7 vdekje

Tabela 1. Numri i rasteve të konfirmuara deri në datën 1 prill 2020 sipas shteteve (sipas ECDC): https://www.ecdc.europa.eu/en/novel-coronavirus-china

Shteti Nr i rasteve të konfirmuara (1 prill 2020)
Kontinenti i Azisë 178 751
Kina 82295
Iran 44606
Turqi 15422
Republika e Koresë 9786
Izrael 4916
Malajzi 2626
Filipine 2084
Pakistani 2039
Japoni 1953
Tajland 1651
Arabia Saudite 1563
Indonezia 1528
Indi 1397
Singapor 879
Katar 781
Irak 694
Emiratet e Bashkuara Arabe 664
Bahrain 567
Liban 463
Kazakistan 340
Taivan 322
Jordania 274
Kuvajt 289
Vietnam 229
Oman 192
Uzbekistan 173
Afganistan 166
Mauritus 143
Brunei 129
Sri Lanka 122
Kamboxhia 109
Palestina 117
Kyrgystan 107
Bangladeshi 51
Maldive 18
Miamare 15
Mongolia 12
Siria 10
Laos 9
Bhutan 4
Nepal 5
Timor-Leste 1
Raste të tjera 696
Rastet e tjera në një mjet transporti detar Japoni 696
Amerika 216 865
USA 189618
Kanada 8536
Brazili 5117
Kili 2738
Ekuador 2302
Meksika 1215
Panama 1181
Republika Domenikane 1109
Peru 1065
Argjentina 966
Kolumbia 906
Kosta Rika 347
Uruguai 338
Porto Riko 239
Kuba 186
Hondurasi 172
Venezuela 135
Bolivia 115
Trinidad dhe Tobago 87
Paraguaji 69
Aruba 55
Xhamajka 38
Guatemala 38
Barbado 34
Bermuda 32
El Salvador 32
Ishujt e Virxhinias 30
Haiti 15
Bahamas 15
Ishujt Kajman 14
Saint Lucia 13
Gujana 12
Kuracao 11
Dominica 11
Greenland 10
Suriname 10
Grenada 9
Saint Kits dhe Nevis 8
Antigua dhe Barbuda 7
Sint Marten 6
Monserat 5
Nikaragua 5
Ishujt Turks dhe Kaikos 5
Belize 3
Ishujt Britanik Virgin 3
Anguilla 2
Saint Vincent & Grenadines 1
Ishujt Malvinas 0
Oqeania 5488
Australia 4707
Zelanda e re 647
Polinezia Franceze 37
Guam 69
Kaledonia e re 16
Fixhi 5
Ishujt Mariana 6
Papa new Guinea 1
Afrika 5352
Afrika e jugut 1353
Egjypt 656
Maroku 617
Algjeria 584
Tunizia 362
Burkina Faso 246
Kameruni 193
Senegali 175
Cote d’lvoire 168
Gana 152
Nigeria 131
Republika Demokratike e Kongo 98
Ruanda 75
Kenia 59
Madagaskar 46
Uganda 44
Zambia 35
Togo 34
Xhibuti 31
Etiopia 25
Niger 20
Kongo 22
Republika e Tanzanisë 19
Mali 18
Gabon 16
Guinea 16
Guinea Ekuatorit 15
Eritrea 15
Namibia 11
Libia 10
Seychelles 10
Eswatini 9
Benin 8
Guinea – Bissau 8
Mozambiku 8
Zimbabue 8
Angola 7
Çad 7
Sudan 7
Kape verde 6
Republika e Afrikës qëndrore 6
Mauritania 5
Gambia 4
Botsvana 3
Liberia 3
Somalia 3
Burundi 2
Sierra Leone 1
Sudani jugor 1
Total 407 152

Grafiku 1. Shpërndarja e rasteve laboratorike të konfirmuara për COVID19 sipas kontinenteve (përveç Kinës), 01. 04. 2020

Harta e shpërndarjes gjeografike të COVID-19 në botë

 1. Situata në Europë dhe sipas ECDC–së është si më poshtë:
 • Europë: 446 048 raste të konfirmuara
  • 29 866 vdekje

Tabela 2. Numri i rasteve të konfirmuara deri në datën 1 prill 2020 sipas shteteve te Europës (sipas ECDC): https://www.ecdc.europa.eu/en/novel-coronavirus-china

Shteti Nr i rasteve të konfirmuara (1 prill 2020)
Europa 446 048
Italia 105 792
Spanja 94 417
Gjermania 67 366
Franca 52 128
Anglia 25 150
Zvicra 16 108
Belgjika 12 775
Hollanda 12 595
Austria 10 182
Portugalia 7 443
Norvegjia 4 447
Suedia 4 435
Çekia 3 308
Irlanda 3 235
Danimarka 2 860
Rusia 2 337
Polonia 2 311
Rumania 2 245
Luksemburg 2 178
Finlanda 1 384
Greqia 1 314
Islanda 1 135
Serbia 900
Kroacia 867
Sllovenia 814
Estonia 745
Ukraina 549
Lituania 533
Armenia 532
Hungaria 492
Bosnje –Hercegovina 413
Bullgaria 399
Letoni 398
Andora 376
Sllovakia 363
Moldavia 353
Maqedonia e Veriut 329
Azerbaxhan 298
Qipro 262
San Marino 230
Shqipëria 243
Ishujt Faroe 169
Malta 167
Kosova 112
Bjellorusia 152
Gjeorgjia 110
Mali i zi 109
Xhersi 81
Gjibraltar 69
Litenshtein 68
Monako 52
Guemsey 60
Isle of Man 52
Vatikani 6

Grafiku 2. Shpërndarja e rasteve të konfirmuara në laborator të COVID19 në vendet e BE, EEA dhe Mbretërinë e Bashkuar, 1 prill 2020.

Harta e shpërndarjes gjeografike të COVID-19 në Europë

 1. Situata e COVID-19 në Itali datë 01.04.2020 sipas rajoneve të saj bazuar në site e Ministrisë së Shëndetësisë Itali: http://www.salute.gov.it/portale/home.html

 • 80572 rastet aktualisht të konfirmuara
 • 13155 vdekje
 • 16847 pacientë të shëruar

Shpërndarja sipas rajoneve rasteve të cilat janë aktualisht pozitive ndaj COVID-19:

Rajonet Rastet aktuale

të konfirmuara

Lombardia 25765
Emilia Romanja 11489
Veneto 8224
Piemonte 8470
Marche 3456
Toskana 4432
Liguria 2645
Lazio 2758
Campania 1976
Trento 1483
Puglia 1756
Siçili 1544
Fruli 1206
Abruzzo 1211
Bolzano 1112
Umbria 864
Valle d’Aosta 540
Sardenja 675
Kalabria 610
Bazilikata 225
Molise 131

Harta e shpërndarjes gjeografike sipas rajoneve të COVID-19 në Itali:

Bazuar në Rekomandimet e OBSH-së, MSHMS këshillon qytetarët për shtimin e masave të higjienës dhe ndjekjen e rregullave të mëposhtme:

 • Shmangia e kontaktit të ngushtë me njerëzit që vuajnë nga infeksione akute të rrugëve të frymëmarrjes.
 • Larja e shpeshtë e duarve, veçanërisht pas kontaktit të drejtpërdrejtë me njerëzit e sëmurë ose mjedisin e tyre.
 • Shmangia e kontaktit të pambrojtur me kafshët (qofshin ato shtëpiake apo të egra).
 • Personat me simptoma të infeksioneve akute të rrugëve të frymëmarrjes duhet të praktikojnë higjienën respiratore të lidhur me kollën (ruajtja e distancës, mbulimi me shami / letër ose rroba kur teshtijnë apo kolliten, larjen e duarve).
 • Brenda mjediseve të kujdesit shëndetësor, forconi praktikat standard të parandalimit të infeksionit dhe kontrollit në spitale, veçanërisht në shërbimet e urgjencës.

Informacionet e ditëve të mëparshme