Informacionet e ditëve të mëparshme

Informacionet e ditëve të mëparshme

Informacion i përditësuar për Koronavirusin COVID_19 - 31.03.2020

31 mars 2020/ Informacion i përditësuar për koronavirusin COVID-19

 1. Situata në vendin tonë sipas MSHMS

Në vendin tonë deri më sot (31.03.2020) janë testuar 1671 raste të dyshuara për COVID-19 të cilat kanë rezultuar:

 • 243 raste të konfirmuara
 • 15 pacientë kanë ndëruar jetë
 • 52 pacientë të shëruar

Shpërndarja sipas rretheve të rasteve të konfirmuara me COVID-19, datë: 31.03.2020

Qyteti Nr. i rasteve të konfirmuara Nr. i rasteve te vdekur
Tirana 129 7
Fieri 23 1
Durrësi 26 2
Korça 15
Vlora 5 1
Elbasani 5
Lushnja 4 1
Kavaja 4 2
Shkodër 8
Lezhë 5
Kruja 5
Puka 3
Tropojë 4
Has 2 1
Rrogozhina 2
Berat 1
Mirdita 2
TOTAL 243 15

Në 24 orët e fundit janë testuar 145 persona të dyshuar, prej të cilëve janë konfirmuar 20 raste të reja me COVID-19.

Këtë të martë kanë ndërruar jetë 3 pacientë të prekur nga COVID-19 dhe në total numri i viktimave nga koronavirusi shkon në 15.

Në shërbimin infektiv aktualisht janë 77 të shtruar. 8 prej tyre janë në terapi intensive ndërsa 1 nga këta i intubuar. Pjesa tjetër e të shtruarve në pavion janë në gjendje të stabilizuar deri në këto momente. Ndërkohë në spitalin COVID 2 “Shefqet Ndroqi” kemi një pacient të shtruar.

Gjatë ditës sē sotme janë shëruar edhe 5 pacientë nga Tirana, Kavaja, Fieri , dy prej tyre në terapi intensive prej 12 ditësh duke e çuar numrin e të shëruarve nga COVID-19 në 52.

Harta e të prekurve nga COVID-19 zgjerohet në Tiranë, Durrës, Shkodër, Mirditë dhe Korçë, përveç rasteve të zbuluar për të cilat po kryhet hetimi epidemiologjik dhe ku po punohet me shumë intesitet nga epidemiologët për gjurmimin e kontakteve të rasteve pozitive dhe ndërprerjen e zinxhirit të transmetimit të infeksionit.

Masat për shtimin e kapaciteteve dhe stokut të mjeteve mbrojtëse

Eshtë shtuar stoku për mjetet të mbrojtjes personale për stafet mjekësore, (blerje e qeverisë shqiptare në Turqi) të cilat kanë pajisur të gjithë spitalet, duke mundësuar rritjen e sigurisë për personelin shëndetësor. Deri tani kanë mbërritur 15 ton me materiale te tilla në Shqipëri nëpërmjet linjës së korridorit të posaçëm të dedikuar nga Turqia për ardhjen e këtyre mallrave dhe në total ky furnizim do të jetë 26 ton, i financuar nga qeveria shqiptare. Janë materiale të mbrojtjes personale si: maska, veshjet speciale, syze, helmetat mbrojtëse dhe elemente të tjerë të cilat kanë të bëjnë me rritjen e sigurisë të mjekëve dhe infermierëve në përballje me COVID-19.

Vazhdon puna për rehabilitimin e spitalit karantinë. Spitali karantinë do të shërbejë për ata pacientë që përmirësohen, por kanë nevojë ende për t’u mbajtur nën vëzhgim dhe janë të hospitalizuar. Në këtë strukturë do të jenë rreth 100 shtretër, do të adaptohet, një farmaci, një depozitim i vendosjes së mbetjeve spitalore, një imazheri dhe laborator bazë. Do të bëhen edhe instalimet e oksigjenit në dhomat e caktuara, duke qenë se këtu do të shtrohen ato që janë në fazë shërimi, por do kenë asistencën e nevojshme. Kjo është pjesë e skenarit të katërt, pasi në skenarin e parë, të dytë dhe të tretë janë struktura të tjera në spitalet publike, ndërsa ky do të shërbejë si një spital-karantinë me një organizim të asistencës bazë mmjekësore.

Në Shërbimin Infektiv ka mbërritur një sasi e medikamentit Chlorokina për trajtimin e COVID-19, medikament i cili po përdoret edhe në vende të tjera të botës për të kuruar infeksionin e shkaktuar nga COVID-19.

Kanë nisur procedurat edhe për blerjen e 54 respiratorëve dhe po vijohet procedura për 100 respiratorë të tjerë, që do të mbërrijnë sipas një kalendari të mirëpërcaktuar.

2,5 miliard lekë janë alokuar nga qeveria shqiptare për sektorin e shëndetësisë në luftën kundër COVID-19.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju bën apel qytetarëve:

Mos shkoni menjëherë në spital!

Ministria ka vënë në dispozicion një linjë të gjelbër falas 0800 40 40 për çdo qytetar që kërkon informacon apo këshilla në lidhje me COVID-19. Kjo linjë do të shërbejë edhe për pacientët kronikë që të marrin informacion se si të lidhen me mjekun e familjes, se si mund të përfitojnë barnat me rimbursim dhe për cdo shqetësim tjetër që ata kanë.

Por është e rëndësishme të sqarohet se: Nëse qytetarët kanë shenja të sëmundjes dhe për rastet e urgjencave duhet të telefonohet numri unik i urgjencës kombëtare 127!

Qëndroni në shtëpi

Respektoni rregullat e distancimit social.

Respektoni rregullat e higjenës.

Akti Normativ “Për marrjen e masave të veçanta adminsitrative gjatë kohëzgjatjes së periudhës së infeksionit të shkaktuar nga COVID – 19”

Akti Normativ “Për marrjen e masave të veçanta administrative gjatë kohëzgjatjes së periudhës së infeksionit të shkaktuar nga COVID 19”

Vendimi i Këshillit të Ministrave “Për shpalljen e gjendjes së fatkeqësisë natyrore”

Masat e reja për të parandaluar përhapjen e COVID-19

 1. Situata ndërkombëtare për COVID-19 sipas ECDC-së është si më poshtë:
 • Në nivel global, janë raportuar në total 777 798 raste të konfirmuara me COVID-19, dhe vdekje në total janë 37 272.
 • Azi: 170 018 raste të konfimuara

6885 vdekje

 • Afrikë 4948 raste të konfirmuara

159 vdekje

 • Amerikë: 188 742 raste të konfirmuara

3688 vdekje

 • Oqeania : 5324 raste të konfirmuara

21 vdekje

 • Të tjera: 696 raste të konfirmuara

7 vdekje

Tabela 1. Numri i rasteve të konfirmuara deri në datën 31 mars 2020 sipas shteteve (sipas ECDC): https://www.ecdc.europa.eu/en/novel-coronavirus-china

Shteti Nr i rasteve të konfirmuara (31 mars 2020)
Kontinenti i Azisë 170 018
Kina 82241
Iran 41495
Turqi 11535
Republika e Koresë 9786
Izrael 4473
Malajzi 2626
Filipine 2084
Japoni 1953
Tajland 1651
Pakistani 1625
Arabia Saudite 1453
Indonezia 1414
Indi 1251
Singapor 844
Katar 693
Irak 630
Emiratet e Bashkuara Arabe 611
Bahrain 515
Liban 446
Kazakistan 325
Taivan 306
Jordania 268
Kuvajt 266
Vietnam 229
Oman 179
Uzbekistan 149
Afganistan 141
Mauritus 128
Brunei 127
Sri Lanka 120
Kamboxhia 109
Palestina 115
Kyrgystan 109
Bangladeshi 49
Maldive 17
Miamare 14
Mongolia 12
Siria 10
Laos 9
Bhutan 4
Nepal 5
Timor-Leste 1
Raste të tjera 696
Rastet e tjera në një mjet transporti detar Japoni 696
Amerika 188 742
USA 164620
Kanada 7424
Brazili 4579
Kili 2449
Ekuador 1966
Meksika 1094
Panama 1075
Argjentina 966
Peru 950
Republika Domenikane 901
Kolumbia 798
Kosta Rika 330
Uruguai 320
Porto Riko 174
Kuba 170
Hondurasi 141
Venezuela 135
Bolivia 107
Trinidad dhe Tobago 85
Paraguaji 65
Aruba 50
Xhamajka 39
Guatemala 36
Barbado 34
El Salvador 32
Ishujt e Virxhinias 30
Bermuda 27
Haiti 15
Bahamas 14
Ishujt Kajman 12
Dominica 11
Greenland 10
Grenada 9
Saint Lucia 9
Kuracao 9
Gujana 8
Suriname 8
Antigua dhe Barbuda 7
Saint Kits dhe Nevis 7
Monserat 5
Ishujt Turks dhe Kaikos 5
Nikaragua 4
Belize 3
Anguilla 2
Ishujt Britanik Virgin 3
Sint Marten 3
Saint Vincent & Grenadines 1
Ishujt Malvinas 0
Oqeania 5324
Australia 4557
Zelanda e re 647
Polinezia Franceze 36
Guam 60
Kaledonia e re 16
Fixhi 5
Ishujt Mariana 2
Papa new Guinea 1
Afrika 4948
Afrika e jugut 1326
Egjypt 609
Maroku 556
Algjeria 511
Tunizia 312
Burkina Faso 222
Cote d’lvoire 168
Senegali 162
Gana 152
Kameruni 142
Nigeria 131
Republika Demokratike e Kongo 98
Ruanda 70
Kenia 50
Madagaskar 44
Zambia 35
Togo 34
Uganda 33
Xhibuti 26
Etiopia 23
Niger 20
Kongo 19
Republika e Tanzanisë 19
Mali 18
Guinea 16
Guinea Ekuatorit 14
Eritrea 12
Namibia 11
Seychelles 10
Eswatini 9
Mozambiku 8
Libia 8
Angola 7
Gabon 7
Zimbabue 7
Çad 7
Kape verde 5
Republika e Afrikës qëndrore 6
Benin 6
Sudan 6
Mauritania 5
Gambia 5
Liberia 3
Somalia 3
Guinea – Bissau 2
Sudani jugor 1
Total 369 728

Grafiku 1. Shpërndarja e rasteve laboratorike të konfirmuara për COVID – 19 sipas

kontinenteve (përveç Kinës), 31. 03. 2020

Harta e shpërndarjes gjeografike të COVID-19 në botë

 1. Situata në Europë dhe sipas ECDC–së është si më poshtë:
 • Europë: 408 070 raste të konfirmuara
  • 26 512 vdekje

Tabela 2. Numri i rasteve të konfirmuara deri në datën 31 mars 2020 sipas shteteve te Europës (sipas ECDC): https://www.ecdc.europa.eu/en/novel-coronavirus-china

Shteti Nr i rasteve të konfirmuara (31 mars 2020)
Europa 408 070
Italia 101 739
Spanja 85 195
Gjermania 61 913
Franca 44 550
Anglia 22 141
Zvicra 15 412
Hollanda 11 750
Belgjika 11 899
Austria 9 618
Portugalia 6 408
Norvegjia 4 226
Suedia 4 028
Çekia 3 002
Irlanda 2 910
Danimarka 2 577
Luksemburg 1 988
Polonia 2 055
Rumania 1 952
Rusia 1 836
Finlanda 1 313
Greqia 1 212
Islanda 1 086
Kroacia 790
Sllovenia 763
Serbia 741
Estonia 715
Lituania 484
Armenia 482
Ukraina 480
Hungaria 447
Letoni 376
Andora 370
Bullgaria 359
Bosnje –Hercegovina 353
Sllovakia 336
Moldavia 298
Maqedonia e Veriut 285
Azerbaxhan 273
Qipro 230
San Marino 229
Shqipëria 223
Ishujt Faroe 168
Malta 156
Kosova 106
Bjellorusia 105
Gjeorgjia 98
Mali i zi 91
Gjibraltar 69
Xhersi 63
Litenshtein 64
Monako 49
Guemsey 45
Isle of Man 42
Vatikani 6

Grafiku 2. Shpërndarja e rasteve të konfirmuara në laborator të COVID – 19 në vendet e BE, EEA dhe Mbretërinë e Bashkuar, 31 Mars 2020.

Harta e shpërndarjes gjeografike të COVID-19 në Europë

 1. Situata e COVID-19 në Itali datë 31.03.2020 sipas rajoneve të saj bazuar në site e Ministrisë së Shëndetësisë Itali: http://www.salute.gov.it/portale/home.html

 • 77635 rastet aktualisht të konfirmuara
 • 12428 vdekje
 • 15729 pacientë të shëruar
 • 4023 pacientë në terapi intensive
 • 45420 të izoluar

Shpërndarja sipas rajoneve rasteve të cilat janë aktualisht pozitive ndaj COVID-19:

Rajonet

Rastet aktuale

të konfirmuara

Lombardia 25124
Emilia Romanja 10953
Veneto 7850
Piemonte 8082
Marche 3352
Toskana 4226
Liguria 2508
Lazio 2642
Campania 1871
Trento 1389
Puglia 1654
Siçili 1492
Fruli 1160
Abruzzo 1191
Bolzano 1142
Umbria 851
Valle d’Aosta 552
Sardenja 657
Kalabria 606
Bazilikata 216
Molise 117

Harta e shpërndarjes gjeografike sipas rajoneve të COVID-19 në Itali:

Bazuar në Rekomandimet e OBSH-së, MSHMS këshillon qytetarët për shtimin e masave të higjienës dhe ndjekjen e rregullave të mëposhtme:

 • Shmangia e kontaktit të ngushtë me njerëzit që vuajnë nga infeksione akute të rrugëve të frymëmarrjes.
 • Larja e shpeshtë e duarve, veçanërisht pas kontaktit të drejtpërdrejtë me njerëzit e sëmurë ose mjedisin e tyre.
 • Shmangia e kontaktit të pambrojtur me kafshët (qofshin ato shtëpiake apo të egra).
 • Personat me simptoma të infeksioneve akute të rrugëve të frymëmarrjes duhet të praktikojnë higjienën respiratore të lidhur me kollën (ruajtja e distancës, mbulimi me shami / letër ose rroba kur teshtijnë apo kolliten, larjen e duarve).
 • Brenda mjediseve të kujdesit shëndetësor, forconi praktikat standard të parandalimit të infeksionit dhe kontrollit në spitale, veçanërisht në shërbimet e urgjencës.

Informacion i përditësuar për Koronavirusin COVID_19 - 30.03.2020

30 mars 2020/ Informacion i përditësuar për koronavirusin COVID-19

 1. Situata në vendin tonë sipas MSHMS

Në vendin tonë deri më sot (30.03.2020) janë testuar 1526 raste të dyshuara për COVID-19 të cilat kanë rezultuar:

 • 223 raste të konfirmuara
 • 12 pacientë kanë ndëruar jetë
 • 44 pacientë të shëruar

Shpërndarja sipas rretheve të rasteve të konfirmuara me COVID-19, datë: 30.03.2020

Qyteti Nr. i rasteve të konfirmuara Nr. i rasteve te vdekur
Tirana 124 7
Fieri 23 1
Durrësi 14 1
Korça 14
Vlora 5 1
Elbasani 5
Lushnja 4 1
Kavaja 4 1
Shkodër 7
Lezhë 5
Kruja 5
Puka 3
Tropojë 4
Has 2
Rrogozhina 2
Berat 1
Mirdita 1
TOTAL 223 12

Në 24 orët e fundit janë testuar 90 persona të dyshuar, prej të cilëve janë konfirmuar 11 raste të reja me COVID-19.

Mëngjesin e kësaj të hëne ka ndërruar jetë në spitalin Infektiv një pacient 79-vjeçar nga Tirana, i konfirmuar me COVID-19. 79-vjeçari me inicialet B.H. ishte prej 18 ditësh i shtruar në spitalin infektiv. I moshuari ishte përmirësuar ditët e fundit por ndërroi jetë nga një infarkt kardiak.

Gjithashtu, ka ndërruar jetë në spitalin Infektiv pacientja 82-vjeçare L. M., nga Tirana, e konfirmuar me COVID-19. E moshuara po trajtohej prej 5 ditësh në spitalin infektiv, ndërsa në dy ditët e fundit gjendja e 82-vjeçares u rëndua së tepërmi dhe pavarësisht përpjekjes së stafit mjekësor, nuk arriti të mbijetojë. 82-vjeçarja që vuante nga disa sëmundje bashkëshoqëruese: Astma Bronkiale, Hipertension, Podagra (sëmundje reumatismale).

Deri tani kanë ndërruar jetë 12 pacientë të prekur nga COVID-19.

Në shërbimin infektiv aktualisht janë 74 të shtruar. Prej tyre 7 janë në terapi intensive nga të cilët 4 janë të intubuar. Pjesa tjetër e të shtruarve në pavion janë në gjendje të stabilizuar deri në këto momente. Ndërkohë në spitalin COVID 2 “Shefqet Ndroqi” kemi një pacient të shtruar.

4 pacientë janë shëruar në 24 orët e fundit dhe deri tani në total kemi 44 të shëruar pas testeve të kontrollit të kryera kanë rezultuar negativë.

Harta e të prekurve nga COVID-19 zgjerohet në Tiranë, Fier, Shkodër, Tropojë dhe Korçë, përveç rasteve të zbuluar për të cilat po kryhet hetimi epidemiologjik dhe ku po punohet me shumë intesitet nga epidemiologët për gjurmimin e kontakteve të rasteve pozitive dhe ndërprerjen e zinxhirit të transmetimit të infeksionit.

Epidemiologët në çdo njësi vendore të kujdesit shëndetësor nga veriu në jug, janë në terren dhe po bëjnë një punë të jashtëzakonshme për të identifikuar në kohë kontaktet, pas verifikimit të rasteve të dyshuara.

Masat për shtimin e kapaciteteve dhe stokut të mjeteve mbrojtëse

Eshtë shtuar stoku për mjetet të mbrojtjes personale për stafet mjekësore, (blerje e qeverisë shqiptare në Turqi) të cilat po shpërndahen në të gjithë spitalet, duke mundësuar rritjen e sigurisë për personelin shëndetësor. Deri tani kanë mbërritur 15 ton me materiale te tilla në Shqipëri nëpërmjet linjës së korridorit të posaçëm të dedikuar nga Turqia për ardhjen e këtyre mallrave dhe në total ky furnizim do të jetë 26 ton, i financuar nga qeveria shqiptare. Janë materiale të mbrojtjes personale si: maska, veshjet speciale, syze, helmetat mbrojtëse dhe elemente të tjerë të cilat kanë të bëjnë me rritjen e sigurisë të mjekëve dhe infermierëve në përballje me COVID-19.

Ka nisur puna për rehabilitimin e spitalit karantinë. Spitali karantinë do të shërbejë për ata pacientë që përmirësohen, por kanë nevojë ende për t’u mbajtur nën vëzhgim dhe janë të hospitalizuar. Në këtë strukturë do të jenë rreth 100 shtretër, do të adaptohet, një farmaci, një depozitim i vendosjes së mbetjeve spitalore, një imazheri dhe laborator bazë. Do të bëhen edhe instalimet e oksigjenit në dhomat e caktuara, duke qenë se këtu do të shtrohen ato që janë në fazë shërimi, por do kenë asistencën e nevojshme. Kjo është pjesë e skenarit të katërt, pasi në skenarin e parë, të dytë dhe të tretë janë struktura të tjera në spitalet publike, ndërsa ky do të shërbejë si një spital-karantinë me një organizim të asistencës bazë mmjekësore.

Kanë nisur procedurat edhe për blerjen e 54 respiratorëve dhe po vijohet procedura për 100 respiratorë të tjerë, që do të mbërrijnë sipas një kalendari të mirëpërcaktuar.

2,5 miliard lekë janë alokuar nga qeveria shqiptare për sektorin e shëndetësisë në luftën kundër COVID-19.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju bën apel qytetarëve:

Mos shkoni menjëherë në spital!

Ministria ka vënë në dispozicion një linjë të gjelbër falas 0800 40 40 për çdo qytetar që kërkon informacon apo këshilla në lidhje me COVID-19. Kjo linjë do të shërbejë edhe për pacientët kronikë që të marrin informacion se si të lidhen me mjekun e familjes, se si mund të përfitojnë barnat me rimbursim dhe për cdo shqetësim tjetër që ata kanë.

Por është e rëndësishme të sqarohet se: Nëse qytetarët kanë shenja të sëmundjes dhe për rastet e urgjencave duhet të telefonohet numri unik i urgjencës kombëtare 127!

Qëndroni në shtëpi

Respektoni rregullat e distancimit social.

Respektoni rregullat e higjenës.

Akti Normativ “Për marrjen e masave të veçanta adminsitrative gjatë kohëzgjatjes së periudhës së infeksionit të shkaktuar nga COVID – 19”

Akti Normativ “Për marrjen e masave të veçanta administrative gjatë kohëzgjatjes së periudhës së infeksionit të shkaktuar nga COVID 19”

Vendimi i Këshillit të Ministrave “Për shpalljen e gjendjes së fatkeqësisë natyrore”

Masat e reja për të parandaluar përhapjen e COVID-19

 1. Situata ndërkombëtare për COVID-19 sipas ECDC-së është si më poshtë:
 • Në nivel global, janë raportuar në total 715 660 raste të konfirmuara me COVID-19, dhe vdekje në total janë 33 579.
 • Azi: 162 103 raste të konfimuara

6670 vdekje

 • Afrikë 4463 raste të konfirmuara

138 vdekje

 • Amerikë: 164 539 raste të konfirmuara

2932 vdekje

 • Oqeania : 4757 raste të konfirmuara

18 vdekje

 • Të tjera: 696 raste të konfirmuara

7 vdekje

Tabela 1. Numri i rasteve të konfirmuara deri në datën 30 mars 2020 sipas shteteve (sipas ECDC): https://www.ecdc.europa.eu/en/novel-coronavirus-china

Shteti Nr i rasteve të konfirmuara (30 mars 2020)
Kontinenti i Azisë 162 103
Kina 82463
Iran 38309
Republika e Koresë 9661
Turqi 9217
Izrael 4247
Malajzi 2470
Japoni 1866
Pakistani 1526
Filipine 1418
Tajland 1388
Indonezia 1285
Arabia Saudite 1229
Indi 1071
Singapor 844
Katar 634
Irak 547
Bahrain 500
Emiratet e Bashkuara Arabe 468
Liban 438
Taivan 306
Kazakistan 284
Jordania 259
Kuvajt 255
Vietnam 228
Oman 167
Uzbekistan 145
Brunei 126
Sri Lanka 120
Afganistan 114
Mauritus 110
Kamboxhia 107
Palestina 106
Kyrgystan 84
Bangladeshi 49
Maldive 17
Mongolia 12
Siria 9
Miamare 8
Laos 6
Bhutan 4
Nepal 5
Timor-Leste 1
Raste të tjera 696
Rastet e tjera në një mjet transporti detar Japoni 696
Amerika 164 539
USA 143025
Kanada 6255
Brazili 4256
Ekuador 1890
Kili 2139
Meksika 993
Panama 989
Republika Domenikane 859
Peru 852
Argjentina 820
Kolumbia 702
Kosta Rika 314
Uruguai 309
Kuba 139
Hondurasi 139
Porto Riko 127
Venezuela 119
Bolivia 96
Trinidad dhe Tobago 78
Paraguaji 64
Aruba 50
Guatemala 36
Xhamajka 34
Barbado 33
El Salvador 30
Ishujt e Virxhinias 30
Bermuda 22
Haiti 15
Bahamas 14
Dominica 11
Greenland 10
Kuracao 9
Grenada 9
Saint Lucia 9
Ishujt Kajman 8
Gujana 8
Suriname 8
Antigua dhe Barbuda 7
Saint Kits dhe Nevis 7
Monserat 5
Ishujt Turks dhe Kaikos 5
Nikaragua 3
Sint Marten 3
Anguilla 2
Ishujt Britanik Virgin 2
Belize 2
Saint Vincent 1
Grenadines 1
Oqeania 4757
Australia 4093
Zelanda e re 552
Polinezia Franceze 35
Guam 56
Kaledonia e re 15
Fixhi 5
Papa new Guinea 1
Afrika 4463
Afrika e jugut 1280
Egjypt 576
Maroku 479
Algjeria 454
Tunizia 278
Burkina Faso 180
Cote d’lvoire 165
Gana 152
Senegali 142
Kameruni 99
Nigeria 97
Republika Demokratike e Kongo 81
Ruanda 70
Kenia 42
Madagaskar 37
Uganda 33
Togo 30
Zambia 29
Kongo 19
Xhibuti 19
Mali 18
Etiopia 16
Guinea Ekuatorit 14
Republika e Tanzanisë 14
Eritrea 12
Namibia 11
Niger 10
Eswatini 9
Guinea 8
Libia 8
Mozambiku 8
Seychelles 8
Angola 7
Gabon 7
Zimbabue 7
Benin 6
Kape verde 6
Republika e Afrikës qëndrore 6
Çad 5
Mauritania 5
Sudan 5
Gambia 3
Liberia 3
Somalia 3
Guinea – Bissau 2
Total 336 558

Grafiku 1. Shpërndarja e rasteve laboratorike të konfirmuara për COVID19 sipas kontinenteve (përveç Kinës), 30. 03. 2020

Harta e shpërndarjes gjeografike të COVID-19 në botë

 1. Situata në Europë dhe sipas ECDC–së është si më poshtë:
 • Europë: 379 102 raste të konfirmuara
  • 23 814 vdekje

Tabela 2. Numri i rasteve të konfirmuara deri në datën 30 mars 2020 sipas shteteve te Europës (sipas ECDC): https://www.ecdc.europa.eu/en/novel-coronavirus-china

Shteti Nr i rasteve të konfirmuara (30 mars 2020)
Europa 379 102
Italia 97 689
Spanja 78 797
Gjermania 57 298
Franca 40 174
Anglia 19 522
Zvicra 14 274
Hollanda 10 866
Belgjika 10 836
Austria 8 813
Portugalia 5 962
Norvegjia 4 102
Suedia 3 700
Çekia 2 829
Irlanda 2 615
Danimarka 2 395
Luksemburg 1 950
Polonia 1 862
Rumania 1 760
Rusia 1 534
Finlanda 1 218
Greqia 1 156
Islanda 1 020
Serbia 741
Sllovenia 730
Kroacia 713
Estonia 679
Lituania 484
Hungaria 447
Armenia 424
Ukraina 418
Letoni 376
Bullgaria 346
Sllovakia 336
Andora 334
Bosnje –Hercegovina 323
Moldavia 263
Maqedonia e Veriut 259
San Marino 229
Qipro 214
Shqipëria 212
Azerbaxhan 209
Ishujt Faroe 159
Malta 151
Bjellorusia 94
Gjeorgjia 90
Kosova 86
Mali i zi 85
Gjibraltar 65
Xhersi 63
Litenshtein 62
Monako 46
Guemsey 45
Isle of Man 42
Vatikani 6

Grafiku 2. Shpërndarja e rasteve të konfirmuara në laborator të COVID19 në vendet e BE, EEA dhe Mbretërinë e Bashkuar, 30 Mars 2020.

Harta e shpërndarjes gjeografike të COVID-19 në Europë

 1. Situata e COVID-19 në Itali datë 30.03.2020 sipas rajoneve të saj bazuar në site e Ministrisë së Shëndetësisë Itali: http://www.salute.gov.it/portale/home.html

 • 75528 rastet aktualisht të konfirmuara
 • 11591 vdekje
 • 14620 pacientë të shëruar

Shpërndarja sipas rajoneve rasteve të cilat janë aktualisht pozitive ndaj COVID-19:

Rajonet

Rastet aktuale

të konfirmuara

Lombardia 25006
Emilia Romanja 10766
Veneto 7564
Piemonte 7655
Marche 3251
Toskana 4050
Liguria 2383
Lazio 2497
Campania 1739
Trento 1357
Puglia 1585
Siçili 1408
Fruli 1109
Abruzzo 1169
Bolzano 1098
Umbria 834
Valle d’Aosta 518
Sardenja 622
Kalabria 602
Bazilikata 208
Molise 107

Harta e shpërndarjes gjeografike sipas rajoneve të COVID-19 në Itali:

Bazuar në Rekomandimet e OBSH-së, MSHMS këshillon qytetarët për shtimin e masave të higjienës dhe ndjekjen e rregullave të mëposhtme:

 • Shmangia e kontaktit të ngushtë me njerëzit që vuajnë nga infeksione akute të rrugëve të frymëmarrjes.
 • Larja e shpeshtë e duarve, veçanërisht pas kontaktit të drejtpërdrejtë me njerëzit e sëmurë ose mjedisin e tyre.
 • Shmangia e kontaktit të pambrojtur me kafshët (qofshin ato shtëpiake apo të egra).
 • Personat me simptoma të infeksioneve akute të rrugëve të frymëmarrjes duhet të praktikojnë higjienën respiratore të lidhur me kollën (ruajtja e distancës, mbulimi me shami / letër ose rroba kur teshtijnë apo kolliten, larjen e duarve).
 • Brenda mjediseve të kujdesit shëndetësor, forconi praktikat standard të parandalimit të infeksionit dhe kontrollit në spitale, veçanërisht në shërbimet e urgjencës.

Informacion i përditësuar për Koronavirusin COVID_19 - 29.03.2020

29 mars 2020/ Informacion i përditësuar për koronavirusin COVID-19

 1. Situata në vendin tonë sipas MSHMS

Në vendin tonë deri më sot (29.03.2020) janë testuar 1436 raste të dyshuara për COVID-19 të cilat kanë rezultuar:

 • 212 raste të konfirmuara
 • 10 pacientë kanë ndërruar jetë
 • 40 pacientë të shëruar

Shpërndarja sipas rretheve të rasteve të konfirmuara me COVID-19, datë: 29.03.2020

Qyteti Nr. i rasteve të konfirmuara Nr. i rasteve te vdekur
Tirana 121 5
Fieri 22 1
Durrësi 12 1
Korça 12
Vlora 5 1
Elbasani 5
Lushnja 4 1
Kavaja 4 1
Shkodër 5
Lezhë 5
Kruja 5
Puka 3
Tropojë 3
Has 2
Rrogozhina 2
Berat 1
Mirdita 1
TOTAL 212 10

Në 24 orët e fundit janë testuar 111 persona të dyshuar, prej të cilëve janë konfirmuar 15 raste të reja me COVID-19.

Deri në këto momente janë testuar 1436 raste të dyshuara dhe prej tyre janë të konfirmuar pozitivë me COVID-19, 212 raste.

Nga COVID-19 kanë humbur jetën deri tani 10 qytetarë.

Në shërbimin infektiv aktualisht janë 76 të shtruar. Prej tyre 6 janë në terapi intensive nga të cilët 4 janë të intubuar. Pjesa tjetër e të shtruarve në pavion janë në gjendje të stabilizuar deri në këto momente.

7 pacientë janë shëruar në 24 orët e fundit mes të cilëve 2 mjekë të spitalit “Shefqet Ndroqi”.
Në total 40 pacientë janë shëruar, të cilët pas testeve të kontrollit të kryer kanë rezultuar negativë.

Harta e të prekurve nga COVID-19 është shtrirë tashmë edhe në Mirditë dhe zgjerohet në Tiranë, Fier dhe Durrës, përveç rasteve të zbuluar për të cilat po kryhet hetimi epidemiologjik dhe ku po punohet me shumë intesitet nga epidemiologët për gjurmimin e kontakteve të rasteve pozitive dhe ndërprerjen e zinxhirit të transmetimit të infeksionit.

Eshtë hapur spitali i dytë COVID. Nga sot, spitali “Shefqet Ndroqi” është spitali i dytë COVID në vend pas atij të Shërbimit Infektiv në QSUT, ku do të trajtohen personat e prekur nga Koronavirusi COVID-19. Në Spitalin “Shefqet Ndroqi” është bērë një riorganizim i ambienteve, me një kapacitetet prej 190 shtretër, spitali do të vihet në dispozicion për përballimin e Pandemisë së shkaktuar nga COVID-19, ndërsa pacientët e këtij spitali janë zhvendosur në spitalin e Elbasanit.

Masat për shtimin e kapaciteteve dhe stokut të mjeteve mbrojtëse

Eshtë shtuar stoku për mjetet të mbrojtjes personale për stafet mjekësore, (blerje e qeverisë shqiptare në Turqi) të cilat po shpërndahen në të gjithë spitalet, duke mundësuar rritjen e sigurisë për personelin shëndetësor. Deri tani kanë mbërritur 15 ton me materiale te tilla në Shqipëri nëpërmjet linjës së korridorit të posaçëm të dedikuar nga Turqia për ardhjen e këtyre mallrave dhe në total ky furnizim do të jetë 26 ton, i financuar nga qeveria shqiptare. Janë materiale të mbrojtjes personale si: maska, veshjet speciale, syze, helmetat mbrojtëse dhe elemente të tjerë të cilat kanë të bëjnë me rritjen e sigurisë të mjekëve dhe infermierëve në përballje me COVID-19.

Ka nisur puna për rehabilitimin e spitalit karantinë. Spitali karantinë do të shërbejë për ata pacientë që përmirësohen, por kanë nevojë ende për t’u mbajtur nën vëzhgim dhe janë të hospitalizuar. Në këtë strukturë do të jenë rreth 100 shtretër, do të adaptohet, një farmaci, një depozitim i vendosjes së mbetjeve spitalore, një imazheri dhe laborator bazë. Do të bëhen edhe instalimet e oksigjenit në dhomat e caktuara, duke qenë se këtu do të shtrohen ato që janë në fazë shërimi, por do kenë asistencën e nevojshme. Kjo është pjesë e skenarit të katërt, pasi në skenarin e parë, të dytë dhe të tretë janë struktura të tjera në spitalet publike, ndërsa ky do të shërbejë si një spital-karantinë me një organizim të asistencës bazë mmjekësore.

Kanë nisur procedurat edhe për blerjen e 54 respiratorëve dhe po vijohet procedura për 100 respiratorë të tjerë, që do të mbërrijnë sipas një kalendari të mirëpërcaktuar.

2,5 miliard lekë janë alokuar nga qeveria shqiptare për sektorin e shëndetësisë në luftën kundër COVID-19.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju bën apel qytetarëve:

Mos shkoni menjëherë në spital!

Ministria ka vënë në dispozicion një linjë të gjelbër falas 0800 40 40 për çdo qytetar që kërkon informacon apo këshilla në lidhje me COVID-19. Kjo linjë do të shërbejë edhe për pacientët kronikë që të marrin informacion se si të lidhen me mjekun e familjes, se si mund të përfitojnë barnat me rimbursim dhe për cdo shqetësim tjetër që ata kanë.

Por është e rëndësishme të sqarohet se: Nëse qytetarët kanë shenja të sëmundjes dhe për rastet e urgjencave duhet të telefonohet numri unik i urgjencës kombëtare 127!

Qëndroni në shtëpi

Respektoni rregullat e distancimit social.

Respektoni rregullat e higjenës.

Akti Normativ “Për marrjen e masave të veçanta adminsitrative gjatë kohëzgjatjes së periudhës së infeksionit të shkaktuar nga COVID – 19”

Akti Normativ “Për marrjen e masave të veçanta administrative gjatë kohëzgjatjes së periudhës së infeksionit të shkaktuar nga COVID 19”

Vendimi i Këshillit të Ministrave “Për shpalljen e gjendjes së fatkeqësisë natyrore”

Masat e reja për të parandaluar përhapjen e COVID-19

 1. Situata ndërkombëtare për COVID-19 sipas ECDC-së është si më poshtë:
 • Në nivel global, janë raportuar në total 657 140 raste të konfirmuara me COVID-19, dhe vdekje në total janë 30 451.
 • Azi: 155 006 raste të konfimuara

6467 vdekje

 • Afrikë 3978 raste të konfirmuara

119 vdekje

 • Amerikë: 143 746 raste të konfirmuara

2543 vdekje

 • Oqeania : 4395 raste të konfirmuara

16 vdekje

 • Të tjera: 696 raste të konfirmuara

7 vdekje

Tabela 1. Numri i rasteve të konfirmuara deri në datën 29 mars 2020 sipas shteteve (sipas ECDC): https://www.ecdc.europa.eu/en/novel-coronavirus-china

Shteti Nr i rasteve të konfirmuara (29 mars 2020)
Kontinenti i Azisë 155 006
Kina 82342
Iran 35408
Republika e Koresë 9583
Turqi 7402
Izrael 3619
Malajzi 2320
Japoni 1693
Pakistani 1408
Tajland 1245
Arabia Saudite 1203
Indonezia 1155
Indi 979
Filipine 1075
Singapor 803
Katar 590
Bahrain 473
Irak 506
Emiratet e Bashkuara Arabe 468
Liban 412
Taivan 283
Kuvajt 235
Jordania 235
Kazakistan 229
Vietnam 223
Oman 152
Uzbekistan 133
Brunei 120
Sri Lanka 115
Kamboxhia 103
Mauritus 102
Afganistan 106
Palestina 97
Kyrgystan 84
Bangladeshi 48
Maldive 16
Mongolia 12
Laos 6
Miamare 8
Siria 5
Bhutan 4
Nepal 5
Timor-Leste 1
Raste të tjera 696
Rastet e tjera në një mjet transporti detar Japoni 696
Amerika 143 746
USA 124665
Kanada 5386
Brazili 3904
Ekuador 1835
Kili 1902
Panama 901
Meksika 848
Argjentina 745
Peru 671
Republika Domenikane 719
Kolumbia 608
Uruguai 304
Kosta Rika 295
Kuba 119
Venezuela 119
Hondurasi 110
Porto Riko 100
Bolivia 81
Trinidad dhe Tobago 74
Paraguaji 59
Guatemala 34
Aruba 28
Xhamajka 32
Barbado 26
Bermuda 22
Ishujt e Virxhinias 22
El Salvador 19
Dominica 11
Bahamas 11
Greenland 10
Grenada 9
Ishujt Kajman 8
Kuracao 8
Gujana 8
Haiti 8
Suriname 8
Antigua dhe Barbuda 7
Monserat 5
Ishujt Turks dhe Kaikos 5
Saint Lucia 4
Nikaragua 3
Sint Marten 3
Anguilla 2
Belize 2
Ishujt Britanik Virgin 2
Saint Kits dhe Nevis 2
Saint Vincent 1
Grenadines 1
Oqeania 4395
Australia 3809
Zelanda e re 476
Polinezia Franceze 34
Guam 55
Kaledonia e re 15
Fixhi 5
Papa new Guinea 1
Afrika 3978
Afrika e jugut 1187
Egjypt 536
Algjeria 409
Maroku 358
Tunizia 227
Burkina Faso 180
Gana 141
Cote d’lvoire 140
Senegali 130
Kameruni 99
Nigeria 97
Republika Demokratike e Kongo 58
Ruanda 60
Kenia 38
Uganda 30
Madagaskar 28
Togo 28
Zambia 28
Kongo 19
Etiopia 16
Xhibuti 15
Guinea Ekuatorit 13
Republika e Tanzanisë 13
Niger 10
Eswatini 9
Mali 9
Guinea 8
Mozambiku 8
Namibia 8
Gabon 7
Seychelles 7
Zimbabue 7
Benin 6
Kape verde 6
Republika e Afrikës qëndrore 6
Eritrea 6
Çad 5
Mauritania 5
Sudan 5
Angola 4
Gambia 3
Liberia 3
Somalia 3
Guinea – Bissau 2
Libia 1
Total 307 821

Grafiku 1. Shpërndarja e rasteve laboratorike të konfirmuara për COVID19 sipas kontinenteve (përveç Kinës), 29. 03. 2020

Harta e shpërndarjes gjeografike të COVID-19 në botë

 1. Situata në Europë dhe sipas ECDC–së është si më poshtë:
 • Europë: 349 319 raste të konfirmuara
  • 21 291 vdekje

Tabela 2. Numri i rasteve të konfirmuara deri në datën 29 mars 2020 sipas shteteve te Europës (sipas ECDC): https://www.ecdc.europa.eu/en/novel-coronavirus-china

Shteti Nr i rasteve të konfirmuara (29 mars 2020)
Europa 349 319
Italia 92 472
Spanja 72 248
Gjermania 52 547
Franca 37 575
Anglia 17 089
Zvicra 13 152
Hollanda 9 762
Belgjika 9 134
Austria 8 291
Portugalia 5 170
Norvegjia 3 845
Suedia 3 447
Çekia 2 663
Irlanda 2 415
Danimarka 2 201
Luksemburg 1 831
Polonia 1 638
Rumania 1 452
Rusia 1 264
Finlanda 1 218
Greqia 1 061
Islanda 963
Sllovenia 691
Serbia 659
Kroacia 657
Estonia 640
Armenia 424
Hungaria 408
Lituania 394
Bullgaria 331
Ukraina 311
Andora 308
Letoni 305
Sllovakia a 295
Bosnje –Hercegovin 257
Maqedonia e Veriut 241
Moldavia 231
San Marino 224
Shqipëria 197
Azerbaxhan 182
Qipro 179
Ishujt Faroe 155
Malta 139
Bjellorusia 94
Kosova 86
Gjeorgjia 85
Mali i zi 84
Xhersi 61
Litenshtein 61
Gjibraltar 56
Monako 43
Guemsey 39
Isle of Man 32
Vatikani 6

Grafiku 2. Shpërndarja e rasteve të konfirmuara në laborator të COVID19 në vendet e BE, EEA dhe Mbretërinë e Bashkuar, 28 Mars 2020.

Harta e shpërndarjes gjeografike të COVID-19 në Europë

 1. Situata e COVID-19 në Itali datë 29.03.2020 sipas rajoneve të saj bazuar në site e Ministrisë së Shëndetësisë Itali: http://www.salute.gov.it/portale/home.html

 • 73880 rastet aktualisht të konfirmuara
 • 10779 vdekje
 • 13030 pacientë të shëruar
 • 3906 në terapi intensive
 • 42558 në izolim në shtëpi

Shpërndarja sipas rajoneve rasteve të cilat janë aktualisht pozitive ndaj COVID-19:

Rajonet

Rastet aktuale

të konfirmuara

Lombardia 25392
Emilia Romanja 10535
Veneto 7251
Piemonte 7268
Marche 3160
Toskana 3786
Liguria 2279
Lazio 2362
Campania 1556
Trento 1293
Puglia 1432
Siçili 1330
Fruli 1141
Abruzzo 1169
Bolzano 1034
Umbria 897
Valle d’Aosta 539
Sardenja 582
Kalabria 577
Bazilikata 197
Molise 100

Harta e shpërndarjes gjeografike sipas rajoneve të COVID-19 në Itali:

Bazuar në Rekomandimet e OBSH-së, MSHMS këshillon qytetarët për shtimin e masave të higjienës dhe ndjekjen e rregullave të mëposhtme:

 • Shmangia e kontaktit të ngushtë me njerëzit që vuajnë nga infeksione akute të rrugëve të frymëmarrjes.
 • Larja e shpeshtë e duarve, veçanërisht pas kontaktit të drejtpërdrejtë me njerëzit e sëmurë ose mjedisin e tyre.
 • Shmangia e kontaktit të pambrojtur me kafshët (qofshin ato shtëpiake apo të egra).
 • Personat me simptoma të infeksioneve akute të rrugëve të frymëmarrjes duhet të praktikojnë higjienën respiratore të lidhur me kollën (ruajtja e distancës, mbulimi me shami / letër ose rroba kur teshtijnë apo kolliten, larjen e duarve).
 • Brenda mjediseve të kujdesit shëndetësor, forconi praktikat standard të parandalimit të infeksionit dhe kontrollit në spitale, veçanërisht në shërbimet e urgjencës.

Informacion i përditësuar për Koronavirusin COVID_19 - 28.03.2020

Situata në vendin tonë sipas MSHMS

Në vendin tonë deri më sot (28.03.2020) janë testuar 1325 raste të dyshuara për COVID-19 të cilat kanë rezultuar:

 • 197 raste të konfirmuara
 • 10 pacientë kanë ndëruar jetë
 • 33 pacientë të shëruar

Shpërndarja sipas rretheve të rasteve të konfirmuara me COVID-19, datë: 28.03.2020

Qyteti Nr. i rasteve të konfirmuara Nr. i rasteve te vdekur
Tirana 113 5
Fieri 21 1
Durrësi 11 1
Korça 12
Vlora 5 1
Elbasani 5
Lushnja 4 1
Kavaja 4 1
Shkodër 4
Lezhë 4
Kruja 3
Puka 3
Tropojë 3
Has 2
Rrogozhina 2
Berat 1
TOTAL 197 10

Në 24 orët e fundit janë testuar 79 persona të dyshuar, prej të cilëve janë konfirmuar 11 raste të reja me COVID-19.

Gjatë 24 orëve të fundit kanë ndërruar jetë dy pacientë në spitalin Infektiv, një 67 vjecar nga Tirana dhe një 72-vjeçare nga Vlora dhe në total numri i presonave që kanë nderuar jetë nga COVID-19 deri tani është 10.

Në shërbimin infektiv aktualisht janë 74 të shtruar dhe prej tyre 4 janë në terapi intensive. Pjesa tjetër e të shtruarve në pavion janë në gjendje të stabilizuar deri në këto momente.

Deri tani janë shëruar 33 pacientë, të cilët pas testeve të kontrollit kanë rezultuar negativë. Shkon në 6 numri i stafit mjekësor të prekur nga COVID-19 që tashmë janë shëruar, prej të cilëve 4 mjekë dhe infermierë të shëruar sot. Por stafi do të vijojë të jetë i vetëkarantinuar edhe për një periudhë 14-ditore.

Vazhdon puna në terren për identifikimin e rasteve të reja dhe gjurmimin e kontakteve të rasteve të konfirmuara pozitive. Epidemiologët në çdo njësi vendore të kujdesit shëndetësor, janë në terren për të identifikuar në kohë kontaktet, pas verifikimit të rasteve të dyshuara.

ISHP po vijon me testimin e rasteve të dyshuara për ndërprerjen e zinxhirit të transmetimit të infeksionit.

Masat për shtimin e kapaciteteve dhe stokut të mjeteve mbrojtëse

Eshtë shtuar stoku për mjetet të mbrojtjes personale për stafet mjekësore, (blerje e qeverisë shqiptare në Turqi) të cilat po shpërndahen në të gjithë spitalet, duke mundësuar rritjen e sigurisë për personelin shëndetësor. Deri tani kanë mbërritur 15 ton me materiale te tilla në Shqipëri nëpërmjet linjës së korridorit të posaçëm të dedikuar nga Turqia për ardhjen e këtyre mallrave dhe në total ky furnizim do të jetë 26 ton, i financuar nga qeveria shqiptare. Janë materiale të mbrojtjes personale si: maska, veshjet speciale, syze, helmetat mbrojtëse dhe elemente të tjerë të cilat kanë të bëjnë me rritjen e sigurisë të mjekëve dhe infermierëve në përballje me CCOVID-19.

Ka nisur puna për rehabilitimin e spitalit karantinë. Spitali karantinë do të shërbejë për ata pacientë që përmirësohen, por kanë nevojë ende për t’u mbajtur nën vëzhgim dhe janë të hospitalizuar. Në këtë strukturë do të jenë rreth 100 shtretër, do të adaptohet, një farmaci, një depozitim i vendosjes së mbetjeve spitalore, një imazheri dhe laborator bazë. Do të bëhen edhe instalimet e oksigjenit në dhomat e caktuara, duke qenë se këtu do të shtrohen ato që janë në fazë shërimi, por do kenë asistencën e nevojshme. Kjo është pjesë e skenarit të katërt, pasi në skenarin e parë, të dytë dhe të tretë janë struktura të tjera në spitalet publike, ndërsa ky do të shërbejë si një spital-karantinë me një organizim të asistencës bazë mmjekësore.

Kanë nisur procedurat edhe për blerjen e 54 respiratorëve dhe po vijohet procedura për 100 respiratorë të tjerë, që do të mbërrijnë sipas një kalendari të mirëpërcaktuar.

2,5 miliard lekë janë alokuar nga qeveria shqiptare për sektorin e shëndetësisë në luftën kundër COVID-19.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju bën apel qytetarëve:

Mos shkoni menjëherë në spital!

Ministria ka vënë në dispozicion një linjë të gjelbër falas 0800 40 40 për çdo qytetar që kërkon informacon apo këshilla në lidhje me COVID-19. Kjo linjë do të shërbejë edhe për pacientët kronikë që të marrin informacion se si të lidhen me mjekun e familjes, se si mund të përfitojnë barnat me rimbursim dhe për cdo shqetësim tjetër që ata kanë.

Por është e rëndësishme të sqarohet se: Nëse qytetarët kanë shenja të sëmundjes dhe për rastet e urgjencave duhet të telefonohet numri unik i urgjencës kombëtare 127!

Qëndroni në shtëpi

Respektoni rregullat e distancimit social.

Respektoni rregullat e higjenës.

Akti Normativ “Për marrjen e masave të veçanta adminsitrative gjatë kohëzgjatjes së periudhës së infeksionit të shkaktuar nga COVID – 19”

Akti Normativ “Për marrjen e masave të veçanta administrative gjatë kohëzgjatjes së periudhës së infeksionit të shkaktuar nga COVID 19”

Vendimi i Këshillit të Ministrave “Për shpalljen e gjendjes së fatkeqësisë natyrore”

Masat e reja për të parandaluar përhapjen e COVID-19

Situata ndërkombëtare për COVID-19 sipas ECDC-së është si më poshtë:

 • Në nivel global, janë raportuar në total 591 971 raste të konfirmuara me COVID-19, dhe vdekje në total janë 27 090.
 • Azi: 147 643 raste të konfimuara

6241 vdekje

 • Afrikë 3606 raste të konfirmuara

95 vdekje

 • Amerikë: 121 296 raste të konfirmuara

2097 vdekje

 • Oqeania : 3896 raste të konfirmuara

14 vdekje

 • Të tjera: 696 raste të konfirmuara

7 vdekje

Tabela 1. Numri i rasteve të konfirmuara deri në datën 28 mars 2020 sipas shteteve (sipas ECDC): https://www.ecdc.europa.eu/en/novel-coronavirus-china

Shteti Nr i rasteve të konfirmuara (28 mars 2020)
Kontinenti i Azisë 147 643
Kina 82213
Iran 32332
Republika e Koresë 9478
Turqi 5698
Izrael 3035
Malajzi 2161
Japoni 1499
Pakistani 1197
Tajland 1136
Arabia Saudite 1104
Indonezia 1046
Indi 873
Filipine 803
Singapor 732
Katar 562
Bahrain 466
Irak 458
Emiratet e Bashkuara Arabe 405
Liban 391
Taivan 267
Kuvajt 225
Jordania 212
Kazakistan 193
Vietnam 169
Oman 131
Brunei 115
Sri Lanka 106
Uzbekistan 104
Kamboxhia 102
Mauritus 94
Afganistan 91
Palestina 91
Kyrgystan 58
Bangladeshi 48
Maldive 14
Mongolia 11
Laos 6
Miamare 5
Siria 5
Bhutan 3
Nepal 3
Timor-Leste 1
Raste të tjera 696
Rastet e tjera në një mjet transporti detar Japoni 696
Amerika 121 296
USA 104686
Kanada 4689
Brazili 3417
Ekuador 1627
Kili 1610
Panama 786
Meksika 717
Argjentina 690
Peru 635
Republika Domenikane 581
Kolumbia 539
Kosta Rika 263
Uruguai 238
Venezuela 119
Hondurasi 95
Kuba 80
Bolivia 74
Trinidad dhe Tobago 66
Porto Riko 64
Paraguaji 56
Guatemala 32
Aruba 28
Xhamajka 26
Barbado 24
Ishujt e Virxhinias 19
Bermuda 17
El Salvador 13
Dominica 11
Bahamas 9
Greenland 9
Ishujt Kajman 8
Kuracao 8
Haiti 8
Suriname 8
Antigua dhe Barbuda 7
Grenada 7
Gujana 5
Monserat 5
Saint Lucia 3
Sint Marten 3
Belize 2
Ishujt Britanik Virgin 2
Nikaragua 2
Saint Kits dhe Nevis 2
Anguilla 2
Ishujt Turks dhe Kaikos 2
Saint Vincent 1
Grenadines 1
Oqeania 3896
Australia 3378
Zelanda e re 416
Polinezia Franceze 30
Guam 51
Kaledonia e re 15
Fixhi 5
Papa new Guinea 1
Afrika 3606
Afrika e jugut 1170
Egjypt 495
Maroku 345
Algjeria 305
Tunizia 227
Burkina Faso 146
Gana 137
Senegali 119
Cote d’lvoire 101
Kameruni 88
Nigeria 81
Republika Demokratike e Kongo 58
Ruanda 54
Kenia 31
Togo 25
Madagaskar 24
Etiopia 16
Zambia 16
Uganda 14
Xhibuti 13
Guinea Ekuatorit 13
Republika e Tanzanisë 13
Niger 10
Eswatini 9
Namibia 8
Gabon 7
Mozambiku 7
Seychelles 7
Benin 6
Eritrea 6
Kape verde 5
Republika e Afrikës qëndrore 5
Guinea 5
Çad 5
Zimbabue 5
Mali 4
Angola 4
Kongo 4
Liberia 3
Mauritania 3
Sudan 3
Gambia 3
Somalia 3
Guinea – Bissau 2
Libia 1
Total 277 137

Grafiku 1. Shpërndarja e rasteve laboratorike të konfirmuara për COVID19 sipas kontinenteve (përveç Kinës), 28. 03. 2020

Harta e shpërndarjes gjeografike të COVID-19 në botë

Situata në Europë dhe sipas ECDC–së është si më poshtë:

 • Europë: 314 834 raste të konfirmuara
  • 18 636 vdekje

Tabela 2. Numri i rasteve të konfirmuara deri në datën 28 mars 2020 sipas shteteve te Europës (sipas ECDC): https://www.ecdc.europa.eu/en/novel-coronavirus-china

Shteti Nr i rasteve të konfirmuara (28 mars 2020)
Europa 150 463
Italia 86 498
Spanja 64 059
Gjermania 48 582
Franca 32 964
Anglia 14 543
Zvicra 12 104
Hollanda 8 603
Austria 7 697
Belgjika 7 284
Portugalia 4 268
Norvegjia 3 581
Suedia 3 046
Çekia 2 279
Danimarka 2 046
Irlanda 2 121
Luksemburg 1 605
Polonia 1 389
Rumania 1 292
Rusia 1 036
Finlanda 1 025
Greqia 966
Islanda 890
Sllovenia 632
Kroacia 586
Estonia 575
Serbia 457
Armenia 372
Lituania 358
Hungaria 343
Sllovakia 295
Bullgaria 293
Letoni 280
Andora 267
Bosnje –Hercegovina 229
San Marino 223
Maqedonia e Veriut 219
Ukraina 218
Moldavia 199
Shqipëria 186
Azerbaxhan 165
Qipro 162
Ishujt Faroe 144
Malta 139
Bjellorusia 94
Kosova 86
Gjeorgjia 81
Mali i zi 75
Litenshtein 60
Gjibraltar 55
Guemsey 36
Monako 42
Xhersi 52
Isle of Man 29
Vatikani 5

Grafiku 2. Shpërndarja e rasteve të konfirmuara në laborator të COVID19 në vendet e BE, EEA dhe Mbretërinë e Bashkuar, 28 Mars 2020.

Harta e shpërndarjes gjeografike të COVID-19 në Europë

Situata e COVID-19 në Itali datë 28.03.2020 sipas rajoneve të saj bazuar në site e Ministrisë së Shëndetësisë Itali: http://www.salute.gov.it/portale/home.html

 • 70065 rastet aktualisht të konfirmuara
 • 10023 vdekje
 • 12384 pacientë të shëruar
 • 3856 në terapi intensive
 • 39533 në izolim në shtëpi

Shpërndarja sipas rajoneve rasteve të cilat janë aktualisht pozitive ndaj COVID-19:

Rajonet

Rastet aktuale

të konfirmuara

Lombardia 24509
Emilia Romanja 9964
Veneto 6913
Piemonte 6851
Marche 2999
Toskana 3511
Liguria 2086
Lazio 2181
Campania 1407
Trento 1234
Puglia 1358
Siçili 1242
Fruli 1120
Abruzzo 1027
Bolzano 929
Umbria 824
Valle d’Aosta 468
Sardenja 569
Kalabria 523
Bazilikata 178
Molise 98

Harta e shpërndarjes gjeografike sipas rajoneve të COVID-19 në Itali:

Bazuar në Rekomandimet e OBSH-së, MSHMS këshillon qytetarët për shtimin e masave të higjienës dhe ndjekjen e rregullave të mëposhtme:

 • Shmangia e kontaktit të ngushtë me njerëzit që vuajnë nga infeksione akute të rrugëve të frymëmarrjes.
 • Larja e shpeshtë e duarve, veçanërisht pas kontaktit të drejtpërdrejtë me njerëzit e sëmurë ose mjedisin e tyre.
 • Shmangia e kontaktit të pambrojtur me kafshët (qofshin ato shtëpiake apo të egra).
 • Personat me simptoma të infeksioneve akute të rrugëve të frymëmarrjes duhet të praktikojnë higjienën respiratore të lidhur me kollën (ruajtja e distancës, mbulimi me shami / letër ose rroba kur teshtijnë apo kolliten, larjen e duarve).
 • Brenda mjediseve të kujdesit shëndetësor, forconi praktikat standard të parandalimit të infeksionit dhe kontrollit në spitale, veçanërisht në shërbimet e urgjencës.

Informacion i përditësuar për Koronavirusin COVID_19 - 27.03.2020

27 mars 2020/ Informacion i përditësuar për koronavirusin COVID-19

Situata në vendin tonë sipas MSHMS

Në vendin tonë deri më sot (27.03.2020) janë testuar 1246 raste të dyshuara për COVID-19 të cilat kanë rezultuar:

 • 186 raste të konfirmuar
 • 8 pacientë kanë ndëruar jetë
 • 31 pacientë të shëruar

Shpërndarja sipas rretheve të rasteve të konfirmuara me COVID-19, datë: 27.03.2020

Qyteti Nr. i rasteve të konfirmuara Nr. i rasteve te vdekur
Tirana 107 4
Fieri 20 1
Durrësi 11 1
Korça 12
Vlora 5
Kavaja 4 1
Lushnja 4 1
Rrogozhina 2
Elbasani 5
Shkodër 4
Has 2
Lezhë 4
Berat 1
Tropojë 2
Kruja 1
Puka 2
TOTAL 186 8

Në 24 orët e fundit janë testuar 102 persona të dyshuar, prej të cilëve janë konfirmuar 12 raste të reja me COVID-19.

Gjatë orëve të mbrëmjes së djeshme dhe në mëngjesin e sotëm kanë ndërruar jetë dy pacientë – një 85 vjeçare nga Tirana dhe një 66-vjeçar nga Fieri të konfirmuar me COVID-19 në spitalin infektiv. Për fat të keq, shkon në 8 numri i personave që kanë ndërruar jetë nga COVID-19. Ministria e Shëndetësisë i shpreh ngushëllimet familjarëve të të ndjerëve në këtë moment të vështirë.

Në shërbimin infektiv aktualisht janë 77 të shtruar dhe prej tyre 5 janë në terapi intensive. Pjesa tjetër e të shtruarve në pavion janë në gjendje të stabilizuar deri në këto momente.

Harta e të prekurve nga COVID-19 është shtrirë tashmë edhe në Pukë dhe zgjerohet në Tiranë, Korçë, Fier, Shkodër dhe Durrës, përveç rasteve të zbuluar për të cilat po kryhet hetimi epidemiologjik dhe ku po punohet me shumë intesitet nga epidemiologët për gjurmimin e kontakteve të rasteve pozitive dhe ndërprerjen e zinxhirit të transmetimit të infeksionit.

Deri tani kemi një mjek dhe një infermier të shëruar dhe në total janë 31 të shëruar, pas testeve të kontrollit të kryera kanë rezultuar negativë.

Masat për shtimin e kapaciteteve dhe stokut të mjeteve mbrojtëse

Eshtë shtuar stoku për mjetet të mbrojtjes personale për stafet mjekësore, (blerje e qeverisë shqiptare në Turqi) të cilat po shpërndahen në të gjithë spitalet, duke mundësuar rritjen e sigurisë për personelin shëndetësor. Ditën e sotme ka mbërritur në vendin tonë një tjetër furnizim prej 8 ton me mjete mbrojtese presonale. Deri tani kanë mbërritur 15 ton me materiale te tilla në Shqipëri nëpërmjet linjës së korridorit të posaçëm të dedikuar nga Turqia për ardhjen e këtyre mallrave dhe në total ky furnizim do të jetë 26 ton, i financuar nga qeveria shqiptare. Janë materiale të mbrojtjes personale si: maska, veshjet speciale, syze, helmetat mbrojtëse dhe elemente të tjerë të cilat kanë të bëjnë me rritjen e sigurisë të mjekëve dhe infermierëve në përballje me COVID-19.

Po behet gati ngritja e një strukture të re, një spital karantinë për rastet jo të rënda.
Spitali karantinë do të shërbejë për ata pacientë që përmirësohen, por kanë nevojë ende për t’u mbajtur nën vëzhgim dhe janë të hospitalizuar. Në këtë strukturë do të jenë rreth 100 shtretër, do të adaptohet, një farmaci, një depozitim i vendosjes së mbetjeve spitalore, një imazheri dhe laborator bazë. Do të bëhen edhe instalimet e oksigjenit në dhomat e caktuara, duke qenë se këtu do të shtrohen ato që janë në fazë shërimi, por do kenë asistencën e nevojshme.
Kjo është pjesë e skenarit të katërt, pasi në skenarin e parë, të dytë dhe të tretë janë struktura të tjera në spitalet publike, ndërsa ky do të shërbejë si një spital-karantinë me një organizim të asistencës bazë mjekësore.

Po lidhet kontrata për blerjen e 54 respiratorëve dhe po vijohet procedura për 100 respiratorë të tjerë, që do të mbërrijnë sipas një kalendari të mirëpërcaktuar.

2,5 miliard lekë janë alokuar nga qeveria shqiptare për sektorin e shëndetësisë në luftën kundër COVID-19.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju bën apel qytetarëve:

Mos shkoni menjëherë në spital!

Ministria ka vënë në dispozicion një linjë të gjelbër falas 0800 40 40 për çdo qytetar që kërkon informacon apo këshilla në lidhje me COVID-19. Kjo linjë do të shërbejë edhe për pacientët kronikë që të marrin informacion se si të lidhen me mjekun e familjes, se si mund të përfitojnë barnat me rimbursim dhe për cdo shqetësim tjetër që ata kanë.

Por është e rëndësishme të sqarohet se: Nëse qytetarët kanë shenja të sëmundjes dhe për rastet e urgjencave duhet të telefonohet numri unik i urgjencës kombëtare 127!

Qëndroni në shtëpi

Respektoni rregullat e distancimit social.

Respektoni rregullat e higjenës.

Akti Normativ “Për marrjen e masave të veçanta adminsitrative gjatë kohëzgjatjes së periudhës së infeksionit të shkaktuar nga COVID – 19”

Akti Normativ “Për marrjen e masave të veçanta administrative gjatë kohëzgjatjes së periudhës së infeksionit të shkaktuar nga COVID 19”

Vendimi i Këshillit të Ministrave “Për shpalljen e gjendjes së fatkeqësisë natyrore”

Masat e reja për të parandaluar përhapjen e COVID-19

Situata ndërkombëtare për COVID-19 sipas ECDC-së është si më poshtë:

 • Në nivel global, janë raportuar në total 528 025 raste të konfirmuara me COVID-19, dhe vdekje në total janë 23 672.
 • Azi: 140 654 raste të konfimuara

6041 vdekje

 • Afrikë 3141 raste të konfirmuara

78 vdekje

 • Amerikë: 100 174 raste të konfirmuara

1519 vdekje

 • Oqeania : 3604 raste të konfirmuara

14 vdekje

 • Të tjera: 696 raste të konfirmuara

7 vdekje

Tabela 1. Numri i rasteve të konfirmuara deri në datën 27 mars 2020 sipas shteteve (sipas ECDC): https://www.ecdc.europa.eu/en/novel-coronavirus-china

Shteti Nr i rasteve të konfirmuara (27 mars 2020)
Kontinenti i Azisë 140 654
Kina 82079
Iran 29406
Republika e Koresë 9332
Turqi 3629
Izrael 2666
Malajzi 2031
Japoni 1364
Pakistani 1197
Tajland 1136
Arabia Saudite 1012
Indonezia 893
Indi 724
Singapor 594
Filipine 707
Katar 549
Bahrain 458
Irak 382
Liban 368
Emiratet e Bashkuara Arabe 333
Taivan 252
Kuvajt 208
Jordania 172
Vietnam 153
Kazakistan 120
Brunei 114
Oman 109
Sri Lanka 106
Kamboxhia 98
Palestina 84
Uzbekistan 83
Mauritus 81
Afganistan 75
Bangladeshi 48
Kyrgystan 44
Maldive 13
Mongolia 11
Laos 6
Miamare 5
Siria 5
Bhutan 3
Nepal 3
Timor-Leste 1
Raste të tjera 696
Rastet e tjera në një mjet transporti detar Japoni 696
Amerika 100 174
USA 85991
Kanada 4018
Brazili 2915
Ekuador 1403
Kili 1306
Panama 674
Argjentina 589
Meksika 585
Peru 580
Kolumbia 491
Republika Domenikane 488
Uruguai 238
Kosta Rika 231
Venezuela 107
Kuba 67
Hondurasi 67
Trinidad dhe Tobago 65
Bolivia 61
Paraguaji 52
Aruba 28
Xhamajka 26
Guatemala 25
Barbado 24
Ishujt e Virxhinias 17
Bermuda 15
El Salvador 13
Dominica 11
Bahamas 9
Haiti 8
Suriname 8
Antigua dhe Barbuda 7
Kuracao 7
Grenada 7
Ishujt Kajman 6
Greenland 6
Gujana 5
Monserat 5
Saint Lucia 3
Anguilla 2
Belize 2
Ishujt Britanik Virgin 2
Nikaragua 2
Saint Kits dhe Nevis 2
Sint Marten 2
Ishujt Turks dhe Kaikos 2
Saint Vincent 1
Grenadines 1
Oqeania 3604
Australia 3166
Zelanda e re 338
Polinezia Franceze 30
Guam 49
Kaledonia e re 15
Fixhi 5
Papa new Guinea 1
Afrika 3141
Afrika e jugut 927
Egjypt 456
Algjeria 305
Maroku 275
Tunizia 173
Burkina Faso 146
Gana 132
Senegali 105
Cote d’lvoire 96
Kameruni 88
Nigeria 65
Republika Demokratike e Kongo 54
Ruanda 50
Kenia 31
Togo 24
Madagaskar 23
Xhibuti 18
Uganda 14
Zambia 14
Republika e Tanzanisë 13
Guinea Ekuatorit 12
Etiopia 12
Niger 10
Namibia 8
Gabon 7
Mozambiku 7
Seychelles 7
Benin 6
Eritrea 6
Eswatini 6
Kape verde 5
Republika e Afrikës qëndrore 5
Guinea 5
Çad 5
Kongo 4
Mali 4
Angola 3
Gambia 3
Liberia 3
Mauritania 3
Sudan 3
Zimbabue 3
Somalia 2
Guinea – Bissau 2
Libia 1
Total 248 269

Grafiku 1. Shpërndarja e rasteve laboratorike të konfirmuara për COVID19 sipas kontinenteve (përveç Kinës), 27. 03. 2020

Harta e shpërndarjes gjeografike të COVID-19 në botë

Situata në Europë dhe sipas ECDC–së është si më poshtë:

 • Europë: 279 756 raste të konfirmuara
  • 16 013 vdekje

Tabela 2. Numri i rasteve të konfirmuara deri në datën 27 mars 2020 sipas shteteve te Europës (sipas ECDC): https://www.ecdc.europa.eu/en/novel-coronavirus-china

Shteti Nr i rasteve të konfirmuara (27 mars 2020)
Europa 150 463
Italia 80 539
Spanja 56 188
Gjermania 42 288
Franca 29 155
Anglia 11 658
Zvicra 10 714
Hollanda 7 431
Austria 7 029
Belgjika 6 235
Portugalia 3 544
Norvegjia 3 156
Suedia 2 806
Çekia 2 062
Danimarka 1 877
Irlanda 1 819
Luksemburg 1 453
Polonia 1 221
Rumania 1 029
Finlanda 958
Greqia 892
Rusia 840
Islanda 802
Sllovenia 577
Estonia 538
Kroacia 495
Serbia 384
Armenia 329
Hungaria 300
Lituania 299
Bullgaria 264
Letoni 244
Sllovakia 226
Andora 224
San Marino 218
Maqedonia e Veriut 201
Bosnje –Hercegovina 181
Moldavia 177
Shqipëria 174
Ukraina 156
Qipro 146
Ishujt Faroe 140
Malta 134
Azerbaxhan 122
Bjellorusia 86
Gjeorgjia 79
Kosova 79
Mali i zi 67
Litenshtein 56
Gjibraltar 35
Guemsey 34
Monako 33
Xhersi 32
Isle of Man 26
Vatikani 5

Grafiku 2. Shpërndarja e rasteve të konfirmuara në laborator të COVID19 në vendet e BE, EEA dhe Mbretërinë e Bashkuar, 27 Mars 2020.

Harta e shpërndarjes gjeografike të COVID-19 në Europë

Situata e COVID-19 në Itali datë 27.03.2020 sipas rajoneve të saj bazuar në site e Ministrisë së Shëndetësisë Itali: http://www.salute.gov.it/portale/home.html

 • 66414 rastet aktualisht të konfirmuara
 • 9134 vdekje
 • 10950 pacientë të shëruar
 • 3612 në terapi intensive
 • 36653 në izolim në shtëpi

Shpërndarja sipas rajoneve rasteve të cilat janë aktualisht pozitive ndaj COVID-19:

 1. Lombardia 23895 raste
 2. Emilia Romanja 9361 raste
 3. Veneto 6648 raste
 4. Piemonte 6347 raste
 5. Marche 2850 raste
 6. Toskana 3170 raste
 7. Liguria 2060 raste
 8. Lazio 2013 raste
 9. Campania 1292 raste
 10. Trento 1164 raste
 11. Puglia 1236 raste
 12. Siçili 1158 raste
 13. Fruli 1027 raste
 14. Abruzzo 925 raste
 15. Bolzano 833 raste
 16. Umbria 824 raste
 17. Valle d’Aosta 413 raste
 18. Sardenja 496 raste
 19. Kalabri 469 raste
 20. Basilikata 147 raste
 21. Molise 86 raste

Harta e shpërndarjes gjeografike sipas rajoneve të COVID-19 në Itali:

Bazuar në Rekomandimet e OBSH-së, MSHMS këshillon qytetarët për shtimin e masave të higjienës dhe ndjekjen e rregullave të mëposhtme:

 • Shmangia e kontaktit të ngushtë me njerëzit që vuajnë nga infeksione akute të rrugëve të frymëmarrjes.
 • Larja e shpeshtë e duarve, veçanërisht pas kontaktit të drejtpërdrejtë me njerëzit e sëmurë ose mjedisin e tyre.
 • Shmangia e kontaktit të pambrojtur me kafshët (qofshin ato shtëpiake apo të egra).
 • Personat me simptoma të infeksioneve akute të rrugëve të frymëmarrjes duhet të praktikojnë higjienën respiratore të lidhur me kollën (ruajtja e distancës, mbulimi me shami / letër ose rroba kur teshtijnë apo kolliten, larjen e duarve).
 • Brenda mjediseve të kujdesit shëndetësor, forconi praktikat standard të parandalimit të infeksionit dhe kontrollit në spitale, veçanërisht në shërbimet e urgjencës.

Informacion i përditësuar për Koronavirusin COVID_19 - 26.03.2020

26 Mars 2020/ Situata e përditësuar për koronavirusin COVID-19

Situata në vendin tonë sipas MSHMS

Në vendin tonë deri më sot (26.03.2020) janë testuar 1144 raste të dyshuara për COVID-19 të cilat kanë rezultuar:

 • 174 raste të konfirmuar
 • 6 persona kanë ndëruar jetë
 • 17 pacientë të shëruar

Shpërndarja sipas rretheve të rasteve të konfirmuara me COVID-19, datë: 26.03.2020

Qyteti Nr. i rasteve të konfirmuara Nr. i rasteve te vdekur
Tirana 102 3
Fieri 18
Durrësi 10 1
Korça 11
Vlora 5
Kavaja 4 1
Lushnja 4 1
Rrogozhina 2
Elbasani 3
Shkodër 3
Has 2
Lezhë 4
Berat 1
Tropojë 2
Kruja 1
TOTAL 174 6

Në 24 orët e fundit janë konfirmuar 28 raste të reja me COVID-19 dhe janë kryer 103 testime.

Gjatë mbrëmjes së djeshme ndërroi jetë një paciente 71-vjeçare nga Tirana, e konfirmuar me COVID-19, e shtruar në spitalin Infektiv, në terapi intensive, në frymëmarrje të drejtuar (respirator). Pavarësisht përpjekjeve të mjekëve, 71-vjeçarja me hipertension, e shtruar prej 7 ditësh në spitalin Infektiv, nuk arriti të mbijetojë. 71-vjeçarja është viktima e gjashtë e prekur nga COVID-19 në Shqipëri.

Në shërbimin infektiv aktualisht janë 73 të shtruar dhe prej tyre 3 raste janë në terapi itensive 2 janë të intubuar. Ndërsa pjesa tjetër e të shtruarve në pavion janë në gjendje të stabilizuar deri në këto momente.

Harta e të prekurve nga COVID-19 është shtrirë tashmë edhe në Tropojë dhe zgjerohet në Tiranë, Korçë, Fier, Durrës, Lezhë, Elbasan, përveç rasteve të zbuluar për të cilat po kryhet hetimi epidemiologjik dhe ku po punohet me shumë intesitet nga epidemiologët për gjurmimin e kontakteve të rasteve pozitive dhe ndërprerjen e zinxhirit të transmetimit të infeksionit.

Nga të prekurit, rezultojnë 4 raste pozitive të moshës pediatrike, kontakte të rasteve pozitive, janë pa shenja klinike dhe në gjendje të mirë shëndetësore.

ISHP ka rritur gamën e testimeve po vijon me testimin e rasteve të dyshuara për ndërprerjen e zinxhirit të transmetimit të infeksionit.

Masat për shtimin e kapaciteteve dhe stokut të mjeteve mbrojtëse

Po behet gati ngritja e një strukture të re, një spital karantinë për rastet jo të rënda.
Ditën e sotme Kryeministri Rama, Ministrja Manastirliu dhe ministri Ahmetaj inspektuan strukturën e cila do të përshatet si spital-karantinë. Spitali karantinë do të shërbejë për ata pacientë që përmirësohen por kanë nevojë ende për t’u mbajtur nën vëzhgim dhe janë të hospitalizuar.
Në këtë strukturë do të jenë rreth 100 shtretër, do të adaptohet, një farmaci, një depozitim i vendosjes së mbetjeve spitalore, një imazheri dhe laborator bazë. Do të bëhen edhe instalimet e oksigjenit në dhomat e caktuara, duke qenë se këtu do të shtrohen ato që janë në fazë shërimi, por do kenë asistencën e nevojshme.

Kjo është pjesë e skenarit të katërt, pasi në skenarin e parë, të dytë dhe të tretë janë struktura të tjera në spitalet publike, ndërsa ky do të shërbejë si një spital-karantinë me një organizim të asistencës bazë mjekësore.

Eshtë shtuar stoku me një sasi prej 50 mijë mjetesh të mbrojtjes personale për stafet mjekësore, (blerje e qeverisë shqiptare në Turqi) të cilat po shpërndahen në të gjithë spitalet, duke mundësuar rritjen e sigurisë për personelin shëndetësor.

Gjithashtu është arritur të sigurohet rritja e stokut me 25 mijë maska ffp2/ffp3 dhe në vazhdim pritet furnizimi me 140 mijë maska ffp2/ffp3 dhe po planifikohet krijimi i një stoku me plus 200 mijë maskash specifike ffp2/ffp3. Nërkohë kemi në dispozicion një sasi stoku mbi 500 mijë maska të thjeshta dhe kirurgjikale si dhe rreth 650 mijë doreza sterile dhe josterile.

Po lidhet kontrata për blerjen e 54 respiratorëve dhe po vijohet procedura për 100 respiratorë të tjerë, që do të mbërrijnë sipas një kalendari të mirëpërcaktuar.

2,5 miliard lekë janë alokuar nga qeveria shqiptare për sektorin e shëndetësisë në luftën kundër COVID-19.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju bën apel qytetarëve:

Mos shkoni menjëherë në spital!

Ministria ka vënë në dispozicion një linjë të gjelbër falas 0800 40 40 për çdo qytetar që kërkon informacon apo këshilla në lidhje me COVID-19. Kjo linjë do të shërbejë edhe për pacientët kronikë që të marrin informacion se si të lidhen me mjekun e familjes, se si mund të përfitojnë barnat me rimbursim dhe për cdo shqetësim tjetër që ata kanë.

Por është e rëndësishme të sqarohet se: Nëse qytetarët kanë shenja të sëmundjes dhe për rastet e urgjencave duhet të telefonohet numri unik i urgjencës kombëtare 127!

Qëndroni në shtëpi.

Respektoni rregullat e distancimit social.

Respektoni rregullat e higjenës.

Akti Normativ “Për marrjen e masave të veçanta adminsitrative gjatë kohëzgjatjes së periudhës së infeksionit të shkaktuar nga COVID – 19”

Akti Normativ “Për marrjen e masave të veçanta administrative gjatë kohëzgjatjes së periudhës së infeksionit të shkaktuar nga COVID 19”

Vendimi i Këshillit të Ministrave “Për shpalljen e gjendjes së fatkeqësisë natyrore”

Masat e reja për të parandaluar përhapjen e COVID-19

Situata ndërkombëtare për COVID-19 sipas ECDC-së është si më poshtë:

 • Në nivel global, janë raportuar në total 467 710 raste të konfirmuara me COVID-19, dhe vdekje në total janë 20 947.
 • Azi: 135 297 raste të konfimuara

5802 vdekje

 • Afrikë 2604 raste të konfirmuara

66 vdekje

 • Amerikë: 81 031 raste të konfirmuara

1227 vdekje

 • Oqeania : 2788 raste të konfirmuara

9 vdekje

 • Të tjera: 696 raste të konfirmuara

7 vdekje

Tabela 1. Numri i rasteve të konfirmuara deri në datën 26 mars 2020 sipas shteteve (sipas ECDC): https://www.ecdc.europa.eu/en/novel-coronavirus-china

Shteti Nr i rasteve të konfirmuara (26 mars 2020)
Kontinenti i Azisë 135 297
Kina 81968
Iran 27017
Republika e Koresë 9241
Turqi 2433
Izrael 2369
Malajzi 1796
Japoni 1268
Pakistani 1057
Tajland 1045
Arabia Saudite 900
Indonezia 790
Indi 649
Singapor 568
Filipine 636
Katar 537
Bahrain 419
Irak 346
Liban 333
Emiratet e Bashkuara Arabe 333
Taivan 235
Kuvajt 195
Jordania 153
Vietnam 148
Brunei 107
Sri Lanka 102
Kamboxhia 96
Oman 99
Kazakistan 88
Afganistan 75
Uzbekistan 65
Palestina 62
Mauritus 48
Kyrgystan 44
Bangladeshi 39
Maldive 13
Mongolia 10
Bhutan 3
Nepal 3
Miamare 3
Laos 2
Siria 1
Timor-Leste 1
Raste të tjera 696
Rastet e tjera në një mjet transporti detar Japoni 696
Amerika 81 031
USA 69134
Kanada 3385
Brazili 2433
Ekuador 1211
Kili 1142
Peru 558
Argjentina 502
Kolumbia 470
Panama 443
Meksika 405
Republika Domenikane 392
Uruguai 217
Kosta Rika 201
Venezuela 106
Trinidad dhe Tobago 60
Kuba 57
Hondurasi 52
Bolivia 39
Paraguaji 37
Xhamajka Antilles 25
Guatemala 24
Aruba 19
Barbado 18
Ishujt e Virxhinias 17
El Salvador 13
Suriname 8
Haiti 8
Dominica 7
Bermuda 6
Kuracao 6
Gujana 5
Bahamas 5
Greenland 5
Antigua dhe Barbuda 3
Ishujt Kajman 3
Saint Lucia 3
Belize 2
Nikaragua 2
Saint Kits dhe Nevis 2
Sint Marten 2
Grenada 1
Monserat 1
Saint Vincent 1
Ishujt Turks dhe Kaikos 1
Oqeania 2788
Australia 2423
Zelanda e re 283
Polinezia Franceze 25
Guam 37
Kaledonia e re 14
Fixhi 5
Papa new Guinea 1
Afrika 2604
Afrika e jugut 709
Egjypt 442
Algjeria 264
Maroku 225
Tunizia 173
Burkina Faso 114
Senegali 99
Cote d’lvoire 80
Kameruni 72
Gana 68
Republika Demokratike e Kongo 45
Nigeria 51
Ruanda 41
Kenia 25
Madagaskar 19
Togo 23
Uganda 14
Xhibuti 12
Etiopia 12
Republika e Tanzanisë 12
Zambia 12
Guinea Ekuatorit 11
Niger 7
Seychelles 7
Gabon 6
Benin 5
Mozambiku 5
Kape verde 4
Republika e Afrikës qëndrore 4
Kongo 4
Eritrea 4
Eswatini 4
Guinea 4
Namibia 4
Çad 3
Gambia 3
Liberia 3
Sudan 3
Zimbabue 3
Angola 2
Mali 2
Mauritania 2
Libia 1
Somalia 1
Total 222 416

Grafiku 1. Shpërndarja e rasteve laboratorike të konfirmuara për COVID19 sipas kontinenteve (përveç Kinës), 26. 03. 2020

Harta e shpërndarjes gjeografike të COVID-19 në botë

Situata në Europë dhe sipas ECDC–së është si më poshtë:

 • Europë: 245 294 raste të konfirmuara
  • 13 836 vdekje

Tabela 2. Numri i rasteve të konfirmuara deri në datën 26 mars 2020 sipas shteteve te Europës (sipas ECDC): https://www.ecdc.europa.eu/en/novel-coronavirus-china

Shteti Nr i rasteve të konfirmuara (26 mars 2020)
Europa 150 463
Italia 74 386
Spanja 47 610
Gjermania 36 508
Franca 25 233
Zvicra 9 714
Anglia 9 529
Hollanda 6 412
Austria 5 888
Belgjika 4 937
Norvegjia 2 916
Portugalia 2 995
Suedia 2 510
Danimarka 1 724
Çekia 1 654
Irlanda 1 564
Luksemburg 1 333
Polonia 1 051
Finlanda 880
Rumania 906
Greqia 821
Islanda 737
Rusia 658
Sllovenia 528
Kroacia 418
Estonia 404
Armenia 290
Serbia 303
Lituania 274
Hungaria 261
Bullgaria 242
Letoni 221
Sllovakia 216
San Marino 208
Andora 188
Bosnje –Hercegovina 181
Maqedonia e Veriut 177
Moldavia 149
Shqipëria 146
Qipro 132
Ishujt Faroe 132
Malta 129
Ukraina 113
Azerbaxhan 93
Bjellorusia 86
Gjeorgjia 73
Kosova 71
Mali i zi 53
Litenshtein 51
Monako 31
Guemsey 30
Gjibraltar 26
Isle of Man 23
Xhersi 18
Vatikani 1

Grafiku 2. Shpërndarja e rasteve të konfirmuara në laborator të COVID19 në vendet e BE, EEA dhe Mbretërinë e Bashkuar, 26 Mars 2020.

Harta e shpërndarjes gjeografike të COVID-19 në Europë

Situata e COVID-19 në Itali datë 25.03.2020 sipas rajoneve të saj bazuar në site e Ministrisë së Shëndetësisë Itali: http://www.salute.gov.it/portale/home.html

 • 57521 rastet aktualisht të konfirmuara
 • 7503 vdekje
 • 9362 pacientë të shëruar
 • 3396 në terapi intensive
 • 74386 në izolim në shtëpi

Shpërndarja sipas rajoneve rasteve të cilat janë aktualisht pozitive ndaj COVID-19:

 1. Lombardia 20591 raste
 2. Emilia Romanja 8256 raste
 3. Veneto 5745 raste
 4. Piemonte 5556 raste
 5. Marche 2639 raste
 6. Toskana 2776 raste
 7. Liguria 1826 raste
 8. Lazio 1675raste
 9. Campania 1072 raste
 10. Trento 1058 raste
 11. Puglia 1023 raste
 12. Fruli 911 raste
 13. Bolzano 748 raste
 14. Siçili 936 raste
 15. Abruzzo 738 raste
 16. Umbria 686 raste
 17. Valle d’Aosta 375 raste
 18. Sardenja 412 raste
 19. Kalabri 333 raste
 20. Basilikata 112 raste
 21. Molise 53 raste

Harta e shpërndarjes gjeografike sipas rajoneve të COVID-19 në Itali:

Bazuar në Rekomandimet e OBSH-së, MSHMS këshillon qytetarët për shtimin e masave të higjienës dhe ndjekjen e rregullave të mëposhtme:

 • Shmangia e kontaktit të ngushtë me njerëzit që vuajnë nga infeksione akute të rrugëve të frymëmarrjes.
 • Larja e shpeshtë e duarve, veçanërisht pas kontaktit të drejtpërdrejtë me njerëzit e sëmurë ose mjedisin e tyre.
 • Shmangia e kontaktit të pambrojtur me kafshët (qofshin ato shtëpiake apo të egra).
 • Personat me simptoma të infeksioneve akute të rrugëve të frymëmarrjes duhet të praktikojnë higjienën respiratore të lidhur me kollën (ruajtja e distancës, mbulimi me shami / letër ose rroba kur teshtijnë apo kolliten, larjen e duarve).
 • Brenda mjediseve të kujdesit shëndetësor, forconi praktikat standard të parandalimit të infeksionit dhe kontrollit në spitale, veçanërisht në shërbimet e urgjencës.

Informacion i përditësuar për Koronavirusin COVID_19 - 25.03.2020

25 mars 2020/ Informacion i përditësuar për koronavirusin COVID-19

Situata në vendin tonë sipas MSHMS

Në vendin tonë deri më sot (25.03.2020) janë testuar 1041 raste të dyshuara për COVID-19 të cilat kanë rezultuar:

 • 146 raste të konfirmuar
 • 5 persona kanë ndërruar jetë
 • 17 pacientë të shëruar

Shpërndarja sipas rretheve të rasteve të konfirmuara me COVID-19, datë: 25.03.2020

Qyteti Nr. i rasteve të konfirmuara Nr. i rasteve te vdekur
Tirana 83 2
Fieri 14
Durrësi 9 1
Korça 11
Vlora 5
Kavaja 4 1
Lushnja 4 1
Rrogozhina 2
Elbasani 3
Shkodër 3
Has 2
Lezhë 4
Berat 1
Kruja 1
TOTAL 146 5

Në 24 orët e fundit janë konfirmuar 23 raste të reja me COVID-19 dhe janë kryer 111 testime.

Harta e të prekurve nga COVID-19 është shtrirë tashmë edhe në Krujë dhe zgjerohet në Tiranë, Korçë, Fier, Durrës, Lezhë, përveç rasteve të zbuluar për të cilat po kryhet hetimi epidemiologjik dhe ku po punohet me shumë intesitet nga epidemiologët për gjurmimin e kontakteve të rasteve pozitive dhe ndërprerjen e zinxhirit të transmetimit të infeksionit.

Në spitalin Infektiv ndodhen aktualisht 72 pacientë të shtruar, 4 prej tyre janë në terapi intensive (3 pacientë janë të intubuar në gjenje të rëndë). Ndërsa pjesa tjetër e të shtruarve në pavion janë në gjendje të stabilizuar deri në këto momente.

17 qytetarë deri në këto momente janë shëruar (të shtruar dhe të vetëizoluar) pas dy testeve të kryera. Ata duhet të qëndrojnë në vetëkarantinim për 14 ditë.

ISHP ka rritur gamën e testimeve po vijon me testimin e rasteve të dyshuara për ndërprerjen e zinxhirit të transmetimit të infeksionit.

Masat për shtimin e kapaciteteve dhe stokut të mjeteve mbrojtëse

Ditën e sotme ka mbërritur një sasi prej 50 mijë mjetesh të mbrojtjes personale për stafet mjekësore, (blerje e qeverisë shqiptare në Turqi) të cilat kanë filluar të shpërndahen në të gjithë spitalet, duke mundësuar rritjen e stokut për mjetet mbrojtëse personale dhe njëkohësisht rritjen e sigurisë për stafet mjekësore.

Gjithashtu është arritur të sigurohet rritja e stokut me 25 mijë maska ffp2/ffp3 dhe në vazhdim pritet furnizimi me 140 mijë maska ffp2/ffp3 dhe po planifikohet krijimi i një stoku me plus 200 mijë maskash specifike ffp2/ffp3. Nërkohë kemi në dispozicion një sasi stoku mbi 500 mijë maska të thjeshta dhe kirurgjikale si dhe rreth 650 mijë doreza sterile dhe josterile.

Po behet gati ngritja e një strukture të re, një spital karantinë për rastet jo të rënda.
Brenda 20 ditësh do të filloj përshtatja e një strukture të re, spital karantinë për rastet jo të renda. Sot është bërë një investigim në vendin ku mendohet të jetë ky objekt i cili do t’i nënshtrohet edhe një rehabilitimi dhe më pas edhe një plotësimi të nevojave bazë, me mobilimin spitalor dhe me aparaturat bazike për të përballuar fluksin për ata pacientë që nuk do të jenë në gjendje të rëndë. Ky spital konsiderohet skenar i katërt në rendin e skenareve të projektuara.

Po lidhet kontrata për blerjen e 54 respiratorëve dhe po vijohet procedura për 100 respiratorë të tjerë, që do të mbërrijnë sipas një kalendari të mirëpërcaktuar.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju bën apel qytetarëve:

Mos shkoni menjëherë në spital!

Ministria ka vënë në dispozicion një linjë të gjelbër falas 0800 40 40 për çdo qytetar që kërkon informacon apo këshilla në lidhje me COVID-19. Kjo linjë do të shërbejë edhe për pacientët kronikë që të marrin informacion se si të lidhen me mjekun e familjes, se si mund të përfitojnë barnat me rimbursim dhe për cdo shqetësim tjetër që ata kanë.

Por është e rëndësishme të sqarohet se: Nëse qytetarët kanë shenja të sëmundjes dhe për rastet e urgjencave duhet të telefonohet numri unik i urgjencës kombëtare 127!

Qëndroni në shtëpi.

Respektoni rregullat e distancimit social.

Respektoni rregullat e higjenës.

Akti Normativ “Për marrjen e masave të veçanta adminsitrative gjatë kohëzgjatjes së periudhës së infeksionit të shkaktuar nga COVID – 19”

Akti Normativ “Për marrjen e masave të veçanta administrative gjatë kohëzgjatjes së periudhës së infeksionit të shkaktuar nga COVID 19”

Vendimi i Këshillit të Ministrave “Për shpalljen e gjendjes së fatkeqësisë natyrore”

Masat e reja për të parandaluar përhapjen e COVID-19

Situata ndërkombëtare për COVID-19 sipas ECDC-së është si më poshtë:

 • Në nivel global, janë raportuar në total 416 916 raste të konfirmuara me COVID-19, dhe në total 18 565
 • Azi: 130 691 raste të konfimuara

5610 vdekje

 • Afrikë 2128 raste të konfirmuara

60 vdekje

 • Amerikë: 64 419 raste të konfirmuara

946 vdekje

 • Oqeania : 2684 raste të konfirmuara

9 vdekje

 • Të tjera: 696 raste të konfirmuara

7 vdekje

Tabela 1. Numri i rasteve të konfirmuara deri në datën 25 mars 2020 sipas shteteve (sipas ECDC): https://www.ecdc.europa.eu/en/novel-coronavirus-china

Shteti Nr i rasteve të konfirmuara (25 mars 2020)
Kontinenti i Azisë 130 691
Kina 81847
Iran 24811
Republika e Koresë 9137
Izrael 1930
Turqi 1872
Malajzi 1624
Japoni 1193
Pakistani 991
Tajland 934
Arabia Saudite 767
Indonezia 686
Indi 562
Singapor 558
Filipine 552
Katar 526
Bahrain 390
Irak 316
Liban 304
Emiratet e Bashkuara Arabe 248
Taivan 216
Kuvajt 191
Vietnam 134
Jordania 127
Brunei 104
Sri Lanka 102
Kamboxhia 91
Oman 84
Kazakistan 79
Palestina 60
Uzbekistan 55
Afganistan 42
Kyrgystan 42
Mauritus 42
Bangladeshi 39
Maldive 13
Mongolia 10
Bhutan 2
Nepal 3
Miamare 3
Laos 2
Siria 1
Timor-Leste 1
Raste të tjera 696
Rastet e tjera në një mjet transporti detar Japoni 696
Amerika 64 419
USA 55231
Brazili 2201
Kanada 1959
Ekuador 1082
Kili 922
Panama 443
Peru 416
Meksika 405
Argjentina 387
Kolumbia 235
Republika Domenikane 312
Uruguai 189
Kosta Rika 177
Venezuela 91
Trinidad dhe Tobago 57
Kuba 48
Paraguaji 37
Hondurasi 36
Bolivia 32
Antilles 22
Guatemala 21
Xhamajka 21
Barbado 18
Ishujt e Virxhinias 17
El Salvador 9
Suriname 8
Haiti 7
Bermuda 6
Gujana 5
Bahamas 4
Greenland 4
Antigua dhe Barbuda 3
Ishujt Kajman 3
Dominica 2
Nikaragua 2
Saint Lucia 2
Belize 1
Grenada 1
Monserat 1
Saint Vincent 1
Ishujt Turks dhe Kaikos 1
Oqeania 2684
Australia 2423
Zelanda e re 189
Polinezia Franceze 25
Guam 32
Kaledonia e re 9
Fixhi 5
Papa new Guinea 1
Afrika 2128
Afrika e jugut 557
Egjypt 366
Algjeria 231
Maroku 170
Tunizia 114
Burkina Faso 99
Senegali 86
Cote d’lvoire 73
Kameruni 72
Gana 53
Republika Demokratike e Kongo 45
Nigeria 44
Ruanda 40
Kenia 25
Madagaskar 19
Togo 18
Republika e Tanzanisë 12
Etiopia 11
Guinea Ekuatorit 9
Uganda 9
Niger 7
Seychelles 7
Gabon 6
Benin 5
Republika e Afrikës qëndrore 4
Eswatini 4
Kongo 4
Guinea 4
Kape verde 3
Çad 3
Xhibuti 3
Gambia 3
Liberia 3
Namibia 3
Sudan 3
Zambia 3
Angola 2
Mauritania 2
Zimbab 2
Eritrea 1
Somalia 1
Mozambiku 1
Libia 1
Total 200 618

Grafiku 1. Shpërndarja e rasteve laboratorike të konfirmuara për COVID19 sipas kontinenteve (përveç Kinës), 25. 03. 2020

Harta e shpërndarjes gjeografike të COVID-19 në botë

Situata në Europë dhe sipas ECDC–së është si më poshtë:

 • Europë: 216 298 raste të konfirmuara
  • 11 933 vdekje

Tabela 2. Numri i rasteve të konfirmuara deri në datën 25 mars 2020 sipas shteteve te Europës (sipas ECDC): https://www.ecdc.europa.eu/en/novel-coronavirus-china

Shteti Nr i rasteve të konfirmuara (25 mars 2020)
Europa 150 463
Italia 69 176
Spanja 39 673
Gjermania 31 554
Franca 22 302
Zvicra 8 789
Anglia 8 077
Hollanda 5 560
Austria 5 282
Belgjika 4 269
Norvegjia 2 566
Portugalia 2 362
Suedia 2 272
Danimarka 1 591
Çekia 1 394
Irlanda 1 329
Luksemburg 1 099
Polonia 901
Finlanda 792
Rumania 762
Greqia 743
Islanda 648
Rusia 495
Sllovenia 480
Kroacia 382
Estonia 369
Armenia 265
Serbia 249
Hungaria 226
Bullgaria 220
Lituania 209
Sllovakia 204
Letoni 197
San Marino 187
Andora 164
Bosnje –Hercegovina 162
Maqedonia e Veriut 148
Moldavia 125
Qipro 124
Shqipëria 123
Ishujt Faroe 122
Malta 120
Azerbaxhan 87
Ukraina 84
Bjellorusia 81
Gjeorgjia 70
Kosova 63
Litenshtein 47
Mali i zi 47
Monako 27
Guemsey 23
Isle of Man 23
Xhersi 18
Gjibraltar 15
Vatikani 1

Grafiku 2. Shpërndarja e rasteve të konfirmuara në laborator të COVID19 në vendet e BE, EEA dhe Mbretërinë e Bashkuar, 25 Mars 2020.

Harta e shpërndarjes gjeografike të COVID-19 në Europë

Situata e COVID-19 në Itali datë 24.03.2020 sipas rajoneve të saj bazuar në site e Ministrisë së Shëndetësisë Itali: http://www.salute.gov.it/portale/home.html

 • 54030 rastet aktualisht të konfirmuara
 • 6820 vdekje
 • 8326 pacientë të shëruar
 • 3396 në terapi intensive
 • 28697 në izolim në shtëpi

Shpërndarja sipas rajoneve rasteve të cilat janë aktualisht pozitive ndaj COVID-19:

 1. Lombardia 19868 raste
 2. Emilia Romanja 7711 raste
 3. Veneto 5351 raste
 4. Piemonte 5124 raste
 5. Marche 2497 raste
 6. Toskana 2519 raste
 7. Liguria 1692 raste
 8. Lazio 1545 raste
 9. Campania 992 raste
 10. Trento 975 raste
 11. Puglia 940 raste
 12. Fruli 848 raste
 13. Bolzano 699 raste
 14. Siçili 799 raste
 15. Abruzzo 622 raste
 16. Umbria 624 raste
 17. Valle d’Aosta 379 raste
 18. Sardenja 395 raste
 19. Kalabri 304 raste
 20. Basilikata 91 raste
 21. Molise 55 raste

Harta e shpërndarjes gjeografike sipas rajoneve të COVID-19 në Itali:

Bazuar në Rekomandimet e OBSH-së, MSHMS këshillon qytetarët për shtimin e masave të higjienës dhe ndjekjen e rregullave të mëposhtme:

 • Shmangia e kontaktit të ngushtë me njerëzit që vuajnë nga infeksione akute të rrugëve të frymëmarrjes.
 • Larja e shpeshtë e duarve, veçanërisht pas kontaktit të drejtpërdrejtë me njerëzit e sëmurë ose mjedisin e tyre.
 • Shmangia e kontaktit të pambrojtur me kafshët (qofshin ato shtëpiake apo të egra).
 • Personat me simptoma të infeksioneve akute të rrugëve të frymëmarrjes duhet të praktikojnë higjienën respiratore të lidhur me kollën (ruajtja e distancës, mbulimi me shami / letër ose rroba kur teshtijnë apo kolliten, larjen e duarve).
 • Brenda mjediseve të kujdesit shëndetësor, forconi praktikat standard të parandalimit të infeksionit dhe kontrollit në spitale, veçanërisht në shërbimet e urgjencës.

Informacion i përditësuar për Koronavirusin COVID_19 - 24.03.2020

Situata në vendin tonë sipas MSHMS

Në vendin tonë deri më sot (24.03.2020) janë testuar 930 raste të dyshuara për COVID-19 të cilat kanë rezultuar:

 • 123 raste të konfirmuar
 • 5 persona kanë ndërruar jetë
 • 10 pacientë të shëruar

Shpërndarja sipas rretheve të rasteve të konfirmuara me COVID-19, datë: 24.03.2020

Qyteti Nr. i rasteve të konfirmuara Nr. i rasteve te vdekur
Tirana 72 2
Fieri 12
Durrësi 8 1
Korça 9
Vlora 4
Kavaja 4 1
Lushnja 4 1
Rrogozhina 2
Elbasani 2
Shkodër 2
Has 2
Lezhë 1
Berat 1
TOTAL 123 5

Në 24 orët e fundit janë konfirmuar 19 raste të reja me COVID-19 dhe janë kryer 74 testime.

Në 24 orët e fundit ka ndërruar jetë një pacient i shtruar prej 13 ditësh në spitalin infektiv, 49 vjeç nga Tirana. Pavarësisht përpjekjeve të ekipit mjekësor të spitalit Infektiv, 49-vjeçari nuk arriti të mbijetojë. I ndjeri vuante nga diabeti mellitus dhe ishte prej 10 ditësh në terapi intensive. Deri në këto momente kanë humbur jetën 5 persona të prekur nga COVID-19.

10 qytetarë janë shëruar (të shtruar dhe të vetëizoluar) pas dy testeve të kryera. Por ata duhet të qëndrojnë në vetëkarantinim për 14 ditë.

Harta e të prekurve nga COVID-19 është shtrirë tashmë edhe në Lezhë, Has dhe Berat dhe zgjerohet në Tiranë, Korçë, Fier, përveç rasteve të zbuluar për të cilat po kryhet hetimi epidemiologjik dhe ku po punohet me shumë intesitet nga epidemiologët për gjurmimin e kontakteve të rasteve pozitive dhe ndërprerjen e transmetimit të infeksionit.

Në spitalin Infektiv ndodhen aktualisht 57 pacientë të shtruar, 2 prej tyre janë në terapi intensive. Ndërsa pjesa tjetër e të shtruarve në pavion janë në gjendje të stabilizuar deri në këto momente.

Masat për shtimin e kapaciteteve dhe stokut të mjeteve mbrojtëse

Po lidhet kontrata për blerjen e 54 respiratorëve dhe po vijohet procedura për 100 respiratorë të tjerë, që do të mbërrijnë sipas një kalendari të mirëpërcaktuar.

Eshtë arritur të sigurohet rritja e stokut me 25 mijë maska ffp2/ffp3 dhe në vazhdim pritet furnizimi me 140 mijë maska ffp2/ffp3 dhe po planifikohet krijimi i një stoku me plus 200 mijë maskash specifike ffp2/ffp3. Nërkohë kemi në dispozicion një sasi stoku mbi 500 mijë maska të thjeshta dhe kirurgjikale si dhe rreth 650 mijë doreza sterile dhe josterile.

Sa i përket veshjeve speciale do të shtohet në këtë javë me 10 mijë veshje dhe po planifikohet rritjen e stokut me 50 mijë veshje speciale.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju bën apel qytetarëve:

Mos shkoni menjëherë në spital!

Ministria ka vënë në dispozicion një linjë të gjelbër falas 0800 40 40 për çdo qytetar që kërkon informacon apo këshilla në lidhje me COVID-19. Kjo linjë do të shërbejë edhe për pacientët kronikë që të marrin informacion se si të lidhen me mjekun e familjes, se si mund të përfitojnë barnat me rimbursim dhe për cdo shqetësim tjetër që ata kanë.

Por është e rëndësishme të sqarohet se: Nëse qytetarët kanë shenja të sëmundjes dhe për rastet e urgjencave duhet të telefonohet numri unik i urgjencës kombëtare 127!

Qëndroni në shtëpi.

Respektoni rregullat e distancimit social.

Respektoni rregullat e higjenës.

Masat e reja për të parandaluar përhapjen e COVID-19

Akti Normativ “Për marrjen e masave të veçanta administrative gjatë kohëzgjatjes së periudhës së infeksionit të shkaktuar nga COVID 19”

Situata ndërkombëtare për COVID-19 sipas ECDC-së është si më poshtë:

 • Në nivel global, janë raportuar në total 378 041 raste të konfirmuara me COVID-19, dhe në total 16 365
 • Azi: 125 097 raste të konfimuara

5414 vdekje

 • Afrikë 1661 raste të konfirmuara

50 vdekje

 • Amerikë: 54 313 raste të konfirmuara

700 vdekje

 • Oqeania : 2029 raste të konfirmuara

8 vdekje

Tabela 1. Numri i rasteve të konfirmuara deri në datën 24 mars 2020 sipas shteteve (sipas ECDC): https://www.ecdc.europa.eu/en/novel-coronavirus-china

Shteti Nr i rasteve të konfirmuara (24 mars 2020)
Kontinenti i Azisë 125 097
Kina 81748
Iran 23049
Republika e Koresë 9037
Malajzi 1518
Izrael 1442
Japoni 1128
Pakistani 887
Tajland 827
Indonezia 579
Arabia Saudite 562
Katar 501
Singapor 509
Indi 492
Filipine 462
Bahrain 339
Liban 267
Irak 266
Emiratet e Bashkuara Arabe 198
Taivan 195
Kuvajt 189
Vietnam 123
Jordania 112
Brunei 91
Sri Lanka 97
Kamboxhia 87
Oman 66
Kazakistan 62
Palestina 59
Uzbekistan 49
Afganistan 40
Mauritus 36
Bangladeshi 33
Kyrgystan 16
Maldive 13
Mongolia 10
Bhutan 2
Nepal 2
Miamare 2
Siria 1
Timor-Leste 1
Raste të tjera 696
Rastet e tjera në një mjet transporti detar Japoni 696
Amerika 54 313
USA 46442
Brazili 1891
Kanada 1646
Ekuador 981
Kili 746
Peru 395
Meksika 367
Panama 345
Argjentina 301
Kolumbia 235
Republika Domenikane 245
Uruguai 162
Kosta Rika 158
Trinidad dhe Tobago 51
Venezuela 84
Kuba 40
Hondurasi 30
Bolivia 28
Paraguaji 27
Xhamajka 19
Guatemala 20
Barbado 17
Antilles 17
Ishujt e Virxhinias 17
Bermuda 6
Gujana 6
Suriname 6
Bahamas 4
Ishujt Kajman 3
El Salvador 5
Haiti 5
Saint Lucia 2
Greenland 4
Monserat 1
Nikaragua 2
Saint Vincent 1
Antigua dhe Barbuda 1
Belize 1
Grenada 1
Dominica 1
Oqeania 2029
Australia 1823
Zelanda e re 142
Polinezia Franceze 23
Guam 29
Kaledonia e re 7
Fixhi 4
Papa new Guinea 1
Afrika 1661
Afrika e jugut 402
Egjypt 327
Algjeria 189
Maroku 134
Tunizia 89
Senegali 79
Burkina Faso 75
Kameruni 56
Republika Demokratike e Kongo 26
Nigeria 40
Ruanda 36
Gana 27
Cote d’lvoire 25
Togo 18
Madagaskar 17
Kenia 16
Republika e Tanzanisë 12
Etiopia 11
Guinea Ekuatorit 9
Uganda 9
Seychelles 7
Gabon 6
Benin 5
Republika e Afrikës qëndrore 4
Kongo 4
Eswatini 4
Kape verde 3
Xhibuti 3
Liberia 3
Namibia 3
Zambia 3
Angola 2
Çad 2
Gambia 2
Guinea 2
Mauritania 2
Niger 2
Sudan 2
Zimbab 2
Eritrea 1
Somalia 1
Mozambiku 1
Total 183 796

Grafiku 1. Shpërndarja e rasteve laboratorike të konfirmuara për COVID19 sipas kontinenteve (përveç Kinës), 24. 03. 2020

Harta e shpërndarjes gjeografike të COVID-19 në botë

Situata në Europë dhe sipas ECDC–së është si më poshtë:

 • Europë: 194 245 raste të konfirmuara
  • 10186 vdekje

Tabela 2. Numri i rasteve të konfirmuara deri në datën 24 mars 2020 sipas shteteve te Europës (sipas ECDC): https://www.ecdc.europa.eu/en/novel-coronavirus-china

Shteti Nr i rasteve të konfirmuara (24 mars 2020)
Europa 150 463
Italia 63 927
Spanja 33 089
Gjermania 29 212
Franca 19 856
Zvicra 8 015
Anglia 6 650
Hollanda 4 749
Austria 4 486
Belgjika 3 743
Norvegjia 2 371
Portugalia 2 060
Suedia 2 016
Turqia 1 529
Danimarka 1 460
Çekia 1 236
Irlanda 1 125
Luksemburg 875
Polonia 749
Finlanda 700
Greqia 695
Islanda 588
Rumania 576
Sllovenia 442
Rusia 438
Estonia 352
Kroacia 306
Serbia 222
Bullgaria 201
Armenia 194
Sllovakia 191
Hungaria 187
San Marino 187
Letoni 180
Lituania 179
Maqedonia e Veriut 136
Andora 133
Bosnje –Hercegovina 129
Ishujt Faroe 118
Qipro 116
Moldavia 109
Malta 107
Shqipëria 100
Bjellorusia 81
Ukraina 73
Azerbaxhan 72
Gjeorgjia 61
Kosova 61
Litenshtein 46
Mali i zi 27
Monako 23
Guemsey 20
Xhersi 18
Gjibraltar 15
Isle of Man 13
Vatikani 1

Grafiku 2. Shpërndarja e rasteve të konfirmuara në laborator të COVID19 në vendet e BE, EEA dhe Mbretërinë e Bashkuar, 24 Mars 2020.

Harta e shpërndarjes gjeografike të COVID-19 në Europë

Situata e COVID-19 në Itali datë 23.03.2020 sipas rajoneve të saj bazuar në site e Ministrisë së Shëndetësisë Itali: http://www.salute.gov.it/portale/home.html

 • 50418 rastet aktualisht të konfirmuara
 • 6077 vdekje
 • 7432 pacientë të shëruar
 • 3204 në terapi intensive
 • 26522 në izolim në shtëpi

Shpërndarja sipas rajoneve rasteve të cilat janë aktualisht pozitive ndaj COVID-19:

 1. Lombardia 18911 raste
 2. Emilia Romanja 7220 raste
 3. Veneto 4986 raste
 4. Piemonte 4529 raste
 5. Marche 2358 raste
 6. Toskana 2301 raste
 7. Liguria 1553 raste
 8. Lazio 1414 raste
 9. Trento 914 raste
 10. Campania 929 raste
 11. Fruli 771 raste
 12. Bolzano 688 raste
 13. Puglia 862 raste
 14. Siçili 681 raste
 15. Abruzzo 605 raste
 16. Umbria 556 raste
 17. Valle d’Aosta 379 raste
 18. Sardenja 343 raste
 19. Kalabri 280 raste
 20. Molise 50 raste
 21. Basilikata 89 raste

Harta e shpërndarjes gjeografike sipas rajoneve të COVID-19 në Itali:

Bazuar në Rekomandimet e OBSH-së, MSHMS këshillon qytetarët për shtimin e masave të higjienës dhe ndjekjen e rregullave të mëposhtme:

 • Shmangia e kontaktit të ngushtë me njerëzit që vuajnë nga infeksione akute të rrugëve të frymëmarrjes.
 • Larja e shpeshtë e duarve, veçanërisht pas kontaktit të drejtpërdrejtë me njerëzit e sëmurë ose mjedisin e tyre.
 • Shmangia e kontaktit të pambrojtur me kafshët (qofshin ato shtëpiake apo të egra).
 • Personat me simptoma të infeksioneve akute të rrugëve të frymëmarrjes duhet të praktikojnë higjienën respiratore të lidhur me kollën (ruajtja e distancës, mbulimi me shami / letër ose rroba kur teshtijnë apo kolliten, larjen e duarve).
 • Brenda mjediseve të kujdesit shëndetësor, forconi praktikat standard të parandalimit të infeksionit dhe kontrollit në spitale, veçanërisht në shërbimet e urgjencës.

Informacion i përditësuar për Koronavirusin COVID_19 - 23.03.2020

23 mars 2020/ Informacion i përditësuar për koronavirusin COVID-19

Situata në vendin tonë sipas MSHMS

Në vendin tonë deri më sot (23.03.2020) janë testuar 853 raste të dyshuara për COVID-19 të cilat kanë rezultuar:

 • 104 raste të konfirmuar
 • 4 persona kanë ndërruar jetë

Shpërndarja sipas rretheve të rasteve të konfirmuara me COVID-19, datë: 23.03.2020

Qyteti Nr. i rasteve të konfirmuara Nr. i rasteve te vdekur
Tirana 67 1
Durrësi 6 1
Fieri 12
Korça 3
Vlora 4
Elbasani 2
Lushnja 1 1
Rrogozhina 2
Kavaja 2 1
Shkodër 1
TOTAL 100 4

Në 24 orët e fundit janë konfirmuar 15 raste të reja me COVID-19 në 45 testime të kryera, duke e çuar në 104 numrin e të prekurve.

Harta e të prekurve nga COVID-19 shtrihet edhe në Vlorë, Shkodër dhe zgjerohet në Tiranë, Durrës, përveç rasteve të zbuluar për të cilat po kryhet hetimi epidemiologjik, si Lushnja, Kavaja, Fieri, Rrogozhina ku po punohet pa u ndalur nga epidemiologët për gjurmimin e kontakteve të rasteve pozitive dhe ndërprerjen e transmetimit të infeksionit.

Janë shënuar 2 humbje jete në 24 orët e fundit: Një 71 vjeçar me disa sëmundje bashkëshoqëruese dhe një 43 vjeçar, i cili kishte obezitet. Numri i qytetarëve të prekur me COVID-19 që kanë humbur jetën ka shkuar në 4.

5 pacientë të shtruar në spitalin e Infektivit në QSUT janë shëruar, ata kanë rezultuar me të dy testet të negativizuara për COVID-19.

Deri në këto momente në total janë testuar 856 janë raste të dyshuara dhe prej tyre janë të konfirmuar pozitivë me COVID-19, 104 raste.

Në spitalin Infektiv ndodhen aktualisht 49 pacientë të shtruar. 3 prej tyre janë në terapi intensive. Ndërsa pjesa tjetër e të shtruarve në pavion janë në gjendje të stabilizuar deri në këto momente.

Në kuadër të masave të marra ka nisur ngritja e çadrave të triazhit mjekësor, përpara Urgjencës së QSUT dhe përpara Urgjencës së Spitalit të Traumës dhe po përfundon trajnimi i ekipeve që do të vendosen në shërbimet e triazhit në çadra.

Masat për shtimin e kapaciteteve dhe stokut të mjeteve mbrojtëse

Po lidhet kontrata për blerjen e 54 respiratorëve dhe po vijohet procedura për 100 respiratorë të tjerë, që do të mbërrijnë sipas një kalendari të mirëpërcaktuar.

Eshtë arritur të sigurohet rritja e stokut me 25 mijë maska ffp2/ffp3 dhe në vazhdim pritet furnizimi me 140 mijë maska ffp2/ffp3 dhe po planifikohet krijimi i një stoku me plus 200 mijë maskash specifike ffp2/ffp3. Nërkohë kemi në dispozicion një sasi stoku mbi 500 mijë maska të thjeshta dhe kirurgjikale si dhe rreth 650 mijë doreza sterile dhe josterile.

Sa i përket veshjeve speciale do të shtohet në këtë javë me 10 mijë veshje dhe po planifikohet rritjen e stokut me 50 mijë veshje speciale.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju bën apel qytetarëve:

Mos shkoni menjëherë në spital!

Ministria ka vënë në dispozicion një linjë të gjelbër falas 0800 40 40 për çdo qytetar që kërkon informacon apo këshilla në lidhje me COVID-19. Kjo linjë do të shërbejë edhe për pacientët kronikë që të marrin informacion se si të lidhen me mjekun e familjes, se si mund të përfitojnë barnat me rimbursim dhe për cdo shqetësim tjetër që ata kanë.
Por është e rëndësishme të sqarohet se: Nëse qytetarët kanë shenja të sëmundjes dhe për rastet e urgjencave duhet të telefonohet numri unik i urgjencës kombëtare 127!

Qëndroni në shtëpi.

Respektoni rregullat e distancimit social.

Respektoni rregullat e higjenës.

Masat e reja për të parandaluar përhapjen e COVID-19

Akti Normativ “Për marrjen e masave të veçanta administrative gjatë kohëzgjatjes së periudhës së infeksionit të shkaktuar nga COVID 19”

Situata ndërkombëtare për COVID-19 sipas ECDC-së është si më poshtë:

 • Në nivel global, janë raportuar në total 338 307 raste të konfirmuara me COVID-19, dhe në total 14 602
 • Azi: 122 162 raste të konfimuara

5244 vdekje

 • Afrikë 1266 raste të konfirmuara

40 vdekje

 • Amerikë: 41 894 raste të konfirmuara

555 vdekje

 • Oqeania : 1865 raste të konfirmuara

8 vdekje

Tabela 1. Numri i rasteve të konfirmuara deri në datën 23 mars 2020 sipas shteteve (sipas ECDC): https://www.ecdc.europa.eu/en/novel-coronavirus-china

Shteti Nr i rasteve të konfirmuara (23 mars 2020)
Kontinenti i Azisë 122 162
Kina 81649
Iran 21638
Republika e Koresë 8961
Malajzi 1306
Japoni 1089
Izrael 1071
Pakistani 784
Tajland 721
Indonezia 514
Arabia Saudite 511
Katar 494
Singapor 455
Indi 439
Filipine 380
Bahrain 334
Liban 248
Irak 233
Kuvajt 188
Taivan 165
Emiratet e Bashkuara Arabe 153
Vietnam 118
Jordania 99
Brunei 88
Sri Lanka 87
Kamboxhia 86
Kazakistan 60
Palestina 59
Oman 55
Uzbekistan 46
Afganistan 34
Mauritus 28
Bangladeshi 27
Kyrgystan 14
Maldive 13
Mongolia 10
Bhutan 2
Nepal 1
Miamare 0
Siria 1
Timor-Leste 1
Raste të tjera 696
Rastet e tjera në një mjet transporti detar Japoni 696
Amerika 41 894
USA 35206
Brazili 1546
Kanada 1430
Ekuador 789
Kili 632
Peru 363
Meksika 316
Panama 313
Argjentina 266
Kolumbia 235
Republika Domenikane 202
Uruguai 158
Kosta Rika 134
Trinidad dhe Tobago 50
Venezuela 36
Kuba 35
Bolivia 27
Hondurasi 27
Paraguaji 22
Xhamajka 19
Guatemala 19
Barbado 17
Antilles 13
Bermuda 6
Gujana 5
Suriname 5
Bahamas 4
Ishujt Kajman 3
El Salvador 3
Haiti 2
Saint Lucia 2
Greenland 2
Monserat 1
Nikaragua 2
Saint Vincent 1
Antigua dhe Barbuda 1
Grenada 1
Dominica 1
Oqeania 1865
Australia 1709
Zelanda e re 102
Polinezia Franceze 18
Guam 27
Kaledonia e re 5
Fixhi 3
Papa new Guinea 1
Afrika 1266
Egjypt 294
Afrika e jugut 274
Maroku 115
Algjeria 102
Burkina Faso 64
Tunizia 75
Senegali 67
Kameruni 27
Republika Demokratike e Kongo 30
Nigeria 30
Gana 24
Cote d’lvoire 25
Ruanda 19
Kenia 15
Togo 15
Republika e Tanzanisë 12
Etiopia 11
Seychelles 7
Guinea Ekuatorit 6
Gabon 6
Republika e Afrikës qëndrore 4
Kongo 4
Eswatini 4
Liberia 3
Madagaskar 3
Namibia 3
Kape verde 3
Benin 2
Çad 2
Guinea 2
Mauritania 2
Sudan 2
Zambia 3
Zimbab 2
Xhibuti 1
Eritrea 1
Angola 2
Gambia 1
Somalia 1
Niger 1
Uganda 1
Mozambiku 1
Total 167 883

Grafiku 1. Shpërndarja e rasteve laboratorike të konfirmuara për COVID19 sipas kontinenteve (përveç Kinës), 23. 03. 2020

Harta e shpërndarjes gjeografike të COVID-19 në botë

Situata në Europë dhe sipas ECDC–së është si më poshtë:

 • Europë: 170 424 raste të konfirmuara
  • 8748 vdekje

Tabela 2. Numri i rasteve të konfirmuara deri në datën 23 mars 2020 sipas shteteve te Europës (sipas ECDC): https://www.ecdc.europa.eu/en/novel-coronavirus-china

Shteti Nr i rasteve të konfirmuara (23 mars 2020)
Europa 150 463
Italia 59 138
Spanja 28 572
Gjermania 24 774
Franca 16 018
Zvicra 6 971
Anglia 5 683
Hollanda 4 204
Austria 3 631
Belgjika 3 401
Norvegjia 2 132
Suedia 1 906
Portugalia 1 600
Danimarka 1 395
Çekia 1165
Turqia 1236
Irlanda 906
Luksemburg 798
Polonia 634
Greqia 624
Finlanda 626
Islanda 568
Rumania 433
Sllovenia 414
Estonia 326
Rusia 438
Kroacia 235
Sllovakia 185
Armenia 190
Serbia 188
Bullgaria 185
San Marino 151
Hungaria 167
Lituania 143
Letoni 139
Bosnje –Hercegovina 125
Ishujt Faroe 115
Andora 113
Maqedonia e Veriut 114
Qipro 95
Moldavia 94
Shqipëria 89
Bjellorusia 76
Malta 90
Azerbaxhan 65
Gjeorgjia 54
Litenshtein 46
Ukraina 47
Kosova 31
Monako 23
Mali i zi 21
Xhersi 15
Gjibraltar 15
Vatikani 1
Guemsey 17
Isle of Man 2

Grafiku 2. Shpërndarja e rasteve të konfirmuara në laborator të COVID19 në vendet e BE, EEA dhe Mbretërinë e Bashkuar, 23 Mars 2020.

Harta e shpërndarjes gjeografike të COVID-19 në Europë

Situata e COVID-19 në Itali datë 22.03.2020 sipas rajoneve të saj bazuar në site e Ministrisë së Shëndetësisë Itali: http://www.salute.gov.it/portale/home.html

 • 46638 rastet aktualisht të konfirmuara
 • 5476 vdekje
 • 7024 pacientë të shëruar
 • 3009 në terapi intensive
 • 23783 në izolim në shtëpi

Shpërndarja sipas rajoneve rasteve të cilat janë aktualisht pozitive ndaj COVID-19:

 1. Lombardia 17885 raste
 2. Emilia Romanja 6390 raste
 3. Veneto 4644 raste
 4. Piemonte 4127 raste
 5. Marche 2231 raste
 6. Toskana 2144 raste
 7. Liguria 1351 raste
 8. Lazio 1272 raste
 9. Trento 885 raste
 10. Campania 866 raste
 11. Fruli 738 raste
 12. Bolzano 648 raste
 13. Puglia 748 raste
 14. Siçili 596 raste
 15. Abruzzo 539 raste
 16. Umbria 500 raste
 17. Valle d’Aosta 354 raste
 18. Sardenja 327 raste
 19. Kalabri 260 raste
 20. Molise 52 raste
 21. Basilikata 81 raste

Harta e shpërndarjes gjeografike sipas rajoneve të COVID-19 në Itali:

Bazuar në Rekomandimet e OBSH-së, MSHMS këshillon qytetarët për shtimin e masave të higjienës dhe ndjekjen e rregullave të mëposhtme:

 • Shmangia e kontaktit të ngushtë me njerëzit që vuajnë nga infeksione akute të rrugëve të frymëmarrjes.
 • Larja e shpeshtë e duarve, veçanërisht pas kontaktit të drejtpërdrejtë me njerëzit e sëmurë ose mjedisin e tyre.
 • Shmangia e kontaktit të pambrojtur me kafshët (qofshin ato shtëpiake apo të egra).
 • Personat me simptoma të infeksioneve akute të rrugëve të frymëmarrjes duhet të praktikojnë higjienën respiratore të lidhur me kollën (ruajtja e distancës, mbulimi me shami / letër ose rroba kur teshtijnë apo kolliten, larjen e duarve).
 • Brenda mjediseve të kujdesit shëndetësor, forconi praktikat standard të parandalimit të infeksionit dhe kontrollit në spitale, veçanërisht në shërbimet e urgjencës.

Informacion i përditësuar për Koronavirusin COVID_19 - 21.03.2020

21 Mars 2020/ Informacion i përditësuar për Koronavirusin COVID-19

Situata në vendin tonë sipas MSHMS

Në vendin tonë deri më sot (21.03.2020) janë testuar 778 raste të dyshuara për COVID-19 të cilat kanë rezultuar:

 • 76 raste të konfirmuar
 • 2 persona kanë ndërruar jetë

Shpërndarja sipas rretheve të rasteve të konfirmuara me COVID-19, 21.03.2020

Qyteti Nr. i rasteve të konfirmuara Nr. i rasteve te vdekur
Tirana 55
Durresi 4 1
Fieri 8
Elbasani 2
Lushnja 1 1
Rrogozhina 2
Kavaja 2
TOTAL 74 2

Në 24 orët e fundit janë testuar 46 persona të dyshuar, prej të cilëve janë konfirmuar 6 raste të reja me COVID-19: 5 qytetarë nga Tirana, kontakte të rasteve pozitive, 1 qytetar nga Fieri, gjithashtu person kontakti.

Nga totali i rasteve të konfirmuara, 59% janë meshkuj dhe 41% janë femra. Ndërsa shpërndarja gjeografike e rasteve positive, është si vijon: Janë shënuar deri tani dy raste humbje jete.

Nga 76 personat e konfirmuar me COVID-19, në spitalin Infektiv në QSUT ndodhen aktualisht 37 pacientë të shtruar. 4 prej tyre janë në terapi intensive, në situatë të njëjtë klinike. Ndërsa pjesa tjetër e të shtruarve në pavion janë në gjendje të stabilizuar deri në këto momente.

Paienti zero dhe dy kontakte të tij kanë rezultuar negativ edhe pas testit dhe njëri prej pacientëve ka lënë sot spitalin. Edhe pas daljes nga spitali, pacientët e rikuperuar duhet të qëndrojnë në vetëkarantinim edhe për 14 ditë të tjera, duke ndjekur masat e kontrollit respirator dhe higjienën personale.

ISHP po vijon me testimin e rasteve të dyshuara për ndërprerjen e zinxhirit të transmetimit të infeksionit. Laboratori i Virologjisë në ISHP që kryen analizat për COVID-19 është furnizuar me një sasi tjetër të konsiderueshme të kiteve shtesë.

Eshtë siguruar stoku i nevojshëm për mjetet mbrojtëse personale për personelin shëndetësor. Aktualisht janë dyfishuar kapaciteti i respiratorëve në Spitalin Infektiv në QSUT dhe paralelisht po punohet për shtimin e numrit të respiratorëve në strukturën e Reaminacionit.

Po vijohet me trajinimin e mjekëve, infermierëve, farmacistëve, ekspertëve të shëndetit publik dhe studentëve të Mjekësisë që i janë përgjigjur thirrjes së Ministrisë së Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale për t’ju bashkuar frontit të parë të luftës me COVID-19.3000 profesionistë të shëndetit publik dhe studentë të mjekësisë i janë përgjigjur thirrjes së MSHMS për të shërbyer në rast nevoje për përballimin e kësaj situate.

Ne vijim të situatës se krijur nga pandemia e COVID-19 po punohet për një plan social në ndihmë të të moshuarve, familjeve në ndihmë ekonomike dhe për personat me aftësi të kufizuara. Për të moshuarit që nuk kanë familjarë apo fëmijët afër, do t’u mundësohet sipas një plani me mjekun e familjes dhe farmacistin ku shërbehet, ofrimi i medikamenteve dhe shërbimeve të nevojshme në banesë.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale bën apel:

Mos shkoni menjëherë në spital!

Ministria ka vënë në dispozicion një linjë të gjelbër falas 0800 40 40 për çdo qytetar që kërkon informacon apo këshilla në lidhje me COVID-19. Kjo linjë do të shërbejë edhe për pacientët kronikë që të marrin informacion se si të lidhen me mjekun e familjes, se si mund të përfitojnë barnat me rimbursim dhe për cdo shqetësim tjetër që ata kanë.

Por është e rëndësishme të sqarohet se: Nëse qytetarët kanë shenja të sëmundjes dhe për rastet e urgjencave duhet të telefonohet numri unik i urgjencës kombëtare 127!

Qytetarët duhet të respektojnë masat e distancimit social, të qëndrojnë në shtëpi, të ndihmojnë veten e tyre dhe të afërmit e tyre që të mos preken nga COVID-19 dhe të ndihmojnë stafet mjekësor për të përballuar këtë situatë.

Masat e reja për të parandaluar përhapjen e COVID-19

Akti Normativ “Për marrjen e masave të veçanta administrative gjatë kohëzgjatjes së periudhës së infeksionit të shkaktuar nga COVID 19”

Situata ndërkombëtare për COVID-19 sipas ECDC-së është si më poshtë:

 • Në nivel global, janë raportuar në total 271 364 raste të konfirmuara me COVID-19, dhe në total 11 252
 • Azi: 117 053 raste të konfimuara- 4907 vdekje
 • Afrikë : 955 raste të konfirmuara- 24 vdekje
 • Amerikë: 23 804 raste të konfirmuara- 306 vdekje
 • Oqeania : 960 raste të konfirmuara- 7 vdekje

Tabela 1. Numri i rasteve të konfirmuara deri në datën 21 mars 2020 sipas shteteve (sipas ECDC): https://www.ecdc.europa.eu/en/novel-coronavirus-china

Shteti Nr i rasteve të konfirmuara (21 mars 2020)
Kontinenti i Azisë 117 053
Kina 81416
Iran 19644
Republika e Koresë 8799
Malajzi 1030
Japoni 1007
Izrael 712
Pakistani 495
Katar 470
Singapor 385
Tajland 366
Indonezia 309
Bahrain 285
Arabia Saudite 274
Indi 231
Filipine 230
Irak 193
Liban 163
Kuvajt 159
Emiratet e Bashkuara Arabe 140
Taivan 135
Vietnam 87
Brunei 78
Jordania 69
Sri Lanka 66
Kazakistan 53
Oman 48
Palestina 48
Kamboxhia 47
Uzbekistan 33
Afganistan 24
Bangladeshi 17
Maldive 13
Mauritus 12
Kyrgystan 6
Mongolia 6
Bhutan 2
Nepal 1
Miamare 0
Raste të tjera 696
Rastet e tjera në një mjet transporti detar Japoni 696
Amerika 23 804
USA 19624
Kanada 971
Brazili 904
Kili 434
Ekuador 426
Peru 263
Meksika 203
Panama 200
Argjentina 158
Kolumbia 158
Kosta Rika 113
Uruguai 110
Venezuela 36
Republika Domenikane 34
Hondurasi 24
Kuba 21
Bolivia 19
Xhamajka 19
Paraguaji 18
Guatemala 13
Antilles 13
Trinidad dhe Tobago 9
Barbado 6
Gujana 5
Bahamas 4
Ishujt Kajman 3
El Salvador 3
Bermuda 2
Greenland 2
Haiti 2
Saint Lucia 2
Antigua dhe Barbuda 1
Monserat 1
Nikaragua 1
Saint Vincent 1
Suriname 1
Oqeania 960
Australia 874
Zelanda e re 53
Polinezia Franceze 15
Guam 14
Kaledonia e re 2
Fixhi 1
Papa new Guinea 1
Afrika 955
Egjypt 256
Afrika e jugut 205
Algjeria 94
Maroku 86
Tunizia 54
Senegali 47
Burkina Faso 40
Kameruni 27
Ruanda 17
Gana 16
Cote d’lvoire 14
Republika Demokratike e Kongo 14
Nigeria 12
Etiopia 9
Togo 9
Kenia 7
Seychelles 7
Guinea Ekuatorit 4
Kongo 3
Gabon 3
Madagaskar 3
Namibia 3
Republika e Tanzanisë 3
Benin 2
Kape verde 2
Guinea 2
Liberia 2
Mauritania 2
Sudan 2
Zambia 2
Republika e Afrikës qëndrore 1
Xhibuti 1
Eswatini 1
Somalia 1
Gambia 1
Çad 1
Niger 1
Zimbab 1
Total 143 468

Grafiku 1. Shpërndarja e rasteve laboratorike të konfirmuara për COVID19 sipas kontinenteve (përveç Kinës), 21. 03. 2020

Harta e shpërndarjes gjeografike të COVID-19 në botë

Situata në Europë dhe sipas ECDC–së është si më poshtë:

 • Europë: 127 896 raste të konfirmuara
  • 6001 vdekje

Tabela 2. Numri i rasteve të konfirmuara deri në datën 21 mars 2020 sipas shteteve te Europës (sipas ECDC): https://www.ecdc.europa.eu/en/novel-coronavirus-china

Shteti Nr i rasteve të konfirmuara (21 mars 2020)
Europa 108 068
Italia 47 021
Spanja 19 980
Gjermania 18 323
Franca 12 612
Zvicra 4 840
Anglia 3 963
Hollanda 2 994
Austria 2 649
Belgjika 2 257
Norvegjia 1 742
Suedia 1 623
Danimarka 1 255
Portugalia 1 020
Çekia 904
Irlanda 683
Turqia 670
Greqia 495
Luksemburg 484
Finlanda 450
Polonia 425
Islanda 409
Sllovenia 341
Rumania 308
Estonia 283
Rusia 253
San Marino 151
Sllovakia 137
Armenia 136
Serbia 135
Bullgaria 127
Kroacia 126
Letoni 111
Hungaria 85
Ishujt Faroe 80
Andora 75
Shqipëria 70
Maqedonia e Veriut 70
Lituania 69
Qipro 67
Moldavia 66
Malta 64
Bjellorusia 57
Azerbaxhan 44
Bosnje –Hercegovina 44
Gjeorgjia 43
Litenshtein 34
Ukraina 26
Kosova 24
Mali i zi 14
Xhersi 12
Monako 12
Gjibraltar 10
Vatikani 5
Guemsey 1
Isle of Man 1

Grafiku 2. Shpërndarja e rasteve të konfirmuara në laborator të COVID19 në vendet e BE, EEA dhe Mbretërinë e Bashkuar, 21 Mars 2020.

Harta e shpërndarjes gjeografike të COVID-19 në Europë

Situata e COVID-19 në Itali datë 20.03.2020 sipas rajoneve të saj bazuar në site e Ministrisë së Shëndetësisë Itali: http://www.salute.gov.it/portale/home.html

 • 37860 rastet aktualisht të konfirmuara
 • 4032 vdekje
 • 5129 pacientë të shëruar
 • 2655 në terapi intensive
 • 19185 në izolim në shtëpi

Shpërndarja sipas rajoneve rasteve të cilat janë aktualisht pozitive ndaj COVID-19:

 1. Lombardia 15420 raste
 2. Emilia Romanja 5089 raste
 3. Veneto 3677 raste
 4. Piemonte 3244 raste
 5. Marche 1844 raste
 6. Toskana 1713 raste
 7. Liguria 1001 raste
 8. Lazio 912 raste
 9. Trento 600 raste
 10. Campania 702 raste
 11. Fruli 555 raste
 12. Bolzano 530 raste
 13. Puglia 551 raste
 14. Siçili 379 raste
 15. Abruzzo 422 raste
 16. Umbria 384 raste
 17. Valle d’Aosta 257 raste
 18. Sardenja 288 raste
 19. Kalabri 201 raste
 20. Molise 39 raste
 21. Basilikata 52 raste

Harta e shpërndarjes gjeografike sipas regjioneve të COVID-19 në Itali

Bazuar në Rekomandimet e OBSH-së, MSHMS këshillon qytetarët për shtimin e masave të higjienës dhe ndjekjen e rregullave të mëposhtme:

 • Shmangia e kontaktit të ngushtë me njerëzit që vuajnë nga infeksione akute të rrugëve të frymëmarrjes.
 • Larja e shpeshtë e duarve, veçanërisht pas kontaktit të drejtpërdrejtë me njerëzit e sëmurë ose mjedisin e tyre.
 • Shmangia e kontaktit të pambrojtur me kafshët (qofshin ato shtëpiake apo të egra).
 • Personat me simptoma të infeksioneve akute të rrugëve të frymëmarrjes duhet të praktikojnë higjienën respiratore të lidhur me kollën (ruajtja e distancës, mbulimi me shami / letër ose rroba kur teshtijnë apo kolliten, larjen e duarve).
 • Brenda mjediseve të kujdesit shëndetësor, forconi praktikat standard të parandalimit të infeksionit dhe kontrollit në spitale, veçanërisht në shërbimet e urgjencës.

Informacion i përditësuar për Koronavirusin COVID_19 - 20.03.2020

20 Mars 2020/ Informacion i përditësuar për Koronavirusin COVID-19

Situata në vendin tonë sipas MSHMS

Në vendin tonë deri më sot (20.03.2020) janë testuar 732 raste të dyshuara për COVID-19 të cilat kanë rezultuar:

 • 70 raste të konfirmuar
 • 2 persona kanë ndërruar jetë

Shpërndarja sipas rretheve të rasteve të konfirmuara me COVID-19, 20.03.2020

Qyteti Nr. i rasteve të konfirmuara Nr. i rasteve te vdekur
Tirana 50
Durresi 4 1
Fieri 7
ElbasaNi 2
Lushnja 1 1
Rrogozhina 2
Kavaja 2
TOTAL 68 2

Në 24 orët e fundit janë testuar 35 persona të dyshuar, prej të cilëve janë konfirmuar 6 raste të reja me COVID-19: 5 raste nga Tirana (2 raste kontakti dhe tre raste të reja) dhe një 82 vjeçare nga Fieri.

Nga 70 rastet e konfirmuara me COVID-19, në spitalin Infektiv në QSUT ndodhen 35 pacientë të shtruar. 3 prej tyre janë në terapi intensive, në situatë të njëjtë klinike. Ndërsa pjesa tjetër e të shtruarve në pavion janë në gjendje të stabilizuar deri në këto momente.

Dy pacientët, kontakte të pacientit 0️ që u identifikua me koronavirusin e ri në Shqipëri rezultuan negativ edhe në testin e dytë pas trajtimit. Dy pacientë të hospitalizuar do të bëhen gati të lënë spitalin Infektiv, pas testit konfirmues që përfundoi ditën e sotme. ISHP po vijon me testimin e rasteve të dyshuara për ndërprerjen e zinxhirit të transmetimit të infeksionit. Laboratori i Virologjisë në ISHP që kryen analizat për COVID-19 është furnizuar me një sasi tjetër të konsiderueshme të kiteve shtesë.

Nga dita e sotme urgjenca kirurgjikale ka filluar të realizohen në Spitalin Universitar të Traumës.

Eshtë siguruar stoku i nevojshëm për mjetet mbrojtëse personale për personelin shëndetësor. Aktualisht janë dyfishuar kapaciteti i respiratorëve në Spitalin Infektiv në QSUT dhe paralelisht po punohet për shtimin e numrit të respiratorëve në strukturën e Reaminacionit.

Ka nisur trajnimi i mjekëve, infermierëve, farmacistëve, ekspertëve të shëndetit publik dhe studentëve të Mjekësisë që i janë përgjigjur thirrjes së Ministrisë së Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale për t’ju bashkuar frontit të parë të luftës me COVID-19.3000 profesionistë të shëndetit publik dhe studentë të mjekësisë i janë përgjigjur thirrjes së MSHMS për të shërbyer në rast nevoje për përballimin e kësaj situate. Trajinimi i profesionistëve të shëndetit ka nisur në Vlorë dhe Elbasan dhe po kryhet në bashkëpunim të ngushtë mes strukturave të Ministrisë së Shëndetësisë me universitetet rajonale. Për administrimin e personelit mjekësor, infermieror dhe atyre vullnetar në sistemin shëndetësor për trajtimin e infeksionit të shkaktuar nga COVID – 19, ministrja Manastirliu ka firmosur një urdhër në të cilin është caktuar koordinator pergjegjës prof Arben Gjata.

Ne vijim të situatës se krijur nga pandemia e COVID-19 po punohet për një plan social në ndihmë të të moshuarve, familjeve në ndihmë ekonomike dhe për personat me aftësi të kufizuara. Për të moshuarit që nuk kanë familjarë apo fëmijët afër, do t’u mundësohet sipas një plani me mjekun e familjes dhe farmacistin ku shërbehet, ofrimi i medikamenteve dhe shërbimeve të nevojshme në banesë.

MSHMS ju bën apel qytetarëve:

Mos shkoni menjëherë në spital!
Eshtë vëndosur në dispozicion një linjë të gjelbër falas 0800 40 40 për çdo qytetar që kërkon informacon apo këshilla në lidhje me COVID-19. Kjo linjë do të shërbejë edhe për pacientët kronikë që të marrin informacion se si të lidhen me mjekun e familjes, se si mund të përfitojnë barnat me rimbursim dhe për cdo shqetësim tjetër që ata kanë.
Por është e rëndësishme të sqarohet gjithashtu se: Nëse qytetarët kanë shenja të sëmundjes dhe për rastet e urgjencave duhet të telefonohet tek numri unik i urgjencës kombëtare 127!
MSHMS ju kërkon qytetarëve të respektojnë masat e distancimit social, të qëndrojnë në shtëpi, të ndihmojnë veten e tyre dhe të afërmit e tyre që të mos preken nga COVID-19 dhe të ndihmojnë stafet mjekësor për të përballuar këtë situatë.

Masat e reja për të parandaluar përhapjen e COVID-19

Akti Normativ “Për marrjen e masave të veçanta administrative gjatë kohëzgjatjes së periudhës së infeksionit të shkaktuar nga COVID 19”

Situata ndërkombëtare për COVID-19 sipas ECDC-së është si më poshtë:

 • Në nivel global, janë raportuar në total 242 488 raste të konfirmuara me COVID-19, dhe në total 9885
 • Azi: 114 806 raste të konfimuara- 4735 vdekje
 • Afrikë : 733 raste të konfirmuara- 17 vdekje
 • Amerikë: 17 419 raste të konfirmuara- 179 vdekje
 • Oqeania: 767 raste të konfirmuara- 6 vdekje

Tabela 1. Numri i rasteve të konfirmuara deri në datën 20 mars 2020 sipas shteteve (sipas ECDC): https://www.ecdc.europa.eu/en/novel-coronavirus-china

Shteti Nr i rasteve të konfirmuara (20 mars 2020)
Kontinenti i Azisë 114 806
Kina 81337
Iran 18407
Republika e Koresë 8652
Japoni 950
Malajzi 900
Izrael 677
Pakistani 478
Katar 460
Singapor 345
Bahrain 269
Arabia Saudite 238
Filipine 230
Indonezia 227
Tajland 212
Indi 191
Irak 177
Liban 149
Kuvajt 148
Emiratet e Bashkuara Arabe 140
Taivan 108
Vietnam 85
Brunei 73
Jordania 56
Sri Lanka 53
Kazakistan 49
Palestina 47
Oman 39
Kamboxhia 24
Uzbekistan 23
Afganistan 22
Maldive 13
Bangladeshi 10
Mongolia 5
Kyrgystan 6
Mauritus 3
Miamare 0
Nepal 1
Bhutan 1
Raste të tjera 696
Rastet e tjera në një mjet transporti detar Japoni 696
Amerika 17419
USA 14250
Kanada 846
Brazili 621
Kili 342
Peru 234
Ekuador 199
Meksika 164
Panama 137
Argjentina 128
Kolumbia 128
Uruguai 94
Kosta Rika 87
Venezuela 33
Hondurasi 24
Republika Domenikane 21
Kuba 16
Xhamajka 16
Bolivia 15
Paraguaji 13
Guatemala 9
Antilles 9
Trinidad dhe Tobago 9
Gujana 5
Bahamas 3
Barbado 2
Bermuda 2
Greenland 2
Haiti 2
Saint Lucia 2
Antigua dhe Barbuda 1
Saint Vincent 1
Ishujt Kajman 1
El Salvador 1
Nikaragua 1
Suriname 1
Oqeania 767
Australia 709
Zelanda e re 39
Guam 15
Polinezia Franceze 3
Fixhi 1
Afrika 733
Egjypt 210
Afrika e jugut 150
Algjeria 82
Maroku 63
Tunizia 39
Senegali 36
Burkina Faso 33
Kameruni 14
Republika Demokratike e Kongo 14
Gana 11
Ruanda 11
Cote d’lvoire 9
Nigeria 8
Etiopia 7
Kenia 7
Seychelles 6
Guinea Ekuatorit 4
Kongo 3
Gabon 3
Republika e Tanzanisë 3
Liberia 2
Namibia 2
Sudan 2
Zambia Swaziland 2
Benin 2
Republika e Afrikës qëndrore 1
Xhibuti 1
Eswatini 1
Gambia 1
Guinea 1
Mauritania 2
Somalia 1
Togo 1
Çad 1
Total 134 421

Grafiku 1. Shpërndarja e rasteve laboratorike të konfirmuara për COVID19 sipas kontinenteve (përveç Kinës), 20. 03. 2020

Harta e shpërndarjes gjeografike të COVID-19 në botë

Situata në Europë dhe sipas ECDC–së është si më poshtë:

 • Europë: 108 068 raste të konfirmuara
  • 4941 vdekje

Tabela 2. Numri i rasteve të konfirmuara deri në datën 20 mars 2020 sipas shteteve te Europës (sipas ECDC): https://www.ecdc.europa.eu/en/novel-coronavirus-china

Shteti Nr i rasteve të konfirmuara (20 mars 2020)
Europa 108 068
Italia 41 035
Spanja 17 147
Gjermania 14 138
Franca 10 995
Zvicra 3 888
Anglia 3 277
Hollanda 2 460
Austria 2 196
Belgjika 1 785
Norvegjia 1 552
Suedia 1 423
Danimarka 1 151
Portugalia 795
Çekia 694
Irlanda 557
Greqia 464
Finlanda 400
Turqia 359
Polonia 355
Luksemburg 345
Islanda 330
Sllovenia 319
Rumania 277
Estonia 267
Rusia 199
San Marino 126
Serbia 126
Sllovakia 123
Armenia 122
Bullgaria 105
Kroacia 104
Letoni 86
Hungaria 85
Andora 75
Ishujt Faroe 72
Shqipëria 70
Qipro 58
Bjellorusia 57
Malta 53
Moldavia 49
Lituania 48
Maqedonia e Veriut 48
Azerbaxhan 44
Bosnje –Hercegovina 44
Gjeorgjia 40
Ukraina 26
Litenshtein 25
Kosova 21
Vatikani 13
Mali i zi 13
Monako 11
Gjibraltar 10
Xhersi 5
Guemsey 1

Grafiku 2. Shpërndarja e rasteve të konfirmuara në laborator të COVID19 në vendet e BE, EEA dhe Mbretërinë e Bashkuar, 19 Mars 2020.

Harta e shpërndarjes gjeografike të COVID-19 në Europë

Situata e COVID-19 në Itali datë 19.03.2020 sipas rajoneve të saj bazuar në site e Ministrisë së Shëndetësisë Itali: http://www.salute.gov.it/portale/home.html

 • 33 190 rastet aktualisht të konfirmuara
 • 3405 vdekje
 • 4440 pacientë të shëruar
 • 2498 në terapi intensive
 • 14 965 në izolim në shtëpi

Shpërndarja sipas rajoneve rasteve të cilat janë aktualisht pozitive ndaj COVID-19:

 1. Lombardia 13938 raste
 2. Emilia Romanja 4506 raste
 3. Veneto 3169 raste
 4. Piemonte 2754 raste
 5. Marche 1622 raste
 6. Toskana 1422 raste
 7. Liguria 883 raste
 8. Lazio 741 raste
 9. Trento 491 raste
 10. Campania 605 raste
 11. Fruli 522 raste
 12. Bolzano 421 raste
 13. Puglia 449 raste
 14. Siçili 321 raste
 15. Abruzzo 366 raste
 16. Umbria 328 raste
 17. Valle d’Aosta 209 raste
 18. Sardenja 204 raste
 19. Kalabri 164 raste
 20. Molise 38 raste
 21. Basilikata 37 raste

Bazuar në Rekomandimet e OBSH-së, MSHMS këshillon qytetarët për shtimin e masave të higjienës dhe ndjekjen e rregullave të mëposhtme:

 • Shmangia e kontaktit të ngushtë me njerëzit që vuajnë nga infeksione akute të rrugëve të frymëmarrjes.
 • Larja e shpeshtë e duarve, veçanërisht pas kontaktit të drejtpërdrejtë me njerëzit e sëmurë ose mjedisin e tyre.
 • Shmangia e kontaktit të pambrojtur me kafshët (qofshin ato shtëpiake apo të egra).
 • Personat me simptoma të infeksioneve akute të rrugëve të frymëmarrjes duhet të praktikojnë higjienën respiratore të lidhur me kollën (ruajtja e distancës, mbulimi me shami / letër ose rroba kur teshtijnë apo kolliten, larjen e duarve).
 • Brenda mjediseve të kujdesit shëndetësor, forconi praktikat standard të parandalimit të infeksionit dhe kontrollit në spitale, veçanërisht në shërbimet e urgjencës.

Informacion i përditësuar për Koronavirusin COVID_19 - 19.03.2020

Situata në vendin tonë sipas MSHMS

Në vendin tonë deri më sot (19.03.2020) janë testuar 697 raste të dyshuara për COVID-19 të cilat kanë rezultuar:

 • 64 raste të konfirmuar
 • 2 persona kanë ndërruar jetë

Shpërndarja sipas rretheve të rasteve të konfirmuara me COVID-19, 19.03.2020

Qyteti Nr. i rasteve të konfirmuara Nr. i rasteve te vdekur
Tirana 45
Durresi 4 1
Fieri 6
Elbasani 2
Lushnja 1 1
Rrogozhina 2
Kavaja 2
TOTAL 62 2

Në 24 orët e fundit janë testuar 32 persona të dyshuar, prej të cilëve janë konfirmuar 5 raste të reja me COVID-19, 3 prej të cilëve shtetas Italian që ndodhen aktualisht në Shqipëri.
Deri tani janë shënuar dy humbje jete.

Nga 64 rastet e konfirmuar me COVID-19, në Spitalin Infektiv ndodhen 32 pacientë të shtruar. 3 pacientë janë në terapi intensive, por asnjëri prej tyre nuk është në respiracion të drejtuar. Ndërsa pjesa tjetër e të shtruarve në pavion janë në gjendje të stabilizuar deri në këto momente.

ISHP po vijon me testimin e rasteve të dyshuara për ndërprerjen e zinxhirit të transmetimit të infeksionit. Laboratori i Virologjisë në ISHP që kryen analizat për COVID-19 është furnizuar me një sasi tjetër të konsiderueshme të kiteve shtesë.

Eshtë siguruar stoku i nevojshëm për mjetet mbrojtëse personale për personelin shëndetësor. Aktualisht janë dyfishuar kapaciteti i respiratorëve në Spitalin Infektiv në QSUT dhe paralelisht po punohet për shtimin e numrit të respiratorëve në strukturën e Reaminacionit.

Linja e re 0800 40 40 falas për t’ju përgjigjur pyetjeve të qytetarëve në lidhje me COVID-19. Linja 0800 40 40 do të jetë në dispozicion të qytetarëve që duan të dinë se sim und të përfitojnë barnat me rimbursim, si të lidhen me mjekun e familjes, por edhe për këshilla se si duhet të sillemi gjatë periudhës së qarkullimit të COVID-19. 0800 40 40 do të jetë linjë e dedikuar këshilluese ndërsa numri unik 127 i urgjencës kombëtare do të shërbeje për urgjencat, edhe për ato që lidhen me COVID-19.

Në zbatim të planit të veprimit të miratuar nga Komitetit Teknik dhe Task Forca, është vendosur që për të lehtësuar kapacitetet e QSUT, për të krijuar zonat sanitare të sigurta për pacientët të cilët trajtohen në spitale jo për COVID-19, që shërbimi i Kirurgjisë së Urgjencës dhe ndërhyrjeve Kirurgjikale për patologjitë malinje, përkatësisht Klinikat 1, 2 dhe Urologjisë në QSUT, të transferohen në Spitalin Universitar të Traumës, duke filluar nga dita e premte, datë 20 Mars.

Ka nisur trajnimi i mjekëve dhe infermiereve vullnetarë të cilët ju pergjigjën thirrjes se ministres së Shëndetësisë Ogerta Manastirliu, për të kontribuar në trajtimin e të prekurve me COVID-19. Thirrjes së ministres i janë përgjigjur rreth 3000 mjekë dhe infermierë.

Ne vijim të situatës se krijur nga pandemia e COVID-19 po punohet për një plan social në ndihmë të të moshuarve, familjeve në ndihmë ekonomike dhe për personat me aftësi të kufizuara. Për të moshuarit që nuk kanë familjarë apo fëmijët afër, do t’u mundësohet sipas një plani me mjekun e familjes dhe farmacistin ku shërbehet, ofrimi i medikamenteve dhe shërbimeve të nevojshme në banesë.

Masat e reja për të parandaluar përhapjen e COVID-19

Akti Normativ “Për marrjen e masave të veçanta administrative gjatë kohëzgjatjes së periudhës së infeksionit të shkaktuar nga COVID 19”

Situata ndërkombëtare për COVID-19 sipas ECDC-së është si më poshtë:

 • Në nivel global, janë raportuar në total 213 254 raste të konfirmuara me COVID-19, dhe në total 8843
 • Azi: 112 951 raste të konfimuara- 4551 vdekje
 • Afrikë : 634 raste të konfirmuara- 16 vdekje
 • Amerikë: 11 810 raste të konfirmuara- 183 vdekje
 • Oqeania : 599 raste të konfirmuara- 6 vdekje

Tabela 1. Numri i rasteve të konfirmuara deri në datën 19 mars 2020 sipas shteteve (sipas ECDC): https://www.ecdc.europa.eu/en/novel-coronavirus-china

Shteti Nr i rasteve të konfirmuara (19 mars 2020)
Kontinenti i Azisë 112591
Kina 81238
Iran 17361
Republika e Koresë 8565
Japoni 873
Malajzi 790
Katar 452
Izrael 433
Singapor 313
Pakistani 302
Bahrain 256
Filipine 202
Tajland 177
Indonezia 172
Arabia Saudite 171
Indi 165
Irak 164
Kuvajt 142
Liban 133
Emiratet e Bashkuara Arabe 113
Taivan 108
Vietnam 76
Brunei 68
Jordania 52
Palestina 44
Sri Lanka 42
Oman 39
Kazakistan 37
Kamboxhia 24
Uzbekistan 23
Afganistan 22
Maldive 13
Bangladeshi 10
Mongolia 5
Kyrgystan 3
Miamare 1
Nepal 1
Bhutan 1
Raste të tjera 696
Rastet e tjera në një mjet transporti detar Japoni 696
Amerika 11810
USA 9415
Kanada 690
Brazili 428
Kili 238
Ekuador 168
Peru 145
Meksika 118
Panama 109
Kolumbia 108
Argjentina 97
Uruguai 79
Kosta Rika 69
Venezuela 33
Republika Domenikane 21
Xhamajka 15
Bolivia 12
Hondurasi 12
Kuba 11
Paraguaji 11
Trinidad dhe Tobago 9
Guatemala 8
Gujana 5
Saint Lucia 2
Suriname 1
Saint Vincent 1
Antigua dhe Barbuda 1
Bahamas 1
Barbado 1
El Salvador 1
Nikaragua 1
Oqeania 599
Australia 565
Zelanda e re 28
Guam 3
Polinezia Franceze 3
Afrika 634
Egjypt 196
Algjeria 73
Afrika e jugut 116
Maroku 54
Senegali 36
Tunizia 29
Burkina Faso 26
Republika Demokratike e Kongo 14
Ruanda 11
Kameruni 10
Nigeria 8
Gana 7
Kenia 7
Cote d’lvoire 6
Etiopia 6
Seychelles 6
Kongo 3
Guinea Ekuatorit 3
Gabon 3
Republika e Tanzanisë 3
Liberia 2
Namibia 2
Sudan 2
Zambia Swaziland 2
Benin 1
Republika e Afrikës qëndrore 1
Xhibuti 1
Eswatini 1
Gambia 1
Guinea 1
Mauritania 1
Somalia 1
Togo 1
Total 126 690

Grafiku 1. Shpërndarja e rasteve laboratorike të konfirmuara për COVID – 19 sipas

kontinenteve (përveç Kinës), 19. 03. 2020

Harta e shpërndarjes gjeografike të COVID-19 në botë

Situata në Europë dhe sipas ECDC–së është si më poshtë:

 • Europë: 86 564 raste të konfirmuara
  • 4080 vdekje

Tabela 2. Numri i rasteve të konfirmuara deri në datën 19 mars 2020 sipas shteteve te Europës (sipas ECDC): https://www.ecdc.europa.eu/en/novel-coronavirus-china

Shteti Nr i rasteve të konfirmuara (19 mars 2020)
Europa 86 564
Italia 35 713
Spanja 13 716
Franca 9 134
Gjermania 8 198
Zvicra 3 010
Anglia 2 630
Hollanda 2 051
Austria 1 646
Norvegjia 1 423
Belgjika 1 486
Suedia 1 301
Danimarka 1 115
Portugalia 642
Çekia 522
Greqia 418
Finlanda 369
Irlanda 366
Polonia 287
Sllovenia 286
Rumania 260
Estonia 258
Islanda 250
Luksemburg 210
Turqia 191
Rusia 147
Armenia 115
San Marino 109
Sllovakia 107
Serbia 94
Bullgaria 92
Kroacia 81
Hungaria 73
Letoni 71
Shqipëria 59
Qipro 58
Andora 53
Malta 48
Bjellorusia 46
Maqedonia e Veriut 42
Bosnje –Hercegovina 36
Moldavia 36
Azerbaxhan 34
Gjeorgjia 34
Lituania 33
Litenshtein 25
Kosova 19
Ukraina 19
Monako 9
Mali i zi 8
Vatikani 1

Grafiku 2. Shpërndarja e rasteve të konfirmuara në laborator të COVID – 19 në vendet e BE, EEA dhe Mbretërinë e Bashkuar, 19 Mars 2020.

Harta e shpërndarjes gjeografike të COVID-19 në Europë

Situata e COVID-19 në Itali datë 18.03.2020 sipas rajoneve të saj bazuar në site e Ministrisë së Shëndetësisë Itali: http://www.salute.gov.it/portale/home.html

 • 28 710 rastet aktualisht të konfirmuara
 • 2978 vdekje
 • 4025 pacientë të shëruar
 • 2257 në terapi intensive
 • 12 090 në izolim në shtëpi

Shpërndarja sipas rajoneve:

 1. Lombardia 12266 raste
 2. Emilia Romanja 3915 raste
 3. Veneto 2953 raste
 4. Piemonte 2187 raste
 5. Marche 1476 raste
 6. Toskana 1291 raste
 7. Liguria 744 raste
 8. Lazio 650 raste
 9. Trento 436 raste
 10. Campania 423 raste
 11. Fruli 416 raste
 12. Bolzano 366 raste
 13. Puglia 362 raste
 14. Siçili 267 raste
 15. Abruzzo 249 raste
 16. Umbria 241 raste
 17. Valle d’Aosta 162 raste
 18. Sardenja 132 raste
 19. Kalabri 126 raste
 20. Molise 21 raste
 21. Basilikata 27 raste

Harta e shpërndarjes gjeografike të COVID-19 në Itali

Bazuar në Rekomandimet e OBSH-së, MSHMS këshillon qytetarët për shtimin e masave të higjienës dhe ndjekjen e rregullave të mëposhtme:

 • Shmangia e kontaktit të ngushtë me njerëzit që vuajnë nga infeksione akute të rrugëve të frymëmarrjes.
 • Larja e shpeshtë e duarve, veçanërisht pas kontaktit të drejtpërdrejtë me njerëzit e sëmurë ose mjedisin e tyre.
 • Shmangia e kontaktit të pambrojtur me kafshët (qofshin ato shtëpiake apo të egra).
 • Personat me simptoma të infeksioneve akute të rrugëve të frymëmarrjes duhet të praktikojnë higjienën respiratore të lidhur me kollën (ruajtja e distancës, mbulimi me shami / letër ose rroba kur teshtijnë apo kolliten, larjen e duarve).
 • Brenda mjediseve të kujdesit shëndetësor, forconi praktikat standard të parandalimit të infeksionit dhe kontrollit në spitale, veçanërisht në shërbimet e urgjencës.

Informacion i përditësuar për Koronavirusin COVID_19 - 18.03.2020

Situata në vendin tonë sipas MSHMS

Në vendin tonë deri më sot (18 Mars 2020) janë testuar 665 raste të dyshuara për COVID-19 të cilat kanë rezultuar:

 • 59 raste të konfirmuar
 • 2 persona kanë ndërruar jetë

Shpërndarja sipas rretheve të rasteve të konfirmuara me COVID-19, 18.03.2020

Qyteti Nr. i rasteve të konfirmuara Nr. i rasteve te vdekur
Tirana 42
Durresi 4 1
Fieri 6
Elbasani 2
Lushnja 1 1
Rrogozhina 2
TOTAL 57 2

Në 24 orët e fundit në Laboratorin e Virologjisë në Institutin e Shëndetit Publik janë testuar 60 persona të dyshuar, prej të cilëve janë konfirmuar 4 raste të reja me COVID-19. Më total deri në këto momente janë testuar 665 raste të dyshuara dhe prej tyre janë të konfirmuar pozitivë me COVID-19, 59 raste:

30 prej personave të konfirmuar me COVID-19 nga Tirana, Fieri, Durrësi, Lushnja dhe Rrogozhina ndodhen të shtruar në Spitalin Infektiv. Tre prej tyre janë në terapi intensive, një grua 61 vjeç nga Fieri, 2 pacintë 63 dhe 50 vjeç nga Tirana, kurse pacientët e tjerë janë në gjendje të stabilizuar deri tani. Mëngjesin e sotëm ka ndërruar jetë një pacient i moshës 66-vjeçare në spitalin Infektiv, që vuante nga disa sëmundje shoqëruese: insuficenca kardiake, edemë pulmonarë dhe insuficencë renale. Prej disa ditësh pacienti ishte i intubuar (me respiracion të drejtuar) në gjendje të rëndë shëndetësore.

Gjatë ditës së djeshme, në vijim të ndjekjes dhe trajtimit shëndetësor të pacientëve të konfirmuar me COVID-19 në spitalin infektiv, është kryer ritestimi për kontaktin e parë të pacientit zero, i cili ka rezultuar negative. Do të vijohet me testin e radhës për të konfirmuar negativizimin nga COVID-19 për këtë pacient.

27 mjekë dhe infermierë të spitalit të Fierit kanë rezultuar negativë për COVID-19. ISHP po vijon me testimin e rasteve të dyshuara për ndërprerjen e zinxhirit të transmetimit të infeksionit. Laboratori i Virologjisë në ISHP që kryen analizat për COVID-19 është furnizuar me një sasi tjetër të konsiderueshme të kiteve shtesë.

Në zbatim të planit të veprimit të miratuar nga Komitetit Teknik dhe Task Forca, është vendosur që për të lehtësuar kapacitetet e QSUT, për të krijuar zonat sanitare të sigurta për pacientët të cilët trajtohen në spitale jo për COVID-19, që shërbimi i Kirurgjisë së Urgjencës dhe ndërhyrjeve Kirurgjikale për patologjitë malinje, përkatësisht Klinikat 1, 2 dhe Urologjisë në QSUT, të transferohen në Spitalin Universitar të Traumës, duke filluar nga dita e premte, datë 20 Mars.

Eshtë siguruar stoku i nevojshëm për mjetet mbrojtëse personale për personelin shëndetësor. Aktualisht janë dyfishuar kapaciteti i respiratorëve në Spitalin Infektiv në QSUT dhe paralelisht po punohet për shtimin e numrit të respiratorëve në strukturën e Reaminacionit.

Ne vijim të situatës se krijur nga pandemia e COVID-19 po punohet për një plan social në ndihmë të të moshuarve, familjeve në ndihmë ekonomike dhe për personat me aftësi të kufizuara. Për të moshuarit mbi 65 vjeç, që nuk kanë familjarë apo fëmijët afër, do t’u mundësohet sipas një plani me mjekun e familjes dhe farmacistin ku shërbehet, ofrimi i medikamenteve dhe shërbimeve të nevojshme në banesë. Gjithashtu barnat do të jepen me rimbirsim edhe për të sëmurët kronik.

Ka nisur trajnimi i mjekëve dhe infermiereve vullnetarë të cilët ju pergjigjën thirrjes se ministres së Shëndetësisë Ogerta Manastirliu, për të kontribuar në trajtimin e të prekurve me COVID-19. Thirrjes së ministres i janë përgjigjur më shumë se 2200 mjekë dhe infermierë.

MSHMS rekomandon për qytetarët:

Mos shkoni menjëherë në spital!

Telefononi 127 kur keni shenja të sëmundjes!

Pavarësisht masave të marra, e rëndësishme është izolimi social, masat vetjake, që të frenojmë sa më shumë përhapjen e infeksionit. Mënyra më e mirë për të ndihmuar personelin shëndetësor dhe për të përballuar këtë situatë është që qytetarët të qëndrojnë në shtëpi.

Masat për parandalimin e përhapjes së COVID-19

Masat e reja për të parandaluar përhapjen e COVID-19

Akti Normativ “Për marrjen e masave të veçanta administrative gjatë kohëzgjatjes së periudhës së infeksionit të shkaktuar nga COVID 19”

Situata ndërkombëtare për COVID-19 sipas ECDC-së është si më poshtë:

Në nivel global, janë raportuar në total 194 909 raste të konfirmuara me COVID-19, dhe në total 7876 vdekje.

 • Azi: 110 587 raste të konfimuara- 4388 vdekje
 • Afrikë : 495 raste të konfirmuara- 12 vdekje
 • Amerikë: 8258 raste të konfirmuara- 124 vdekje
 • Oqeania : 474 raste të konfirmuara- 5 vdekje

Tabela 1. Numri i rasteve të konfirmuara deri në datën 18 mars 2020 sipas shteteve (sipas ECDC): https://www.ecdc.europa.eu/en/novel-coronavirus-china

Shteti Nr i rasteve të konfirmuara (18 mars 2020)
Kontinenti i Azisë 110 587
Kina 81163
Iran 16169
Republika e Koresë 8413
Japoni 829
Malajzi 673
Katar 442
Izrael 427
Singapor 266
Bahrain 237
Pakistani 187
Tajland 177
Filipine 187
Indonezia 172
Arabia Saudite 133
Indi 137
Irak 154
Kuvajt 130
Liban 120
Emiratet e Bashkuara Arabe 113
Taivan 77
Vietnam 61
Brunei 56
Palestina 41
Sri Lanka 42
Kamboxhia 24
Oman 24
Afganistan 22
Jordania 35
Maldive 13
Kazakistan 33
Uzbekistan 16
Bangladeshi 8
Mongolia 4
Nepal 1
Bhutan 1
Raste të tjera 696
Rastet e tjera në një mjet transporti detar Japoni 696
Amerika 8258
USA 6427
Kanada 569
Brazili 291
Kili 201
Peru 117
Meksika 93
Panama 86
Argjentina 79
Ekuador 111
Kolumbia 65
Kosta Rika 50
Venezuela 33
Uruguai 50
Bolivia 12
Republika Domenikane 11
Xhamajka 13
Paraguaji 11
Hondurasi 9
Guatemala 6
Trinidad dhe Tobago 7
Kuba 7
Gujana 4
Saint Lucia 2
Suriname 1
Saint Vincent 1
Antigua dhe Barbuda 1
Bahamas 1
Oqeania 474
Australia 454
Zelanda e re 20
Afrika 495
Egjypt 166
Algjeria 60
Afrika e jugut 85
Maroku 44
Senegali 31
Tunizia 24
Ruanda 7
Kameruni 10
Etiopia 5
Cote d’lvoire 5
Kenia 4
Seychelles 4
Burkina Faso 20
Namibia 2
Nigeria 3
Republika Demokratike e Kongo 3
Gana 6
Guinea 1
Sudan 1
Mauritania 1
Gabon 1
Guinea Ekuatorit 1
Togo 1
Swaziland 1
Republika e Afrikës qëndrore 1
Kongo 1
Eswatini 1
Benin 1
Liberia 2
Somalia 1
Republika e Tanzanisë 1
Gambia 1
Total 120 510

Grafiku 1. Shpërndarja e rasteve laboratorike të konfirmuara për COVID – 19 sipas kontinenteve (përveç Kinës), 18. 03. 2020

Harta e shpërndarjes gjeografike të COVID-19 në botë

Situata në Europë dhe sipas ECDC–së është si më poshtë:

 • Europë: 74399 raste të konfirmuara
  • 3340 vdekje

Tabela 2. Numri i rasteve të konfirmuara deri në datën 18 mars 2020 sipas shteteve te Europës (sipas ECDC): https://www.ecdc.europa.eu/en/novel-coronavirus-china

Shteti Nr i rasteve të konfirmuara (18 mars 2020)
Europa 74399
Italia 31506
Spanja 11178
Franca 7730
Gjermania 7156
Zvicra 2650
Anglia 1950
Hollanda 1705
Austria 1332
Norvegjia 1308
Belgjika 1243
Suedia 1167
Danimarka 1024
Portugalia 448
Çekia 434
Greqia 387
Finlanda 319
Irlanda 292
Sllovenia 275
Islanda 247
Polonia 238
Estonia 225
Rumania 217
Luksemburg 140
Rusia 114
San Marino 104
Turqia 98
Sllovakia 97
Bullgaria 81
Armenia 78
Serbia 72
Kroacia 69
Letoni 61
Shqipëria 55
Hungaria 50
Qipro 40
Malta 38
Bjellorusia 36
Gjeorgjia 34
Maqedonia e Veriut 31
Moldavia 30
Azerbaxhan 28
Lituania 25
Bosnje –Hercegovina 21
Kosova 19
Andora 14
Ukraina 14
Monako 9
Litenshtein 7
Mali i zi 2
Vatikani 1

Grafiku 2. Shpërndarja e rasteve të konfirmuara në laborator të COVID – 19 në vendet e BE, EEA dhe Mbretërinë e Bashkuar, 18 Mars 2020

Harta e shpërndarjes gjeografike të COVID-19 në Europë

Situata e COVID-19 në Itali datë 17.03.2020 sipas rajoneve të saj bazuar në site e Ministrisë së Shëndetësisë Itali: http://www.salute.gov.it/portale/home.html

 • 26062 raste te konfirmuara
 • 2503 vdekje
 • 2941 pacientë të shëruar
 • 2060 në terapi intensive
 • 11108 në izolim në shtëpi

Shpërndarja sipas rajoneve:

 1. Lombardia 12095 raste
 2. Emilia Romanja 3404 raste
 3. Veneto 2488 raste
 4. Piemonte 1764 raste
 5. Marche 1302 raste
 6. Toskana 1024 raste
 7. Liguria 661 raste
 8. Lazio 550 raste
 9. Trento 368 raste
 10. Campani 423 raste
 11. Fruli 347 raste
 12. Bolzano 282 raste
 13. Puglia 320 raste
 14. Siçili 226 raste
 15. Abruzzo 216 raste
 16. Umbria 192 raste
 17. Sardenja 115 raste
 18. Valle d’Aosta 134 raste
 19. Kalabri 112 raste
 20. Molise 19 raste
 21. Basilikata 20 raste

Harta e shpërndarjes gjeografike të COVID-19 në Itali

Bazuar në Rekomandimet e OBSH-së, MSHMS këshillon qytetarët për shtimin e masave të higjienës dhe ndjekjen e rregullave të mëposhtme:

 • Shmangia e kontaktit të ngushtë me njerëzit që vuajnë nga infeksione akute të rrugëve të frymëmarrjes.
 • Larja e shpeshtë e duarve, veçanërisht pas kontaktit të drejtpërdrejtë me njerëzit e sëmurë ose mjedisin e tyre.
 • Shmangia e kontaktit të pambrojtur me kafshët (qofshin ato shtëpiake apo të egra).
 • Personat me simptoma të infeksioneve akute të rrugëve të frymëmarrjes duhet të praktikojnë higjienën respiratore të lidhur me kollën (ruajtja e distancës, mbulimi me shami / letër ose rroba kur teshtijnë apo kolliten, larjen e duarve).
 • Brenda mjediseve të kujdesit shëndetësor, forconi praktikat standard të parandalimit të infeksionit dhe kontrollit në spitale, veçanërisht në shërbimet e urgjencës.

Informacion i përditësuar për Koronavirusin COVID_19 - 17.03.2020

17 Mars 2020/ Informacion i përditësuar për Koronavirusin COVID_19

Situata në vendin tonë sipas MSHMS

Në vendin tonë deri më sot janë testuar 605 raste të dyshuara për COVID-19 të cilat kanë rezultuar:

 • 55 raste të konfirmuar
 • 1 rast i vdekur

Shpërndarja sipas rretheve të rasteve të konfirmuara me COVID-19, 17.03.2020

Qyteti Nr. i rasteve të konfirmuara Nr. i rasteve te vdekur
Tirana 38
Durresi 4 1
Fieri 6
Elbasani 2
Lushnja 2
Rrogozhina 2

Në laboratorin e Virologjisë në ISHP janë testuar në 24 orët e fundit 42 persona të dyshuar, qytetarë dhe personel shëndetësor, prej të cilëve janë konfirmuar 4 raste të reja me COVID-19. Në total deri në këto momente janë testuar 605 raste të dyshuara dhe prej tyre janë të konfirmuar pozitivë me COVID-19, 55 raste:

Prej tyre;

25 janë të shtruar në spitalin Infektiv (nga Tirana, Durrësi, Elbasani, Fieri, Lushja dhe Rrogozhina). Prej tyre janë në terapi intensive tre qytetarë, njëri prej të cilëve në respiracion të drejtuar. Ndërsa pjesa tjetër e të shtruarve në pavion janë në gjendje të stabilizuar deri në këto momente.

Pas hetimit të hollësishëm epidemiologjik në spitalin “Shefqet Ndroqi”, kanë dalë pozitiv edhe 2 raste personel shëndetësor që kanë qenë në kontakt me pacientin, i cili aktualisht po trajtohet në spitalin infektiv dhe që, më herët ka qenë i shtruar në spitalin “Shefqet Ndroqi”. Nga hetimi i kryer, janë testuar 89 personel shëndetësor në spitalin “Shefqet Ndroqi” dhe prej tyre kanë rezultuar 8 mjekë dhe infermierë pozitivë. Duhet thënë që të gjithë janë në gjendje të mirë shëndetësore dhe të vetëkarantinuar.

Spitali “Shefqet Ndroqi” do të kthehet në spital COVID, sipas skenarëve, për të lehtësuar edhe fluksin në spitalin Infetiv dhe Ministria e Shëndetësisë po merr masa për zëvendësimin e personelit me mbi 2200 vullnetarët që i janë përgjigjur thirrjes për të ndihmuar stafet mjekësore në terren.

MSHMS ju bën apel mjekëve të zbatojnë me kujdes masat mbrojtëse për parandalimin e infeksionit.

Gjithashtu rekomandon qytetarët:

Mos shkoni menjëherë në spital!

Telefononi 127 kur keni shenja të sëmundjes!

Pavarësisht masave të marra, e rëndësishme është izolimi social, masat vetjake, që të frenojmë sa më shumë përhapjen e infeksionit. Mënyra më e mirë për të ndihmuar personelin shëndetësor dhe për të përballuar këtë situatë është që qytetarët të qëndrojnë në shtëpi.

Masat e veçanta administrative për parandalimin e përhapjes së COVID-19

 1. Subjektet që eksportojnë barna dhe pajisje mjekësore nga Republika e Shqipërisë, pa autorizim të posaçëm të ministrit të Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, për kryerjen e këtij aktiviteti, dënohen me gjobë në masën 5 000 000 (pesë milionë) lekë dhe iu sekuestrohet e gjithë sasia e barnave/pajisjeve mjekësore. Në rast përsëritjeje, masave të mësipërme iu shtohet edhe ndalimi i eksportit të barnave/pajisjeve mjekësore, deri në 6 muaj.
 2. Subjektet apo individët që organizojnë zhvillimin e aktiviteteve publike dhe jopublike, si aktivitete sportive, kulturore dhe konferenca, apo grumbullimet masive në vende të mbyllura apo të hapura, si koncerte, tubime dhe dëgjesa publike, dënohen me gjobë në masën 5 000 000 (pesë milionë) lekë për organizatorët dhe ndalimin e aktivitetit.
 3. Hyrja e shoqëruesve dhe/ose e familjarëve të pacientëve në ambientet e shërbimit të urgjencës mjekësore, institucionet e kujdesit shëndetësor, ambientet e shërbimit spitalor ku janë duke marrë trajtim spitalor pacientët, vetëm me përjashtim të rasteve kur një kërkesë e tillë vjen nga drejtoria spitalore, dënohen me gjobë në masën 500 000 (pesëqind mijë) lekë për shoqëruesin dhe/ose familjarin e pacientit si dhe për personin përgjegjës që ka për detyrë zbatimin e këtij rregulli.
 4. Dënohet me gjobë në masën 700 000 (shtatëqind mijë) lekë:
 1. Shtetasi, i cili hyn në territorin e Republikës së Shqipërisë dhe nuk deklaron ardhjen e tij nga zonat e prekura nga infeksioni COVID-19, të deklaruara nga organet kompetente, vendase ose të huaja apo ndërkombëtare;
 2. Shtetasi, i cili hyn nga zonat e prekura në territorin e Republikës së Shqipërisë, që nuk vetëkarantinohet për një periudhë 14-ditore në ambientet e banesës së tij, si një masë parandaluese për mospërhapjen e infeksionit të shkaktuar nga COVID–19;
 3. Shtetasi, i cili vjen nga zonat e prekura dhe nuk zbaton urdhrin e dhënë nga organet kompetente për vetëkarantinimin e detyrueshëm;
 4. Shtetasi, i cili ka rezultuar pozitiv dhe nuk zbaton urdhrin e dhënë nga organet kompetente për vetëkarantinimin e detyrueshëm.
 1. Institucionet arsimore, çerdhet dhe kopshtet, publike dhe jopublike, që nuk mbyllin aktivitetin e tyre për periudhën e përcaktuar nga autoritetet kompetente, dënohen me gjobë në masën 5 000 000 (pesë milionë) lekë për institucionet arsimore, publike/jopublike, dhe në masën 1 000 000 (një milion) lekë për çerdhet dhe kopshtet, publike/jopublike. Në rast përsëritjeje iu shtohet edhe mbyllja e veprimtarisë për një periudhë 6-mujore.
 2. Subjektet apo individët, publikë apo privatë, që zhvillojnë aktivitete në ambientet e mbyllura të argëtimit për fëmijë e të rinj, palestrat, qendrat sportive, pishinat, qendrat e internetit, qendrat kulturore, që nuk zbatojnë urdhrin e organit kompetent për mbylljen e tyre, dënohen me gjobë në masën 1 000 000 (një milion) lekë, dhe në rast përsëritjeje iu shtohet edhe mbyllja e veprimtarisë për një periudhë 6-mujore.
 3. Subjektet apo individët, të cilët nuk zbatojnë urdhrat e dhëna nga organet kompetente për mosmbylljen e bareve, lokaleve, restoranteve dhe klubeve, dënohen me gjobë në masën 1 000 000 (një milionë) lekë dhe në rast pësëritjeje iu shtohet edhe mbyllja e aktivitetit për një periudhë 6-mujore.
 4. Subjektet dhe individët, publikë apo privatë, të cilët, në kundërshtim me urdhrat e autoriteteve kompetente, lejojnë zhvillimin e aktiviteteve sportive, sociale, kulturore, ekskursionet mësimore të organizuara nga institucionet arsimore, publike dhe private, brenda dhe jashtë vendit, dënohen me gjobë në masën 1 000 000 (një milionë) lekë dhe në rast pësëritjeje iu shtohet edhe mbyllja e aktivitetit për një periudhë 6-mujore.
 5. Organet e shërbimit postar duhet të garantojnë vazhdimësinë e shërbimit dhe të hartojnë një plan masash për të kufizuar kontaktet e punonjësve me publikun dhe për të shmangur grumbullimin në sportele apo në ambiente të tjera të brendshme. Moszbatimi i këtij detyrimi dënohet me gjobë në masën 1 000 000 (një milion) lekë dhe në rast përsëritjeje iu shtohet edhe mbyllja e veprimtarisë për një periudhë 6-mujore.
 6. Në ambientet e brendshme apo strukturat e veçanta të institucioneve të kujdesit shëndetësor, të poliklinikave, të spitaleve, publike e jopublike, ku zhvillohen vizita dhe konsulta ambulatore, të merren masa të menjëhershme për ndalimin e grumbullimit të pacientëve. Moszbatimi i këtij detyrimi dënohet me gjobë në masën 1 000 000 (një milion) lekë dhe në rast përsëritjeje iu shtohet edhe mbyllja e veprimtarisë për një periudhë 6-mujore.
 7. Drejtuesit e automjeteve, të cilët nuk zbatojnë ndalimin e qarkullimit të mjeteve të transportit, publik dhe privat, përfshirë automjetet private, në zonat dhe oraret e përcaktuara nga organet kompetente, dënohen me heqje të lejes së drejtimit për një periudhë trevjeçare dhe me bllokim të mjetit. Nga ky rregull përjashtohen personat e autorizuar nga organet kompetente.
 8. Rritja e çmimit të shitjes të të gjitha mallrave dhe produkteve ushqimore, barnave, pajisjeve mjekësore dhe shërbimeve, në krahasim me çmimin e tyre në shitje të rregullt, të tregtuar në muajt paraardhës nga data e hyrjes në fuqi të këtij akti normativ, dhe për produktet sezonale, sipas çmimit të tregtuar në të njëjtën periudhë kohore në vitin paraardhës nga data e hyrjes në fuqi të këtij akti normativ, kur nuk vjen si pasojë e rritjes së çmimit nga importi i tyre, dënohet me gjobë në masën 5 000 000 (pesë milionë) lekë për tregtuesit me shumicë dhe 100 000 (njëqind mijë) lekë për tregtuesit me pakicë. Në rast përsëritjeje iu shtohet edhe mbyllja e veprimtarisë për një periudhë 6-mujore.
 9. Të gjitha transmetimet audiovizive me më shumë se dy persona në të njëjtën studio televizive dënohen me gjobë në masën 1 000 000 (një milion) lekë dhe në rast përsëritjeje iu shtohet edhe vendosja e bllokimit, të pjesshëm ose të plotë, të transmetimit nga media audiovizive si dhe bllokimi dhe/ose ndalimi i funksionimit të pajisjeve, pas marrjes së vendimit nga ministria përgjegjëse për shëndetësinë dhe zbatohet nga organi kompetent.
 10. Mosofrimi i shërbimeve nga farmacitë, tregtuesit me shumicë të barnave dhe prodhuesit e barnave, duke zbatuar kriteret e sigurisë të përcaktuara nga organet kompetente, dënohet me gjobë në masën 10 000 000 (dhjetë milionë) lekë për tregtuesit me shumicë dhe në masën 50 000 (pesëdhjetë mijë) lekë për tregtuesit me pakicë. Në rast përseritjeje me bllokimin e të gjithë sasisë së mallit dhe mbylljen e veprimtarisë për një periudhë trevjeçare.
 11. Mosofrimi i shërbimeve nga subjektet/individët që tregtojnë produkte ushqimore, me shumicë apo pakicë, duke zbatuar kriteret e sigurisë të përcaktuara nga organet kompetente, dënohet me gjobë në masën 10 000 000 (dhjetë milionë) lekë për tregtuesit me shumicë dhe në masën 50 000 (pesëdhjetë mijë) lekë për tregtuesit me pakicë. Në rast përsëritjeje me bllokimin e të gjithë sasisë së mallit dhe mbylljen e veprimtarisë për një periudhë trevjeçare.
 12. Në varësi të dinamikës së spitalizimit të të prekurve nga infeksioni COVID-19, me urdhër të ministrit përgjegjës për shëndetësinë, vendosen në dispozicion edhe strukturat private spitalore, ambulatore, hoteliere, autoambulancat dhe personeli përkatës, shëndetësor e mbështetës.

Moszbatimi i këtij urdhri dënohet me gjobë në masën 5 000 000 (pesë milionë) lekë dhe në rast përsëritjeje vendoset bllokimi i aktivitetit, duke e vendosur strukturën në dispozicion të shërbimit publik shëndetësor gjatë gjithë kohëzgjatjes së infeksionit COVID-19. Në këtë rast, personeli përkatës, shëndetësor e mbështetës, është i detyruar të shërbejë nën drejtimin e strukturave shëndetësore shtetërore. Moszbatimi i këtij detyrimi nga personeli përkatës, shëndetësor e mbështetës, dënohet me gjobë në masën 100 000 (njëqind mijë) lekë dhe në rast përsëritje iu shtohet edhe heqja e të drejtës së ushtrimit të profesionit për një periudhë dhjetëvjeçare.

MSHMS rekomandon qytetarët që kanë udhëtuar në vendet e prekura dhe kanë shenjat e infeksionit viral të telefonojnë 127 për të marrë udhëzimet e duhura se si të veprojnë mbështetur në gjendjen e tyre shëndetësore.

Situata ndërkombëtare për COVID-19 sipas ECDC-së është si më poshtë:

 • Në nivel global, janë raportuar në total 180 159 raste të konfirmuara me COVID-19, dhe në total 7103
 • Azi: 108 719 raste të konfimuara- 4223 vdekje
 • Afrikë : 405 raste të konfirmuara- 8 vdekje
 • Amerikë: 6069 raste të konfirmuara- 96 vdekje
 • Oqeania : 383 raste të konfirmuara- 5 vdekje

Tabela 1. Numri i rasteve të konfirmuara deri në datën 17 mars 2020 sipas shteteve (sipas ECDC): https://www.ecdc.europa.eu/en/novel-coronavirus-china

Shteti Nr i rasteve të konfirmuara (17 mars 2020)
Kontinenti i Azisë 108719
Kina 81130
Iran 14991
Republika e Koresë 8320
Japoni 824
Malajzi 553
Katar 439
Izrael 260
Singapor 243
Bahrain 221
Pakistani 187
Tajland 177
Filipine 142
Indonezia 134
Arabia Saudite 133
Indi 125
Irak 124
Kuvajt 123
Liban 120
Emiratet e Bashkuara Arabe 98
Taivan 67
Vietnam 61
Brunei 54
Palestina 39
Sri Lanka 29
Kamboxhia 24
Oman 24
Afganistan 21
Jordania 16
Maldive 13
Kazakistan 11
Uzbekistan 8
Bangladeshi 5
Mongolia 1
Nepal 1
Bhutan 1
Raste të tjera 696
Rastet e tjera në një mjet transporti detar Japoni 696
Amerika 6069
USA 4661
Kanada 424
Brazili 234
Kili 156
Peru 86
Meksika 82
Panama 69
Argjentina 65
Ekuador 58
Kolumbia 57
Kosta Rika 41
Venezuela 33
Uruguai 29
Bolivia 11
Republika Domenikane 11
Xhamajka 10
Paraguaji 9
Hondurasi 8
Guatemala 6
Trinidad dhe Tobago 5
Kuba 4
Gujana 4
Saint Lucia 2
Suriname 1
Saint Vincent 1
Antigua dhe Barbuda 1
Bahamas 1
Oqeania 306
Australia 298
Zelanda e re 8
Afrika 405
Egjypt 126
Algjeria 60
Afrika e jugut 62
Maroku 37
Senegali 27
Tunizia 20
Ruanda 5
Kameruni 4
Etiopia 5
Cote d’lvoire 5
Kenia 3
Seychelles 4
Burkina Faso 20
Namibia 2
Nigeria 2
Republika Demokratike e Kongo 3
Gana 6
Guinea 1
Sudan 1
Mauritania 1
Gabon 1
Guinea Ekuatorit 1
Togo 1
Swaziland 1
Republika e Afrikës qëndrore 1
Kongo 1
Eswatini 1
Benin 1
Liberia 1
Somalia 1
Republika e Tanzanisë 1
Total 116 272

Grafiku 1. Shpërndarja e rasteve laboratorike të konfirmuara për COVID19 sipas kontinenteve (përveç Kinës), 17. 03. 2020

Harta e shpërndarjes gjeografike të COVID-19 në botë

Situata në Europë dhe sipas ECDC–së është si më poshtë:

 • Europë: 63888 raste të konfirmuara
  • 2764 vdekje

Tabela 2. Numri i rasteve të konfirmuara deri në datën 17 mars 2020 sipas shteteve te Europës (sipas ECDC): https://www.ecdc.europa.eu/en/novel-coronavirus-china

Shteti Nr i rasteve të konfirmuara (17 mars 2020)
Europa 54 425
Italia 27980
Spanja 9191
Franca 6633
Gjermania 6012
Zvicra 2200
Anglia 1543
Hollanda 1413
Norvegjia 1169
Suedia 1121
Belgjika 1085
Danimarka 932
Austria 1016
Greqia 352
Çekia 344
Finlanda 272
Portugalia 331
Sllovenia 253
Islanda 199
Estonia 205
Irlanda 223
Rumania 184
Polonia 177
San Marino 102
Luksemburg 81
Rusia 93
Sllovakia 84
Serbia 57
Bullgaria 62
Kroacia 56
Shqipëria 55
Hungaria 50
Letoni 36
Armenia 52
Qipro 40
Gjeorgjia 33
Bjellorusia 36
Moldavia 29
Malta 30
Azerbaxhan 19
Turqia 47
Bosnje –Hercegovina 21
Lituania 17
Maqedonia e Veriut 19
Litenshtein 7
Monako 9
Andora 14
Ukraina 5
Kosova 2
Vatikani 1

Grafiku 2. Shpërndarja e rasteve të konfirmuara në laborator të COVID19 në vendet e BE, EEA dhe Mbretërinë e Bashkuar, 17 Mars 2020

Harta e shpërndarjes gjeografike të COVID-19 në Europë

Situata e COVID-19 në Itali datë 16.03.2020 sipas rajoneve të saj bazuar në site e Ministrisë së Shëndetësisë Itali: http://www.salute.gov.it/portale/home.html

 • 23073 raste te konfirmuara
 • 2158 vdekje
 • 2749 pacientë të shëruar
 • 1851 në terapi intensive
 • 10197 në izolim në shtëpi

Shpërndarja sipas rajoneve:

 1. Lombardia 10861 raste
 2. Emilia Romanja 3088 raste
 3. Veneto 2274 raste
 4. Marche 1185 raste
 5. Piemonte 1405 raste
 6. Toskana 841 raste
 7. Liguria 575 raste
 8. Lazio 472 raste
 9. Trento 367 raste
 10. Campania 363 raste
 11. Fruli 346 raste
 12. Bolzano 235 raste
 13. Puglia 212 raste
 14. Siçili 203 raste
 15. Abruzzo 165 raste
 16. Umbria 159 raste
 17. Sardenja 105 raste
 18. Valle d’Aosta 103 raste
 19. Kalabri 87 raste
 20. Molise 15 raste
 21. Basilikata 12 raste

Harta e shpërndarjes gjeografike të COVID-19 në Itali

Bazuar në Rekomandimet e OBSH-së, MSHMS këshillon qytetarët për shtimin e masave të higjienës dhe ndjekjen e rregullave të mëposhtme:

 • Shmangia e kontaktit të ngushtë me njerëzit që vuajnë nga infeksione akute të rrugëve të frymëmarrjes.
 • Larja e shpeshtë e duarve, veçanërisht pas kontaktit të drejtpërdrejtë me njerëzit e sëmurë ose mjedisin e tyre.
 • Shmangia e kontaktit të pambrojtur me kafshët (qofshin ato shtëpiake apo të egra).
 • Personat me simptoma të infeksioneve akute të rrugëve të frymëmarrjes duhet të praktikojnë higjienën respiratore të lidhur me kollën (ruajtja e distancës, mbulimi me shami / letër ose rroba kur teshtijnë apo kolliten, larjen e duarve).
 • Brenda mjediseve të kujdesit shëndetësor, forconi praktikat standard të parandalimit të infeksionit dhe kontrollit në spitale, veçanërisht në shërbimet e urgjencës.

Informacion i përditësuar për Koronavirusin COVID_19 - 15.03.2020

15 Mars 2020/ Informacion i përditësuar për Koronavirusin COVID_19

Situata në vendin tonë sipas MSHMS

Në 24 orët e fundit nga ana e Institutit të Shëndetit Publik në bashkëpunim me epidemiologët e Njësive Vendore të Kujdesit Shëndetësor, ka vazhduar pa u ndalur puna në terren, për identifikimin e rasteve dhe për gjurmimin e kontakteve të rasteve të konfirmuara tashmë me Covid-19.

Janë testuar 27 persona të dyshuar, qytetarë dhe personel shëndetësor, prej të cilëve janë konfirmuar 4 raste të reja me COVID-19. Deri në këto momente janë testuar 532 raste të dyshuara dhe prej tyre janë të konfirmuar pozitivë me COVID-19, 42 raste:

Nga rastet e konfirmuara pozitivë:

Tiranë 26 raste

Durrës 5 raste (njëri prej të cilëve ka ndërruar jetë)

Lushnje 2 rast

Elbasan 2 raste

Fier 5 raste

Rrogozhinë 2 raste

Prej tyre:

17 janë të shtruar në spitalin Infektiv (nga Tirana, Durrësi, Fieri, Lushja dhe Rrogozhina). Tre prej tyre janë në terapi intensive, një 66 vjeçar nga Lushnja dhe një 61-vjeçare nga Fieri dhe një 50 vjeçar nga Tirana. Ndërsa pjesa tjetër e të shtruarve në pavion janë në gjendje të stabilizuar deri në këto momente.

Në Institutin e Shëndetit Publik janë testuar deri në këto momente 17 personel shëndetësor, kontakt të të sëmurit të sëmurit të identifikuar me COVID-19 në spitalin “Shefqet Ndroqi”, i cili aktualisht po trajtohet në spitalin Infektiv. Rezulton se 2 prej tyre, personel shëndetësor kanë rezultuar pozitivë. Janë pa simptoma, në gjendje të mirë shëndetësore dhe të vetëizoluar. Po zhvillohet një hetim epidemiologjik për këto raste.

Gjatë 24 orëve të fundit janë pritur 7247 thirrje në numrin 127, prej tyre 4468 me kodin ‘korona’.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale i drejtohet të gjithë qytetarëve:

Ju lutemi të gjithë qytetarëve që paraqiten në spitale dhe familjarëve të tyre:

Njoftoni personelin shëndetësor nëse keni udhëtuar jashtë vendit.

Njoftoni personelin shëndetësor nëse keni një familjar ose të afërt që ka udhëtuar jashtë vendit.

Njoftoni nëse keni patur kontakt me persona që kanë udhëtuar apo kanë shenja të sëmundjes.

Mos vizitoni të afërmit në spitale sepse shkaktoni rrezik edhe për personelin shëndetësor.

Ju lutem bashkëpunoni me mjekët dhe me autoritetet!

Akt normativ- Masat e veçanta administrative

1. Subjektet që eksportojnë barna dhe pajisje mjekësore nga Republika e Shqipërisë, pa autorizim të posaçëm të ministrit të Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, për kryerjen e këtij aktiviteti, dënohen me gjobë në masën 5 000 000 (pesë milionë) lekë dhe iu sekuestrohet e gjithë sasia e barnave/pajisjeve mjekësore. Në rast përsëritjeje, masave të mësipërme iu shtohet edhe ndalimi i eksportit të barnave/pajisjeve mjekësore, deri në 6 muaj.

2. Subjektet apo individët që organizojnë zhvillimin e aktiviteteve publike dhe jopublike, si aktivitete sportive, kulturore dhe konferenca, apo grumbullimet masive në vende të mbyllura apo të hapura, si koncerte, tubime dhe dëgjesa publike, dënohen me gjobë në masën 5 000 000 (pesë milionë) lekë për organizatorët dhe ndalimin e aktivitetit.

3. Hyrja e shoqëruesve dhe/ose e familjarëve të pacientëve në ambientet e shërbimit të urgjencës mjekësore, institucionet e kujdesit shëndetësor, ambientet e shërbimit spitalor ku janë duke marrë trajtim spitalor pacientët, vetëm me përjashtim të rasteve kur një kërkesë e tillë vjen nga drejtoria spitalore, dënohen me gjobë në masën 500 000 (pesëqind mijë) lekë për shoqëruesin dhe/ose familjarin e pacientit si dhe për personin përgjegjës që ka për detyrë zbatimin e këtij rregulli.

4. Dënohet me gjobë në masën 700 000 (shtatëqind mijë) lekë:

a) Shtetasi, i cili hyn në territorin e Republikës së Shqipërisë dhe nuk deklaron ardhjen e tij nga zonat e prekura nga infeksioni COVID-19, të deklaruara nga organet kompetente, vendase ose të huaja apo ndërkombëtare;
b) Shtetasi, i cili hyn nga zonat e prekura në territorin e Republikës së Shqipërisë, që nuk vetëkarantinohet për një periudhë 14-ditore në ambientet e banesës së tij, si një masë parandaluese për mospërhapjen e infeksionit të shkaktuar nga COVID–19;
c) Shtetasi, i cili vjen nga zonat e prekura dhe nuk zbaton urdhrin e dhënë nga organet kompetente për vetëkarantinimin e detyrueshëm;
ç) Shtetasi, i cili ka rezultuar pozitiv dhe nuk zbaton urdhrin e dhënë nga organet kompetente për vetëkarantinimin e detyrueshëm.

5. Institucionet arsimore, çerdhet dhe kopshtet, publike dhe jopublike, që nuk mbyllin aktivitetin e tyre për periudhën e përcaktuar nga autoritetet kompetente, dënohen me gjobë në masën 5 000 000 (pesë milionë) lekë për institucionet arsimore, publike/jopublike, dhe në masën 1 000 000 (një milion) lekë për çerdhet dhe kopshtet, publike/jopublike. Në rast përsëritjeje iu shtohet edhe mbyllja e veprimtarisë për një periudhë 6-mujore.

6. Subjektet apo individët, publikë apo privatë, që zhvillojnë aktivitete në ambientet e mbyllura të argëtimit për fëmijë e të rinj, palestrat, qendrat sportive, pishinat, qendrat e internetit, qendrat kulturore, që nuk zbatojnë urdhrin e organit kompetent për mbylljen e tyre, dënohen me gjobë në masën 1 000 000 (një milion) lekë, dhe në rast përsëritjeje iu shtohet edhe mbyllja e veprimtarisë për një periudhë 6-mujore.

7. Subjektet apo individët, të cilët nuk zbatojnë urdhrat e dhëna nga organet kompetente për mosmbylljen e bareve, lokaleve, restoranteve dhe klubeve, dënohen me gjobë në masën 1 000 000 (një milionë) lekë dhe në rast pësëritjeje iu shtohet edhe mbyllja e aktivitetit për një periudhë 6-mujore.

8. Subjektet dhe individët, publikë apo privatë, të cilët, në kundërshtim me urdhrat e autoriteteve kompetente, lejojnë zhvillimin e aktiviteteve sportive, sociale, kulturore, ekskursionet mësimore të organizuara nga institucionet arsimore, publike dhe private, brenda dhe jashtë vendit, dënohen me gjobë në masën 1 000 000 (një milionë) lekë dhe në rast pësëritjeje iu shtohet edhe mbyllja e aktivitetit për një periudhë 6-mujore.

9. Organet e shërbimit postar duhet të garantojnë vazhdimësinë e shërbimit dhe të hartojnë një plan masash për të kufizuar kontaktet e punonjësve me publikun dhe për të shmangur grumbullimin në sportele apo në ambiente të tjera të brendshme. Moszbatimi i këtij detyrimi dënohet me gjobë në masën 1 000 000 (një milion) lekë dhe në rast përsëritjeje iu shtohet edhe mbyllja e veprimtarisë për një periudhë 6-mujore.

10. Në ambientet e brendshme apo strukturat e veçanta të institucioneve të kujdesit shëndetësor, të poliklinikave, të spitaleve, publike e jopublike, ku zhvillohen vizita dhe konsulta ambulatore, të merren masa të menjëhershme për ndalimin e grumbullimit të pacientëve. Moszbatimi i këtij detyrimi dënohet me gjobë në masën 1 000 000 (një milion) lekë dhe në rast përsëritjeje iu shtohet edhe mbyllja e veprimtarisë për një periudhë 6-mujore.

11. Drejtuesit e automjeteve, të cilët nuk zbatojnë ndalimin e qarkullimit të mjeteve të transportit, publik dhe privat, përfshirë automjetet private, në zonat dhe oraret e përcaktuara nga organet kompetente, dënohen me heqje të lejes së drejtimit për një periudhë trevjeçare dhe me bllokim të mjetit. Nga ky rregull përjashtohen personat e autorizuar nga organet kompetente.

12. Rritja e çmimit të shitjes të të gjitha mallrave dhe produkteve ushqimore, barnave, pajisjeve mjekësore dhe shërbimeve, në krahasim me çmimin e tyre në shitje të rregullt, të tregtuar në muajt paraardhës nga data e hyrjes në fuqi të këtij akti normativ, dhe për produktet sezonale, sipas çmimit të tregtuar në të njëjtën periudhë kohore në vitin paraardhës nga data e hyrjes në fuqi të këtij akti normativ, kur nuk vjen si pasojë e rritjes së çmimit nga importi i tyre, dënohet me gjobë në masën 5 000 000 (pesë milionë) lekë për tregtuesit me shumicë dhe 100 000 (njëqind mijë) lekë për tregtuesit me pakicë. Në rast përsëritjeje iu shtohet edhe mbyllja e veprimtarisë për një periudhë 6-mujore.

13. Të gjitha transmetimet audiovizive me më shumë se dy persona në të njëjtën studio televizive dënohen me gjobë në masën 1 000 000 (një milion) lekë dhe në rast përsëritjeje iu shtohet edhe vendosja e bllokimit, të pjesshëm ose të plotë, të transmetimit nga media audiovizive si dhe bllokimi dhe/ose ndalimi i funksionimit të pajisjeve, pas marrjes së vendimit nga ministria përgjegjëse për shëndetësinë dhe zbatohet nga organi kompetent.

14. Mosofrimi i shërbimeve nga farmacitë, tregtuesit me shumicë të barnave dhe prodhuesit e barnave, duke zbatuar kriteret e sigurisë të përcaktuara nga organet kompetente, dënohet me gjobë në masën 10 000 000 (dhjetë milionë) lekë për tregtuesit me shumicë dhe në masën 50 000 (pesëdhjetë mijë) lekë për tregtuesit me pakicë. Në rast përseritjeje me bllokimin e të gjithë sasisë së mallit dhe mbylljen e veprimtarisë për një periudhë trevjeçare.

15. Mosofrimi i shërbimeve nga subjektet/individët që tregtojnë produkte ushqimore, me shumicë apo pakicë, duke zbatuar kriteret e sigurisë të përcaktuara nga organet kompetente, dënohet me gjobë në masën 10 000 000 (dhjetë milionë) lekë për tregtuesit me shumicë dhe në masën 50 000 (pesëdhjetë mijë) lekë për tregtuesit me pakicë. Në rast përsëritjeje me bllokimin e të gjithë sasisë së mallit dhe mbylljen e veprimtarisë për një periudhë trevjeçare.

16. Në varësi të dinamikës së spitalizimit të të prekurve nga infeksioni COVID-19, me urdhër të ministrit përgjegjës për shëndetësinë, vendosen në dispozicion edhe strukturat private spitalore, ambulatore, hoteliere, autoambulancat dhe personeli përkatës, shëndetësor e mbështetës.
Moszbatimi i këtij urdhri dënohet me gjobë në masën 5 000 000 (pesë milionë) lekë dhe në rast përsëritjeje vendoset bllokimi i aktivitetit, duke e vendosur strukturën në dispozicion të shërbimit publik shëndetësor gjatë gjithë kohëzgjatjes së infeksionit COVID-19. Në këtë rast, personeli përkatës, shëndetësor e mbështetës, është i detyruar të shërbejë nën drejtimin e strukturave shëndetësore shtetërore. Moszbatimi i këtij detyrimi nga personeli përkatës, shëndetësor e mbështetës, dënohet me gjobë në masën 100 000 (njëqind mijë) lekë dhe në rast përsëritje iu shtohet edhe heqja e të drejtës së ushtrimit të profesionit për një periudhë dhjetëvjeçare.

MSHMS rekomandon qytetarët që kanë udhëtuar në vendet e prekura dhe kanë shenjat e infeksionit viral të telefonojnë 127 për të marrë udhëzimet e duhura se si të veprojnë mbështetur në gjendjen e tyre shëndetësore.

Situata ndërkombëtare për COVID-19 sipas ECDC-së është si më poshtë:

 • Në nivel global, janë raportuar në total 143 247 raste të konfirmuara me COVID-19, dhe në total 5758
 • Azi: 104 966 raste të konfimuara- 3934 vdekje
 • Afrikë 239 raste të konfirmuara- 6 vdekje
 • Amerikë: 3706 raste të konfirmuara- 64 vdekje
 • Oqeania : 257 raste të konfirmuara- 3 vdekje

Tabela 1. Numri i rasteve të konfirmuara deri në datën 15 mars 2020 sipas shteteve (sipas ECDC): https://www.ecdc.europa.eu/en/novel-coronavirus-china

Shteti Nr i rasteve të konfirmuara (15 mars 2020)
Kontinenti i Azisë 104 966
Kina 80995
Iran 12729
Republika e Koresë 8162
Japoni 780
Katar 337
Singapor 214
Bahrain 211
Malajzi 238
Izrael 178
Emiratet e Bashkuara Arabe 85
Kuvajt 104
Indi 90
Irak 85
Tajland 82
Liban 93
Arabia Saudite 86
Filipine 111
Taivan 59
Vietnam 53
Indonezia 96
Palestina 38
Brunei 40
Pakistani 30
Oman 20
Maldive 9
Afganistan 10
Kamboxhia 7
Bangladeshi 3
Sri Lanka 11
Bhutan 1
Kazakistan 6
Jordania 1
Mongolia 1
Nepal 1
Raste të tjera 696
Rastet e tjera në një mjet transporti detar Japoni 696
Amerika 3706
USA 2951
Kanada 244
Brazili 121
Kili 61
Argjentina 45
Panama 36
Kosta Rika 27
Peru 43
Ekuador 28
Meksika 41
Kolumbia 34
Paraguaji 7
Xhamajka 8
Venezuela 10
Republika Domenikane 11
Uruguai 6
Kuba 4
Bolivia 10
Hondurasi 3
Gujana 1
Trinidad dhe Tobago 2
Saint Lucia 2
Saint Vincent 1
Guatemala 1
Suriname 1
Antigua dhe Barbuda 1
Oqeania 257
Australia 249
Zelanda e re 8
Afrika 239
Egjypt 93
Algjeria 37
Afrika e jugut 24
Tunizia 16
Senegali 21
Maroku 18
Gana 2
Burkina Faso 3
Nigeria 2
Kameruni 3
Seychelles 2
Kongo 2
Cote d’lvoire 4
Namibia 2
Togo 1
Etiopia 1
Guinea 1
Kenia 1
Sudan 1
Mauritania 1
Gabon 1
Guinea Ekuatorit 1
Ruanda 1
Swaziland 1
Total 109 864

Grafiku 1. Shpërndarja e rasteve laboratorike të konfirmuara për COVID19 sipas kontinenteve (përveç Kinës), 15. 03. 2020

Harta e shpërndarjes gjeografike të COVID-19 në botë

 1. Situata në Europë dhe sipas ECDC–së është si më poshtë:
 • Europë: 41 499 raste të konfirmuara
  • 1744 vdekje

Tabela 2. Numri i rasteve të konfirmuara deri në datën 15 mars 2020 sipas shteteve te Europës (sipas ECDC): https://www.ecdc.europa.eu/en/novel-coronavirus-china

Shteti Nr i rasteve të konfirmuara (15 mars 2020)
Europa 41 499
Italia 17750
Spanja 5753
Franca 4499
Gjermania 3795
Zvicra 1359
Anglia 1140
Hollanda 959
Suedia 924
Norvegjia 907
Danimarka 827
Belgjika 689
Austria 655
Greqia 228
Finlanda 210
Çekia 214
Sllovenia 181
Portugalia 169
Islanda 138
Irlanda 129
Estonia 115
Rumania 113
Polonia 104
San Marino 92
Rusia 59
Serbia 46
Sllovakia 44
Bullgaria 41
Shqipëria 38
Luksemburg 38
Kroacia 37
Hungaria 31
Gjeorgjia 30
Letoni 26
Qipro 21
Bjellorusia 21
Armenia 20
Moldavia 20
Azerbaxhan 19
Malta 18
Maqedonia e Veriut 13
Lituania 9
Litenshtein 4
Monako 3
Bosnje –Hercegovina 3
Ukraina 3
Turqia 2
Andora 2
Vatikani 1

Grafiku 2. Shpërndarja e rasteve të konfirmuara në laborator të COVID19 në vendet e BE, EEA dhe Mbretërinë e Bashkuar, 15 Mars 2020

Harta e shpërndarjes gjeografike të COVID-19 në Europë

 1. Situata e COVID-19 në Itali datë 13.03.2020 sipas rajoneve të saj bazuar në site e Ministrisë së Shëndetësisë Itali: http://www.salute.gov.it/portale/home.html

 • 17 750 raste te konfirmuara
 • 1441 vdekje
 • 1966 pacientë të shëruar
 • 1518 në terapi intensive
 • 7680 në izolim në shtëpi

Shpërndarja sipas rajoneve:

 1. Lombardia 9059 raste
 2. Emilia Romanja 2349 raste
 3. Veneto 1775 raste
 4. Marche 863 raste
 5. Piemonte 814 raste
 6. Toskana 614 raste
 7. Liguria 384 raste
 8. Lazio 320 raste
 9. Fruli 271 raste
 10. Campania 243 raste
 11. Trento 199 raste
 12. Bolzano 170 raste
 13. Puglia 156 raste
 14. Siçili 150 raste
 15. Abruzzo 106 raste
 16. Umbria 103 raste
 17. Kalabri 59 raste
 18. Sardenja 47 raste
 19. Valle d’Aosta 41 raste
 20. Molise 17 raste
 21. Basilikata 10 raste

Bazuar në Rekomandimet e OBSH-së, MSHMS këshillon qytetarët për shtimin e masave të higjienës dhe ndjekjen e rregullave të mëposhtme:

 • Shmangia e kontaktit të ngushtë me njerëzit që vuajnë nga infeksione akute të rrugëve të frymëmarrjes.
 • Larja e shpeshtë e duarve, veçanërisht pas kontaktit të drejtpërdrejtë me njerëzit e sëmurë ose mjedisin e tyre.
 • Shmangia e kontaktit të pambrojtur me kafshët (qofshin ato shtëpiake apo të egra).
 • Personat me simptoma të infeksioneve akute të rrugëve të frymëmarrjes duhet të praktikojnë higjienën respiratore të lidhur me kollën (ruajtja e distancës, mbulimi me shami / letër ose rroba kur teshtijnë apo kolliten, larjen e duarve).
 • Brenda mjediseve të kujdesit shëndetësor, forconi praktikat standard të parandalimit të infeksionit dhe kontrollit në spitale, veçanërisht në shërbimet e urgjencës.

Informacion i përditësuar për Koronavirusin COVID_19 - 14.03.2020

14 Mars 2020/ Informacion i përditësuar për Koronavirusin COVID_19

Situata në vendin tonë (sipas MSHMS)

Në 24 orët e fundit nga ana e Institutit të Shëndetit Publik në bashkëpunim me epidemiologët e Njësive Vendore të Kujdesit Shëndetësor, ka vazhduar pa u ndalur puna në terren, për identifikimin e rasteve dhe për gjurmimin e kontakteve të rasteve të konfirmuara tashmë me COVID-19

Deri në këto momente janë testuar 505 raste të dyshuara dhe prej tyre janë të konfirmuar pozitivë me COVID-19, 38 raste:

Nga rastet e konfirmuara pozitivë:

Tiranë 22 raste

Durrës 5 raste (njëri prej të cilëve ka ndërruar jetë)

Lushnje 2 rast

Elbasan 2 raste

Fier 5 raste

Rrogozhinë 2 raste

Prej tyre: 12 jane të shtruar në spitalin Infektiv (nga Tirana, Durrësi, Fieri, Lushja dhe Rrogozhina).

Dy prej tyre janë në terapi intensive, një 66 vjecar nga Lushnja dhe një 61-vjecare nga Fieri. Ndërsa pjesa tjetër e të shtruarve në pavion janë në gjendje të stabilizuar deri në këto momente.

Ministria e Shëndetësisë ju bën apel të gjithë qytetarëve, të respektojnë rregullat e reja dhe të qëndrojnë në shtëpi, për të kufizuar rrezikun sa më shumë të jetë e mundur!

Rregullat për ndalimin e qarkullimit, Urdhri i ministres së Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale Ogerta Manastirliu

Urdhëri për ndalimin dhe kufizimin e lëvizjeve me mjetet e transportit parashikon:

Ndalimin e qarkullimit të mjeteve të transportit publik dhe privat brenda qyteteve si dhe drejtë zonave të tjera në Tiranë, Durrës, Shkodër, Lezhë, Elbasan, Lushnje, Fier dhe Vlorë duke filluar nga ora 06:00 e datës 13.03.2020 deri në orën 24, duke filluar nga ora 06:00 e datës 13.03.2020 deri në orën 24:00 të datës 15.03.2020.

Përjashtim nga rregulli i përcaktuar në pikën 1 dhe 2 të këtij urdhëri bëhet për autoambulancat, automjetet që kryejnë funksione shërbimi me funksion publik dhe ato që transportojnë mallra. Autorizimi për qarkullimin e autoambulancave, automjeteve që kryejnë funksione shërbimi shtetëror dhe ato që trasportojnë mallra kryhet sipas urdhëzimeve të Policisë së Shtetit. Gjithashtu përjashtohen të gjithë personat me sëmundje kronike që kanë të planifikuara terapi mjekimi në spitale të shoqëruar nga vetëm një person.

Masat e reja të mara nga MSHMS për të parandaluar përhapjen e COVID-19 në vend:

 1. Mbylljen deri në një njoftim të dytë, të të gjitha bareve, lokaleve restoranteve dhe klubeve.
 2. Caktimin e një gjobe në masën 5 mijë euro, për të gjithë ata qytetarë që vijnë nga zonat e prekura dhe nuk zbatojnë urdhrin e vetëkarantinimit të detyrueshëm apo ata qytetarë që nuk zbatojnë vetkarantinimin pas konfirmimit të diagnozës.
 3. Caktimin e një gjobe në masën 20 milionë lekë të vjetra për të gjithë baret, restorantet, lokalet apo klubet që nuk e zbatojnë këtë Vendim dhe rihapen në shkelje të tij.
 4. Vendosjen e distancës së sigurisë mes punonjësve, prej 1.5 metra, në të gjitha bizneset që nuk mund të mbyllen për arsye të zinxhirit ekonomik.
 5. Reduktimin në maksimum të personelit të call center-ave, dhe garantimin e distancave dhe të kushteve mbrojtëse për çdo punonjës! Sa me siper, kërkojmë mirëkuptimin tuaj për veten tuaj, për familjet tuaja dhe për familjet e punonjësve tuaj.

Me urdhër të Ministres së Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale Ogerta Manastirliu më herët është vendosur:

 1. Mbyllja për publikun deri në datë 03/04/2020 të:

 • Ambienteve që ofrojnë shërbime në lokale nate
 • Të ambienteve të mbyllura të dedikuara për argëtimin e fëmijëve dhe të rinjve, aktiviteteve në palestra, qendra sportive, pishina, qendra interneti, qendra kulturore, sociale dhe argëtimi.

 1. Ndalimin deri në datë 03/04/2020 të:
 1. Aktiviteteve sportive, sociale dhe kulturore;
 2. Eskursioneve mësimore të organizuara prej institucioneve shkollore me destinacion brenda ose jashtë vendit;
 3. Ndalimi i procedurave të konkursit për punësim personeli, konkurse shkollimi dhe specializimi.
 1. Gjatë ditës aktivitetet e bareve, restoranteve, lokaleve, të ofrojnë shërbim për klientët duke respektuar distancën prej së paku dy metrash ndërmjet tavolinave në vendet ulur, dhë në çdo rast të garantojnë distancën prej së paku një metër të njëriut nga njëriu.
 2. Institucionet publike dhe private, të hartojnë sipas fushës së përgjegjësisë së tyre Brenda prioritizuar kategoritë e shërbimit kryesisht nëpërmjet ofrimit të shërbimit online, punës në distancë, dhe vetëm në raste të domosdoshme të ofrojnë shërbimin ndërmjet kontaktit fizik. Për shërbimet për të cilat nevojitet kontakti i drejtpërdrejtë me publikun institucionet duhet të pajisin personelin me mjete pune mbrojtëse me qëllim ruajtjen e shëndetit të tyre.
 3. Institucionet publike që ofrojnë shërbime pritjeje për publikun në sportel të marrin masa për të shfrytëzuar maksimalisht shërbimet online dhe platformën e-albania.
 4. Organet e shërbimit postar duhet të garantojnë vazhdimësinë e shërbimit dhe të hartojnë një plan masash për të kufizuar kontaktet e punonjësve me publikun dhe për të shmangur grumbullimin e publikut në sportele apo ambiente të tjera të brendshme.
 5. Detyrohen të gjithë personat që kanë hyrë në Shqipëri nga zona me rrezikepidemiologjik të identifikuara të tilla prej Organizatës Botërore të Shëndetësise, të plotësojnë skedën e udhëtarit në pikat hyrëse kufitare dhe të vetëkarantinohen detyrimisht për një periudhë 14 ditore nga data e hyrjes në kufi.
 6. Mbylljen e kabineteve/klinikave dentare.

MSHMS rekomandon qytetarët që kanë udhëtuar në vendet e prekura dhe kanë shenjat e infeksionit viral të telefonojnë 127 për të marrë udhëzimet e duhura se si të veprojnë mbështetur në gjendjen e tyre shëndetësore.

Situata ndërkombëtare sipas ECDC-së është si më poshtë:

 • Në nivel global, janë raportuar në total 143 247 raste të konfirmuara me COVID-19, dhe në total 5408
 • Azi: 103 180 raste të konfimuara

3826 vdekje

 • Afrikë 202 raste të konfirmuara

5 vdekje

 • Amerikë: 2737 raste të konfirmuara

53 vdekje

 • Oqeania : 203 raste të konfirmuara

3 vdekje

Tabela 1. Numri i rasteve të konfirmuara deri në datën 14 mars 2020 sipas shteteve (sipas ECDC): https://www.ecdc.europa.eu/en/novel-coronavirus-china

Shteti Nr i rasteve të konfirmuara (14 mars 2020)
Kontinenti i Azisë 103 180
Kina 80973
Iran 11364
Republika e Koresë 8086
Japoni 737
Katar 320
Singapor 200
Bahrain 210
Malajzi 197
Izrael 116
Emiratet e Bashkuara Arabe 85
Kuvajt 100
Indi 83
Irak 93
Tajland 82
Liban 66
Arabia Saudite 86
Filipine 64
Taivan 53
Vietnam 49
Indonezia 69
Palestina 35
Brunei 37
Pakistani 21
Oman 20
Maldive 9
Afganistan 7
Kamboxhia 5
Bangladeshi 3
Sri Lanka 6
Bhutan 1
Jordania 1
Mongolia 1
Nepal 1
Raste të tjera 696
Rastet e tjera në një mjet transporti detar Japoni 696
Amerika 2737
USA 2174
Kanada 176
Brazili 98
Kili 43
Argjentina 34
Panama 36
Kosta Rika 26
Peru 38
Ekuador 23
Meksika 26
Kolumbia 16
Paraguaji 7
Xhamajka 8
Republika Domenikane 11
Kuba 4
Bolivia 10
Hondurasi 3
Guinea 1
Trinidad dhe Tobago 2
Saint Vincent 1
Oqeania 203
Australia 197
Zelanda e re 6
Afrika 202
Egjypt 93
Algjeria 26
Afrika e jugut 24
Tunizia 16
Senegali 19
Maroku 7
Gana 2
Burkina Faso 2
Nigeria 2
Kameruni 2
Kongo 2
Cote d’lvoire 1
Togo 1
Etiopia 1
Guinea 1
Kenia 1
Sudan 1
Gabon 1
Total 107 018

Grafiku 1. Shpërndarja e rasteve laboratorike të konfirmuara për COVID19 sipas

kontinenteve (përveç Kinës), 14. 03. 2020

Harta e shpërndarjes gjeografike të COVID-19 në botë

Situata në Europë dhe sipas ECDC–së është si më poshtë:

 • Europë: 36 229 raste të konfirmuara
  • 1513 vdekje

Tabela 2. Numri i rasteve të konfirmuara deri në datën 14 mars 2020 sipas shteteve te Europës (sipas ECDC): https://www.ecdc.europa.eu/en/novel-coronavirus-china

Shteti Nr i rasteve të konfirmuara (14 mars 2020)
Europa 36 229
Italia 17660
Spanja 4231
Franca 3661
Gjermania 3062
Zvicra 1121
Hollanda 804
Danimarka 804
Suedia 775
Anglia 707
Norvegjia 621
Belgjika 559
Austria 504
Greqia 190
Finlanda 155
Çekia 150
Sllovenia 141
Islanda 117
Portugalia 112
Irlanda 91
Rumania 89
Estonia 79
San Marino 73
Polonia 68
Gjeorgjia 46
Rusia 45
Serbia 41
Luksemburg 38
Shqipëria 38
Kroacia 31
Bullgaria 31
Sllovakia 30
Hungaria 25
Bjellorusia 21
Letoni 19
Qipro 14
Maqedonia e Veriut 13
Armenia 13
Azerbaxhan 13
Malta 12
Moldavia 8
Lituania 6
Litenshtein 4
Ukraina 3
Bosnje –Hercegovina 3
Turqia 2
Andora 1
Vatikani 1
Monako 1

Grafiku 2. Shpërndarja e rasteve të konfirmuara në laborator të COVID19 në vendet e BE, EEA dhe Mbretërinë e Bashkuar, 14 Mars 2020

Harta e shpërndarjes gjeografike të COVID-19 në Europë

Situata e COVID-19 në Itali datë 13.03.2020 sipas rajoneve të saj bazuar në site e Ministrisë së Shëndetësisë Itali: http://www.salute.gov.it/portale/home.html

 • 14955 raste te konfirmuara
 • 1266 vdekje
 • 1439 pacientë të shëruar
 • 1328 në terapi intensive
 • 6201 në izolim në shtëpi

Shpërndarja sipas rajoneve:

 1. Lombardia 7732 raste
 2. Emilia Romanja 2011 raste
 3. Veneto 1453 raste
 4. Piemonte 794 raste
 5. Marche 698 raste
 6. Toskana 455 raste
 7. Liguria 304 raste
 8. Lazio 242 raste
 9. Fruli 236 raste
 10. Campania 213 raste
 11. Trento 157 raste
 12. Siçili 126 raste
 13. Bolzano 123 raste
 14. Puglia 121 raste
 15. Abruzzo 83 raste
 16. Umbria 73 raste
 17. Sardenja 43 raste
 18. Kalabri 37 raste
 19. Valle d’Aosta 27 raste
 20. Molise 17 raste
 21. Basilikata 10 raste

Harta e shpërndarjes së COVID-19 sipas rajoneve të Italisë

Bazuar në Rekomandimet e OBSH-së, MSHMS këshillon qytetarët për shtimin e masave të higjienës dhe ndjekjen e rregullave të mëposhtme:

 • Shmangia e kontaktit të ngushtë me njerëzit që vuajnë nga infeksione akute të rrugëve të frymëmarrjes.
 • Larja e shpeshtë e duarve, veçanërisht pas kontaktit të drejtpërdrejtë me njerëzit e sëmurë ose mjedisin e tyre.
 • Shmangia e kontaktit të pambrojtur me kafshët (qofshin ato shtëpiake apo të egra).
 • Personat me simptoma të infeksioneve akute të rrugëve të frymëmarrjes duhet të praktikojnë higjienën respiratore të lidhur me kollën (ruajtja e distancës, mbulimi me shami / letër ose rroba kur teshtijnë apo kolliten, larjen e duarve).
 • Brenda mjediseve të kujdesit shëndetësor, forconi praktikat standard të parandalimit të infeksionit dhe kontrollit në spitale, veçanërisht në shërbimet e urgjencës.

Informacion i përditësuar për Koronavirusin COVID_19 - 11.03.2020

11 Mars 2020/ Informacion i përditësuar për Koronavirusin COVID_19

Deri në këto momente në Shqipëri janë testuar 241 të dyshuar për COVID-19, 15 kanë rezultuar pozitiv: Prej tyre, 12 kanë lidhje kontakti me rastin e parë të identifkuar dhe 2 janë raste të reja: 1 në Tiranë, një në Lushnje, ndërsa një e moshuar 73- vjeçare ka ndërruar jetë mesditën e sotme në spitalin e Durrësit.

Kanë përfunduar testimet pasditen e sotme për gjithsej 84 të dyshuar, nga të cilët, 3 kanë rezultuar pozitivë në Tiranë dhe janë kontakte të ngushta të pacientit të parë të konfirmuar me COVID-19. 50 mjekë dhe infermierë të spitalit të Durrësit rezultuan negativë në testin për COVID-19.

Gjendja shëndetësore e të prekurve paraqitet si vijon:

Katër persona janë të shtruar në spitalin Infektiv në gjendje të qëndrueshme shëndetësore, ndërsa 10 prej personave të identifikuar COVID-19 pozitiv janë në vetëizolim pa shenja klinike të infeksionit respirator. 104 persona, kontakte të personave të identifikuar me COVID-19 janë në vetëkarantinim.

Masat e reja të propozuar nga Komiteti Teknik i Ekspertëve:

 1. Mbylljen deri në një njoftim të dytë, të të gjitha bareve, lokaleve restoranteve dhe klubeve, në Tiranë dhe Durrës fillimisht.
 2. Caktimin e një gjobe në masën 5 mijë euro, për të gjithë ata qytetarë që vijnë nga zonat e prekura dhe nuk zbatojnë urdhrin e vetëkarantinimit të detyrueshëm apo ata qytetarë që nuk zbatojnë vetkarantinimin pas konfirmimit të diagnozës.
 3. Caktimin e një gjobe në masën 20 milionë lekë të vjetra për të gjithë baret, restorantet, lokalet apo klubet që nuk e zbatojnë këtë Vendim dhe rihapen në shkelje të tij.
 4. Vendosjen e distancës së sigurisë mes punonjësve, prej 1.5 metra, në të gjitha bizneset që nuk mund të mbyllen për arsye të zinxhirit ekonomik.
 5. Reduktimin në maksimum të personelit të call center-ave, dhe garantimin e distancave dhe të kushteve mbrojtëse për çdo punonjës! Sa me siper, kërkojmë mirëkuptimin tuaj për veten tuaj, për familjet tuaja dhe për familjet e punonjësve tuaj.

Me urdhër të Ministres së Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale Ogerta Manastirliu më herët është vendosur:

1- Mbyllja për publikun deri në datë 03/04/2020 të

 1. Ambienteve që ofrojnë shërbime në lokale nate
 2. Të ambienteve të mbyllura të dedikuara për argëtimin e fëmijëve dhe të rinjtë, aktiviteteve në palestra, qendra sportive, pishina, qendra internet, qendra kulturore dhe argëtimi

2- Ndalimin deri në datë 03/04/2020 të:

 1. Aktiviteteve sportive, sociale dhe kulturore;
 2. Eksursioneve mësimore të organizuara prej institucioneve shkollore me destinacion brenda ose jashtë vendit;
 3. Ndalimi i procedurave të konkursit për punësim personeli, konkurse shkollimi dhe specializimi.

3- Gjatë ditës, aktivitetet e bareve, restoranteve, lokaleve të ofrojnë shërbim për klientët duke respektuar distancën prej së paku dy metrash ndërmjet tavolinave në vendet ulur, dhë në çdo rast të garantojnë distancën prej së paku një metër të njëriut nga njëriu.

4- Institucionet publike dhe private, të hartojnë sipas fushës së përgjegjësisë së tyre Brenda datës 11.03.2020 një plan masash për sigurimin e ofrimit të shërbimeve prioritare, duke prioritizuar kategoritë e shërbimit kryesisht nëpërmjet ofrimit të shërbimit online, punës në distancë, dhe vetëm në raste të domosdoshme të ofrojnë shërbimin ndërmjet kontaktit fizik. Për shërbimet për të cilat nevojitet kontakti i drejtpërdrejtë me publikun institucionet duhet të pajisin personelin me mjete pune mbrojtëse me qëllim ruajtjen e shëndetit të tyre.

5- Institucionet publike që ofrojnë shërbime pritjeje për publikun në sportel të marrin masa për të shfrytëzuar maksimalisht shërbimet online dhe platformën e-albania.

6- Organet e shërbimit postar duhet të garantojnë vazhdimimësinë e shërbimti dhe të hartojnë një plan masash për të kufizuar kontaktet e punonjësve me publikun dhe për të shmangur grumbullimin e publikut në sportele apo ambiente të tjera të brendshme.

7- Detyrohen të gjithë personat që kanë hyrë në Shqipëri nga zona me rrezikepidemiologjik të identifikuara të tilla prej Organizatës Botërore të Shëndetësise, të plotësojnë skedën e udhëtarit në pikat hyrëse kufitare dhe të vetëkarantinohen detyrimisht për një periudhë 14 ditore nga data e hyrjes në kufi.

MSHMS rekomandon qytetarët që kanë udhëtuar në vendet e prekura dhe kanë shenjat e infeksionit viral të telefonojnë 127 për të marrë udhëzimet e duhura se si të veprojnë mbështetur në gjendjen e tyre shëndetësore.

Bazuar në rekomandimet e OBSH, MSHMS këshillon qytetarët për shtimin e masave të higjenës dhe ndjekjen e këtyre rregullave: Shmangia e kontaktit të ngushtë me njerëzit që vuajnë nga infeksione akute të rrugëve të frymëmarrjes. Larja e shpeshtë e duarve dhe dezifektimin e tyre, veçanërisht pas kontaktit të drejtpërdrejtë me njerëzit e sëmurë ose mjedisin e tyre. Shmangia e kontaktit të pambrojtur me kafshët (qofshin ato shtëpiake apo të egra). Personat me simptoma të infeksioneve akute të rrugëve të frymëmarrjes duhet të praktikojnë higjienën respiratore të lidhur me kollën (ruajtja e distancës, mbulimi me shami /letër ose rrobe kur teshtijnë apo kolliten, larjen e duarve). Mosprekjen e fytyrës me duar.

Situata ndërkombëtare sipas ECDC-së është si më poshtë:

 • Në nivel global, janë raportuar në total 118 629 raste të konfirmuara me COVID-19, dhe në total 4292 vdekje.
 • Azi: 98 375 raste të konfimuara- 3540 vdekje
 • Afrikë: 105 raste të konfirmuara- 1 vdekje
 • Amerikë: 1256 raste të konfirmuara- 31 vdekje
 • Oqeania: 117 raste të konfirmuara- 3 vdekje

Tabela 1. Numri i rasteve të konfirmuara deri në datën 11 mars 2020 sipas shteteve (sipas ECDC): https://ëëë.ecdc.europa.eu/en/novel-coronavirus-china

Shteti Nr i rasteve të konfirmuara (11 mars 2020)
Kontinenti i Azisë 98 375
Kina 80908
Iran 8042
Republika e Koresë 7755
Japoni 568
Singapor 166
Malajzi 129
Bahrain 110
Emiratet e Bashkuara Arabe 74
Izrael 70
Kuvajt 69
Irak 61
Tajland 59
Indi 50
Liban 41
Taivan 48
Vietnam 35
Filipine 33
Katar 24
Palestina 29
Arabia Saudite 20
Oman 18
Indonezia 19
Pakistani 16
Afganistan 7
Nepal 1
Maldive 6
Jordania 1
Sri Lanka 1
Kamboxhia 2
Bhutan 1
Bangladeshi 3
Mongolia 1
Brunei 1
Raste të tjera 696
Rastet e tjera në një mjet transporti detar Japoni 696
Amerika 1256
USA 1025
Kanada 93
Brazili 34
Argjentina 19
Ekuador 17
Meksika 7
Republika Domenikane 5
Kili 17
Kosta Rika 13
Paraguaji 5
Peru 11
Kolumbia 3
Panama 7
Oqeania 117
Australia 112
Zelanda e re 5
Afrika 105
Algjeria 20
Egjypt 59
Senegali 4
Afrika e jugut 7
Maroku 2
Nigeria 2
Kameruni 2
Tunizia 5
Burkina Faso 2
Kongo 1
Togo 1
Total 100 549

Grafiku 1. Shpërndarja e rasteve laboratorike të konfirmuara për COVID – 19 sipas

kontinenteve (përveç Kinës), 11. 03. 2020

Harta e shpërndarjes gjeografike të COVID-19 në botë

Situata në Europë dhe sipas ECDC–së është si më poshtë:

 • Europë: 18 080 raste të konfirmuara
  • 536 vdekje

Tabela 2. Numri i rasteve të konfirmuara deri në datën 11 mars 2020 sipas shteteve te Europës (sipas ECDC): https://ëëë.ecdc.europa.eu/en/novel-coronavirus-china

Shteti Nr i rasteve të konfirmuara (11 mars 2020)
Europa 18 080
Italia 10 149
Franca 1784
Spanja 1639
Gjermania 1296
Zvicra 490
Anglia 373
Hollanda 382
Suedia 326
Belgjika 267
Norvegjia 277
Austria 182
Greqia 90
Islanda 70
Danimarka 264
San Marino 62
Çekia 63
Portugalia 41
Finlanda 40
Irlanda 35
Sllovenia 31
Rumania 25
Gjeorgjia 23
Kroacia 13
Polonia 22
Rusia 20
Estonia 13
Azerbaxhan 20
Hungaria 12
Bjellorusia 9
Luksemburg 7
Sllovakia 7
Bullgaria 4
Maqedonia e Veriut 7
Malta 4
Letoni 8
Shqipëria 10
Bosnje –Hercegovina 2
Litenshtein 1
Qipro 2
Monako 1
Lituania 3
Andora 1
Armenia 1
Serbia 5
Moldavia 3
Ukraina 1
Vatikani 1

Grafiku 2. Shpërndarja e rasteve të konfirmuara në laborator të COVID – 19 në vendet e BE, EEA dhe Mbretërinë e Bashkuar, 11 Mars 2020

Situata e COVID-19 në Itali datë 10.03.2020 sipas rajoneve të saj bazuar në site e Ministrisë së Shëndetësisë Itali: http://www.salute.gov.it/portale/home.html

 • 8514 raste te konfirmuara
 • 631 vdekje
 • 1004 pacientë të shëruar
 • 733 në terapi intensive
 • 2936 në izolim në shtëpi

Shpërndarja sipas rajoneve:

 1. Lombardia 4427 raste
 2. Emilia Romanja 1417 raste
 3. Veneto 783 raste
 4. Piemonte 436 raste
 5. Marche 381 raste
 6. Toskana 260 raste
 7. Campania 126 raste
 8. Liguria 128 raste
 9. Fruli 110 raste
 10. Lazio 99 raste
 11. Siçili 60 raste
 12. Pulia 55 raste
 13. Trento 50 raste
 14. Abruzzo 37 raste
 15. Umbria 37 raste
 16. Bolzano 38 raste
 17. Sardenja 20 raste
 18. Valle d’Aosta 17 raste
 19. Molise 15 raste
 20. Kalabri 11 raste
 21. Basilikata 7 raste

Harta e shpërndarjes së COVID-19 sipas rajoneve të Italisë

Rekomandime dhe këshilla të OBSH – së

Parimet themelore për të zvogëluar rrezikun e përgjithshëm të transmetimit të infeksioneve akute të frymëmarrjes përfshijnë masat e mëposhtme:

 • Shmangia e kontaktit të ngushtë me njerëzit që vuajnë nga infeksione akute të rrugëve të frymëmarrjes.
 • Larja e shpeshtë e duarve, veçanërisht pas kontaktit të drejtpërdrejtë me njerëzit e sëmurë ose mjedisin e tyre.
 • Shmangia e kontaktit të pambrojtur me kafshët (qofshin ato shtëpiake apo të egra).
 • Personat me simptoma të infeksioneve akute të rrugëve të frymëmarrjes duhet të praktikojnë higjienën respiratore të lidhur me kollën (ruajtja e distancës, mbulimi me shami / letër ose rroba kur teshtijnë apo kolliten, larjen e duarve).
 • Brenda mjediseve të kujdesit shëndetësor, forconi praktikat standard të parandalimit të infeksionit dhe kontrollit në spitale, veçanërisht në shërbimet e urgjencës.

Në rast të simptomave të lidhura me infeksionet respiratore qoftë gjatë udhëtimit, ashtu edhe pas tij, udhëtarët inkurajohen të telefonojnë urgjencën 127 pë të kërkuar kujdes mjekësor dhe të ndajnë historinë e tyre të udhëtimit me personelin shëndetësor.

Informacion i përditësuar për Koronavirusin COVID_19 - 10.03.2020

10 Mars 2020/ Informacion i përditësuar për Koronavirusin COVID_19

Në Shqipëri deri tani janë konfirmuar 10 raste me COVID-19. Në Laboratorin e Virologjisë pranë ISHP në total janë testuar 114 raste të dyshuara nga të cilat 10 kanë rezultuar pozitive për COVID-19. Bëhet fjalë për dy të konfirmuarit e pare me COVID-19 të deklaruar dhe 6 persona të tjerë kontakte të ngushta të këtyre të sëmurëve si dhe 2 raste të reja të palidhura me dy rastet e para, njëri prej të cilëve në qytetin e Durrësit.

Në Laboratorin e Virologjisë në ISHP janë siguruar kitet e nevojshme dhe mund të kryhen 200 deri në 500 analiza në ditë për COVID-19.

Sipas Urgjencës Kombëtare janë trefishuar thirrjet drejt numrit 127. Në 24 orët e fundit janë pritur 3027 thirrje, prej të cilave 1128 janë vlerësuar për COVID-19.

Masat e reja nga MSHMS për të parandaluar përhapjen e COVID-19:

– Mbylljen për publikun deri në datën 3 prill 2020 të gjitha ambienteve që ofrojnë shërbime, lokale nate, disko, apo të tjera lloje shërbimesh.

– Mbylljen për publikun deri në datën 3 prill të ambienteve të mbyllura të dedikuara për argëtimin e fëmijëve apo të rinjve, aktiviteteve në palestra, qendra sportive, pishina, qendra kulturore, qendra sociale, apo qendra argëtimi.

– Për qendrat sociale që ofrojnë shërbime si të moshuarit, PAK, fëmijët jetimë, do të shmanget, do të kufizohet kontakti me persona jashtë strukturës ku ata banojnë. Kjo është një masë që do të merret nga Shërbimi Social Shtetëror për institucionet rezidenciale publike dhe jo publike.

– Gjatë ditës aktivitete e bareve, restoranteve, lokaleve të ofrojnë shërbim për klientët duke respektuar distancën 2 metra ndërmjet tavolinave dhe 1 metër të njeriut nga njeriu. Nëse kjo normë nuk do të zbatohet do të vendosim edhe orare për to.

– Institucionet publike duhet të hartojnë një plan masash deri ditën e nesërme për sigurimin e ofrimit të shërbimeve, prioritete për qytetarët brenda fushës së përgjejgjësisë së tyre dhe duhet të shfrytëzojnë platformat e tyre dhe e-albania duke shfrytëzuar edhe modele të njohura të punës në distancë.

– Për shërbimet publike për të cilat nevojitet kontakti i drejtëpërdrejtë me publikun, institucionet publike duhet të pajisin institucionet me mjete mbrojtëse personale me qëllim ruajtjen e shëndetit të tyre.

– Institucionet publike që ofrojnë shërbime pritje, të marrin masa për të ofruar shërbime online dhe të reduktojnë ato shërbime që kanë mundësi të japin online.

– Oraganet e Shërbimit Postar duhet të garantojnë vazhdimësinë e shërbimit dhe të garantojnë masat për të kufizuar kontaktet me njerëzit. Këtë muaj dhe deri në përfundim të kësaj situate të gjithë pensionistëve do t’i dërgohet pensioni në shtëpi me kosto zero, duke u mbështetur nga ministria e Financave dhe Ekonomisë.

– Punëdhënësit privat të marrin masa për parandalimin e transmetimit dhe përhapjen e virusit gjatë aktivitetit të punës. Kontakti i punonjësve të reduktohet dhe të shmange të gjitha rastet kur shërbimi ofrohet online.

– Për të mbrojtur shëndetitn publik; ndalohen aktivitet sociale, kulturore dhe sportive. Grumbullimi masiv i personave në ambiente publike, me përjashtim të rasteve të caktuarështë i ndaluar, dhe në çdo rast distanca nga njëri tek njëriu nuk duhet të jetë më e vogël se një metër.

– Detyrohen të gjithë personat që kanë hyrë në Shqipëri nga zona me risk epidemiologji ta deklarojnë këtë rrethane tek instituiconi përgjegjës që është ISHP, nëse ata nuk e kanë plotësuar skendën kur kanë hyrë në vendin tonë. Duhet ta plotësojnë këtë skedë me detyrim.

– Do të pezullohen përkohësisht të gjithë proceset dhe procedurat për konkurset publike të punësimit të personelit.

Gjithashtu bazuar në urdhrat e nxjerrë nga Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale Ogerta Manastirliu do të bëhet:

Ndalimi i ndërhyrjeve operatore kirurgjikale të planifikuara duke përjashtuar këtu të gjitha ato ndërhyrje operatore të cilat kanë lidhje me patologjitë malinje.

– Mbyllja e institucioneve arsimore publike dhe jo publike për një periudhë dy javore nga hyrja në fuqi e këtij urdhëri (23 Mars 2020).

– Mbyllja e aktiviteteve publike dhe jopublike të tilla si aktivitete sportive, aktivitete kulturore dhe konferenca, deri në datën 3 prill 2020.

– Anullimi i grumbullimeve masive në vende të mbyllura apo ta hapura të tilla si koncerte, tubime dhe dëgjesa publike, deri në datën 3 prill 2020.

– Në ambientet e shërbimeve të urgjencës mjekësore, në instituticonet e kujdesit shëndetësor, ndalohet hyrja e shoqëruesve dhe/ose familjarëve të pacientëve më përjashtim të rasteve kur një kërkesë vjen nga drejtoria spitalore

– Në ambientet e shërbimit spitalor ku janë duke marrë trajtimin spitalor pacientët ndalohet hyrja e shoqëruesve dhe/ose familjarëve të pacientëve me përjashtim të rasteve kur një kërkese e tillë vjen nga drejtoria spitalore. Ky është një rregull që ka qenë më parë me orare të kufizuara, në kuadër të masave për frenimin së përhapjes së koronavirusit ne kemi marrë këtë vendim dhe ftojmë qytetarët që të zbatojnë këtë rregull.

– Të gjithë shtetasit që hyjnë në territorin e Republikës së Shqipërisë dhe vijnë nga zona e izoluar në Itali, të vetëkarantinohen për një periudhë 14 ditore në ambientet e banesave të tyre si një masë parandaluese për mospërhapjen e infeksionit të shkaktuar nga COVID-19

– Ndalimi i eksportit të barnave dhe pajisjeve mjekësore nga Republika e Shqipërisë deri në një urdhër të dytë.

– Eksporti i branave dhe pajisjeve mjekësore do të kryehet vetëm me autorizim të posaçëm të Ministrit të Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale.

Me vendim të Këshillit të Ministrave qeveria shqiptare vendosi në dispozicion të Ministrisë së Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale një fond prej 400 milion lekë për marrjen e masave për plotësimin e nevojave paraprake për infeksionin e shkaktuar nga COVID-19.

Me vendim të Këshillit të Ministrave qeveria shqiptare vendosi caktimin e shtëpisë së pushimit të ushtarakëve të FARSH-it, prona nr.231, me emërtim “Shtëpia e pushimit të ushtarakëve”, me vendndodhje në Plepa, Durrës, si strukturë për shërbimin e karantinës, në funksion të marrjes së masave për parandalimin e përhapjes së infeksionit nga COVID-19. Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale do të marrin të gjtiha masat për të siguruar shërbimin shëndetësor dhe psikosocial për personat që vendosen në karantinë, sipas legjislacionit në fuqi.

MSHMS rekomandon qytetarët që kanë udhëtuar në vendet e prekura dhe kanë shenjat e infeksionit viral të telefonojnë 127 për të marrë udhëzimet e duhura se si të veprojnë mbështetur në gjendjen e tyre shëndetësore.

Bazuar në rekomandimet e OBSH, MSHMS këshillon qytetarët për shtimin e masave të higjenës dhe ndjekjen e këtyre rregullave: Shmangia e kontaktit të ngushtë me njerëzit që vuajnë nga infeksione akute të rrugëve të frymëmarrjes. Larja e shpeshtë e duarve dhe dezifektimin e tyre, veçanërisht pas kontaktit të drejtpërdrejtë me njerëzit e sëmurë ose mjedisin e tyre. Shmangia e kontaktit të pambrojtur me kafshët (qofshin ato shtëpiake apo të egra). Personat me simptoma të infeksioneve akute të rrugëve të frymëmarrjes duhet të praktikojnë higjienën respiratore të lidhur me kollën (ruajtja e distancës, mbulimi me shami /letër ose rrobe kur teshtijnë apo kolliten, larjen e duarve). Mosprekjen e fytyrës me duar.

Situata ndërkombëtare sipas ECDC-së është si më poshtë:

 • Në nivel global, janë raportuar në total 114 243 raste të konfirmuara me COVID-19, dhe në total 4023 vdekje.
 • Azi: 96 124 raste të konfimuara- 3456 vdekje
 • Afrikë: 95 raste të konfirmuara- 1 vdekje
 • Amerikë: 931 raste të konfirmuara- 28 vdekje
 • Oqeania: 105 raste të konfirmuara- 3 vdekje

Tabela 1. Numri i rasteve të konfirmuara deri në datën 10 mars 2020 sipas shteteve (sipas ECDC): https://www.ecdc.europa.eu/en/novel-coronavirus-china

Shteti Nr i rasteve të konfirmuara (10 mars 2020)
Kontinenti i Azisë 97 035
Kina 80879
Republika e Koresë 7513
Iran 7161
Japoni 514
Singapor 160
Kuvajt 65
Bahrain 109
Tajland 50
Malajzi 117
Taivan 45
Irak 61
Emiratet e Bashkuara Arabe 59
Indi 44
Liban 41
Izrael 39
Katar 18
Oman 18
Vietnam 31
Palestina 20
Arabia Saudite 15
Filipine 35
Indonezia 6
Pakistani 16
Afganistan 4
Nepal 1
Maldive 4
Jordania 1
Sri Lanka 1
Kamboxhia 2
Bhutan 1
Bangladeshi 3
Mongolia 1
Brunei 1
Raste të tjera 705
Rastet e tjera në një mjet transporti detar Japoni 705
Amerika 931
USA 754
Kanada 77
Ekuador 15
Brazili 25
Argjentina 12
Meksika 7
Republika Domenikane 5
Kili 13
Kosta Rika 9
Paraguaji 1
Peru 9
Kolumbia 3
Panama 1
Oqeania 105
Australia 100
Zelanda e re 5
Afrika 95
Algjeria 20
Egjypt 55
Senegali 4
Afrika e jugut 7
Maroku 2
Nigeria 2
Kameruni 2
Tunizia 2
Togo 1
Total 98 871

Grafiku 1. Shpërndarja e rasteve laboratorike të konfirmuara për COVID – 19 sipas kontinenteve (përveç Kinës), 10. 03. 2020

Harta e shpërndarjes gjeografike të COVID-19 në botë

Situata në Europë dhe në vendin tonë sipas ECDC–së është si më poshtë:

 • Europë: 11 998 raste të konfirmuara
  • 536 vdekje

 • Shqipëri: Janë testuar 114 raste të dyshuara,
  • 6 raste te konfirmuara me COVID-19
  • 108 raste kane rezultuar negative

Tabela 2. Numri i rasteve të konfirmuara deri në datën 10 mars 2020 sipas shteteve te Europës (sipas ECDC): https://www.ecdc.europa.eu/en/novel-coronavirus-china

Shteti Nr i rasteve të konfirmuara (10 mars 2020)
Europa 11 998
Italia 9172
Franca 1412
Gjermani 1139
Spanja 1204
Zvicra 374
Anglia 321
Hollanda 321
Suedia 248
Belgjika 239
Norvegjia 192
Austria 131
Greqia 84
Islanda 65
Danimarka 113
San Marino 49
Çekia 40
Portugalia 39
Finlanda 40
Irlanda 21
Sllovenia 16
Rumania 17
Gjeorgjia 15
Kroacia 12
Polonia 17
Rusia 20
Estonia 10
Azerbaxhan 9
Hungaria 9
Bjellorusia 6
Luksemburg 5
Sllovakia 5
Bullgaria 4
Maqedonia e Veriut 3
Malta 4
Letoni 6
Shqipëria 6
Bosnje –Hercegovina 2
Litenshtein 1
Qipro 2
Monako 1
Lituania 1
Andora 1
Armenia 1
Serbia 1
Moldavia 1
Ukraina 1
Vatikani 1

Grafiku 2. Shpërndarja e rasteve të konfirmuara në laborator të COVID – 19 në vendet e BE, EEA dhe Mbretërinë e Bashkuar, 10 Mars 2020

Harta e shpërndarjes gjeografike të COVID-19 në Europë

Situata e COVID-19 në Itali datë 09.03.2020 sipas rajoneve të saj bazuar në site e Ministrisë së Shëndetësisë Itali: http://www.salute.gov.it/portale/home.html

 • 7985 raste te konfirmuara
 • 464 vdekje
 • 724 pacientë të shëruar
 • 733 në terapi intensive
 • 2936 në izolim në shtëpi

Shpërndarja sipas rajoneve:

 1. Lombardia – 4490 raste
 2. Emilia Romanja – 1286 raste
 3. Veneto- 694 raste
 4. Piemonte – 337 raste
 5. Marche- 313 raste
 6. Toskana- 206 raste
 7. Campania- 119 raste
 8. Lazio- 94 raste
 9. Liguria- 97 raste
 10. Fruli- 89 raste
 11. Siçili- 52 raste
 12. Pulia- 46 raste
 13. Trento- 33 raste
 14. Abruzzo- 30 raste
 15. Umbria – 28 raste
 16. Sardenja- 19 rast
 17. Valle d’Aost-15 raste
 18. Molise- 14 raste
 19. Bolzano- 9 rast
 20. Kalabri- 9 rast
 21. Basilikat- 5 rast

Harta e shpërndarjes së COVID-19 sipas rajoneve të Italisë

Rekomandime dhe këshilla të OBSH – së

Gjatë shpërthimeve të mëparshme nga koronaviruset e tjerë (Sindroma Respiratore e Lindjes së Mesme “MERS” dhe Sindroma Respiratore Akute e Rëndë “SARS”) transmetimi nga njeriu te njeriu ndodhi përmes spërklave të përshtymës, kontaktit të drejtpërdrejtë human (fizik), apo kontaktit indirekt (nëpërmjet sipërfaqeve / objekteve të kontaminuara). Këto fakte sugjerojnë ngjashmërinë e mënyrë së transmetimit të COVID-19, me koronaviruset e tjerë. Parimet themelore për të zvogëluar rrezikun e përgjithshëm të transmetimit të infeksioneve akute të frymëmarrjes përfshijnë masat e mëposhtme:

 • Shmangia e kontaktit të ngushtë me njerëzit që vuajnë nga infeksione akute të rrugëve të frymëmarrjes.
 • Larja e shpeshtë e duarve, veçanërisht pas kontaktit të drejtpërdrejtë me njerëzit e sëmurë ose mjedisin e tyre.
 • Shmangia e kontaktit të pambrojtur me kafshët (qofshin ato shtëpiake apo të egra).
 • Personat me simptoma të infeksioneve akute të rrugëve të frymëmarrjes duhet të praktikojnë higjienën respiratore të lidhur me kollën (ruajtja e distancës, mbulimi me shami / letër ose rroba kur teshtijnë apo kolliten, larjen e duarve).
 • Brenda mjediseve të kujdesit shëndetësor, forconi praktikat standard të parandalimit të infeksionit dhe kontrollit në spitale, veçanërisht në shërbimet e urgjencës.

Në rast të simptomave të lidhura me infeksionet respiratore qoftë gjatë udhëtimit, ashtu edhe pas tij, udhëtarët inkurajohen të telefonojnë urgjencën 127 pë të kërkuar kujdes mjekësor dhe të ndajnë historinë e tyre të udhëtimit me personelin shëndetësor.

Informacion i përditësuar për Koronavirusin COVID_19 - 09.03.2020

9 Mars 2020/ Informacion i përditësuar për Koronavirusin COVID_19

Në Shqipëri janë konfirmuar dy rastet e para me COVID-19. Në Laboratorin e Virologjisë pranë ISHP në total janë testuar 65 raste të dyshuara nga të cilat kanë 63 kanë rezultuar negative për COVID -19 dhe 2 pozitive.

Nga Laboratori i Virologjisë në ISHP i çertifikuar nga OBSH, po gjurmohen kontaktet e para dhe të dyta të personave të konfirmuar me COVID-19 dhe janë në proces testimi. Rasti i importuar konsiderohet pacienti zero dhe momentalisht nuk ka një transmetim komunitar, por transmetim në kontaktin e ngushtë të tij.
Në Laboratorin e Virologjisë në ISHP mund të kryhen deri në 500 analiza në ditë për COVID-19.

Sipas Urgjencës Kombëtare të gjitha të dhënat e rastit të konfirmuar me COVID-19 ishin të skeduara. Sapo doli përgjigjia nga ISHP, pacienti u transferua në Spitalin e Infektivit në kushtet e mbrojtjes si për personelin mjekësor ashtu edhe për vetë pacientin.
Në numrin 127 vetëm në gjysmën e ditës së sotme thirrjet kanë arritur në nivelin e 751 nga të cilat 219 vetëm për koronavirusin. Urgjenca Kombëtare ka marrë masat për të vendosur në dispozicion 1 autoambulancë të dedikuar në pikat kufitare dhe spitale për COVID-19, si dhe ka kapacitet të përballojë 5.500 thirrje në ditë.

Dy rastet e evidentuara me COVID-19 janë shtruar në Shërbimin e Sëmundjeve Infektive QSUT dhe po marrin trajtimin e duhur mjekësor në përputhje me kërkesat e kësaj sëmundje, sipas mjekëve ata paraqiten në gjendje të stabilizuar shëndetësore dhe pa komplikacione. Spitali Infektiv në QSUT ka marrë masat e duhura për trajtimin e të sëmurëve e prekur nga COVID-19. Në Spitalin Infektiv në QSUT, janë në dispozicion ambiente me një kapacitet 80 shtretërish dhe me një forcë të punonjësve të shëndetësisë, 109 punonjës, të cilët do të jenë të fokusuar për të trajtuar sipas protokolleve më të mira rastet e konfirmuara më COVID-19. Në dhomat e izolimit është investuar në të gjitha linjat e oksigjenit në strukturën e Infektivit, për të bërë të mundur transformimin e këtij spitali, për terapinë intensive sipas skenarëve të miratuar nga Komiteti i Ekspertëve përfshi Pandeminë.

Bazuar në urdhrat e nxjerrë nga Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale Ogerta Manastirliu do të bëhet:

– Ndalimi i ndërhyrjeve operatore kirurgjikale të planifikuara duke përjashtuar këtu të gjitha ato ndërhyrje operatore të cilat kanë lidhje me patologjitë malinje.

– Mbyllja e institucioneve publike dhe jo publike për një përiudhë dy javore nga hyrja në fuqi e këtij urdhëri.

– Mbyllja e aktiviteteve publike dhe jopublike të tilla si aktivitete sportive, aktivitete kulturore dhe konferenca, deri në datën 3 prill 2020.

– Anullimi i grumbullimeve masive në vende të mbyllura apo ta hapura të tilla si koncerte, tubime dhe dëgjesa publike, deri në datën 3 prill 2020.

– Në ambientet e shërbimeve të urgjencës mjekësore, në instituticonet e kujdesit shëndetësor, ndalohet hyrja e shoqëruesve dhe/ose familjarëve të pacientëve më përjashtim të rasteve kur një kërkesë vjen nga drejtoria spitalore

– Në ambientet e shërbimit spitalor ku janë duke marrë trajtimin spitalor pacientët ndalohet hyrja e shoqëruesve dhe/ose familjarëve të pacientëve me përjashtim të rasteve kur një kërkese e tillë vjen nga drejtoria spitalore. Ky është një rregull që ka qenë më parë me orare të kufizuara, në kuadër të masave për frenimin së përhapjes së koronavirusit ne kemi marrë këtë vendim dhe ftojmë qytetarët që të zbatojnë këtë rregull.

– Të gjithë shtetasit që hyjnë në territorin e Republikës së Shqipërisë dhe vijnë nga zona e izoluar në Itali, të vetëkarantinohen për një periudhë 14 ditore në ambientet e banesave të tyre si një masë parandaluese për mospërhapjen e infeksionit të shkaktuar nga COVID-19

– Ndalimi i eksportit të barnave dhe pajisjeve mjekësore nga Republika e Shqipërisë deri në një urdhër të dytë.

– Eksporti i branave dhe pajisjeve mjekësore do të kryehet vetëm me autorizim të posaçëm të Ministrit të Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale.

MSHMS rekomandon qytetarët që kanë udhëtuar në vendet e prekura dhe kanë shenjat e infeksionit viral të telefonojnë 127 për të marrë udhëzimet e duhura se si të veprojnë mbështetur në gjendjen e tyre shëndetësore.

Bazuar në rekomandimet e OBSH, MSHMS këshillon qytetarët për shtimin e masave të higjenës dhe ndjekjen e këtyre rregullave: Shmangia e kontaktit të ngushtë me njerëzit që vuajnë nga infeksione akute të rrugëve të frymëmarrjes. Larja e shpeshtë e duarve dhe dezifektimin e tyre, veçanërisht pas kontaktit të drejtpërdrejtë me njerëzit e sëmurë ose mjedisin e tyre. Shmangia e kontaktit të pambrojtur me kafshët (qofshin ato shtëpiake apo të egra). Personat me simptoma të infeksioneve akute të rrugëve të frymëmarrjes duhet të praktikojnë higjienën respiratore të lidhur me kollën (ruajtja e distancës, mbulimi me shami /letër ose rrobe kur teshtijnë apo kolliten, larjen e duarve). Mosprekjen e fytyrës me duar.

Situata ndërkombëtare sipas ECDC-së është si më poshtë:

Në nivel global, janë raportuar në total 109 695 raste të konfirmuara me COVID-19, dhe në total 3811 vdekje.
Azi: 96 124 raste të konfimuara- 3386 vdekje
Afrikë: 83 raste të konfirmuara- 1 vdekje
Amerikë: 700 raste të konfirmuara- 22 vdekje
Oqeania: 85 raste të konfirmuara- 3 vdekje

Tabela 1. Numri i rasteve të konfirmuara deri në datën 9 mars 2020 sipas shteteve (sipas ECDC): https://www.ecdc.europa.eu/en/novel-coronavirus-china

Shteti Nr i rasteve të konfirmuara (9 mars 2020)
Kontinenti i Azisë 96 124
Kina 80859
Republika e Koresë 7382
Iran 6566
Japoni 488
Singapor 150
Kuvajt 64
Bahrain 79
Tajland 50
Malajzi 99
Taivan 45
Irak 62
Emiratet e Bashkuara Arabe 45
Indi 34
Liban 32
Izrael 39
Katar 15
Oman 16
Vietnam 30
Palestina 19
Arabia Saudite 11
Filipine 10
Indonezia 6
Pakistani 6
Afganistan 4
Nepal 1
Maldive 4
Jordania 1
Sri Lanka 1
Kamboxhia 2
Bhutan 1
Bngladeshi 3
Raste të tjera 705
Rastet e tjera në një mjet transporti detar Japoni 705
Amerika 700
USA 554
Kanada 62
Ekuador 14
Brazili 25
Argjentina 12
Meksika 7
Republika Domenikane 2
Kili 10
Kosta Rika 5
Paraguaji 1
Peru 7
Kolumbia 1
Oqeania 85
Australia 80
Zelanda e re 5
Afrika 83
Algjeria 20
Egjypt 49
Senegali 4
Afrika e jugut 3
Maroku 2
Nigeria 1
Kameruni 2
Tunizia 1
Togo 1
Total 97 598

Grafiku 1. Shpërndarja e rasteve laboratorike të konfirmuara për COVID – 19 sipas kontinenteve (përveç Kinës), 09. 03. 2020

Harta e shpërndarjes gjeografike të COVID-19 në botë

Situata në Europë dhe në vendin tonë sipas ECDC–së është si më poshtë:

Europë: 11 998 raste të konfirmuara- 399 vdekje
Shqipëri: Janë testuar 65 raste të dyshuara,
2 raste të konfirmuara
63 raste kanë rezultuar negative

Tabela 2. Numri i rasteve të konfirmuara deri në datën 9 mars 2020 sipas shteteve te Europës (sipas ECDC): https://www.ecdc.europa.eu/en/novel-coronavirus-china

Shteti Nr i rasteve të konfirmuara (9 mars 2020)
Europa 11 998
Italia 7375
Franca 1126
Gjermani 902
Spanja 589
Zvicra 332
Anglia 273
Hollanda 265
Suedia 203
Belgjika 200
Norvegjia 169
Austria 102
Greqia 73
Islanda 55
Danimarka 38
San Marino 37
Çekia 32
Portugalia 30
Finlanda 30
Irlanda 21
Sllovenia 16
Rumania 15
Gjeorgjia 13
Kroacia 12
Polonia 11
Rusia 10
Estonia 10
Azerbaxhan 9
Hungaria 8
Bjellorusia 6
Luksemburg 5
Sllovakia 5
Bullgaria 4
Maqedonia e Veriut 3
Malta 3
Letoni 3
Albania 2
Bosnje –Hercegovina 2
Litenshtein 1
Monako 1
Lituania 1
Andora 1
Armenia 1
Serbia 1
Moldavia 1
Ukraina 1
Vatikani 1

Grafiku 2. Shpërndarja e rasteve të konfirmuara në laborator të COVID – 19 në vendet e BE, EEA dhe Mbretërinë e Bashkuar, 9 Mars 2020

Harta e shpërndarjes gjeografike të COVID-19 në Europë

Situata e COVID-19 në Itali datë 08.03.2020 sipas rajoneve të saj bazuar në site e Ministrisë së Shëndetësisë Itali: http://ëëë.salute.gov.it/portale/home.html

7375- raste te konfirmuara
366- vdekje
622- pacientë të shëruar
650- në terapi intensive
2180- në izolim në shtëpi

Shpërndarja sipas rajoneve:

Lombardia – 4189 raste
Emilia Romanja -1180 raste
Veneto- 670 raste
Marche- 272 raste
Piemonte- 360 raste
Toskana- 166 raste
Lazio- 87 raste
Campania- 101 raste
Liguria- 78 raste
Fruli- 57 raste
Siçili – 35 raste
Pulia- 40 raste
Umbria – 26 raste
Molise- 14 raste
Trento- 23 raste
Abruzzo- 17 raste
Bolzano – 9 rast
Valle d’Aosta- 9 raste
Sardenja- 11 rast
Kalabri- 9 rast
Basilicata- 4 rast

Harta e shpërndarjes së COVID-19 sipas rajoneve të Italisë

Rekomandime dhe këshilla të OBSH – së

Gjatë shpërthimeve të mëparshme nga koronaviruset e tjerë (Sindroma Respiratore e Lindjes së Mesme “MERS” dhe Sindroma Respiratore Akute e Rëndë “SARS”) transmetimi nga njeriu te njeriu ndodhi përmes spërklave të përshtymës, kontaktit të drejtpërdrejtë human (fizik), apo kontaktit indirekt (nëpërmjet sipërfaqeve / objekteve të kontaminuara). Këto fakte sugjerojnë ngjashmërinë e mënyrë së transmetimit të COVID-19, me koronaviruset e tjerë. Parimet themelore për të zvogëluar rrezikun e përgjithshëm të transmetimit të infeksioneve akute të frymëmarrjes përfshijnë masat e mëposhtme:

Shmangia e kontaktit të ngushtë me njerëzit që vuajnë nga infeksione akute të rrugëve të frymëmarrjes.
Larja e shpeshtë e duarve, veçanërisht pas kontaktit të drejtpërdrejtë me njerëzit e sëmurë ose mjedisin e tyre.
Shmangia e kontaktit të pambrojtur me kafshët (qofshin ato shtëpiake apo të egra).
Personat me simptoma të infeksioneve akute të rrugëve të frymëmarrjes duhet të praktikojnë higjienën respiratore të lidhur me kollën (ruajtja e distancës, mbulimi me shami / letër ose rroba kur teshtijnë apo kolliten, larjen e duarve).
Brenda mjediseve të kujdesit shëndetësor, forconi praktikat standard të parandalimit të infeksionit dhe kontrollit në spitale, veçanërisht në shërbimet e urgjencës.

Në rast të simptomave të lidhura me infeksionet respiratore qoftë gjatë udhëtimit, ashtu edhe pas tij, udhëtarët inkurajohen të telefonojnë urgjencën 127 pë të kërkuar kujdes mjekësor dhe të ndajnë historinë e tyre të udhëtimit me personelin shëndetësor.

Informacion i përditësuar për Koronavirusin COVID_19 - 07.03.2020

7 Mars 2020/ Informacion i përditësuar për Koronavirusin COVID_2019

Deri tani në Shqipëri nuk ka asnjë rast të konfirmuar me COVID-19. Gjatë 24 orëve të fundit janë testuar 5 raste të reja në Laboratorin e Virologjisë pranë ISHP nga ku në total numri i rasteve të testuara ka shkuar në 58. Të gjitha rastet kanë rezultuar negative për COVID -19. Rastet kanë pasur shenja të infeksionit respirator dhe histori udhëtimi me vendet ku ka shpërthim epidemik dhe komunitar të koronavirusit të ri dhe janë testuar pranë Laboratorit e Virologjisë në ISHP, i vetmi i çertifikuar në vend nga OBSH. Nga ISHP është zgjeruar edhe përkufizimin i rastit dhe po testohen jo vetëm raste që kanë shenja respiratore dhe histori udhëtimi në vendet me shpërthim komunitar, por edhe raste të cilat kanë shenja të sëmundjes së rëndë respiratore akute që kërkojnë hospitalizim, kjo për rritur gamën e testimit.

Në 24 orët e fundit në të gjitha pikat kufitare në total kanë hyrë 20,339 udhëtarë; në vijimësi po kryhet survjeanca e përforcuar në pikat kufitare, ajore, detare dhe tokësore duke kryer monitorimin e temperaturës për të gjithë udhëtaret që hyjnë në Republikën e Shqipërisë.

Gjithashtu në 24 orët e fundit në nr. 127 ka patur 1727 thirrje, nga të cilat 41 prej tyre janë vlerësuar në lidhje me infeksione virale respiratore dhe histori udhëtimi me Italinë.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u bën apel udhëtarëve që vijnë nga rajonet e prekura me shpërthime komunitare dhe që kanë patur kontakte me persona të sëmurë apo të dyshuar për COVID-19, të vetëkarantinohen për një periudhë 14 ditore.

MSHMS rekomandon qytetarët që kanë udhëtuar në vendet e prekura dhe kanë shenjat e infeksionit viral të telefonojnë 127 për të marrë udhëzimet e duhura se si të veprojnë mbështetur në gjendjen e tyre shëndetësore.

Bazuar në rekomandimet e OBSH, MSHMS këshillon qytetarët për shtimin e masave të higjenës dhe ndjekjen e këtyre rregullave: Shmangia e kontaktit të ngushtë me njerëzit që vuajnë nga infeksione akute të rrugëve të frymëmarrjes. Larja e shpeshtë e duarve dhe dezifektimin e tyre, veçanërisht pas kontaktit të drejtpërdrejtë me njerëzit e sëmurë ose mjedisin e tyre. Shmangia e kontaktit të pambrojtur me kafshët (qofshin ato shtëpiake apo të egra). Personat me simptoma të infeksioneve akute të rrugëve të frymëmarrjes duhet të praktikojnë higjienën respiratore të lidhur me kollën (ruajtja e distancës, mbulimi me shami /letër ose rrobe kur teshtijnë apo kolliten, larjen e duarve). Mosprekjen e fytyrës me duar.

 

 

Situata ndërkombëtare sipas ECDC-së është si më poshtë:

 • Në nivel global, janë raportuar në total 101 412 raste të konfirmuara me COVID-19, dhe në total 3488 vdekje.
 • Azi: 93 337 raste të konfimuara

3251 vdekje

 • Afrikë 43 raste të konfirmuara
 • Amerikë: 438 raste të konfirmuara

14 vdekje

 • Oqeania : 68 raste të konfirmuara

2 vdekje

Tabela 1. Numri i rasteve të konfirmuara deri në datën 7 mars 2020 sipas shteteve (sipas ECDC): https://www.ecdc.europa.eu/en/novel-coronavirus-china

Shteti Nr i rasteve të konfirmuara (7 mars 2020)
Kontinenti i Azisë 93 337
Kina 80768
Republika e Koresë 6767
Iran 4747
Japoni 408
Singapor 130
Kuvajt 58
Bahrain 56
Tajland 50
Taivan 45
Malajzi 83
Emiratet e Bashkuara Arabe 29
Irak 38
Vietnam 17
Liban 22
Izrael 19
Katar 11
Oman 16
Indi 31
Palestina 16
Pakistani 6
Filipine 5
Indonezia 4
Kamboxhia 1
Afganistan 1
Nepal 1
Jordania 1
Sri Lanka 1
Arabia Saudite 5
Bhutan 1
Raste të tjera 705
Rastet e tjera në një mjet transporti detar Japoni 705
Amerika 438
USA 338
Kanada 51
Ekuador 13
Meksika 5
Brazili 13
Argjentina 8
Republika Domenikane 2
Kili 5
Kosta Rika 1
Peru 1
Kolumbia 1
Oqeania 68
Australia 63
Zelanda e re 5
Afrika 43
Algjeria 17
Egjypt 15
Nigeria 1
Tunizia 1
Maroku 2
Senegali 4
Kameruni 1
Afrika e jugut 1
Togo 1
Total 101 132

 

 

Grafiku 1. Shpërndarja e rasteve laboratorike të konfirmuara për COVID19 sipas

kontinenteve (përveç Kinës), 07. 03. 2020

Harta e shpërndarjes gjeografike të COVID-19 në botë

 1. Situata në Europë dhe në vendin tonë sipas ECDC–së është si më poshtë:
 • Europë: 7541 raste të konfirmuara
  • 215 vdekje
 • Shqipëri: Janë testuar 58 raste të dyshuara, të cilat kanë rezultuar negative

 

Tabela 2. Numri i rasteve të konfirmuara deri në datën 7 mars 2020 sipas shteteve te Europës (sipas ECDC): https://www.ecdc.europa.eu/en/novel-coronavirus-china

Shteti Nr i rasteve të konfirmuara (7 mars 2020)
Europa 7541
Italia 4636
Franca 613
Gjermani 684
Spanja 374
Anglia 163
Zvicra 209
Norvegjia 113
Hollanda 128
Suedia 61
Austria 74
Islanda 43
Belgjika 109
San Marino 23
Kroacia 11
Danimarka 23
Greqia 45
Finlanda 19
Çekia 19
Bjellorusia 6
Portugalia 13
Rumania 7
Rusia 10
Gjeorgjia 9
Azerbaxhan 9
Irlanda 18
Estonia 10
Hungaria 4
Monako 1
Lituania 1
Andora 1
Bosnje –Hercegovina 2
Armenia 1
Maqedonia e Veriut 3
Luksemburg 3
Letoni 1
Ukraina 1
Polonia 5
Litenshtein 1
Sllovenia 9
Serbia 1

 

 

Grafiku 2. Shpërndarja e rasteve të konfirmuara në laborator të COVID19 në vendet e BE, EEA dhe Mbretërinë e Bashkuar, 7 Mars 2020

 

Harta e shpërndarjes gjeografike të COVID-19 në Europë

 

 

 

Situata e COVID-19 në Itali datë 06.03.2020 sipas rajoneve të saj bazuar në site e Ministrisë së Shëndetësisë Itali: http://www.salute.gov.it/portale/home.html

 

 • 3916 raste te konfirmuara
 • 197 vdekje
 • 523 pacientë të shëruar
 • 462 në terapi intensive
 • 1060 në izolim në shtëpi

 

Shpërndarja sipas rajoneve:

 

 1. Lombardia 2612 raste
 2. Emilia Romanja 870 raste
 3. Veneto 488 raste
 4. Marche 159 raste
 5. Piemonte 143 raste
 6. Toskana 79 raste
 7. Campania 57 raste
 8. Lazio 54 raste
 9. Liguria 32 raste
 10. Fruli 31 raste
 11. Siçili 24 raste
 12. Pulia 17 raste
 13. Umbria 16 raste
 14. Molise 12 raste
 15. Trento 10 raste
 16. Abruzzo 9 raste
 17. Valle d’Aosta 7 raste
 18. Sardenja 5 rast
 19. Kalabri 4 rast
 20. Bolzano 4 rast
 21. Basilicata 3 rast

 

Harta e shpërndarjes së COVID-19 sipas rajoneve të Italisë

 

 

Rekomandime dhe këshilla të OBSH – së

Gjatë shpërthimeve të mëparshme nga koronaviruset e tjerë (Sindroma Respiratore e Lindjes së Mesme “MERS” dhe Sindroma Respiratore Akute e Rëndë “SARS”) transmetimi nga njeriu te njeriu ndodhi përmes spërklave të përshtymës, kontaktit të drejtpërdrejtë human (fizik), apo kontaktit indirekt (nëpërmjet sipërfaqeve / objekteve të kontaminuara). Këto fakte sugjerojnë ngjashmërinë e mënyrë së transmetimit të COVID-19, me koronaviruset e tjerë. Parimet themelore për të zvogëluar rrezikun e përgjithshëm të transmetimit të infeksioneve akute të frymëmarrjes përfshijnë masat e mëposhtme:

 • Shmangia e kontaktit të ngushtë me njerëzit që vuajnë nga infeksione akute të rrugëve të frymëmarrjes.
 • Larja e shpeshtë e duarve, veçanërisht pas kontaktit të drejtpërdrejtë me njerëzit e sëmurë ose mjedisin e tyre.
 • Shmangia e kontaktit të pambrojtur me kafshët (qofshin ato shtëpiake apo të egra).
 • Personat me simptoma të infeksioneve akute të rrugëve të frymëmarrjes duhet të praktikojnë higjienën respiratore të lidhur me kollën (ruajtja e distancës, mbulimi me shami / letër ose rroba kur teshtijnë apo kolliten, larjen e duarve).
 • Brenda mjediseve të kujdesit shëndetësor, forconi praktikat standard të parandalimit të infeksionit dhe kontrollit në spitale, veçanërisht në shërbimet e urgjencës.

Në rast të simptomave të lidhura me infeksionet respiratore qoftë gjatë udhëtimit, ashtu edhe pas tij, udhëtarët inkurajohen të telefonojnë urgjencën 127 pë të kërkuar kujdes mjekësor dhe të ndajnë historinë e tyre të udhëtimit me personelin shëndetësor.

Informacion i përditësuar për Koronavirusin COVID_19 - 05.03.2020

5 Mars 2020/ Informacion i përditësuar për Koronavirusin COVID_2019

Deri tani në Shqipëri nuk ka asnjë rast të konfirmuar me COVID-19. Gjatë 24 orëve të fundit janë testuar 8 raste të reja në Laboratorin e Virologjisë pranë ISHP nga ku në total numri i rasteve të testuara ka shkuar në 50. Të gjitha rastet kanë rezultuar negative për COVID -19. Rastet kanë pasur shenja të infeksionit respirator dhe histori udhëtimi me vendet ku ka shpërthim epidemik dhe komunitar të koronavirusit të ri dhe janë testuar pranë Laboratorit e Virologjisë në ISHP, i vetmi i çertifikuar në vend nga OBSH.

Në 24 orët e fundit në të gjitha pikat kufitare në total kanë hyrë 18,030 udhëtarë; në vijimësi po kryhet survjeanca e përforcuar në pikat kufitare, ajore, detare dhe tokësore duke kryer monitorimin e temperaturës për të gjithë udhëtaret që hyjnë në Republikën e Shqipërisë.

Gjithashtu në 24 orët e fundit thirrjet kundrejt numrit 127 ka arritur nivelin e 1472 telefonatave nga të cilat 32 prej tyre janë vlerësuar në lidhje me infeksion viral respirator dhe histori udhëtimi me Italinë.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u bën apel udhëtarëve që vijnë nga rajonet e prekura me shpërthime komunitare dhe që kanë patur kontakte me persona të sëmurë apo të dyshuar për COVID-19, të vetëkarantinohen për një periudhë 14 ditore.

MSHMS rekomandon qytetarët që kanë udhëtuar në vendet e prekura dhe kanë shenjat e infeksionit viral të telefonojnë 127 për të marrë udhëzimet e duhura se si të veprojnë mbështetur në gjendjen e tyre shëndetësore.

Situata ndërkombëtare sipas ECDC-së është si më poshtë:

 • Në nivel global, janë raportuar në total 95 315 raste të konfirmuara me COVID-19, dhe në total 3282 vdekje.
 • Azi: 88 804 raste të konfimuara- 3150 vdekje
 • Afrikë: 20 raste të konfirmuara
 • Amerikë: 215 raste të konfirmuara- 11 vdekje
 • Oqeania: 55 raste të konfirmuara- 2 vdekje

Tabela 1. Numri i rasteve të konfirmuara deri në datën 5 mars 2020 sipas shteteve (sipas ECDC): https://www.ecdc.europa.eu/en/novel-coronavirus-china

Shteti Nr i rasteve të konfirmuara (5 mars 2020)
Kontinenti i Azisë 90 057
Kina 80497
Republika e Koresë 5766
Iran 2922
Japoni 317
Singapor 112
Kuvajt 56
Bahrain 52
Tajland 47
Taivan 42
Malajzi 50
Emiratet e Bashkuara Arabe 27
Irak 31
Vietnam 16
Liban 13
Izrael 15
Katar 8
Oman 15
Indi 28
Pakistani 5
Filipine 3
Indonezia 2
Kamboxhia 1
Afganistan 1
Nepal 1
Jordania 1
Sri Lanka 1
Arabia Saudite 1
Raste të tjera 705
Rastet e tjera në një mjet transporti detar Japoni 705
Amerika 215
USA 159
Kanada 33
Ekuador 10
Meksika 5
Brazili 3
Argjentina 1
Republika Domenikane 1
Kili 3
Oqeania 55
Australia 52
Zelanda e re 3
Afrika 20
Algjeria 12
Egjypt 2
Nigeria 1
Tunizia 1
Maroku 1
Senegali 3
Total 91052

Grafiku 1. Shpërndarja e rasteve laboratorike të konfirmuara për COVID – 19 sipas kontinenteve (përveç Kinës), 05. 03. 2020

 

Harta e shpërndarjes gjeografike të COVID-19 në botë

 

Situata në Europë dhe në vendin tonë sipas ECDC–së është si më poshtë:

 

 • Europë: 4005 raste të konfirmuara- 113 vdekje
 • Shqipëri: Janë testuar 50 raste të dyshuara, të cilat kanë rezultuar negative

 

 

Tabela 2. Numri i rasteve të konfirmuara deri në datën 5 mars 2020 sipas shteteve te Europës (sipas ECDC): https://www.ecdc.europa.eu/en/novel-coronavirus-china

Shteti Nr i rasteve të konfirmuara (5 mars 2020)
Europa 4005
Italia 3089
Franca 285
Gjermani 262
Spanja 200
Anglia 85
Zvicra 57
Norvegjia 56
Hollanda 38
Suedia 35
Austria 29
Islanda 26
Belgjika 23
San Marino 15
Kroacia 9
Danimarka 10
Greqia 10
Finlanda 7
Çekia 8
Bjellorusia 6
Portugalia 5
Rumania 4
Rusia 4
Gjeorgjia 3
Azerbaxhan 3
Irlanda 6
Estonia 2
Hungaria 2
Monako 1
Lituania 1
Andora 1
Armenia 1
Maqedonia e Veriut 1
Luksemburg 1
Letoni 1
Ukraina 1
Polonia 1
Litenshtein 1
Sllovenia 1

 

 

Grafiku 2. Shpërndarja e rasteve të konfirmuara në laborator të COVID – 19 në vendet e BE, EEA dhe Mbretërinë e Bashkuar, 5 Mars 2020

 

 

 

 

Harta e shpërndarjes gjeografike të COVID-19 në Europë

 

 

Situata e COVID-19 në Itali datë 04.03.2020 sipas rajoneve të saj bazuar në site e Ministrisë së Shëndetësisë Itali: http://www.salute.gov.it/portale/home.html

 

 • 2706 raste te konfirmuara
 • 107 vdekje
 • 276 pacientë të shëruar
 • 295 në terapi intensive
 • 1065 në izolim në shtëpi

 

Shpërndarja sipas rajoneve:

 

 1. Lombardia- 1820 raste
 2. Emilia- Romanja 544 raste
 3. Veneto- 360 raste
 4. Piemonte- 82 raste
 5. Marche – 84 raste
 6. Campania- 31 raste
 7. Liguria – 26 raste
 8. Toskana- 38 raste
 9. Lazio- 30 raste
 10. Fruli- 18 raste
 11. Umbria – 9 raste
 12. Siçili- 18 raste
 13. Abruzzo- 7 raste
 14. Pulia- 9 raste
 15. Trento- 5 raste
 16. Molise- 3 raste
 17. Kalabri – 1 rast
 18. Bolzano – 1 rast
 19. Basilicata- 1 rast
 20. Sardenja – 2 rast

 

 

Harta e shpërndarjes së COVID-19 sipas rajoneve të Italisë

 

 

Rekomandime dhe këshilla të OBSH – së

Gjatë shpërthimeve të mëparshme nga koronaviruset e tjerë (Sindroma Respiratore e Lindjes së Mesme “MERS” dhe Sindroma Respiratore Akute e Rëndë “SARS”) transmetimi nga njeriu te njeriu ndodhi përmes spërklave të përshtymës, kontaktit të drejtpërdrejtë human (fizik), apo kontaktit indirekt (nëpërmjet sipërfaqeve / objekteve të kontaminuara). Këto fakte sugjerojnë ngjashmërinë e mënyrë së transmetimit të COVID-19, me koronaviruset e tjerë. Parimet themelore për të zvogëluar rrezikun e përgjithshëm të transmetimit të infeksioneve akute të frymëmarrjes përfshijnë masat e mëposhtme:

 • Shmangia e kontaktit të ngushtë me njerëzit që vuajnë nga infeksione akute të rrugëve të frymëmarrjes.
 • Larja e shpeshtë e duarve, veçanërisht pas kontaktit të drejtpërdrejtë me njerëzit e sëmurë ose mjedisin e tyre.
 • Shmangia e kontaktit të pambrojtur me kafshët (qofshin ato shtëpiake apo të egra).
 • Personat me simptoma të infeksioneve akute të rrugëve të frymëmarrjes duhet të praktikojnë higjienën respiratore të lidhur me kollën (ruajtja e distancës, mbulimi me shami / letër ose rroba kur teshtijnë apo kolliten, larjen e duarve).
 • Brenda mjediseve të kujdesit shëndetësor, forconi praktikat standard të parandalimit të infeksionit dhe kontrollit në spitale, veçanërisht në shërbimet e urgjencës.

Në rast të simptomave të lidhura me infeksionet respiratore qoftë gjatë udhëtimit, ashtu edhe pas tij, udhëtarët inkurajohen të telefonojnë urgjencën 127 pë të kërkuar kujdes mjekësor dhe të ndajnë historinë e tyre të udhëtimit me personelin shëndetësor.

Informacion i përditësuar për Koronavirusin COVID_19 - 03.03.2020

Informacion për shkallën e përhapjes së COVID – 19 dhe masat e marra në vendin tonë

3 mars 2020

 

 1. Situata ndërkombëtare sipas ECDC-së është si më poshtë:
 • Në nivel global, janë raportuar në total 90 663 raste të konfirmuara me COVID-19, dhe në total 3124 vdekje.
 • Azi: 87 263 raste të konfimuara

3055 vdekje

 • Afrikë 9 raste të konfirmuara
 • Amerikë: 145 raste të konfirmuara

6 vdekje

 • Oqeania : 34 raste të konfirmuara

1 vdekje

 

Tabela 1. Numri i rasteve të konfirmuara deri në datën 3 mars 2020 sipas shteteve (sipas ECDC): https://www.ecdc.europa.eu/en/novel-coronavirus-china

 

Shteti Nr i rasteve të konfirmuara (3 mars 2020)
Kontinenti i Azisë 87 263
Kina 80261
Republika e Koresë 4812
Iran 1501
Japoni 254
Singapor 108
Kuvajt 56
Bahrain 47
Tajland 43
Taivan 41
Malajzi 29
Emiratet e Bashkuara Arabe 21
Irak 21
Vietnam 16
Liban 13
Izrael 10
Oman 7
Indi 5
Pakistani 4
Katar 3
Filipine 3
Indonezia 2
Kamboxhia 1
Afganistan 1
Nepal 1
Jordania 1
Sri Lanka 1
Arabia Saudite 1
Raste të tjera 705
Rastet e tjera në një mjet transporti detar Japoni 705
Amerika 145
USA 103
Kanada 27
Ekuador 7
Meksika 5
Brazili 2
Republika Domenikane 1
Oqeania 34
Australia 33
Zelanda e re 1
Afrika 9
Egjypt 2
Algjeria 3
Nigeria 1
Tunizia 1
Maroku 1
Senegali 1
Total 88 156

 

 

 

 

 

 

Grafiku 1. Shpërndarja e rasteve laboratorike të konfirmuara për COVID19 sipas

kontinenteve (përveç Kinës), 03. 03. 2020

 

Harta e shpërndarjes gjeografike të COVID-19 në botë

 1. Situata në Europë dhe në vendin tonë sipas ECDC–së është si më poshtë:
 • Europë: 2507 raste të konfirmuara
  • 56 vdekje
 • Shqipëri: Janë testuar 36 raste të dyshuara, të cilat kanë rezultuar negative

 

Tabela 2. Numri i rasteve të konfirmuara deri në datën 3 mars 2020 sipas shteteve te Europës (sipas ECDC): https://www.ecdc.europa.eu/en/novel-coronavirus-china

 

Shteti Nr i rasteve të konfirmuara (3 mars 2020)
Europa 2507
Italia 1835
Franca 178
Gjermani 157
Spanja 114
Anglia 40
Zvicra 30
Norvegjia 25
Hollanda 18
Austria 18
Suedia 15
San Marino 8
Kroacia 8
Belgjika 8
Greqia 7
Finlanda 6
Islanda 6
Çekia 5
Danimarka 5
Azerbaxhan 3
Gjeorgjia 3
Rumania 3
Rusia 3
Portugalia 2
Andora 1
Irlanda 1
Bjellorusia 1
Monako 1
Lituania 1
Estonia 1
Armenia 1
Maqedonia e Veriut 1
Luksemburg 1
Latvia 1

 

 

Grafiku 2. Shpërndarja e rasteve të konfirmuara në laborator të COVID19 në vendet e BE, EEA dhe Mbretërinë e Bashkuar, 3 Mars 2020

 

 

 

 

 

 

 

Harta e shpërndarjes gjeografike të COVID-19 në Europë

 

 

 1. Situata e COVID-19 në Itali datë 02.03.2020 sipas rajoneve të saj bazuar në site e Ministrisë së Shëndetësisë Itali: http://www.salute.gov.it/portale/home.html

 

 • 1835 raste te konfirmuara
 • 52 vdekje
 • 149 pacientë të shëruar
 • 166 në terapi intensive
 • 927 në izolim në shtëpi

 

Shpërndarja sipas rajoneve:

 

 1. Lombardia 1254
 2. Emilia Romanja 335
 3. Veneto 273
 4. Piemonte 51
 5. Marche 35
 6. Liguria 22
 7. Campania 17
 8. Toskana 13
 9. Fruli 9
 10. Lazio 7
 11. Siçili 7
 12. Abruzzo 5
 13. Pulia 4
 14. Umbria 2
 15. Kalabri 1
 16. Bolzano 1

 

Harta e shpërndarjes së COVID-19 sipas rajoneve të Italisë

 

 

 

 1. Cili është rreziku i infeksionit të virusit COVID – 19 për popullatën në Shqipëri?

 

Rreziku i infeksionit nga COVID19 për popullatën në Shqipëri është aktualisht i ulët. Ky vlerësim bazohet në faktorët e mëposhtëm:

 

 • Probabiliteti i infeksionit për popullatën në Shqipëri konsiderohet shumë i ulët. Deri më tani nuk ka patur asnjë rast të importuar në vendin tonë. Megjithëse ka patur raste të importuara, të raportuara nga shtatë vende të Bashkimit Europian (BE) / EEA dhe nga Mbretëria e Bashkuar, gjithsesi numri i përgjithshëm i rasteve të raportuara në rajonin europian mbetet i ulët dhe janë vendosur masat e kontrollit. Sidoqoftë, ekzistojnë paqartësi në lidhje me transmetimin dhe rastet e lehta ose asimptomatike.

 

 • Nëse do të kemi raste të importuara, atëherë rreziku do të jetë i ulët në të moderuar si pasojë e masave të kontrollit dhe efektivitetit të zbatimit të tyre.
 • Nëse do të kishim transmetim brenda vendit, atëherë ndikimi i këtij infeksioni për popullsinë në Shqipëri do të jetë i lartë. Megjithëse informacioni për shkallën se sa të rënda janë rastet dhe efektivitetin e masave të kontrollit mbetet shumë i kufizuar, të dhënat e deritanishme tregojnë se vdekshmëria është 2-3%, dhe përqindja e pranimeve në njësitë e kujdesit reanimator për rastet e pneumonisë është 23%.

 

 1. Masat e marra për parandalimin e përhapjes së koronavirusit të ri në vend

 

Si në të gjitha vendet e Europës, Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale (MSHMS) ka përgatitur një plan parapërgatitjeje të masave ndaj shpërthimit epidemik të koronavirusit të ri, sipas të gjitha rekomandimeve të Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH), ECDC-së bazuar edhe në zbatimin e Rregullores Ndërkombëtare të Shëndetit, duke patur parasysh të gjthë skenarët për rrezikun e infeksionit nga koronavirusi i ri COVID – 19 për popullatën në Shqipëri. Duhet të theksojmë që, aktualisht ky rrezik mbetet i ulët.

Masat e përgatitura kanë filluar me ngritjen e Task-Forcës për koordinimin e ndërhyrjeve të domosdoshme të parandalimit dhe më tej të kontrollit të sëmundjes nga koronavirusi i ri COVID – 19, e cila përbëhet nga drejtues institucionesh dhe ekspertë kryesorë të fushës të MSHMS-së, Drejtoria e Kufirit dhe Migracionit dhe të tjera {Instituti i Shëndetit Publik (ISHP), Qendra Kombëtare e Urgjencës Mjekësore (QMUK), Shërbimi Infektiv QSUT, Shërbimi Infektiv Pediatri, Inspektorati Shtetëror Shëndetësor (ISHSH) dhe pika aeroportuale Rinas, Operatori Qendror, Operatori Rajonal Tiranë, SUSM, Drejtoria e Kufirit dhe Zyra Rajonale e OBSH-së në Tiranë etj.

Krahas Task-Forcës është ngritur edhe komiteti teknik për koronavirusin i ri COVID – 19 i cili përbëhet nga ekspertë, që diskutojnë çështjet teknike të ngritura në Task-Forcë apo çështje të tjera të lidhura me këtë virus. Ky komitet përditëson dhe rivlerëson masat e marra hap pas hapi, nga niveli i përforcimit të survejancës, udhëzuesve dhe protokolleve të zbulimit dhe menaxhimit në kohë, si dhe marrjes së masave për ndërhyrje, deri në koordinimin në nivel kombëtar dhe ndërkombëtar .

 

 1. Masat e marra deri tani nga MSHMS-ja sipas rekomandimeve të OBSH-së

 

Pas evidentimit të situatës shëndetësore me prezencën komunitare të koronavirusit në Itali, në mbledhje e radhës së Task Forcës, pas diskutimeve mes ekspertëve dhe drejtuesve të institucioneve, u shprehën elmentë tepër të rëndësishëm në drejtim të përforcimit të masave në pikat kufitare, sigurimi për rritje të sasisë së shtuar të mjeteve të mbrojtjes personale dhe përforcimi i gjurmimit të rasteve për të rritur kontrollin për parandalimin e depërtimit të koronavirusit COVID-19.

Task Forca vandosi:

 1. Shtim të kapacietetve të personelit shëndetësor (dyfishim të personelit) në Njësitë Shëndetësore në pikat kufitare, aeroport, porte dhe pika kufitare tokësore.
 2. Përforcim i kontrolleve në pikat kufitare, për çdo udhëtar që vjen nga harta e shtuar gjeografike e vendeve me shpërthime komunitare, e përcaktuar dhe nga OBSH.
 3. Shtimi i informacionit dhe rritja e vizibilitetit të mesazheve në pikat kufitare, për të dhënë më shumë informacion për udhëtarët mbi vetëdeklarimin në strukturat shëndetësore, në rast të një shenje klinike apo kontaktit me raste të konfirmuar me koronavirus në këto vende.
 4. Rritja e stockut të mjeteve të mbrojtjes personale për të gjitha hallkat e shërbimit, nga pikat kufitare, në strukturat shëndetësore spitalore e deri në nivel të diagnozës laboratorike.
 5. Task Forca vendosi që masa e paracaktuar për vetëkarantinim të personave që vijnë nga vende me shpërthime komunitare të virusit duhet të vijojë dhe të përforcohet.
 6. Gjithashtu siç është bërë me dije më herët është përcaktuar vendi i karantinës në rast se do të jetë e nevojshme për tu aplikuar për kontaktet e personave të rasteve të konfirmuara me COVID-19. E cila është një strukturë SPITALORE, e vlerësuar edhe nga komiteti teknik, që plotëson të gjitha standardet e përcaktuara nga OBSH.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale dhe Task Forca për parandalimin e depërtimit dhe përhapjes së koronavirusit të ri REKOMANDON,

 

 • Të gjithë qytetarët të cilët vijnë nga rajonet e prekura të vetë karantinohen për një periudhë prej 14 ditësh.
 • Të gjihtë qytetarët të cilët kanë udhëtuar në vendet e prekura dhe kanë shenjat e infeksionit viral, temperaturë, kollë dhe sidomos insuficiencë respiratore (vështirësi në frymëmarrje) të telefonojnë në numrin 127 për të marrë udhëzimet se si duhet të veprojnë, pa u drejtuar menjëherë në spital për të minimuzuar në këtë mënyrë rriskun e infektimit me viruset e tjera respiratore.

 

 1. Masa në drejtim të survejancës dhe diagnozës

 

 1. Kemi përforcuar survejancën e infeksioneve respiratore dhe specifikisht të rasteve me vështirësi respiratore/sindromën e rëndë respiratore akute, si dhe sistemin e lajmërimit të shpejtë në një situatë shëndetësore jo të zakonshme, kjo e fundit mbështetur dhe në Rregulloren Ndërkombëtare të Shëndetit (2005,OBSH), me qëllim zbulimin dhe ndjekjen në kohë të rasteve të dyshuara, izolimin dhe menaxhimin e tyre.
 2. Është vendosur në zbatim Udhëzuesi i bazuar në ngjarje me qëllim kapjen e shpejtë, kontrollin më të mirë dhe marrjen e masave në kohën e duhur për çdo ngjarje me ndikim në shëndet publik, të çfarëdolloj origjine
 3. Është përgatitur përkufizimi i rastit për COVID – 19 dhe udhëzuesi i survejancës për rastet specifike të COVID – 19, duke e përshtatur atë sipas OBSH-së dhe ECDC-së. Çdo rast i dyshuar, i mundshëm ose i konfirmuar me COVID – 19 raportohet menjëherë pranë Njësive Vendore të Kujdesit Shëndetësor (NJVKSH) përkatëse, dhe më pas, menjëherë pranë ISHP-së me formularin rutinë të njoftimit dhe specifik të raportimit. Kjo procedurë kryhet menjëherë brenda 24 orëve. Janë përgatitur skedat e marrjes së mostrave, si dhe janë bërë gati terrenet përkatëse së bashku me udhëzuesin e marrjes së mostrës.
 4. Kemi përgatitur udhëzues të hetimit të shpejtë të rasteve të dyshuara dhe kontakteve të tyre, dhe po testojmë në terren kohëzgjatjen e hetimit të kontakteve duke përdorur si shembull gripin. Çdo rast i dyshimtë hetohet nga ana epidemiologjike sipas udhëzimit përkatës dhe plotësimit të skedës përkatëse të hetimit, me qëllim ndjekjen e kontakteve të rastit të dyshuar, të mundshëm ose të konfirmuar me COVID – 19.
 5. Janë vendosur kapacitetet laboratorike për diagnozën e COVID – 19 duke siguruar kitet përkatëse, mbështetjen e OBSH-së, CDC-së, MEDILAB secure dhe Institutit të Virolologjisë, Charite, Berlin, Gjermani. Aktualisht, ISHP-ja mund të përcaktojë diagnozën konfirmuese për COVID – 19.
 6. Është përgatitur skeda e raportimit pranë OBSH-së sipas Rregullores Ndërkombëtare të Shëndetit (2005, OBSH) dhe është kryer trajnimi dhe përgatitja e skedave për raportimin pranë TESSy sipas ECDC-së, në kuadër të integrimit europian.
 7. Janë kryer nga ISHP-ja takime /trajnuese me Shërbimin Epidemiologjik dhe Shëndetin Mjedisor të Njësive Vendore të Kujdesit Shëndetësor në nivel kombëtar, mbi forcimin e survejancës sindromike ALERT, survejancës së sindromës së rëndë respiratore, shpërndarjen e udhëzuesëve dhe protokolleve të përkufizimit të rastit, të ndjekjes së kontakteve mbi masat në nivel kufitar, mbi masat për kontrollin e infeksionit, si dhe në lidhje me kohën dhe mënyrën e zbatimit të tyre për parandalimin e infeksionit të COVID – 19. (deri tani janë trajnuar rreth 200 specialistë, epidemiologë dhe ndihmës epidemiologë).

 

Masa në drejtim të menaxhimit të rastit dhe vlerësimit të kapaciteteve në këtë drejtim

 

 1. Është hartuar algoritmi i pritjes dhe transportit të rasteve të dyshuara nga vendndodhja e tyre drejt QSUT-së, në Shërbimin e Sëmundjeve infektive (moshë adulte dhe pediatrike) nëpërmjet Qendrës Kombëtare të Urgjencës Mjekësore (vendosja e algoritmit në ambientet e QKUM-së dhe në ambulancë). Menaxhimi i transportit të rasteve do të kryhet nga Qendra Kombëtare e Urgjencës Mjekësore.
 2. Janë përgatitur pyetësorët dhe informacionet për depistimin, informimin e personave kur kontaktohet qendra kombëtare e urgjencës për të ndihmuar personat e kthyer nga Kina, apo persona që kanë shqetësim për koronavrusin e ri.
 3. Po kryhet shpërndarja e algoritmit të pritjes dhe transportit të rasteve të dyshuara me COVID – 19 në të gjithë spitalet jopublike (vendosja e algoritmit në ambulancë dhe urgjencën e spitaleve jopublike).
 4. Janë hartuar udhëzues në drejtim të menaxhimit klinik të rasteve nga Shërbimet e Sëmundjeve Infektive në QSUT.
 5. Nga Shërbimi i Sëmundjeve Infektive (QSUT), janë përcaktuar bokset /dhomat e izolimit funksionale, në se do të ketë raste të dyshuara për COVID – 19 dhe janë marrë masa të shtuara mbi zvogëlimin e hyrje-daljeve në Shërbimet Infektive dhe Urgjencën Polivalente ( QSUT). Gjithashtu, janë vendosur/afishuar në mënyrë skematike procedurat e veshjes dhe zhveshjes së MMP-së në Shërbimin e Sëmundjeve Infektive – QSUT (moshë pediatrike dhe të rritur), dhe në të gjitha hallkat e tjera të menaxhimit të rastit për parandalimin e kontrollit të infeksionit spitalor
 6. Është pajisur Shërbimi i Sëmundjeve Infektive (QSUT) me të gjitha mjetet e mbrojtjes personale.
 7. Menaxhimi klinik i rasteve të dyshuara për COVID – 19 do të kryhet në QSUT – Shërbimet e Sëmundjeve Infektive, deri në një fazë të dytë vlerësimi.
 8. ISHP-ja ka kryer vlerësimin e kapaciteteve mbi përballimin e situatës në spitalet e QSUT-së: Shërbimi i Sëmundjeve infektive, Urgjencën Polivalente, Reanimacion Qendror, Reanimacion Neurologji, Reanimacion Pediatri dhe SUSM, në lidhje me menxhimin klinik të rasteve.
 9. Është kryer njoftimi i Urgjencave rajonale dhe Qendrave të shërbimit 24h, që në se do t‘ju paraqiten raste të dyshuara COVID – 19 duhet t‘i vlerësojnë ato paraprakisht; sipas përkufizimit të rastit të zbatohet algoritmi i pritjes dhe transportit të rasteve të dyshuara për menaxhimin e tyre në këtë fazë pranë Shërbimeve të Sëmundjeve Infektive (QSUT).
 10. Deri më tani 5 raste të dyshuara për COVID – 19 me historik udhëtimi me Kinën janë menaxhuar më së miri, konform udhëzuesve në Shërbimin e Sëmundjeve Infektive (QSUT).

Masa në drejtim të kontrollit të infeksioneve

 

 1. Është kryer shpërndarja e stokut ekzistues të MMP-së nga ISHP –ja për QSUT, Aeroportin e Rinasit (ISHSH), Spitalin “Sh. Ndroqi”, QKUM dhe Operatorin Qendror (Spitalet rajonale) për t’u patur në kushte urgjence ndaj rasteve që mund të paraqiten në urgjencat e spitaleve rajonale, dhe pse menaxhimi klinik i tyre deri në këtë fazë do të kryhet nga QSUT-ja
 2. Është parashikuar krijimi i një stoku prej 2000 kompletesh të Mjeteve Mbrojtëse Personale për të gjitha nivelet e pritjes, transportit, hetimit epidemiologjik dhe menaxhimit klinik të rasteve sipas parashikimve për “rastet e importuara”, bazuar në udhëzuesin e ECDC-së.
 3. Është përcaktuar ambienti karantinë, për ta përdorur atëherë kur do të jetë e nevojshme, si p.sh.: për kontaktet e shëndosha në fazën kur në vend do të konfirmohet rasti i parë me COVID – 19, si dhe është kryer trajnimi paraprak i personelit shëndetësor që do të jetë pjesë e shërbimit në karantinë.
 4. Janë siguruar mjetet dezinfektuese (pompa apo hipoklorit natriumi) për ambulancat dhe mjediset spitalore.
 5. Është përgatitur udhëzuesi i vetëkarantimit dhe kujdesit në këtë rast, sipas OBSH-së. Kemi aplikuar procesin e vetëkarantinimit për 14 ditë, të të gjithë rasteve që plotësojnë kriteret e rekomandimeve të Organizatës Botërore të Shëndetësisë, si dhe duke u mbështetur në kontrollin dhe parandalimin e sëmundjeve infektive në përgjithësi.
 6. Kemi përcaktuar në çdo spital rajonal dhe në QKUM një ambulancë e cila do të jetë e pajisur me komplete të Mjeteve Mbrojtëse Personale, dhe në të njëjtën kohë të jenë në gatishmëri për transportin e rasteve sipas algoritmit drejt QSUT-së.
 7. Janë hartuar udhëzues specifikë për kontrollin e infeksioneve në spitale për koronavirusin e ri dhe janë adaptuar ata aktual në drejtim të kontrollit të infeksioneve respiratore, përdorimit të maskave, veshjes dhe zhveshjes së Mjeteve Mbrojtëse Personale nga Instituti i Shëndetit Publik.
 8. Është hartuar udhëzuesi i kontrollit të infeksionit gjatë transportit të rasteve me koronavirusin e ri nga ISHP-ja.
 9. Po bëhen përpjekje për të përforcuar higjienën e duarve, higjienën personale dhe ambientale në sistemin parashkollor, atë arsimor 9 –vjeçar, të mesëm etj.

 

 

 

 

Masa në drejtim të përforcimit të kontrollit në pikat kufitare

 

 1. Instituti i Shëndetit Publik në koordinim me Inspektoratin Shëndetësor Shtetëror, Autoritetin Portual në Durrës dhe Operatorin shëndetësor ka përgatitur dhe vënë në zbatim listën e pyetjeve mbi kontrollin e udhëtarëve për rastet e dyshimta me sëmundje infektive (për të evidentuar specifikisht COVID – 19) për çdo pikë kufitare të të gjitha niveleve tokësore, detare dhe ajrore; ku merren të dhënat e sakta në të njëtën kohë mbi vendbanimin, vendnisjen e udhëtimit dhe transitit, por dhe të dhëna klinike mbi infeksionin respirator apo shenja klinike me mbizotërim të temperaturës dhe rrufës.
 2. Është hartuar protokolli mbi Sëmundjen e shkaktuar nga COVID – 19 dhe rregullat e njoftimit dhe ndjekjes së rasteve të dyshuara në aeroplan, aeroport, porte, pika kufitare tokësore duke përshtatur atë të SARS-it, si dhe udhëzues të tjerë.
 3. Është hartuar skeda e udhëtarit për çdo nivel të pikave kufitare detare, tokësore dhe ajrore nga e cila merren të dhëna demografike: vendbanim, emër, mbiemër, nr e kontaktit, vendnisjen dhe transitin e udhëtarit. Informacion i shpejtë në dy gjuhë, që është në proces për të gjitha linjat e udhëtimit.
 4. Në të gjitha pikat kufitare tokësore dhe detare, është tentuar të ketë një mjedis të veçantë për qëndrimin e përkohshëm të rastit të dyshuar duke zbatuar algoritmin e pritjes dhe transportit të rasteve të dyshuara.
 5. Në aeroportin “Nënë Tereza” dhe atë të portit të Durrësit ka mjedise të caktuara për izolimin, si dhe karantinën e përkohshme.
 6. Janë kryer trajnime në pikat kufitare me personelin e shëndetit publik dhe të pikave kufitare.
 7. Inspektorati Shëndetësor Shtetëror po kryen në mënyrë sistematike vlerësimin monitorimin mbi dezinfektimin dhe kushtet higjieno-sanitare të të gjitha pikave doganore të çdo niveli.

 

Masa në drejtim të ndërhyrjeve të tjera në drejtim të parandalimit apo të kufizimit të epidemisë nëse do të ndodhë

 

 1. Janë kryer trajnime mbi risfreskimin e njohurive të specialistëve të QKUM – së në nivel qendror dhe rajonal, mbi kontrollin dhe parandalimin e infeksionit, si dhe mbi veshjet dhe zhveshjet e Mjeteve Mbrojtëse Personale për kontrollin dhe parandalimin e infeksionit, nëse përballemi me një rast të mundshëm / të dyshuar / apo të konfirmuar.
 2. Janë kryer takime me drejtuesit e Operatorëve shëndetësor në nivel kombëtar në lidhje me parapërgatitjen dhe masat për parandalimin e përhapjes së virusit në vend.
 3. Po kryhet trajnimi i personelit shëndetësor spitalor, si dhe në çdo nivel, nga personeli i NJVKSH – ve, si dhe ISHP – së.
 4. Janë kryer takime informuese dhe trajnuese me përfaqësues dhe specialistë të spitaleve jopublike për masat dhe parapërgatitjen e tyre, në rast se paraqiten pranë urgjencave të tyre raste të dyshuara me COVID – 19.

 

 1. Masa në drejtim të informimit, edukimit të popullatës dhe komunikimit të rrezikut

 

 1. Përditësohet çdo ditë nga ISHP – ja informacioni në lidhje me koronavirusin e ri në botë dhe Evropë.
 2. Përditësohen çdo ditë informacionet në lidhje me zbatimin e masave.
 3. Janë përgatitur një seri posterash, fletëpalosjesh nga MSHMS – ja.
 4. MSHMS – ja dhe ISHP – ja po kryejnë fushatë informuese dhe promovuese të kontrollit të infeksionit apo higjienës duke shfrytëzuar median sociale, si dhe internetin.
 5. Janë përgatitur informacione lidhur me koronavirusin e ri dhe komunikimin e rrezikut.
 6. Janë përgatitur informacione mbi masat e higjienës personale dhe kujdesit shëndetësor të popullatës.
 7. Janë shpërndarë rekomandime dhe këshilla ndaj kujdesit në lidhje me minimizimin e udhëtimeve drejt vendeve të burimit të infeksionit.
 8. Janë koordinuar biseda në televizione ose radio për të informuar publikun.

 

 1. Rekomandime dhe këshilla të OBSH – së

 

Gjatë shpërthimeve të mëparshme nga koronaviruset e tjerë (Sindroma Respiratore e Lindjes së Mesme “MERS” dhe Sindroma Respiratore Akute e Rëndë “SARS”) transmetimi nga njeriu te njeriu ndodhi përmes spërklave të përshtymës, kontaktit të drejtpërdrejtë human (fizik), apo kontaktit indirekt (nëpërmjet sipërfaqeve / objekteve të kontaminuara). Këto fakte sugjerojnë ngjashmërinë e mënyrë së transmetimit të COVID-19, me koronaviruset e tjerë. Parimet themelore për të zvogëluar rrezikun e përgjithshëm të transmetimit të infeksioneve akute të frymëmarrjes përfshijnë masat e mëposhtme:

 

 • Shmangia e kontaktit të ngushtë me njerëzit që vuajnë nga infeksione akute të rrugëve të frymëmarrjes.
 • Larja e shpeshtë e duarve, veçanërisht pas kontaktit të drejtpërdrejtë me njerëzit e sëmurë ose mjedisin e tyre.
 • Shmangia e kontaktit të pambrojtur me kafshët (qofshin ato shtëpiake apo të egra).
 • Personat me simptoma të infeksioneve akute të rrugëve të frymëmarrjes duhet të praktikojnë higjienën respiratore të lidhur me kollën (ruajtja e distancës, mbulimi me shami / letër ose rroba kur teshtijnë apo kolliten, larjen e duarve).
 • Brenda mjediseve të kujdesit shëndetësor, forconi praktikat standard të parandalimit të infeksionit dhe kontrollit në spitale, veçanërisht në shërbimet e urgjencës.

 

Në rast të simptomave të lidhura me infeksionet respiratore qoftë gjatë udhëtimit, ashtu edhe pas tij, udhëtarët inkurajohen të telefonojnë urgjencën 127 pë të kërkuar kujdes mjekësor dhe të ndajnë historinë e tyre të udhëtimit me personelin shëndetësor.

Informacion i përditësuar për Koronavirusin COVID_19 - 02.03.2020

Informacion për shkallën e përhapjes së COVID – 19 dhe masat e marra në vendin tonë

2 mars 2020

 1. Situata ndërkombëtare sipas ECDC-së është si më poshtë:
 • Në nivel global, janë raportuar në total 89 068 raste të konfirmuara me COVID-19, dhe në total 3046 vdekje.
 • Azi: 85 990 raste të konfimuara

3004 vdekje

 • Afrikë 6 raste të konfirmuara
 • Amerikë: 127 raste të konfirmuara

2 vdekje

 • Oqeania : 30 raste të konfirmuara

1 vdekje

Tabela 1. Numri i rasteve të konfirmuara deri në datën 2 mars 2020 sipas shteteve (sipas ECDC): https://www.ecdc.europa.eu/en/novel-coronavirus-china

Shteti Nr i rasteve të konfirmuara (2 mars 2020)
Kontinenti i Azisë 85 990
Kina 80134
Republika e Koresë 4212
Iran 978
Japoni 254
Singapor 106
Bahrain 47
Kuvajt 46
Tajland 43
Taivan 40
Malajzi 29
Emiratet e Bashkuara Arabe 21
Irak 19
Vietnam 16
Izrael 10
Liban 10
Oman 6
Pakistani 4
Indi 3
Katar 3
Filipine 3
Indonezia 2
Kamboxhia 1
Afganistan 1
Nepal 1
Sri Lanka 1
Raste të tjera 705
Rastet e tjera në një mjet transporti detar Japoni 705
Amerika 127
USA 89
Kanada 24
Ekuador 6
Meksika 5
Brazili 2
Republika Domenikane 1
Oqeania 30
Australia 29
Zelanda e re 1
Afrika 3
Egjypt 2
Algjeria 3
Nigeria 1
Total 86 858

 

 

Grafiku 1. Shpërndarja e rasteve laboratorike të konfirmuara për COVID19 sipas

kontinenteve (përveç Kinës), 02. 03. 2020

 

 

Harta e shpërndarjes gjeografike të COVID-19 në botë

 1. Situata në Europë dhe në vendin tonë sipas ECDC–së është si më poshtë:
 • Europë: 2210 raste të konfirmuara
  • 38 vdekje
 • Shqipëri: Janë testuar 31 raste të dyshuara, të cilat kanë rezultuar negative

 

Tabela 2. Numri i rasteve të konfirmuara deri në datën 2 mars 2020 sipas shteteve te Europës (sipas ECDC): https://www.ecdc.europa.eu/en/novel-coronavirus-china

Shteti Nr i rasteve të konfirmuara (2 mars 2020)
Europa 2210
Italia 1689
Gjermani 129
Franca 130
Spanja 83
Anglia 36
Zvicra 24
Norvegjia 19
Suedia 14
Austria 14
Hollanda 13
San Marino 8
Kroacia 7
Greqia 7
Finlanda 6
Danimarka 4
Islanda 3
Gjeorgjia 3
Rumania 3
Azerbaxhan 3
Çekia 3
Belgjika 2
Rusia 2
Estonia 1
Bjellorusia 1
Monako 1
Lituania 1
Irlanda 1
Armenia 1
Maqedonia e Veriut 1
Luksemburg 1

 

 

Grafiku 2. Shpërndarja e rasteve të konfirmuara në laborator të COVID19 në vendet e BE, EEA dhe Mbretërinë e Bashkuar, 2 Mars 2020

 

 

 

Situata e COVID-19 në Itali datë 01.03.2020 sipas rajoneve të saj bazuar në site e Ministrisë së Shëndetësisë Itali: http://www.salute.gov.it/portale/home.html

 

 • 1577 raste te konfirmuara
 • 35 vdekje
 • 83 pacientë të shëruar
 • 140 në terapi intensive
 • 798 në izolim në shtëpi

 

Shpërndarja sipas rajoneve:

 

 1. Lombardia 984
 2. Emilia Romanja 285
 3. Veneto 263
 4. Piemonte 49
 5. Marche 25
 6. Liguria 25
 7. Campania 17
 8. Toskana 13
 9. Siçili 9
 10. Lazio 6
 11. Fruli 6
 12. Abruzzo 5
 13. Pulia 3
 14. Umbria 2
 15. Kalabri 1
 16. Bolzano 1

 

Harta e shpërndarjes së COVID-19 sipas rajoneve të Italisë

 

 

 1. Cili është rreziku i infeksionit të virusit COVID – 19 për popullatën në Shqipëri?

Rreziku i infeksionit nga COVID19 për popullatën në Shqipëri është aktualisht i ulët. Ky vlerësim bazohet në faktorët e mëposhtëm:

 • Probabiliteti i infeksionit për popullatën në Shqipëri konsiderohet shumë i ulët. Deri më tani nuk ka patur asnjë rast të importuar në vendin tonë. Megjithëse ka patur raste të importuara, të raportuara nga shtatë vende të Bashkimit Europian (BE) / EEA dhe nga Mbretëria e Bashkuar, gjithsesi numri i përgjithshëm i rasteve të raportuara në rajonin europian mbetet i ulët dhe janë vendosur masat e kontrollit. Sidoqoftë, ekzistojnë paqartësi në lidhje me transmetimin dhe rastet e lehta ose asimptomatike.
 • Nëse do të kemi raste të importuara, atëherë rreziku do të jetë i ulët në të moderuar si pasojë e masave të kontrollit dhe efektivitetit të zbatimit të tyre.
 • Nëse do të kishim transmetim brenda vendit, atëherë ndikimi i këtij infeksioni për popullsinë në Shqipëri do të jetë i lartë. Megjithëse informacioni për shkallën se sa të rënda janë rastet dhe efektivitetin e masave të kontrollit mbetet shumë i kufizuar, të dhënat e deritanishme tregojnë se vdekshmëria është 2-3%, dhe përqindja e pranimeve në njësitë e kujdesit reanimator për rastet e pneumonisë është 23%.
 1. Masat e marra për parandalimin e përhapjes së koronavirusit të ri në vend

Si në të gjitha vendet e Europës, Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale (MSHMS) ka përgatitur një plan parapërgatitjeje të masave ndaj shpërthimit epidemik të koronavirusit të ri, sipas të gjitha rekomandimeve të Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH), ECDC-së bazuar edhe në zbatimin e Rregullores Ndërkombëtare të Shëndetit, duke patur parasysh të gjthë skenarët për rrezikun e infeksionit nga koronavirusi i ri COVID – 19 për popullatën në Shqipëri. Duhet të theksojmë që, aktualisht ky rrezik mbetet i ulët.

Masat e përgatitura kanë filluar me ngritjen e Task-Forcës për koordinimin e ndërhyrjeve të domosdoshme të parandalimit dhe më tej të kontrollit të sëmundjes nga koronavirusi i ri COVID – 19, e cila përbëhet nga drejtues institucionesh dhe ekspertë kryesorë të fushës të MSHMS-së, Drejtoria e Kufirit dhe Migracionit dhe të tjera {Instituti i Shëndetit Publik (ISHP), Qendra Kombëtare e Urgjencës Mjekësore (QMUK), Shërbimi Infektiv QSUT, Shërbimi Infektiv Pediatri, Inspektorati Shtetëror Shëndetësor (ISHSH) dhe pika aeroportuale Rinas, Operatori Qendror, Operatori Rajonal Tiranë, SUSM, Drejtoria e Kufirit dhe Zyra Rajonale e OBSH-së në Tiranë etj.

Krahas Task-Forcës është ngritur edhe komiteti teknik për koronavirusin i ri COVID – 19 i cili përbëhet nga ekspertë, që diskutojnë çështjet teknike të ngritura në Task-Forcë apo çështje të tjera të lidhura me këtë virus. Ky komitet përditëson dhe rivlerëson masat e marra hap pas hapi, nga niveli i përforcimit të survejancës, udhëzuesve dhe protokolleve të zbulimit dhe menaxhimit në kohë, si dhe marrjes së masave për ndërhyrje, deri në koordinimin në nivel kombëtar dhe ndërkombëtar .

 1. Masat e marra deri tani nga MSHMS-ja sipas rekomandimeve të OBSH-së

Pas evidentimit të situatës shëndetësore me prezencën komunitare të koronavirusit në Itali, në mbledhje e radhës së Task Forcës, pas diskutimeve mes ekspertëve dhe drejtuesve të institucioneve, u shprehën elmentë tepër të rëndësishëm në drejtim të përforcimit të masave në pikat kufitare, sigurimi për rritje të sasisë së shtuar të mjeteve të mbrojtjes personale dhe përforcimi i gjurmimit të rasteve për të rritur kontrollin për parandalimin e depërtimit të koronavirusit COVID-19.

Task Forca vandosi:

 1. Shtim të kapacietetve të personelit shëndetësor (dyfishim të personelit) në Njësitë Shëndetësore në pikat kufitare, aeroport, porte dhe pika kufitare tokësore.
 2. Përforcim i kontrolleve në pikat kufitare, për çdo udhëtar që vjen nga harta e shtuar gjeografike e vendeve me shpërthime komunitare, e përcaktuar dhe nga OBSH.
 3. Shtimi i informacionit dhe rritja e vizibilitetit të mesazheve në pikat kufitare, për të dhënë më shumë informacion për udhëtarët mbi vetëdeklarimin në strukturat shëndetësore, në rast të një shenje klinike apo kontaktit me raste të konfirmuar me koronavirus në këto vende.
 4. Rritja e stockut të mjeteve të mbrojtjes personale për të gjitha hallkat e shërbimit, nga pikat kufitare, në strukturat shëndetësore spitalore e deri në nivel të diagnozës laboratorike.
 5. Task Forca vendosi që masa e paracaktuar për vetëkarantinim të personave që vijnë nga vende me shpërthime komunitare të virusit duhet të vijojë dhe të përforcohet.
 6. Gjithashtu siç është bërë me dije më herët është përcaktuar vendi i karantinës në rast se do të jetë e nevojshme për tu aplikuar për kontaktet e personave të rasteve të konfirmuara me COVID-19. E cila është një strukturë SPITALORE, e vlerësuar edhe nga komiteti teknik, që plotëson të gjitha standardet e përcaktuara nga OBSH.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale dhe Task Forca për parandalimin e depërtimit dhe përhapjes së koronavirusit të ri REKOMANDON,

 • Të gjithë qytetarët të cilët vijnë nga rajonet e prekura të vetë karantinohen për një periudhë prej 14 ditësh.
 • Të gjihtë qytetarët të cilët kanë udhëtuar në vendet e prekura dhe kanë shenjat e infeksionit viral, temperaturë, kollë dhe sidomos insuficiencë respiratore (vështirësi në frymëmarrje) të telefonojnë në numrin 127 për të marrë udhëzimet se si duhet të veprojnë, pa u drejtuar menjëherë në spital për të minimuzuar në këtë mënyrë rriskun e infektimit me viruset e tjera respiratore.

 

 1. Masa në drejtim të survejancës dhe diagnozës

 

 1. Kemi përforcuar survejancën e infeksioneve respiratore dhe specifikisht të rasteve me vështirësi respiratore/sindromën e rëndë respiratore akute, si dhe sistemin e lajmërimit të shpejtë në një situatë shëndetësore jo të zakonshme, kjo e fundit mbështetur dhe në Rregulloren Ndërkombëtare të Shëndetit (2005,OBSH), me qëllim zbulimin dhe ndjekjen në kohë të rasteve të dyshuara, izolimin dhe menaxhimin e tyre.
 2. Është vendosur në zbatim Udhëzuesi i bazuar në ngjarje me qëllim kapjen e shpejtë, kontrollin më të mirë dhe marrjen e masave në kohën e duhur për çdo ngjarje me ndikim në shëndet publik, të çfarëdolloj origjine
 3. Është përgatitur përkufizimi i rastit për COVID – 19 dhe udhëzuesi i survejancës për rastet specifike të COVID – 19, duke e përshtatur atë sipas OBSH-së dhe ECDC-së. Çdo rast i dyshuar, i mundshëm ose i konfirmuar me COVID – 19 raportohet menjëherë pranë Njësive Vendore të Kujdesit Shëndetësor (NJVKSH) përkatëse, dhe më pas, menjëherë pranë ISHP-së me formularin rutinë të njoftimit dhe specifik të raportimit. Kjo procedurë kryhet menjëherë brenda 24 orëve. Janë përgatitur skedat e marrjes së mostrave, si dhe janë bërë gati terrenet përkatëse së bashku me udhëzuesin e marrjes së mostrës.
 4. Kemi përgatitur udhëzues të hetimit të shpejtë të rasteve të dyshuara dhe kontakteve të tyre, dhe po testojmë në terren kohëzgjatjen e hetimit të kontakteve duke përdorur si shembull gripin. Çdo rast i dyshimtë hetohet nga ana epidemiologjike sipas udhëzimit përkatës dhe plotësimit të skedës përkatëse të hetimit, me qëllim ndjekjen e kontakteve të rastit të dyshuar, të mundshëm ose të konfirmuar me COVID – 19.
 5. Janë vendosur kapacitetet laboratorike për diagnozën e COVID – 19 duke siguruar kitet përkatëse, mbështetjen e OBSH-së, CDC-së, MEDILAB secure dhe Institutit të Virolologjisë, Charite, Berlin, Gjermani. Aktualisht, ISHP-ja mund të përcaktojë diagnozën konfirmuese për COVID – 19.
 6. Është përgatitur skeda e raportimit pranë OBSH-së sipas Rregullores Ndërkombëtare të Shëndetit (2005, OBSH) dhe është kryer trajnimi dhe përgatitja e skedave për raportimin pranë TESSy sipas ECDC-së, në kuadër të integrimit europian.
 7. Janë kryer nga ISHP-ja takime /trajnuese me Shërbimin Epidemiologjik dhe Shëndetin Mjedisor të Njësive Vendore të Kujdesit Shëndetësor në nivel kombëtar, mbi forcimin e survejancës sindromike ALERT, survejancës së sindromës së rëndë respiratore, shpërndarjen e udhëzuesëve dhe protokolleve të përkufizimit të rastit, të ndjekjes së kontakteve mbi masat në nivel kufitar, mbi masat për kontrollin e infeksionit, si dhe në lidhje me kohën dhe mënyrën e zbatimit të tyre për parandalimin e infeksionit të COVID – 19. (deri tani janë trajnuar rreth 200 specialistë, epidemiologë dhe ndihmës epidemiologë).

 

Masa në drejtim të menaxhimit të rastit dhe vlerësimit të kapaciteteve në këtë drejtim

 

 1. Është hartuar algoritmi i pritjes dhe transportit të rasteve të dyshuara nga vendndodhja e tyre drejt QSUT-së, në Shërbimin e Sëmundjeve infektive (moshë adulte dhe pediatrike) nëpërmjet Qendrës Kombëtare të Urgjencës Mjekësore (vendosja e algoritmit në ambientet e QKUM-së dhe në ambulancë). Menaxhimi i transportit të rasteve do të kryhet nga Qendra Kombëtare e Urgjencës Mjekësore.
 2. Janë përgatitur pyetësorët dhe informacionet për depistimin, informimin e personave kur kontaktohet qendra kombëtare e urgjencës për të ndihmuar personat e kthyer nga Kina, apo persona që kanë shqetësim për koronavrusin e ri.
 3. Po kryhet shpërndarja e algoritmit të pritjes dhe transportit të rasteve të dyshuara me COVID – 19 në të gjithë spitalet jopublike (vendosja e algoritmit në ambulancë dhe urgjencën e spitaleve jopublike).
 4. Janë hartuar udhëzues në drejtim të menaxhimit klinik të rasteve nga Shërbimet e Sëmundjeve Infektive në QSUT.
 5. Nga Shërbimi i Sëmundjeve Infektive (QSUT), janë përcaktuar bokset /dhomat e izolimit funksionale, në se do të ketë raste të dyshuara për COVID – 19 dhe janë marrë masa të shtuara mbi zvogëlimin e hyrje-daljeve në Shërbimet Infektive dhe Urgjencën Polivalente ( QSUT). Gjithashtu, janë vendosur/afishuar në mënyrë skematike procedurat e veshjes dhe zhveshjes së MMP-së në Shërbimin e Sëmundjeve Infektive – QSUT (moshë pediatrike dhe të rritur), dhe në të gjitha hallkat e tjera të menaxhimit të rastit për parandalimin e kontrollit të infeksionit spitalor
 6. Është pajisur Shërbimi i Sëmundjeve Infektive (QSUT) me të gjitha mjetet e mbrojtjes personale.
 7. Menaxhimi klinik i rasteve të dyshuara për COVID – 19 do të kryhet në QSUT – Shërbimet e Sëmundjeve Infektive, deri në një fazë të dytë vlerësimi.
 8. ISHP-ja ka kryer vlerësimin e kapaciteteve mbi përballimin e situatës në spitalet e QSUT-së: Shërbimi i Sëmundjeve infektive, Urgjencën Polivalente, Reanimacion Qendror, Reanimacion Neurologji, Reanimacion Pediatri dhe SUSM, në lidhje me menxhimin klinik të rasteve.
 9. Është kryer njoftimi i Urgjencave rajonale dhe Qendrave të shërbimit 24h, që në se do t‘ju paraqiten raste të dyshuara COVID – 19 duhet t‘i vlerësojnë ato paraprakisht; sipas përkufizimit të rastit të zbatohet algoritmi i pritjes dhe transportit të rasteve të dyshuara për menaxhimin e tyre në këtë fazë pranë Shërbimeve të Sëmundjeve Infektive (QSUT).
 10. Deri më tani 5 raste të dyshuara për COVID – 19 me historik udhëtimi me Kinën janë menaxhuar më së miri, konform udhëzuesve në Shërbimin e Sëmundjeve Infektive (QSUT).

Masa në drejtim të kontrollit të infeksioneve

 

 1. Është kryer shpërndarja e stokut ekzistues të MMP-së nga ISHP –ja për QSUT, Aeroportin e Rinasit (ISHSH), Spitalin “Sh. Ndroqi”, QKUM dhe Operatorin Qendror (Spitalet rajonale) për t’u patur në kushte urgjence ndaj rasteve që mund të paraqiten në urgjencat e spitaleve rajonale, dhe pse menaxhimi klinik i tyre deri në këtë fazë do të kryhet nga QSUT-ja
 2. Është parashikuar krijimi i një stoku prej 2000 kompletesh të Mjeteve Mbrojtëse Personale për të gjitha nivelet e pritjes, transportit, hetimit epidemiologjik dhe menaxhimit klinik të rasteve sipas parashikimve për “rastet e importuara”, bazuar në udhëzuesin e ECDC-së.
 3. Është përcaktuar ambienti karantinë, për ta përdorur atëherë kur do të jetë e nevojshme, si p.sh.: për kontaktet e shëndosha në fazën kur në vend do të konfirmohet rasti i parë me COVID – 19, si dhe është kryer trajnimi paraprak i personelit shëndetësor që do të jetë pjesë e shërbimit në karantinë.
 4. Janë siguruar mjetet dezinfektuese (pompa apo hipoklorit natriumi) për ambulancat dhe mjediset spitalore.
 5. Është përgatitur udhëzuesi i vetëkarantimit dhe kujdesit në këtë rast, sipas OBSH-së. Kemi aplikuar procesin e vetëkarantinimit për 14 ditë, të të gjithë rasteve që plotësojnë kriteret e rekomandimeve të Organizatës Botërore të Shëndetësisë, si dhe duke u mbështetur në kontrollin dhe parandalimin e sëmundjeve infektive në përgjithësi.
 6. Kemi përcaktuar në çdo spital rajonal dhe në QKUM një ambulancë e cila do të jetë e pajisur me komplete të Mjeteve Mbrojtëse Personale, dhe në të njëjtën kohë të jenë në gatishmëri për transportin e rasteve sipas algoritmit drejt QSUT-së.
 7. Janë hartuar udhëzues specifikë për kontrollin e infeksioneve në spitale për koronavirusin e ri dhe janë adaptuar ata aktual në drejtim të kontrollit të infeksioneve respiratore, përdorimit të maskave, veshjes dhe zhveshjes së Mjeteve Mbrojtëse Personale nga Instituti i Shëndetit Publik.
 8. Është hartuar udhëzuesi i kontrollit të infeksionit gjatë transportit të rasteve me koronavirusin e ri nga ISHP-ja.
 9. Po bëhen përpjekje për të përforcuar higjienën e duarve, higjienën personale dhe ambientale në sistemin parashkollor, atë arsimor 9 –vjeçar, të mesëm etj.

 

 

 

 

Masa në drejtim të përforcimit të kontrollit në pikat kufitare

 

 1. Instituti i Shëndetit Publik në koordinim me Inspektoratin Shëndetësor Shtetëror, Autoritetin Portual në Durrës dhe Operatorin shëndetësor ka përgatitur dhe vënë në zbatim listën e pyetjeve mbi kontrollin e udhëtarëve për rastet e dyshimta me sëmundje infektive (për të evidentuar specifikisht COVID – 19) për çdo pikë kufitare të të gjitha niveleve tokësore, detare dhe ajrore; ku merren të dhënat e sakta në të njëtën kohë mbi vendbanimin, vendnisjen e udhëtimit dhe transitit, por dhe të dhëna klinike mbi infeksionin respirator apo shenja klinike me mbizotërim të temperaturës dhe rrufës.
 2. Është hartuar protokolli mbi Sëmundjen e shkaktuar nga COVID – 19 dhe rregullat e njoftimit dhe ndjekjes së rasteve të dyshuara në aeroplan, aeroport, porte, pika kufitare tokësore duke përshtatur atë të SARS-it, si dhe udhëzues të tjerë.
 3. Është hartuar skeda e udhëtarit për çdo nivel të pikave kufitare detare, tokësore dhe ajrore nga e cila merren të dhëna demografike: vendbanim, emër, mbiemër, nr e kontaktit, vendnisjen dhe transitin e udhëtarit. Informacion i shpejtë në dy gjuhë, që është në proces për të gjitha linjat e udhëtimit.
 4. Në të gjitha pikat kufitare tokësore dhe detare, është tentuar të ketë një mjedis të veçantë për qëndrimin e përkohshëm të rastit të dyshuar duke zbatuar algoritmin e pritjes dhe transportit të rasteve të dyshuara.
 5. Në aeroportin “Nënë Tereza” dhe atë të portit të Durrësit ka mjedise të caktuara për izolimin, si dhe karantinën e përkohshme.
 6. Janë kryer trajnime në pikat kufitare me personelin e shëndetit publik dhe të pikave kufitare.
 7. Inspektorati Shëndetësor Shtetëror po kryen në mënyrë sistematike vlerësimin monitorimin mbi dezinfektimin dhe kushtet higjieno-sanitare të të gjitha pikave doganore të çdo niveli.

Masa në drejtim të ndërhyrjeve të tjera në drejtim të parandalimit apo të kufizimit të epidemisë nëse do të ndodhë

 1. Janë kryer trajnime mbi risfreskimin e njohurive të specialistëve të QKUM – së në nivel qendror dhe rajonal, mbi kontrollin dhe parandalimin e infeksionit, si dhe mbi veshjet dhe zhveshjet e Mjeteve Mbrojtëse Personale për kontrollin dhe parandalimin e infeksionit, nëse përballemi me një rast të mundshëm / të dyshuar / apo të konfirmuar.
 2. Janë kryer takime me drejtuesit e Operatorëve shëndetësor në nivel kombëtar në lidhje me parapërgatitjen dhe masat për parandalimin e përhapjes së virusit në vend.
 3. Po kryhet trajnimi i personelit shëndetësor spitalor, si dhe në çdo nivel, nga personeli i NJVKSH – ve, si dhe ISHP – së.
 4. Janë kryer takime informuese dhe trajnuese me përfaqësues dhe specialistë të spitaleve jopublike për masat dhe parapërgatitjen e tyre, në rast se paraqiten pranë urgjencave të tyre raste të dyshuara me COVID – 19.
 1. Masa në drejtim të informimit, edukimit të popullatës dhe komunikimit të rrezikut

 

 1. Përditësohet çdo ditë nga ISHP – ja informacioni në lidhje me koronavirusin e ri në botë dhe Evropë.
 2. Përditësohen çdo ditë informacionet në lidhje me zbatimin e masave.
 3. Janë përgatitur një seri posterash, fletëpalosjesh nga MSHMS – ja.
 4. MSHMS – ja dhe ISHP – ja po kryejnë fushatë informuese dhe promovuese të kontrollit të infeksionit apo higjienës duke shfrytëzuar median sociale, si dhe internetin.
 5. Janë përgatitur informacione lidhur me koronavirusin e ri dhe komunikimin e rrezikut.
 6. Janë përgatitur informacione mbi masat e higjienës personale dhe kujdesit shëndetësor të popullatës.
 7. Janë shpërndarë rekomandime dhe këshilla ndaj kujdesit në lidhje me minimizimin e udhëtimeve drejt vendeve të burimit të infeksionit.
 8. Janë koordinuar biseda në televizione ose radio për të informuar publikun.
 1. Rekomandime dhe këshilla të OBSH – së

Gjatë shpërthimeve të mëparshme nga koronaviruset e tjerë (Sindroma Respiratore e Lindjes së Mesme “MERS” dhe Sindroma Respiratore Akute e Rëndë “SARS”) transmetimi nga njeriu te njeriu ndodhi përmes spërklave të përshtymës, kontaktit të drejtpërdrejtë human (fizik), apo kontaktit indirekt (nëpërmjet sipërfaqeve / objekteve të kontaminuara). Këto fakte sugjerojnë ngjashmërinë e mënyrë së transmetimit të COVID-19, me koronaviruset e tjerë. Parimet themelore për të zvogëluar rrezikun e përgjithshëm të transmetimit të infeksioneve akute të frymëmarrjes përfshijnë masat e mëposhtme:

 • Shmangia e kontaktit të ngushtë me njerëzit që vuajnë nga infeksione akute të rrugëve të frymëmarrjes.
 • Larja e shpeshtë e duarve, veçanërisht pas kontaktit të drejtpërdrejtë me njerëzit e sëmurë ose mjedisin e tyre.
 • Shmangia e kontaktit të pambrojtur me kafshët (qofshin ato shtëpiake apo të egra).
 • Personat me simptoma të infeksioneve akute të rrugëve të frymëmarrjes duhet të praktikojnë higjienën respiratore të lidhur me kollën (ruajtja e distancës, mbulimi me shami / letër ose rroba kur teshtijnë apo kolliten, larjen e duarve).
 • Brenda mjediseve të kujdesit shëndetësor, forconi praktikat standard të parandalimit të infeksionit dhe kontrollit në spitale, veçanërisht në shërbimet e urgjencës.

Në rast të simptomave të lidhura me infeksionet respiratore qoftë gjatë udhëtimit, ashtu edhe pas tij, udhëtarët inkurajohen të telefonojnë urgjencën 127 pë të kërkuar kujdes mjekësor dhe të ndajnë historinë e tyre të udhëtimit me personelin shëndetësor.

 

 

Informacion i përditësuar për Koronavirusin COVID_19 - 01.03.2020

1 Mars 2020/ Informacion i përditësuar për Koronavirusin COVID_2019

Ministria e Shëndetësisë informon se nuk ka asnjë rast të konfirmuar me koronavirusin COVID_19 në Shqipëri. Deri tani janë testuar 29 raste në Laboratorin e Virologjisë në Institutin e Shëndetit Publik, të cilat pas testimit rezultuan negative.

Nga survejanca e përforcuar në pikat kufitare ajrore detare dhe tokësore, po kryhet monitorimi i temperaturës në vijimësi për të gjithë udhëtarët që hyjnë në Republikën e Shqipërisë. Në 24 orët e fundit janë monitoruar për temperaturë 13,672 persona në pikat kufitare ajrore, tokësore dhe detare.

Në 24 orët e fundit thirrjet në nr e Urgjencës Kombëtare 127 kanë arritur nivelin e 1485 telefonatave, nga të cilat 57 prej tyre janë vlerësuar në lidhje me infeksion viral respirator dhe histori udhëtimi me Italinë.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u bën apel udhëtarëve që vijnë nga rajonet e prekura me shpërthime komunitare dhe që kanë patur kontakte me persona të sëmurë apo të dyshuar për COVID-19, të vetëkarantinohen për një periudhë 14 ditore.

MSHMS rekomandon qytetarët që kane udhëtuar në vendet e prekura dhe kanë shenjat e infeksionit viral të telefonojnë 127 për të marrë udhëzimet e duhura se si të veprojnë mbështetur në gjendjen e tyre shëndetësore.

Situata ndërkombëtare sipas ECDC-së është si më poshtë:

 • Në nivel global, janë raportuar në total 87 024 raste të konfirmuara me COVID-19, dhe në total 2979 vdekje.
 • Azi: 85 369 raste të konfimuara

2946 vdekje

 • Afrikë 3 rast i konfirmuar
 • Amerikë: 96 raste të konfirmuara

1 vdekje

 • Oqeania : 26 raste të konfirmuara

1 vdekje

Tabela 1. Numri i rasteve të konfirmuara deri në datën 1 mars 2020 sipas shteteve (sipas ECDC): https://www.ecdc.europa.eu/en/novel-coronavirus-china

Shteti Nr i rasteve të konfirmuara (1 mars 2020)
Kontinenti i Azisë 85 369
Kina 79929
Republika e Koresë 3526
Iran 593
Japoni 239
Singapor 102
Kuvajt 45
Tajland 42
Taivan 40
Bahrain 38
Malajzi 25
Emiratet e Bashkuara Arabe 21
Vietnam 16
Irak 13
Izrael 7
Oman 6
Filipine 3
Indi 3
Liban 4
Pakistani 4
Azerbaxhani 1
Sri Lanka 1
Kamboxhia 1
Afganistan 1
Nepal 1
Katar 1
Raste të tjera 705
Rastet e tjera në një mjet transporti detar Japoni 705
Amerika 96
USA 69
Kanada 20
Meksika 4
Brazili 2
Ekuador 1
Oqeania 27
Australia 26
Zelanda e re 1
Afrika 3
Egjypt 1
Algjeria 1
Nigeria 1
Total 85 495

Grafiku 1. Shpërndarja e rasteve laboratorike të konfirmuara për COVID19 sipas

kontinenteve (përveç Kinës), 01. 03. 2020

 

Harta e shpërndarjes gjeografike të COVID-19 në botë

 

 

Situata në Europë dhe në vendin tonë sipas ECDC–së është si më poshtë:

 • Europë: 1520 raste të konfirmuara
  • 31 vdekje
 • Shqipëri: Janë testuar 29 raste të dyshuara, të cilat kanë rezultuar negative

 

Tabela 2. Numri i rasteve të konfirmuara deri në datën 1 mars 2020 sipas shteteve te Europës (sipas ECDC): https://www.ecdc.europa.eu/en/novel-coronavirus-china

Shteti Nr i rasteve të konfirmuara (1 mars 2020)
Europa 1520
Italia 1128
Gjermani 111
Franca 100
Spanja 66
Anglia 23
Zvicra 18
Norvegjia 15
Suedia 13
Austria 10
Greqia 7
Hollanda 7
Kroacia 5
Finlanda 3
Danimarka 3
Rumania 3
Gjeorgjia 3
Rusia 2
Belgjika 1
Lituania 1
Estonia 1
San Marino 1
Bjellorusia 1
Maqedonia e Veriut 1
Islanda 1
Monako 1
Azerbaxhan 1
Irlanda 1
Armenia 1
Luksemburg 1

 

Grafiku 2. Shpërndarja e rasteve të konfirmuara në laborator të COVID19 në vendet e BE, EEA dhe Mbretërinë e Bashkuar, 1 Mars 2020

Harta e shpërndarjes gjeografike të COVID-19 në Europë

 

 

Situata e COVID-19 në Itali datë 29.02.2020 sipas rajoneve të saj bazuar në site e Ministrisë së Shëndetësisë Itali: http://www.salute.gov.it/portale/home.html

 • 1049 raste te konfirmuara
 • 29 vdekje
 • 50 pacientë të shëruar
 • 105 në terapi intensive
 • 543 në izolim në shtëpi

Shpërndarja sipas rajoneve:

 1. Lombardia 615
 2. Emilia Romanja 217
 3. Veneto 191
 4. Liguria 42
 5. Campania 13
 6. Piemonte 11
 7. Toskana 11
 8. Marche 11
 9. Lazio 6
 10. Siçili 4
 11. Pulia 3
 12. Abruzzo 2
 13. Kalabri 1
 14. Bolzano 1

 

Harta e shpërndarjes së COVID-19 sipas rajoneve të Italisë

 

 

Rekomandime dhe këshilla të OBSH – së

Gjatë shpërthimeve të mëparshme nga koronaviruset e tjerë (Sindroma Respiratore e Lindjes së Mesme “MERS” dhe Sindroma Respiratore Akute e Rëndë “SARS”) transmetimi nga njeriu te njeriu ndodhi përmes spërklave të përshtymës, kontaktit të drejtpërdrejtë human (fizik), apo kontaktit indirekt (nëpërmjet sipërfaqeve / objekteve të kontaminuara). Këto fakte sugjerojnë ngjashmërinë e mënyrë së transmetimit të COVID-19, me koronaviruset e tjerë. Parimet themelore për të zvogëluar rrezikun e përgjithshëm të transmetimit të infeksioneve akute të frymëmarrjes përfshijnë masat e mëposhtme:

 • Shmangia e kontaktit të ngushtë me njerëzit që vuajnë nga infeksione akute të rrugëve të frymëmarrjes.
 • Larja e shpeshtë e duarve, veçanërisht pas kontaktit të drejtpërdrejtë me njerëzit e sëmurë ose mjedisin e tyre.
 • Shmangia e kontaktit të pambrojtur me kafshët (qofshin ato shtëpiake apo të egra).
 • Personat me simptoma të infeksioneve akute të rrugëve të frymëmarrjes duhet të praktikojnë higjienën respiratore të lidhur me kollën (ruajtja e distancës, mbulimi me shami / letër ose rroba kur teshtijnë apo kolliten, larjen e duarve).
 • Brenda mjediseve të kujdesit shëndetësor, forconi praktikat standard të parandalimit të infeksionit dhe kontrollit në spitale, veçanërisht në shërbimet e urgjencës.

Në rast të simptomave të lidhura me infeksionet respiratore qoftë gjatë udhëtimit, ashtu edhe pas tij, udhëtarët inkurajohen të telefonojnë urgjencën 127 pë të kërkuar kujdes mjekësor dhe të ndajnë historinë e tyre të udhëtimit me personelin shëndetësor.

Informacionet e ditëve të mëparshme