Informacion ditor i coronavirus

Informacion i përditësuar për Koronavirusin COVID_19- 03.05.2020
20 Maj 2020/ Informacion i përditësuar për koronavirusin COVID-19

20 Maj 2020/ Informacion i përditësuar për koronavirusin COVID-19

Situata në vendin tonë sipas MSHMS

Në vendin tonë deri më sot (20.05.2020) janë testuar 13621  raste të dyshuara për COVID-19 të cilat kanë rezultuar:

 • 964 raste të konfirmuara
 • 31 pacientë kanë ndërruar jetë
 • 758 pacientë të shëruar
 • 175 numri i rasteve aktive

Shpërndarja e rasteve të konfirmuara me COVID-19 sipas qarqeve,  datë: 20.05.2020

Qarku Nr. i rasteve të konfirmuara Nr. i rasteve të shëruara Nr. i rasteve te vdekur
Berat 14 4 0
Dibër 1 1 0
Durrës 228 145 6
Elbasan 20 19 0
Fieri 50 44 3
Gjirokastër 0 0 0
Korça 19 18 0
Kukës 37 36 1
Lezhë 52 51 0
Shkodër 122 105 2
Tiranë 416 331 18
Vlorë 5 4 1
Total 964 758 31

 

Masat për parandalimin e COVID-19 

Në fazën e rihapjes graduale  ISHP po vijon intensivisht testimin për identifikimin e rasteve aktive, ndërkohë që po forocohen kapacitetet për diagnistikimin e COVID-19. 11 mijë testime për COVID-19 kanë mbërritur sërisht në Laboratorin e Virologjisë në ISHP, financuar nga qeveria shqiptare.

Gjithashtu është përforcuar shërbimin e gjurmimit të kontaktve duke ritrajnuar shërbimin e shëndetit publik edhe mjekun e familjes.

Në Laboratorin e mikrobiologjisë në QSUT po vijon testimi serologjik, deri tani janë testuar 1066 individë prej të cilëve janë testuar personel mjekësor dhe pacientë. Në rezultatet e deritanishme rreth 8% e tyre kanë krijuar antitrupa, pra rezultojnë 8% që kanë IGG positive. Testimi do të shtrihet në të gjitha grupet e rriskut.

Masat e reja për të parandaluar përhapjen e COVID-19

Plani i masave lehtësuese nga data 18 Maj

 

Nga dita e hënë (18 Maj) spitali “Shefqet Ndroqi” i është rikthyer funksionit të tij normal, pra duke ju dedikuar pacientëve që kanë patologjitë që trajton ky spital, duke filluar nga ato pulmonare deri tek shërbimi i kirurgjisë, hemodinamikës dhe shërbimet e tjera. Spitali “Shefqet Ndroqi” i konsideruar si Spitali COVID2, prej datës 28 Mars, spitali u përfshi në skenarin për trajtimin e pacientëve me COVID19 dhe janë trajtuar rreth 60 pacientë. Në vijim pacientët me COVID19 do të trajtohen në Shërbimin Infektiv.

Në strategjinë e rihapjes, edhe sistemi shëndetësor po kthehet gradualisht në normalitet. Kanë rifilluar konsultat e specializuara, por mbi të gjitha ndërhyrjet e planifikuara të kirurgjisë, i rikthehet normalitetit.

Aktivitetet e tjera që lejohen:

Hiqet krejtësisisht kufizimi i lëvizjes në zonat e gjelbërta. Fieri shtohet në zonat e gjelbërta.

Fasha orare e lëvizjes në zonat e kuqe zgjatet deri në orën 21:00.

Hiqen të gjitha autorizimet për lëvizjen e këmbësorëve dhe automjeteve gjatë javës.

Nis zhvillimi i procesit mësimor për maturantët

Hapen muzetë, bibliotekat, arkivat, etj.

Lejohen stërvitjet e sportistëve në ambiente të hapura

Hapen bare/ restorante vetëm në ambiente të hapura.

Theksojmë se është shumë i rëndësishëm zbatimi protokolleve të sigurisë ruajta e distancimit fizik dhe kushteve të higjenës në këto aktivitete, ku ashtu siç po realizohet në vijimësi, task forca do të vijojë kontrollin për zbatimi e protokolleve të sigurisë.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju bën apel qytetarëve të respektojnë rregullat e higjenës dhe distancimin fizik:

Nëse ju do të tregoheni të përgjegjshëm duke respektuar distancimin fizik, të kombinuar me masat e higjienës respiratore dhe personale, të mos kryeni vizita tek të afërmit për çdo lloj arsye, bizneset të zbatojnë protokollet strikte, do të vijojmë me një situatë epidemiologjike nën kontroll.

Qytetarët duhet të jenë të kujdesshëm të mos neglizhojnë shenjat e sëmundjes Covid-19, ndaj ju lutemi telefoni në numrin unik të Urgjencës Kombëtare, 127.

Për informacion në lidhje me COVID19, për këshillim psikologjik në rast të shfaqjes së shenjave të ankthit apo shqetësime të tjera, ju lutemi, telefononi në linjën e gjelbër 0800 40-40.

Situata ndërkombëtare për COVID-19 sipas ECDC-së është si më poshtë:

 • Në nivel global, janë raportuar në total 4 861 456 raste të konfirmuara me COVID-19, dhe vdekje në total janë 322 483
 • Azi:          833 437 raste të konfimuara

25 417 vdekje

 • Afrikë 91 365 raste të konfirmuara

2 903 vdekje

 • Amerikë: 2 186 907 raste të konfirmuara

 129 680 vdekje

 • Oqeania : 8 500 raste të konfirmuara

  127 vdekje

 • Të tjera:   696 raste të konfirmuara

   7 vdekje

Tabela 1. Numri i rasteve të konfirmuara deri në datën 20 maj 2020 sipas shteteve (sipas ECDC):  https://www.ecdc.europa.eu/en/novel-coronavirus-china

Shteti Nr i rasteve të konfirmuara (20 maj 2020)
Kontinenti i Azisë 833 437
Turqia 151615
Iran 124603
India 106750
Kina 84065
Arabia Saudite 59854
Pakistan 45898
Katar 35606
Singapore 28794
Bangladesh 25121
Emiratet e Bashkuara 25063
Indonesia 18496
Kuvait 16764
Izrael 16650
Japonia 16385
Filipine 12942
Korea e jugut 11110
Afghanistan 7653
Bahrain 7532
Malajsia 6978
Kazakhstan 6969
Oman 5671
Irak 3611
Thailand 3034
Uzbekistan 2880
Taxhikistan 1729
Kyrgyzstan 1270
Maldives 1143
Sri_Lanka 1027
Liban 954
Jordania 649
Palestine 570
Taivan 440
Nepal 402
Vietnam 324
Mianmar 193
Jemen 167
Brunei_Darussalam 141
Mongolia 140
Kamboxha 122
Siria 58
Timor_Leste 24
Bhutan 21
Laos 19
Raste të tjera 696
Rastet e tjera në një mjet transporti detar Japoni 696
Amerika 2 186 907
USA 1528568
Brazil 271628
Peru 99483
Canada 79101
Mexico 54346
Chile 49579
Ekuador 34151
Kolumbia 16935
Republika Domenikane 13223
Panama 9867
Argentina 8796
Bolivia 4481
Honduras 2955
Puerto_Rico 2805
Guatemala 2133
Kuba 1887
El_Salvador 1498
Kosta_Rika 882
Paraguai 829
Venezuela 749
Uruguai 738
Haiti 596
Xhamaika 520
Bermuda 125
Guyana 125
Trinidad dhe Tobago 116
Ishujt Kajman 111
Aruba 101
Bahamas 96
Barbados 90
Sint_Maarten 77
Ishujt Virgin 69
Antigua_and_Barbuda 25
Nikaragua 25
Grenada 22
Belize 18
Saint_Lucia 18
Saint_Vincent_&_Grenadines 17
Curaçao 16
Dominica 16
Saint_Kits dhe Nevis 15
Ishujt Malvinas 13
Ishujt Turks_and_Caicos 12
Greenland 11
Montserrat 11
Suriname 11
British_Virgin_Islands 8
Bonaire 6
Anguilla 3
Oqeania 8 500
Australia 7068
Zelanda e re 1153
Polinezia Franceze 60
Guam 154
Kaledonia e re 18
Fixhi 18
Ishujt Mariana 21
Papa new Guinea 8
Afrika 91365
Afrika e jugut 17200
Egjypt 13484
Algeria 7377
Maroku 7023
Nigeria 6401
Gana 6096
Kameron 3529
Guinea 2863
Senegal 2617
Sudan 2591
Cote_dIvoire 2153
Republika e Kongos 1731
Xhibuti 1518
Gabon 1502
Somalia 1502
Tunizia 1044
Guinea_Bissau 1038
Kenia 963
Niger 914
Mali 901
Guinea Ekuadoriale 890
Burkina_Faso 806
Zambia 772
Chad 545
Sierra_Leone 534
Republika e Tanzanise 509
Kongo 420
Republika e Afrikes qendrore 411
Etiopia 365
Togo 338
Cape_Verde 335
Mauritius 332
Madagaskar 326
Ruanda 308
Sudani jugor 285
Uganda 260
Sao_Tome_and_Principe 251
Liberia 233
Eswatini 208
Mozambique 146
Benin 130
Mauritania 81
Malawi 71
Libia 68
Angola 50
Zimbabwe 46
Burundi 42
Eritrea 39
Komorros 34
Botswana 25
Gambia 24
Namibia 16
Seychelles 11
Saharaja perendimore 6
Lezoto 1
Total 3 120 905

Grafiku 1. Shpërndarja e rasteve laboratorike të konfirmuara për COVID – 19 sipas kontinenteve (përveç Kinës), 20. 05. 2020

 

Harta e shpërndarjes gjeografike të COVID-19 në botë

 

Situata në  Europë dhe sipas ECDC–së është si më poshtë:

 • Europë: 1 740 551 raste të konfirmuara
  • 164 3497 vdekje

 

Tabela 2. Numri i rasteve të konfirmuara deri në datën 20 maj 2020 sipas shteteve te Europës (sipas ECDC):  https://www.ecdc.europa.eu/en/novel-coronavirus-china

Shteti Nr i rasteve të konfirmuara (20 maj 2020)
Europa 1 740 551
Russia 299941
United_Kingdom 248818
Spanja 232037
Itali 226699
Gjermani 176007
France 143427
Belgjika 55791
Hollanda 44249
Bjellorusia 31508
Suedia 30799
Zvicra 30535
Portugalia 29432
Irlanda 24251
Polonia 19268
Ukraine 18876
Rumania 17191
Austria 16257
Danimarka 11044
Serbia 10733
Çekia 8647
Norvegjia 8257
Finland 6399
Moldavia 6340
Armenia 5041
Luxembourg 3958
Hungaria 3598
Azerbaijan 3518
Greqia 2840
Bosnia_dhe_Herzegovina 2319
Bullgaria 2292
Kroacia 2232
Macedonia e veriut 1839
Islanda 1802
Estonia 1791
Lithuania 1562
Sllovakia 1495
Sllovenia 1467
Letonia 1012
Kosova 989
Shqiperia 964
Qipro 918
Andorra 761
Gjeorgjia 707
San_Marino 655
Malta 560
Isle_of_Man 335
Mali I zi 324
Jersey 303
Guernsey 252
Faroe_Islands 187
Gjibraltar 147
Monako 97
Liechtenstein 83
Vatikani 12

 

 

Grafiku 2. Shpërndarja e rasteve të konfirmuara në laborator të COVID – 19 në vendet e    BE, EEA dhe Mbretërinë e Bashkuar, 20 maj 2020.

 

Harta e shpërndarjes gjeografike të COVID-19 në Europë

 

Situata e COVID-19 në Itali datë 20.05.2020 sipas rajoneve të saj bazuar në site e Ministrisë së Shëndetësisë Itali: http://www.salute.gov.it/portale/home.html

 

 • 62 752 rastet aktualisht të konfirmuara
 • 32 330 vdekje
 • 132 282 pacientë të shëruar
 •     376  pacientë në terapi intensive
 • 52 452   qytetarë në izolim

 

Bazuar në Rekomandimet e OBSH-së, MSHMS këshillon qytetarët për shtimin e masave të higjienës dhe ndjekjen e rregullave të mëposhtme:

 • Shmangia e kontaktit të ngushtë me njerëzit që vuajnë nga infeksione akute të rrugëve të frymëmarrjes.
 • Larja e shpeshtë e duarve, veçanërisht pas kontaktit të drejtpërdrejtë me njerëzit e sëmurë ose mjedisin e tyre.
 • Shmangia e kontaktit të pambrojtur me kafshët (qofshin ato shtëpiake apo të egra).
 • Personat me simptoma të infeksioneve akute të rrugëve të frymëmarrjes duhet të praktikojnë higjienën respiratore të lidhur me kollën (ruajtja e distancës, mbulimi me shami / letër ose rroba kur teshtijnë apo kolliten, larjen e duarve).
 • Brenda mjediseve të kujdesit shëndetësor, forconi praktikat standard të parandalimit të infeksionit dhe kontrollit në spitale, veçanërisht në shërbimet e urgjencës.

Informacion i përditësuar për Koronavirusin COVID_19- 02.05.2020
3 Maj 2020/ Informacion i përditësuar për koronavirusin COVID-19

 

Situata në vendin tonë sipas MSHMS

Në vendin tonë deri më sot (03.05.2020) janë testuar 8856 raste të dyshuara për COVID-19 të cilat kanë rezultuar:

 • 795 raste të konfirmuara
 • 31 pacientë kanë ndërruar jetë
 • 531 pacientë të shëruar

Shpërndarja sipas rretheve të rasteve të konfirmuara me COVID-19,  datë: 03.05.2020

Qarku Nr. i rasteve të konfirmuara Nr. i rasteve të shëruara Nr. i rasteve te vdekur
Berat 4 2
Dibër 1
Durrës 157 60 6
Elbasan 18 16
Fieri 45 41 3
Gjirokastër 0
Korçë 19 18
Kukës 37 31 1
Lezhë 52 29
Shkodër 15 96 2
Tiranë 342 234 18
Vlorë 5 4 1
TOTAL 795 531 31

 

Nga 197 testimet e kryera gjatë 24 orëve të fundit për persona të dyshuar me COVID-19, janë vetëm 6 raste pozitive, që i përkasin Krujës dhe Kurbinit dhe vetëm 1 rast pozitiv në Tiranë.

Që nga fillimi i epidemisë deri më sot janë konfirmuar pozitivë me COVID-19 në të gjithë vendin 795 qytetarë, por në këto momente pothuajse 67 % e tyre rezultojnë të shëruar.

Gjatë 24 orëve të fundit një tjetër zonë e Shqipërisë rezulton me risk të ulët për transmetim të infeksionit, që është Fieri dhe numri total i të shëruarve shkon në 531.

Sa i përket personave që aktualisht janë aktivë me COVID19, Kruja është në vend të parë me 91 raste, e ndjekur nga Tirana, Kurbini, Shkodra dhe në total janë 233 persona aktivë me COVID19.

Në dy spitalet COVID, në spitalin infektiv dhe spitalin “Shefqet Ndroqi” janë të shtruar 33 pacientë dhe vetëm 7 prej tyre janë në terapi intensive.

31 qytetarë kanë humbur betejën me COVID-19 në Shqipëri.

Ky është një tregues i rëndësishëm që evidenton faktin që masat e marra kanë bërë të mundur që sistemi shëndetësor të mos mbingarkohet dhe të përballojë me sukses rastet të cilat kanë pasur nevojë për trajtim të specializuar në spitale.

Vijon hapja e zonave të gjelbërta

 

Nga data 4 Maj do të përfshihen si zona të gjelbërta bashkitë: Tropojë,Rrogozinë, Peqin,
Belsh, Cërrik, Gramsh, Ura Vajgurore, Kucovë, Berat, Poliçan, Skrapar, Devoll, Pustec, Maliq, Mallakastër, Kolonjë Vlorë, Selenicë.

Sipas këtyre rregullave pensionsitët në këto zona mund të lëvizin nga ora 6:00 deri në 8:30 të mëngjesit, ndërsa qytetarët e tjetër mund të lëvizin nga ora 9:30 deri në 17:30 të shoqëruar jo më shumë se një person. Përjashtim bëjnë qytetarët që kanë autorizim punë të cilët nuk kufizohen nga këto orare.

Rregullat përfshijnë dhe mjetet private të transportit që do të lejohen të qarkullojnë me autorizim vetëm brenda qarkut ose bashkisë përkatëse nga ora 9:30 deri në 17:30 vetëm me një pasagjer. Përtej orarit të caktuar mund të qarkullojnë vetëm mjetet që kanë autorizim në e-Albania.

 

Strategjia e rihapjes graduale, masat e reja

 

Nga data 4 do të lejohet shërbimi taksi, në të gjithë territorin, duke zbatuar protokollin e sigurisë me deri në dy pasagjerë, anetarë të të njëjtës familje për udhëtimet ndërqytetase.

Duke filluar nga data 4 Maj, personat që do të riatdhesohen dhe që janë me banim ne zonat e kuqe do të vetekarantinohen në banesë me kushte strikte dhe nën monitorim të rreptë. Ndërsa të riatdhesuarit që banojnë në zonat jeshile do të vijojnë karantinën në strukturat akomoduese të percaktuara.

Duke filluar nga data 11 Maj e në vijim do të ketë disa lehtësime masash, por me protokolle rigoroze sigurie për një grup tjetër biznesesh, siç janë parukeritë, berberë, dentistë dhe dyqane në qendra tregëtare. Nga java që nis do të njihen me protokollet specifike, dhe do duhet që këto subjekte të marrin masa për organizimin e shërbimit me kushtet e reja.

Në vijim të draft-planit do të vlerësohet situata në dinamikë, nëse të dhënat do të jenë të qëndrueshme, bazuar në kriteret e përcaktuara nga ekspertët, nga 18 Maji e në vijim, sipas disa hapave të mëtejshëm, do të vlerësohet dhe hapja e njësive të shërbimit, bare e restorante, vetëm për mjediset e hapura sipas protokolleve të ruajtjes së distancës dhe kushteve higjeno-sanitare.

 

Masat për parandalimin e COVID-19 

Në linjën e gjelbër 0800 40 40 është shtuar edhe një shërbim tjetër për këshillim psikologjik falas për çdo qytetar që ka shenja ankthi, frike apo pasigurie të shkaktuara nga COVID19. Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ka vendosur në dispozicion gjatë epidemisë së COVID-19 linjën e gjelbër 0800 40 40 për këshillim lidhur me sëmundjen e koronavirusit, informacion për barnat me rimbursim dhe kontaktet me mjekun e familjes. Shërbimi i ri që është shtuar është për këshillim për probleme psikologjike të shkaktuara si pasojë e COVID19, për ankthin, frikën, stresin, ku psikologë të çertifikuar do të ofrojnë shërbim profesional dhe të sigurtë nga ora 08:00- 22:00. Deri tani në linjën e gjelbër janë pritur 82.000 thirrje. Urgjencat për sëmundjet, përfshi edhe COVID-19 do të vijojnë të referohen në numrin e Urgjencës Kombëtare 127!

Në vijim të masave të marra për parandalimin e COVID-19, nëpërmjet mjekut të familjes të moshuarve të cilët janë edhe më të rrezikuarit nga kjo epidemi, barnat me rimbursim po ju dërgohen në shtëpi. Mjekët e familjes gjithashtu po ndjekin të gjithë pacientët e konfirmuar me COVID19 që janë në kushte shtëpie, pra pjesa më e madhe e rasteve aktive po ndiqen nga mjeku i familjes ose janë asimptomatikë.

 

Po vijon testimi i ri serologjik në laboratorin e Qendrës Spitalore Universitare ‘Nënë Tereza’. Ky laborator do të kryejë testmin e ri për konfirmimin e diagnozës COVID19 dhe vlerësimin e imunizimit, duke filluar nga grupet e rrezikut, siç janë mjekët, por edhe strukturat e policisë. Laboratori i QSUT, në një fazë të dytë, do të shërbejë edhe për testimin e kampioneve të dyshuara për COVID19, me metodën e biologjisë molekular të Real-Time PCR.

Ndërkohë Instituti i Shëndetit Publik, Laboratori i Virologjisë, vazhdon në mënyrë sistematike testimin e të gjithë rasteve të dyshuar, gjurmimin e kontakteve dhe testimin e tyre për COVID-19 dhe është në proces për ardhjen e sasive të tjera të testeve. Që prej fillimit të pandemisë e në vazhdim, ISHP është furnizuar me teste për realizimin e diagnozës së COVID19.

 

Masat e reja për të parandaluar përhapjen e COVID-19

 

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju bën apel qytetarëve:

Pavarësisht se nga e hëna do të ketë një lehtësim tjetër të masave, Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale i bën thirrje të gjithë qytetarëve që të vazhdojnë të respektojnë distancimin fizik dhe të mbajnë higjienën personale.

Është shumë e rëndësishme të respektohen këto masa, pasi deri në momentin që nuk kemi një vaksinë apo trajtim të përcaktuar dhe për këtë vigjilenca duhet të jetë maksimale.

Të moshuarit apo dhe qytetarët me sëmundje kronike duhet të vazhdojnë të komunikojnë me mjekun e familjes për recetat me rimbursim, duke evituar sa më shumë të jetë e mundur kontaktet me institucionet shëndetësore, përvec rasteve kur është e domosdoshme.

Për pyetjet që mund të keni për sëmundjet kronike apo COVID19 ju lutem telefononi në linjën e gjelbër 0800-40-40. Por nëse keni shenja të sëmundjes COVID19 duhet të telefononi numrin e urgjencës 127.

 

 

Situata ndërkombëtare për COVID-19 sipas ECDC-së është si më poshtë:

Në nivel global, janë raportuar në total  3 388 665 raste të konfirmuara me COVID-19, dhe vdekje në total janë 243 312

 • Azi: 541 019 raste të konfimuara- 19 259 vdekje
 • Afrikë : 42 778 raste të konfirmuara- 1 760 vdekje
 • Amerikë: 1 434 136 raste të konfirmuara- 83 135 vdekje
 • Oqeania : 8 183 raste të konfirmuara- 120 vdekje
 • Të tjera696 raste të konfirmuara- 7 vdekje

 

Tabela 1. Numri i rasteve të konfirmuara deri në datën 3 maj 2020 sipas shteteve (sipas ECDC):  https://www.ecdc.europa.eu/en/novel-coronavirus-china

Shteti Nr i rasteve të konfirmuara (3 maj 2020)
Kontinenti i Azisë 541 019
Turqia 124375
Iran 96448
Kina 83961
India 39980
Arabia Saudite 25459
Pakistan 19103
Singapore 17548
Izrael 16185
Katar 14872
Japonia 14839
Emiratet e Bashkuara 13599
Indonesia 10843
Korea e jugut 10793
Filipine 8928
Bangladesh 8790
Malajsia 6176
Kuvait 4619
Kazakhstan 3877
Bahrain 3284
Thailand 2966
Oman 2483
Afghanistan 2469
Irak 2219
Uzbekistan 2127
Kyrgyzstan 795
Liban 733
Sri_Lanka 705
Maldives 519
Palestine 517
Jordania 460
Taivan 432
Vietnam 270
Mianmar 151
Brunei_Darussalam 138
Kamboxha 122
Nepal 59
Siria 44
Mongolia 39
Taxhikistan 32
Timor_Leste 24
Laos 19
Jemen 10
Bhutan 7
Raste të tjera 696
Rastet e tjera në një mjet transporti detar Japoni 696
Amerika 1 434 136
USA 1133069
Brazil 96559
Canada 56714
Peru 42534
Ekuador 27464
Mexico 22088
Chile 18435
Republika Domenikane 7578
Kolumbia 7285
Panama 7090
Argentina 4668
Puerto_Rico 1757
Kuba 1611
Bolivia 1470
Honduras 1010
Kosta_Rika 733
Guatemala 688
Uruguai 652
Jamaika 463
El_Salvador 446
Paraguai 370
Venezuela 345
Trinidad dhe Tobago 116
Bermuda 114
Aruba 100
Haiti 85
Bahamas 83
Guyana 82
Barbados 81
Sint_Maarten 76
Ishujt Kajman 74
Ishujt Virgin 66
Antigua_and_Barbuda 25
Grenada 21
Belize 18
Saint_Lucia 17
Curaçao 16
Dominica 16
Saint_Vincent_&_Grenadines 16
Saint_Kits dhe Nevis 15
Nikaragua 14
Ishujt Malvinas 13
Ishujt Turks_and_Caicos 12
Greenland 11
Montserrat 11
Suriname 10
Bonaire 6
British_Virgin_Islands 6
Anguilla 3
Oqeania 8183
Australia 6783
Zelanda e re 1136
Polinezia Franceze 58
Guam 148
Kaledonia e re 18
Fixhi 18
Ishujt Mariana 14
Papa new Guinea 8
Afrika 42 778
Afrika e jugut 6336
Egjypt 6193
Maroku 4729
Algeria 4295
Nigeria 2388
Gana 2169
Kameron 2077
Guinea 1586
Cote_dIvoire 1362
Senegal 1115
Xhibuti 1112
Tunizia 1009
Niger 736
Republika e Kongos 674
Somalia 671
Burkina_Faso 652
Sudan 592
Mali 544
Republika e Tanzanise 480
Kenia 435
Gabon 335
Mauritius 334
Guinea Ekuadoriale 315
Guinea_Bissau 257
Ruanda 255
Kongo 229
Sierra_Leone 155
Liberia 154
Cape_Verde 152
Madagaskar 135
Etiopia 133
Togo 123
Zambia 119
Chad 117
Eswatini 108
Benin 90
Uganda 88
Mozambique 79
Republika e Afrikes qendrore 72
Libia 63
Sudani jugor 45
Eritrea 39
Malawi 38
Angola 35
Zimbabwe 34
Botswana 23
Burundi 19
Sao Tome dhe Principe 18
Gambia 17
Namibia 16
Seychelles 11
Mauritania 8
Saharaja perendimore 6
Komorros 1
Total 2 026 812

 

Grafiku 1. Shpërndarja e rasteve laboratorike të konfirmuara për COVID – 19 sipas

kontinenteve (përveç Kinës), 03. 05. 2020

 

 

Harta e shpërndarjes gjeografike të COVID-19 në botë

 

 

 

Situata në  Europë dhe sipas ECDC–së është si më poshtë:

 • Europë: 1 361 853 raste të konfirmuara
  • 139 031 vdekje

 

Tabela 2. Numri i rasteve të konfirmuara deri në datën 3 maj 2020 sipas shteteve te Europës (sipas ECDC):  https://www.ecdc.europa.eu/en/novel-coronavirus-china

 

Shteti Nr i rasteve të konfirmuara (3 maj 2020)
Europa 1 361 853
Spanja 216582
Itali 209328
United_Kingdom 182260
Gjermani 162496
France 130979
Russia 124054
Belgjika 49517
Hollanda 40236
Zvicra 29734
Portugalia 25190
Suedia 22082
Irlanda 21176
Bjellorusia 15828
Austria 15558
Polonia 13375
Rumania 12732
Ukraine 11411
Danimarka 9407
Serbia 9362
Norvegjia 7759
Çekia 7755
Finland 5179
Moldavia 4052
Luxembourg 3812
Hungaria 2998
Greqia 2620
Armenia 2273
Kroacia 2088
Azerbaijan 1894
Bosnia_dhe_Herzegovina 1839
Islanda 1798
Estonia 1699
Bullgaria 1594
Macedonia e veriut 1506
Sllovenia 1439
Sllovakia 1407
Lithuania 1406
Letonia 871
Qipro 864
Kosova 823
Shqiperia 789
Andorra 747
Gjeorgjia 582
San_Marino 580
Malta 467
Mali I zi 322
Isle_of_Man 320
Jersey 291
Guernsey 252
Faroe_Islands 187
Gjibraltar 144
Monako 95
Liechtenstein 83
Vatikani 11

 

 

Grafiku 2. Shpërndarja e rasteve të konfirmuara në laborator të COVID – 19 në vendet e    BE, EEA dhe Mbretërinë e Bashkuar, 3 maj 2020.

 

 

 

Harta e shpërndarjes gjeografike të COVID-19 në Europë

 

 

 

 

Situata e COVID-19 në Itali datë 03.05.2020 sipas rajoneve të saj bazuar në site e Ministrisë së Shëndetësisë Itali: http://www.salute.gov.it/portale/home.html

 

 • 100 179 rastet aktualisht të konfirmuara
 • 28 884 vdekje
 • 81654 pacientë të shëruar
 • 1 501   pacientë në terapi intensive
 • 81 436  qytetarë në izolim

 

Shpërndarja sipas rajoneve rasteve të cilat janë aktualisht pozitive ndaj COVID-19:

 

Rajonet Rastet aktuale

të konfirmuara

Lombardia 36926
Emilia Romanja 9045
Piemonte 15638
Veneto 7299
Toskana 5328
Liguria 3551
Marche 3198
Lazio 4385
Campania 2726
Trento 1247
Puglia 2955
Fruli 1087
Siçili 2203
Abruzzo 1868
Bolzano 665
Umbria 183
Sardenja 689
Kalabria 702
Valle d’Aosta 109
Bazilikata 194
Molise 181

 

 

Harta e shpërndarjes gjeografike sipas rajoneve të COVID-19 në Itali:

 

 

Bazuar në Rekomandimet e OBSH-së, MSHMS këshillon qytetarët për shtimin e masave të higjienës dhe ndjekjen e rregullave të mëposhtme:

 

 • Shmangia e kontaktit të ngushtë me njerëzit që vuajnë nga infeksione akute të rrugëve të frymëmarrjes.
 • Larja e shpeshtë e duarve, veçanërisht pas kontaktit të drejtpërdrejtë me njerëzit e sëmurë ose mjedisin e tyre.
 • Shmangia e kontaktit të pambrojtur me kafshët (qofshin ato shtëpiake apo të egra).
 • Personat me simptoma të infeksioneve akute të rrugëve të frymëmarrjes duhet të praktikojnë higjienën respiratore të lidhur me kollën (ruajtja e distancës, mbulimi me shami / letër ose rroba kur teshtijnë apo kolliten, larjen e duarve).
 • Brenda mjediseve të kujdesit shëndetësor, forconi praktikat standard të parandalimit të infeksionit dhe kontrollit në spitale, veçanërisht në shërbimet e urgjencës.

Informacion i përditësuar për Koronavirusin COVID_19- 02.05.2020
2 Maj 2020/ Informacion i përditësuar për koronavirusin COVID-19

 

 1. Situata në vendin tonë sipas MSHMS

Në vendin tonë deri më sot (02.05.2020) janë testuar 8669 raste të dyshuara për COVID-19 të cilat kanë rezultuar:

 • 789 raste të konfirmuara
 • 31 pacientë kanë ndërruar jetë
 • 519 pacientë të shëruar

 

Shpërndarja sipas rretheve të rasteve të konfirmuara me COVID-19,  datë: 02.05.2020

Qarku Nr. i rasteve të konfirmuara Nr. i rasteve të shëruara Nr. i rasteve te vdekur
Berat 4 2
Dibër 1
Durrës 153 58 6
Elbasan 18 16
Fieri 45 40 3
Gjirokastër 0
Korçë 19 18
Kukës 37 31 1
Lezhë 51 24
Shkodër 115 93 2
Tiranë 341 233 18
Vlorë 5 4 1
TOTAL 789 519 31

 

Gjatë 24 orëve të fundit janë testuar 171 persona të dyshuar me COVID-19 nga veriu në jug dhe vetëm në tre bashki kemi të prekur, ku përkatësisht në Tiranë kemi 5 persona që kanë rezultuar positivë, 1 rast në Krujë dhe 1 rast i importuar në Kukës i evidentuar në qëndrën karantinë të këtij rajoni.

Që nga fillimi i epidemisë deri më sot janë konfirmuar pozitivë me COVID-19 në të gjithë vendin 789 qytetarë. Prej tyre janë 519 të shëruar.

Duke parë të dhënat, momentalisht situata epidemiologjike në vendin tonë paraqitet e qëndrueshme.

Kalimi i zonave aktive në zona jo aktive për COVID19 ka zhgjeruar hartën e të shëruarve në gjithë vendin.

Janë 239 pacientë aktivë me COVID19 dhe pjesa më e madhe prej tyre po ndiqen nga mjeku i familjes ose janë asimptomatikë, ndërsa momentalisht në dy spitalet COVID, në spitalin infektiv dhe spitalin “Shefqet Ndroqi” janë të shtruar 31 pacientë (11.4%) dhe vetëm 7 prej tyre janë në terapi intensive.

Ky është nje tregues i rëndësishëm që evidentoi faktin që masat e marra kanë bërë të mundur që sistemi shëndetësor të mos mbingarkohet dhe të përballojë me sukses rastet të cilat kanë pasur nevojë për trajtim të specializuar në spitale.

Deri tani 31 qytetarë e kanë humbur betejën me këtë sëmundje, megjithë përpjekjet e stafit mjekësor.

 

Masat për parandalimin e COVID-19

 

Në linjën e gjelbër 0800 40 40 është shtuar edhe një shërbim tjetër për këshillim psikologjik falas për çdo qytetar që ka shenja ankthi, frike apo pasigurie të shkaktuara nga COVID19. Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ka vendosur në dispozicion gjatë epidemisë së COVID-19 linjën e gjelbër 0800 40 40 për këshillim lidhur me sëmundjen e koronavirusit, informacion për barnat me rimbursim dhe kontaktet me mjekun e familjes. Shërbimi i ri që shtohet është për këshillim për probleme psikologjike të shkaktuara si pasojë e COVID19, për ankthin, frikën, stresin, ku psikologë të çertifikuar do të ofrojnë shërbim profesional dhe të sigurtë nga ora 08:00- 22:00. Që nga fillimi dhe deri tani në linjën e gjelbër janë pritur 82.000 thirrje. Urgjencat për sëmundjet, përfshi edhe COVID-19 do të vijojnë të referohen në numrin e Urgjencës Kombëtare 127!

Në vijim të masave të marra për parandalimin e COVID-19, nëpërmjet mjekut të familjes të moshuarve të cilët janë edhe më të rrezikuarit nga kjo epidemi, barnat me rimbursim po ju dërgohen në shtëpi. Mjekët e familjes gjithashtu po ndjekin të gjithë pacientët e konfirmuar me COVID19 që janë në kushte shtëpie me simptoma të lehta apo të moderuara. 

Po vijon testimi i ri serologjik në laboratorin e Qendrës Spitalore Universitare ‘Nënë Tereza’. Ky laborator do të kryejë testmin e ri për konfirmimin e diagnozës COVID19 dhe vlerësimin e imunizimit, duke filluar nga grupet e rrezikut, siç janë mjekët, por edhe strukturat e policisë. Laboratori i QSUT, në një fazë të dytë, do të shërbejë edhe për testimin e kampioneve të dyshuara për COVID19, me metodën e biologjisë molekular të Real-Time PCR.

Ndërkohë Instituti i Shëndetit Publik, Laboratori i Virologjisë, vazhdon në mënyrë sistematike testimin e të gjithë rasteve të dyshuar, gjurmimin e kontakteve dhe testimin e tyre për COVID-19 dhe është në proces për ardhjen e sasive të tjera të testeve. Që prej fillimit të pandemisë e në vazhdim, ISHP është furnizuar me teste për realizimin e diagnozës së COVID19.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale po vijon të zgjerojë kapacitetet për përballimin e situatës së shkaktuar nga COVID19. Aktualisht janë 3-fishuar kapacietet në terapinë intensive në spitalet COVID1 dhe COVID2, ndërsa po vijon zgjerimi i kapaciteteve në terapinë intensive në shërbimin shëndetësor publik.

Për të mundësuar rritjen e sigurisë për personelin shëndetësor, qeveria shqiptare në kuadër të shtimit të masave për përballimin e situatës së shkaktuar nga Pandemia COVID19, ka pajisur me 23 ton me materiale të tilla si: maska, veshjet speciale, syze, helmetat mbrojtëse dhe elemente të tjerë të cilat kanë të bëjnë me rritjen e sigurisë të mjekëve dhe infermierëve në përballje me COVID-19.

 

Vijon hapja e zonave të gjelbërta

 

Nga data 4 Maj do të përfshihen si zona të gjelbërta bashkitë: Tropojë,Rrogozinë, Peqin,
Belsh, Cërrik, Gramsh, Ura Vajgurore, Kucovë, Berat, Poliçan, Skrapar, Devoll, Pustec, Maliq, Mallakastër, Kolonjë Vlorë, Selenicë.

Sipas këtyre rregullave pensionsitët në këto zona mund të lëvizin nga ora 6:00 deri në 8:30 të mëngjesit, ndërsa qytetarët e tjetër mund të lëvizin nga ora 9:30 deri në 17:30 të shoqëruar jo më shumë se një person. Përjashtim bëjnë qytetarët që kanë autorizim punë të cilët nuk kufizohen nga këto orare.

Rregullat përfshijnë dhe mjetet private të transportit që do të lejohen të qarkullojnë me autorizim vetëm brenda qarkut ose bashkisë përkatëse nga ora 9:30 deri në 17:30 vetëm me një pasagjer. Përtej orarit të caktuar mund të qarkullojnë vetëm mjetet që kanë autorizim në e-Albania.

 

Strategjia e rihapjes graduale, masat e reja

 

Nga data 4 do të lejohet shërbimi taksi, në të gjithë territorin, duke zbatuar protokollin e sigurisë me deri në dy pasagjerë, anetarë të të njëjtës familje për udhëtimet ndërqytetase.

Duke filluar nga data 4 Maj, personat që do të riatdhesohen dhe që janë me banim ne zonat e kuqe do të vetekarantinohen në banesë me kushte strikte dhe nën monitorim të rreptë. Ndërsa të riatdhesuarit që banojnë në zonat jeshile do të vijojnë karantinën në strukturat akomoduese të percaktuara.

Duke filluar nga data 11 Maj e në vijim do të ketë disa lehtësime masash, por me protokolle rigoroze sigurie për një grup tjetër biznesesh, siç janë parukeritë, berberë, dentistë dhe dyqane në qendra tregëtare. Nga java që nis do të njihen me protokollet specifike, dhe do duhet që këto subjekte të marrin masa për organizimin e shërbimit me kushtet e reja.

Në vijim të draft-planit do të vlerësohet situata në dinamikë, nëse të dhënat do të jenë të qëndrueshme, bazuar në kriteret e përcaktuara nga ekspertët, nga 18 Maji e në vijim, sipas disa hapave të mëtejshëm, do të vlerësohet dhe hapja e njësive të shërbimit, bare e restorante, vetëm për mjediset e hapura sipas protokolleve të ruajtjes së distancës dhe kushteve higjeno-sanitare.

 

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju bën apel qytetarëve:

Pavarësisht se nga e hëna do të ketë një lehtësim tjetër të masave, Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale i bën thirrje të gjithë qytetarëve që të vazhdojnë të respektojnë distancimin fizik dhe të mbajnë higjienën personale.

Është shumë e rëndësishme të respektohen këto masa, pasi deri në momentin që nuk kemi një vaksinë apo trajtim të përcaktuar dhe për këtë vigjilenca duhet të jetë maksimale.

Të moshuarit apo dhe qytetarët me sëmundje kronike duhet të vazhdojnë të komunikojnë me mjekun e familjes për recetat me rimbursim, duke evituar sa më shumë të jetë e mundur kontaktet me institucionet shëndetësore, përvec rasteve kur është e domosdoshme.

Për pyetjet që mund të keni për sëmundjet kronike apo COVID19 ju lutem telefononi në linjën e gjelbër 0800-40-40. Por nëse keni shenja të sëmundjes COVID19 duhet të telefononi numrin e urgjencës 127.

 

 

 

 1. Situata ndërkombëtare për COVID-19 sipas ECDC-së është si më poshtë:
 • Në nivel global, janë raportuar në total 3 307 600 raste të konfirmuara me COVID-19, dhe vdekje në total janë 238 431
 • Azi:          529 022 raste të konfimuara

18 883 vdekje

 • Afrikë 40 759 raste të konfirmuara

1 690 vdekje

 • Amerikë: 1 390 414 raste të konfirmuara

80 684 vdekje

 • Oqeania : 8 163 raste të konfirmuara

120 vdekje

 • Të tjera:   696 raste të konfirmuara

   7 vdekje

Tabela 1. Numri i rasteve të konfirmuara deri në datën 2 maj 2020 sipas shteteve (sipas ECDC):  https://www.ecdc.europa.eu/en/novel-coronavirus-china

Shteti Nr i rasteve të konfirmuara (2 maj 2020)
Kontinenti i Azisë 529 022
Turqia 122392
Iran 95646
Kina 83959
India 37336
Arabia Saudite 24097
Pakistan 18114
Singapore 17101
Izrael 16101
Japonia 14544
Katar 14096
Emiratet e Bashkuara 13038
Korea e jugut 10780
Indonesia 10551
Filipine 8772
Bangladesh 8238
Malajsia 6071
Kuvait 4377
Kazakhstan 3671
Bahrain 3170
Thailand 2960
Oman 2447
Afghanistan 2335
Irak 2153
Uzbekistan 2094
Kyrgyzstan 769
Liban 729
Sri_Lanka 690
Palestine 517
Maldives 491
Jordania 459
Taivan 429
Vietnam 270
Mianmar 151
Brunei_Darussalam 138
Kamboxha 122
Nepal 59
Siria 44
Mongolia 39
Timor_Leste 24
Laos 19
Taxhikistan 15
Bhutan 7
Jemen 7
Raste të tjera 696
Rastet e tjera në një mjet transporti detar Japoni 696
Amerika 1 390 414
USA 1103781
Brazil 91589
Canada 55061
Peru 40459
Ekuador 26336
Mexico 20739
Chile 17008
Republika Domenikane 7288
Kolumbia 7006
Panama 6720
Argentina 4519
Puerto_Rico 1575
Kuba 1537
Bolivia 1229
Honduras 899
Kosta_Rika 725
Uruguai 648
Guatemala 644
El_Salvador 446
Jamaika 432
Venezuela 335
Paraguai 333
Trinidad dhe Tobago 116
Bermuda 114
Aruba 100
Haiti 85
Bahamas 82
Guyana 82
Barbados 81
Sint_Maarten 76
Ishujt Kajman 74
Ishujt Virgin 66
Antigua_and_Barbuda 25
Grenada 20
Belize 18
Saint_Lucia 17
Curaçao 16
Dominica 16
Saint_Vincent_&_Grenadines 16
Saint_Kits dhe Nevis 15
Nikaragua 14
Ishujt Malvinas 13
Ishujt Turks_and_Caicos 12
Greenland 11
Montserrat 11
Suriname 10
Bonaire 6
British_Virgin_Islands 6
Anguilla 3
Oqeania 8163
Australia 6767
Zelanda e re 1134
Polinezia Franceze 58
Guam 146
Kaledonia e re 18
Fixhi 18
Ishujt Mariana 14
Papa new Guinea 8
Afrika 40 759
Afrika e jugut 5647
Egjypt 5537
Maroku 4423
Algeria 4006
Nigeria 2074
Gana 1932
Kameron 1832
Guinea 1495
Cote_dIvoire 1275
Xhibuti 1089
Senegal 994
Tunizia 933
Niger 719
Burkina_Faso 645
Republika e Kongos 601
Somalia 572
Mali 490
Republika e Tanzanise 480
Sudan 442
Kenia 396
Mauritius 334
Guinea Ekuadoriale 315
Gabon 276
Guinea_Bissau 243
Ruanda 220
Kongo 205
Liberia 141
Sierra_Leone 132
Madagaskar 131
Etiopia 124
Cape_Verde 121
Togo 116
Zambia 106
Eswatini 100
Benin 84
Uganda 83
Mozambique 76
Chad 73
Republika e Afrikes qendrore 61
Libia 50
Sudani jugor 40
Eritrea 39
Malawi 37
Zimbabwe 35
Angola 27
Botswana 23
Sao Tome dhe Principe 16
Namibia 16
Burundi 15
Gambia 12
Seychelles 11
Mauritania 8
Saharaja perendimore 6
Komorros 1
Total 1 969 054

 

Grafiku 1. Shpërndarja e rasteve laboratorike të konfirmuara për COVID – 19 sipas

kontinenteve (përveç Kinës), 02. 05. 2020

 

 

Harta e shpërndarjes gjeografike të COVID-19 në botë

 

 

 

 1. Situata në  Europë dhe sipas ECDC–së është si më poshtë:
 • Europë: 1 338 546 raste të konfirmuara
  • 137 047 vdekje

 

Tabela 2. Numri i rasteve të konfirmuara deri në datën 2 maj 2020 sipas shteteve te Europës (sipas ECDC):  https://www.ecdc.europa.eu/en/novel-coronavirus-china

 

Shteti Nr i rasteve të konfirmuara (2 maj 2020)
Europa 1 338 546
Spanja 215216
Itali 207428
United_Kingdom 177454
Gjermani 161703
France 130185
Russia 114431
Belgjika 49032
Hollanda 39791
Zvicra 29622
Portugalia 25351
Suedia 21520
Irlanda 20833
Austria 15531
Bjellorusia 14917
Polonia 13105
Rumania 12567
Ukraine 11411
Danimarka 9311
Serbia 9205
Norvegjia 7759
Çekia 7737
Finland 5051
Moldavia 3980
Luxembourg 3802
Hungaria 2942
Greqia 2591
Armenia 2148
Kroacia 2085
Azerbaijan 1854
Islanda 1798
Bosnia_dhe_Herzegovina 1781
Estonia 1694
Bullgaria 1588
Macedonia e veriut 1494
Sllovenia 1434
Sllovakia 1403
Lithuania 1399
Letonia 870
Qipro 857
Kosova 813
Shqiperia 782
Andorra 746
Gjeorgjia 582
San_Marino 580
Malta 467
Mali I zi 322
Isle_of_Man 316
Jersey 286
Guernsey 252
Faroe_Islands 187
Gjibraltar 144
Monako 95
Liechtenstein 83
Vatikani 11

 

 

Grafiku 2. Shpërndarja e rasteve të konfirmuara në laborator të COVID – 19 në vendet e    BE, EEA dhe Mbretërinë e Bashkuar, 2 maj 2020.

 

 

 

Harta e shpërndarjes gjeografike të COVID-19 në Europë

 

 

 

 

 1. Situata e COVID-19 në Itali datë 02.05.2020 sipas rajoneve të saj bazuar në site e Ministrisë së Shëndetësisë Itali: http://www.salute.gov.it/portale/home.html

 

 • 100 704 rastet aktualisht të konfirmuara
 • 28 710 vdekje
 • 79 914 pacientë të shëruar
 • 1 539   pacientë në terapi intensive
 • 80 708  qytetarë në izolim

 

Shpërndarja sipas rajoneve rasteve të cilat janë aktualisht pozitive ndaj COVID-19:

 

Rajonet Rastet aktuale

të konfirmuara

Lombardia 36667
Emilia Romanja 9323
Piemonte 15719
Veneto 7431
Toskana 5365
Liguria 3598
Marche 3205
Lazio 4452
Campania 2721
Trento 1282
Puglia 2954
Fruli 1109
Siçili 2186
Abruzzo 1879
Bolzano 703
Umbria 196
Sardenja 730
Kalabria 713
Valle d’Aosta 98
Bazilikata 191
Molise 182

 

 

Harta e shpërndarjes gjeografike sipas rajoneve të COVID-19 në Itali:

 

 

Bazuar në Rekomandimet e OBSH-së, MSHMS këshillon qytetarët për shtimin e masave të higjienës dhe ndjekjen e rregullave të mëposhtme:

 

 • Shmangia e kontaktit të ngushtë me njerëzit që vuajnë nga infeksione akute të rrugëve të frymëmarrjes.
 • Larja e shpeshtë e duarve, veçanërisht pas kontaktit të drejtpërdrejtë me njerëzit e sëmurë ose mjedisin e tyre.
 • Shmangia e kontaktit të pambrojtur me kafshët (qofshin ato shtëpiake apo të egra).
 • Personat me simptoma të infeksioneve akute të rrugëve të frymëmarrjes duhet të praktikojnë higjienën respiratore të lidhur me kollën (ruajtja e distancës, mbulimi me shami / letër ose rroba kur teshtijnë apo kolliten, larjen e duarve).
 • Brenda mjediseve të kujdesit shëndetësor, forconi praktikat standard të parandalimit të infeksionit dhe kontrollit në spitale, veçanërisht në shërbimet e urgjencës.

Informacion i përditësuar për Koronavirusin COVID_19- 01.05.2020
1 Maj 2020/ Informacion i përditësuar për koronavirusin COVID-19

 

 1. Situata në vendin tonë sipas MSHMS

Në vendin tonë deri më sot (01.05.2020) janë testuar 8498 raste të dyshuara për COVID-19 të cilat kanë rezultuar:

 • 782 raste të konfirmuara
 • 31 pacientë kanë ndërruar jetë
 • 488 pacientë të shëruar

 

Shpërndarja sipas rretheve të rasteve të konfirmuara me COVID-19,  datë: 01.05.2020

Qarku Nr. i rasteve të konfirmuara Nr. i rasteve të shëruara Nr. i rasteve te vdekur
Berat 4 2
Dibër 1
Durrës 152 53 6
Elbasan 18 15
Fieri 45 40 3
Gjirokastër 0 0 0
Korçë 19 18
Kukës 36 27 1
Lezhë 51 21
Shkodër 114 88 2
Tiranë 337 220 18
Vlorë 5 4 1
TOTAL 782 488 31

Gjatë 24 orëve të fundit janë testuar 245 persona të dyshuar me COVID-19 nga veriu në jug dhe vetëm në dy bashki kemi të prekur, ku përkatësisht në Tiranë kemi 5 persona që kanë rezultuar pozitivë prekur dhe në Krujë kemi 4 të prekur.

Që nga fillimi i epidemisë deri më sot janë konfirmuar pozitivë me COVID-19 në të gjithë vendin 782 qytetarë. Prej tyre janë 488 të shëruar.

Duke parë të dhënat, momentalisht situata epidemiologjike në vendin tonë paraqitet e qëndrueshme. Harta e të shëruarve është zgjeruar në të gjithë vendin. Për këtë arsye, përveç zonave që kanë qenë të paprekura nga COVID 19, është zgjeruar harta e zonave të gjelbërta, edhe me ato bashki që momentalisht paraqesin risk më të ulët të transmetimit të infeksionit.

Janë 263 pacientët aktivë me COVID19 dhe pjesa më e madhe prej tyre po ndiqen nga mjeku i familjes ose janë asimptomatikë, ndërsa momentalisht në dy spitalet COVID, në spitalin infektiv dhe spitalin “Shefqet Ndroqi” janë të shtruar 33 pacientë dhe vetëm 7 prej tyre janë në terapi intensive.

Ky është nje tregues që masat e marra kanë bërë të mundur që sistemi shëndetësor të mos mbingarkohet dhe të përballojë me sukses rastet të cilat kanë pasur nevojë për trajtim të specializuar në spitale.

Deri tani 31 qytetarë e kanë humbur betejën me këtë sëmundje, megjithë përpjekjet e stafit mjekësor.

 

 

Vijon hapja e zonave të gjelbërta

Nga data 4 Maj do të përfshihen si zona të gjelbërta bashkitë: Tropojë,Rrogozinë, Peqin,
Belsh, Cërrik, Gramsh, Ura Vajgurore, Kucovë, Berat, Poliçan, Skrapar, Devoll, Pustec, Maliq, Mallakastër, Kolonjë Vlorë, Selenicë.

Sipas këtyre rregullave pensionsitët në këto zona mund të lëvizin nga ora 6:00 deri në 8:30 të mëngjesit, ndërsa qytetarët e tjetër mund të lëvizin nga ora 9:30 deri në 17:30 të shoqëruar jo më shumë se një person. Përjashtim bëjnë qytetarët që kanë autorizim punë të cilët nuk kufizohen nga këto orare.

Rregullat përfshijnë dhe mjetet private të transportit që do të lejohen të qarkullojnë me autorizim vetëm brenda qarkut ose bashkisë përkatëse nga ora 9:30 deri në 17:30 vetëm me një pasagjer. Përtej orarit të caktuar mund të qarkullojnë vetëm mjetet që kanë autorizim në e-Albania.

Strategjia e rihapjes graduale, masat e reja

Nga data 4 do të lejohet shërbimi taksi, në të gjithë territorin, duke zbatuar protokollin e sigurisë me deri në dy pasagjerë, anetarë të të njëjtës familje për udhëtimet ndërqytetase.

Duke filluar nga data 4 Maj, personat që do të riatdhesohen dhe që janë me banim ne zonat e kuqe do të vetekarantinohen në banesë me kushte strikte dhe nën monitorim të rreptë. Ndërsa të riatdhesuarit që banojnë në zonat jeshile do të vijojnë karantinën në strukturat akomoduese të percaktuara.

Duke filluar nga data 11 Maj e në vijim do të ketë disa lehtësime masash, por me protokolle rigoroze sigurie për një grup tjetër biznesesh, siç janë parukeritë, berberë, dentistë dhe dyqane në qendra tregëtare. Nga java që nis do të njihen me protokollet specifike, dhe do duhet që këto subjekte të marrin masa për organizimin e shërbimit me kushtet e reja.

Në vijim të draft-planit do të vlerësohet situata në dinamikë, nëse të dhënat do të jenë të qëndrueshme, bazuar në kriteret e përcaktuara nga ekspertët, nga 18 Maji e në vijim, sipas disa hapave të mëtejshëm, do të vlerësohet dhe hapja e njësive të shërbimit, bare e restorante, vetëm për mjediset e hapura sipas protokolleve të ruajtjes së distancës dhe kushteve higjeno-sanitare.

Do të vijojnë për aktivitetet sportive, kulturore e sociale, grumbullimet me më shumë se 5 persona dhe që konsiderohen me risk të lartë.

 

Masat të tjera për parandalimin e COVID-19

 

Po vijon testimi i ri serologjik në laboratorin e Qendrës Spitalore Universitare ‘Nënë Tereza’. Ky laborator do të kryejë testmin e ri për konfirmimin e diagnozës COVID19 dhe vlerësimin e imunizimit, duke filluar nga grupet e rrezikut, siç janë mjekët, por edhe strukturat e policisë. Laboratori i QSUT, në një fazë të dytë, do të shërbejë edhe për testimin e kampioneve të dyshuara për COVID19, me metodën e biologjisë molekular të Real-Time PCR.

Ndërkohë Instituti i Shëndetit Publik, Laboratori i Virologjisë, vazhdon në mënyrë sistematike testimin e të gjithë rasteve të dyshuar, gjurmimin e kontakteve dhe testimin e tyre për COVID-19 dhe është në proces për ardhjen e sasive të tjera të testeve. Që prej fillimit të pandemisë e në vazhdim, ISHP është furnizuar me teste për realizimin e diagnozës së COVID19.

Në vijim të masave të marra për parandalimin e COVID-19, nëpërmjet mjekut të familjes të moshuarve të cilët janë edhe më të rrezikuarit nga kjo epidemi, barnat me rimbursim po ju dërgohen në shtëpi. Mjekët e familjes gjithashtu po ndjekin të gjithë pacientët e konfirmuar me COVID19 që janë në kushte shtëpie me simptoma të lehta apo të moderuara.

 

Masat e reja për të parandaluar përhapjen e COVID-19

 

Masat për shtimin e kapaciteteve dhe stokut të mjeteve mbrojtëse

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale po vijon të zgjerojë kapacitetet për përballimin e situatës së shkaktuar nga COVID19. Aktualisht janë 3-fishuar kapacietet në terapinë intensive në spitalet COVID1 dhe COVID2, ndërsa po vijon zgjerimi i kapaciteteve në terapinë intensive në shërbimin shëndetësor publik.

Për të mundësuar rritjen e sigurisë për personelin shëndetësor, qeveria shqiptare në kuadër të shtimit të masave për përballimin e situatës së shkaktuar nga Pandemia COVID19, ka pajisur me 23 ton me materiale të tilla si: maska, veshjet speciale, syze, helmetat mbrojtëse dhe elemente të tjerë të cilat kanë të bëjnë me rritjen e sigurisë të mjekëve dhe infermierëve në përballje me COVID-19.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju bën apel qytetarëve:

Distancimi fizik dhe ruajtja e higjienës personale mbeten të vetmet armë që ne kemi në dorë si komunitet për të frenuar përhapjen e infeksionit.

Prandaj i bëjmë thirrje të gjithë qytetarëve dhe posaçërisht sipërmarrësve, që në kushtet e hapjes së aktivitetit ekonomik të respektojnë rigorozisht rregullat!

I’u kujtojmë përsëri të gjithë qytetarëve se deri kur të kemi vaksinën, do të na duhet të gjithëve të jetojmë dhe të punojmë duke ruajtur në nivelin maksimal vigjilencën ndaj rrezikut të infektimit.
Në kushtet e lehtësimit të disa masave, bëhet akoma më e rëndësishme të zbatohen me përpikmëri të gjitha udhëzimet e autoriteteve shëndetësore, të respektohet distancimi fizik dhe ruajtja e higjienës personale.

Nëse keni shenja të sëmundjes COVID19 telefononi numrin e urgjencës 127. Për çdo pyetje apo informacion rreth COVID19 telefononi në linjën e gjelbër 0800 40 40.

 

 

 1. Situata ndërkombëtare për COVID-19 sipas ECDC-së është si më poshtë:
 • Në nivel global, janë raportuar në total 3 214 256 raste të konfirmuara me COVID-19, dhe vdekje në total janë 232 570
 • Azi:          515 809 raste të konfimuara

18 555 vdekje

 • Afrikë 38 858 raste të konfirmuara

1 635 vdekje

 • Amerikë: 1 339 540 raste të konfirmuara

77 578 vdekje

 • Oqeania : 8 156 raste të konfirmuara

118 vdekje

 • Të tjera:   696 raste të konfirmuara

   7 vdekje

Tabela 1. Numri i rasteve të konfirmuara deri në datën 1 maj 2020 sipas shteteve (sipas ECDC):  https://www.ecdc.europa.eu/en/novel-coronavirus-china

Shteti Nr i rasteve të konfirmuara (1 maj 2020)
Kontinenti i Azisë 515 809
Turqia 120204
Iran 94640
Kina 83956
India 35043
Arabia Saudite 22753
Pakistan 16817
Singapore 16169
Izrael 15946
Japonia 14281
Katar 13409
Emiratet e Bashkuara 12481
Korea e jugut 10774
Indonesia 10118
Filipine 8488
Bangladesh 7667
Malajsia 6002
Kuvait 4024
Kazakhstan 3504
Bahrain 3040
Thailand 2960
Oman 2348
Afghanistan 2171
Irak 2085
Uzbekistan 2046
Kyrgyzstan 746
Liban 725
Sri_Lanka 665
Palestine 507
Maldives 468
Jordania 453
Taivan 429
Vietnam 270
Mianmar 151
Brunei_Darussalam 138
Kamboxha 122
Nepal 57
Siria 43
Mongolia 38
Timor_Leste 24
Laos 19
Bhutan 15
Jemen 7
Raste të tjera 696
Rastet e tjera në një mjet transporti detar Japoni 696
Amerika 1 339 540
USA 1069826
Brazil 85380
Canada 53236
Peru 36976
Ekuador 24934
Mexico 19224
Chile 16023
Republika Domenikane 6972
Panama 6532
Kolumbia 6507
Argentina 4415
Puerto_Rico 1539
Kuba 1501
Bolivia 1167
Honduras 804
Kosta_Rika 719
Uruguai 643
Guatemala 599
El_Salvador 424
Jamaika 422
Venezuela 333
Paraguai 266
Trinidad dhe Tobago 116
Bermuda 114
Aruba 100
Guyana 82
Bahamas 81
Barbados 81
Haiti 81
Sint_Maarten 76
Ishujt Kajman 73
Ishujt Virgin 66
Antigua_and_Barbuda 24
Grenada 20
Belize 18
Saint_Lucia 17
Curaçao 16
Dominica 16
Saint_Vincent_&_Grenadines 16
Saint_Kits dhe Nevis 15
Nikaragua 14
Ishujt Malvinas 13
Ishujt Turks_and_Caicos 12
Greenland 11
Montserrat 11
Suriname 10
Bonaire 6
British_Virgin_Islands 6
Anguilla 3
Oqeania 8156
Australia 6762
Zelanda e re 1132
Polinezia Franceze 58
Guam 146
Kaledonia e re 18
Fixhi 18
Ishujt Mariana 14
Papa new Guinea 8
Afrika 38 858
Afrika e jugut 5647
Egjypt 5537
Maroku 4423
Algeria 4006
Gana 2074
Nigeria 1932
Kameron 1832
Guinea 1495
Cote_dIvoire 1275
Xhibuti 1089
Tunizia 994
Senegal 933
Niger 719
Burkina_Faso 645
Somalia 601
Republika e Kongos 572
Mali 490
Republika e Tanzanise 480
Sudan 442
Kenia 396
Mauritius 334
Guinea Ekuadoriale 315
Gabon 276
Ruanda 243
Kongo 220
Guinea_Bissau 205
Liberia 141
Madagaskar 132
Etiopia 131
Sierra_Leone 124
Cape_Verde 121
Togo 116
Zambia 106
Eswatini 100
Benin 84
Uganda 83
Mozambique 76
Chad 73
Libia 61
Republika e Afrikes qendrore 50
Zimbabwe 40
Eritrea 39
Malawi 37
Sudani jugor 35
Angola 27
Botswana 23
Namibia 16
Sao Tome dhe Principe 16
Burundi 15
Gambia 12
Seychelles 11
Mauritania 8
Saharaja perendimore 6
Total 1 903 059

Grafiku 1. Shpërndarja e rasteve laboratorike të konfirmuara për COVID – 19 sipas

kontinenteve (përveç Kinës), 01. 05. 2020

 

 

Harta e shpërndarjes gjeografike të COVID-19 në botë

 

 

 1. Situata në  Europë dhe sipas ECDC–së është si më poshtë:
 • Europë: 1 311 197 raste të konfirmuara
  • 134 677 vdekje

 

Tabela 2. Numri i rasteve të konfirmuara deri në datën 1 maj 2020 sipas shteteve te Europës (sipas ECDC):  https://www.ecdc.europa.eu/en/novel-coronavirus-china

 

Shteti Nr i rasteve të konfirmuara (1 maj 2020)
Europa 1 288 663
Spanja 213435
Itali 205463
United_Kingdom 171253
Gjermani 159119
France 129581
Russia 106498
Belgjika 48519
Hollanda 39316
Zvicra 29503
Portugalia 25056
Suedia 21092
Irlanda 20612
Austria 15457
Bjellorusia 14027
Polonia 12877
Rumania 12240
Ukraine 9866
Danimarka 9158
Serbia 9009
Norvegjia 7710
Çekia 7682
Finland 4995
Moldavia 3897
Luxembourg 3784
Hungaria 2863
Greqia 2591
Kroacia 2076
Armenia 2066
Azerbaijan 1804
Islanda 1797
Bosnia_dhe_Herzegovina 1689
Estonia 1689
Bullgaria 1506
Macedonia e veriut 1465
Sllovenia 1429
Sllovakia 1396
Lithuania 1385
Letonia 858
Qipro 850
Kosova 799
Shqiperia 773
Andorra 745
San_Marino 569
Gjeorgjia 539
Malta 465
Mali I zi 322
Isle_of_Man 315
Jersey 286
Guernsey 251
Faroe_Islands 187
Gjibraltar 144
Monako 95
Liechtenstein 83
Vatikani 11

 

 

Grafiku 2. Shpërndarja e rasteve të konfirmuara në laborator të COVID – 19 në vendet e    BE, EEA dhe Mbretërinë e Bashkuar, 1 maj 2020.

 

 

 

Harta e shpërndarjes gjeografike të COVID-19 në Europë

 

 

 

 1. Situata e COVID-19 në Itali datë 01.05.2020 sipas rajoneve të saj bazuar në site e Ministrisë së Shëndetësisë Itali: http://www.salute.gov.it/portale/home.html

 

 • 100 943 rastet aktualisht të konfirmuara
 • 28 236 vdekje
 • 78 249 pacientë të shëruar
 • 1 578   pacientë në terapi intensive
 • 80 708  qytetarë në izolim

 

Shpërndarja sipas rajoneve rasteve të cilat janë aktualisht pozitive ndaj COVID-19:

 

Rajonet Rastet aktuale

të konfirmuara

Lombardia 36473
Emilia Romanja 9484
Piemonte 15562
Veneto 7779
Toskana 5373
Liguria 3518
Marche 3211
Lazio 4446
Campania 2753
Trento 1293
Puglia 2947
Fruli 1115
Siçili 2171
Abruzzo 1911
Bolzano 757
Umbria 204
Sardenja 744
Kalabria 727
Valle d’Aosta 92
Bazilikata 193
Molise 190

 

 

Harta e shpërndarjes gjeografike sipas rajoneve të COVID-19 në Itali:

 

 

Bazuar në Rekomandimet e OBSH-së, MSHMS këshillon qytetarët për shtimin e masave të higjienës dhe ndjekjen e rregullave të mëposhtme:

 

 • Shmangia e kontaktit të ngushtë me njerëzit që vuajnë nga infeksione akute të rrugëve të frymëmarrjes.
 • Larja e shpeshtë e duarve, veçanërisht pas kontaktit të drejtpërdrejtë me njerëzit e sëmurë ose mjedisin e tyre.
 • Shmangia e kontaktit të pambrojtur me kafshët (qofshin ato shtëpiake apo të egra).
 • Personat me simptoma të infeksioneve akute të rrugëve të frymëmarrjes duhet të praktikojnë higjienën respiratore të lidhur me kollën (ruajtja e distancës, mbulimi me shami / letër ose rroba kur teshtijnë apo kolliten, larjen e duarve).
 • Brenda mjediseve të kujdesit shëndetësor, forconi praktikat standard të parandalimit të infeksionit dhe kontrollit në spitale, veçanërisht në shërbimet e urgjencës.

Informacionet e ditëve të mëparshme